Skocz do zawartości

Leonidy 2006


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Swoja drogą z przeciągu kilku lat zauważyłem co następuje

jeśli chodzi o Leonidy:

 

1. Jeśli są okolice 17 listopada pogoda się psuje

2. Jeśli jest dobra pogoda - w nocy się zepsuje

3. Jeśli do godziny 20 jest czyste niebo - wzejdzie mgła

4. Jeśli jest czyste niebo całą noc - aktywność akurat jest marna

5. Jeśli czyste niebo, super aktywność - przypadek losowy sprawi, że i tak się nie uda

6. Jeśli 15 listopada deszcz - z tydzień potrzyma jak nic

7. Jeśli wszystko super - maximum jest o 18 i jak zwykle nic z tego

8. Gdy patrzysz w radiant Lwa, widzisz Orionidy

9. Patrzysz na Oriona, widzisz Leonidy

10. Bolid pojawia się wtedy gdy nie planujesz obserwować, tylko lookasz za okno

11. W dniach 17-19 media "cisną farmazony" o leonidach

12. Gdy prognozy są dobre - wszystko szlag trafi jak nic

13. Zawsze można zaspać

 

To tak w ramach spostrzeżeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest juz po 4 i zbieraja sie male chmury :( jak ktos cos wypatrzyl to piszcie pozdro wracam na dach pelen nadzieji moze cos wypatrzymy (sorki za post pod postem)

 

po 5 widac gwiazdy i lekkie chmury gdzieniegdzie a zimno jak .... brrr na szczescie goraca kawka pomaga ale na niebie nic ciekawego nie fruwa tylko samoloty

Edytowane przez morganhamburg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety rano sprawdziło się to co z pogodą działo się od kilku dni... wieczorem jeszcze znośnie, ale im później tym większa mgła, a dziś rano tragedia - mleko jak dziabli.

 

Pojeździłem autem z aparatem i statywem nieco po okolicy, a jak wyjechałem z Łodzi na południe w pola, to zawróciłem bo nie dało się jechać na nieoświetlonej drodze, widoczność na 5m :angry:

 

O 6 w radiu było info, że w połowie Polski rano mgły, a na Ziemi Łódzkiej miejscami - niestety nie znalazłem miejsc gdzie ich nie było...

 

Może innym dopisało szczęście :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za miastem miałem zasięg początkowo 6 mag, później podniosł się mgła i spadł do 3-4 mag. Leonidy latały dość ospale, w ciągu 80 minut w okolicach przewidywanego maksimum naliczyliśmy około 20, w tym tylko dwa jaśniejsze niż 0 mag. Najjaśniejszy -2 mag o grubość włosa minął się z polem widzenia aparatu i w rezultacie nic się nie złapało mimo 110 ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kłaniają się Piaski Wielkopolskie . U nas pogoda całą noc piękna i bezchmurna . Obserwowałem od 3.15 do 6.15 Jako mało doświadczony obserwator to co widziałem powiem " własnymi słowami " . W pierwszej części obserwacji polowałem na leonidy w 2 miejscach - w okolicach Oriona oraz po drugiej stronie - w okolicy Woźnicy ( do godziny 4.30 ) . Do tej godziny zaobserwowałem 25 meteorów , z których 17 na 100 było Leonidami ( w tym 2 naprawdę jasne ) .Tutaj więcej " Breżniewów :):) pojawiało się niedaleko Woźnicy . Po 4.30 wybrałem już tylko pole widzenia od Woźnicy do "Wielkiego Wozu " . Również było na co popatrzeć :) W tym czasie zaobserwowałem 18 meteorów z których tylko jeden nie pasował mi do " najszybszych z szybkich :) " . Tutaj jeden naprawdę jasny pojawił się około godziny 5.40 obok gwiazdozbioru Woźnicy . Prawie wszystkie Leonidy zostawiały piękne smugi znikające dopiero po chwili . Na koniec takie małe moje spostrzeżenie - obserwując Leonidy rok temu w okolicach maksimum widziałem sporo wolnych, jasnych Taurydów . Sądziłem że i tak również będzie dziś . I tutaj się zawiodłem - z wszystkich meteorów tyko jednego posądzać mogę o przynależność do Taurydów . Jako że jest to mój pierwszy wpis na tym forum serdecznie wszystkich witam i życzę samych bezchmurnych nocy ( czego życzę też sobie samemu :) i czekam z niecierpliwością na maksimum Geminidów ale to jeszcze jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh a w Teleekspresie przed chwilą, też mówiono o Leonidach,

ale jak to w tv: że jutro o 5:45 (sic!) będzie przelatywał rój Leonidów

i temu komu uda się sfilmować sfotografować, obiecują że jego

zdjęcia zostaną pokazane w jutrzejszym wydaniu programu

 

 

Wysłałem im tego zobaczymy czy pokażą B)

 

 

leonid_2006.JPG

 

 

Leciał o 22:05UT widziało go parę osób na zlotcie w Jeziorach Małych pod Poznaniem. Jeżeli chodzi o aktywnośc w ogóle to była bardzo słaba w tym roku, a pogoda złośliwie dopisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź przyszłą natychmiast :D

 

"Your message

 

To: teleexpress@waw.tvp.pl

Subject: zdjęcie meteora z roju Leonid

Sent: Sun, 19 Nov 2006 12:50:37 +0100

 

did not reach the following recipient(s):

 

*Redakcja Teleexpress (TAI/Warszawa) on Sun, 19 Nov 2006 11:50:37 +0100

The recipient was unavailable to take delivery of the message

The MTS-ID of the original message is: c=pl;a=

;p=tvp;l=EXRE10611191150W4PCT3RL

MSEXCH:MSExchangeMTA:TAI:EXTAI"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie tylko u mnie nie dopisała pogoda. Niebo, co prawda bezchmurne, ale połączenie mgły i kilku sodówek wspaniale rozświetliło mi niebo :angry:

Udało mi się zauważyć tylko trzy sztuki (w tym jedną bardzo jasną)

W Kielcach zachmurzenie nie pozwoliło na żadne obserwacje :((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.