Skocz do zawartości

Leonidy 2006


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za gratulację i mam nadzieję, że ktoś jeszcze dośle materiał w postaci filmowej, fotograficznej albo jakiś tekst z obchodów święta Leonidów w 2006 roku nie tylko do Teleexpressu i Planetarium.

 

P.S.

Każdy starał się jak mógł aby zobaczyć spadające gwiazdy dzięki entuzjastycznym wizjom astronomów.

Edytowane przez jarecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na otarcie łez po niezbyt dobrym maksimum..

 

Mam dla Was : LEONIDA - 18,7 MAG !!!!!!

 

Zarejstrowanego przez chmury !!!

 

Ale nad Irlandią ...

 

38d58935edb308d3med.jpg

 

 

ZOBACZ newsa VIDEO tu :

 

LEONID - 18,7 MAG !!!!

 

 

I kto mi teraz powie ze chmury nie pozwalają na obserwacje Leonidów heh ;)

 

 

Krzys ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wymiatacz!no niezły :banan:

 

zastanawiam sie czy dużą różnicę jasnosci wprowadza ta warstwa chmurek nad którymi osiagnał maksimum blasku...jakby nie było chmurek to być może osiagnałby z -20 m (?) :Beer:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŁoŁ :o_O:

Niezłe to musiało być bydle ...

Ciekawe gdzie spadło :szczerbaty: ... jeśli spadło....

 

Pewno wpadł do Atlantyku i się zmarnował,

 

jeszcze nie piłem ruskiej wódki z płonącym lodem komety o nazwie drinku:

 

Krwawy Leon lub Lodowy Breżniew,

ciekawe jak by podało :letsdrink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Chciałam zapytać, czy jest możliwe, że podczas maksimum lata więcej sporadyków niż meteorów z konkretnego roju?

 

Jest jak najbardziej mozliwe..

 

Warto zauwazyć iż, to co niedoświadczony obserwator uważa za sporadyki

w rzeczywsitosci moga być meteory z innych rojów o bardzo słabej aktywności..

 

Choć nieulega wątpliwosci ze sporo meteorów nie da się zaklasyfikowac do zadnego roju...

 

Dlaczego czasem tak sie dzieje ze widzimy wiecej tych niby "sporadyków" ?

 

* w tym czasie moze być aktywnych kilka malutkich rojów których nieznamy a w sumie dają one dośc duży ZHR

 

* nasz radiant obserwowanego roju moze byc nisko na horyzoncie co wznaczący sposób zminiejsza widoczna ilosć meteorów co za tym idzie mało widzimy meteorów z konkretnego roju a więcej meteorów z tych rojów które mają wysoko swój radiant

 

*mamy poprostu pecha meteory z obserwowanego roju nie latają a lata sporo innych...

 

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ;).

U mnie z Leonidami bardzo kiepsko w tym roku, zachmurzenie całkowite i jeszcze do tego mgła doszła.

 

Teraz z niecierpliwością czekam na Geminidy.

Może wiadomo już coś więcej, jak wypadną w tym roku ??.

 

Pozdrawiam, Adam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z niecierpliwością czekam na Geminidy.

Może wiadomo już coś więcej, jak wypadną w tym roku ??.

 

 

Czesc,

 

na razie nie ma szczegolowych danych dotyczacych tegorocznego maksimum Geminidow. Srednio ZHR siega 120. W tym roku glowny pik przypadnie niestety na 10:45 UT 14 grudnia - w Polsce bedzie wtedy dzien.

W trakcie nocnych obserwacji bedzie troche przeszkadzal Ksiezyc, jednak mozna sie spodziewac kilkudziesieciu zjawisk w ciagu godziny.

 

Pozdrawiam,

Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wiadomo już coś więcej, jak wypadną w tym roku ??.

ZHR 120,Księżyc bedzie przeszkadzał bo bedzie w ostatniej kwadrze... :Beer:

 

edit:Ewa mnie wyprzedziła :szczerbaty: ale dodam że predkość wynosi 35km/s

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co miałeś na myśli ;-).

 

To taki skrót myślowy... interesuje mnie dlaczego sporadyków jest więcej podczas maximów roju, bo nie rozumiem...

Ciągły stały strumień meteorów docierających codziennie z różnych kierunków do Ziemi nazywamy sporadycznymi, jak rozumiem jest to cos w rodzaju stałego "szumu".

Pytanie: dlaczego tym wypadającym z radiantu meteorom miało by towarzyszyć większe tło ???

Czy chodzi o to, ze nie caly "dust" z danego strumienia wypada z radiantu??? tzn. część pyłu ma znaczną dodatkową składową wektora prędkości ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wzrost sporadyków wpobliżu maksimu jakiegoś roju najprościej wytłumaczyć przez perturbacje wprowadzone przez Ziemię. Możliwe jest że te sporadyki zmieniły swoje orbity podczas któregoś z poprzednich zbliżeń do Ziemi. W związku z tym widzimy że nadlatują z innego kierunku. Ale data się zgadza bo i moment zbliżenia się nie zmienił.

 

Tak sprawa wygląda dość często. Np zaobserwujemy jakiegoś jasnego bolida. Wyznaczymy orbite po jakiej leciał. Przy wstepnym sprawdzeniu katalogu orbit planetoid wyjdzie że nic nie pasuje. Tymczasem dokonując obliczeń wstecz okazuje się ze kilkadziesiąt lat wcześniej kamyk przelatywał blisko jakieś planety (najczęściej Jowisza) i jego orbita wowczas się zmieniła na pasującą do jakiegoś znanego ciała. Oczywiście takie obliczenia obarczone są ogromną niepewnością ze względu na dokładność wyznaczenia orbity Meteoroidu.

 

Czasem jest na odwrot, ze to cialo macieżyste zmieniło swoją orbite dlatego nie możemy go znaleźć i porównać jego orbity z naszą. Drobne ciała w układzie słonecznym to bardzo dynamiczny i fascynujący świat!

 

Ziemia jest mała w porównaniu z Jowiszem dlatego nie jest to efekt bardzo powszechny i mimo rozpraszania się meteoroidów w ziemskiej grawitacji wciąż możemy obserwować deszcze meteorów i strumienie bardzo stare.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Chciałam zapytać, czy jest możliwe, że podczas maksimum lata więcej sporadyków niż meteorów z konkretnego roju?

 

Ludziska, to chyba nie tak z tym pytaniem miało być :)

 

Nie chodzi o to ze z okazji jakiegos maksimum sporadyki zaczynają sobie bardziej latać po niebie. W pytaniu chodzi o to czy aktywność sporadyczna moze przekroczyć aktywność danego roju w maksimum ;) Co do tej aktywnosci więc to np wczesną jesienią gdy apeks przechodzi przez Byka, Bliźnięta itd meteory sporadyczne faktycznie dają dużo większy wkład w aktywność niż jakieś zapyziałe roje meteorowe z tego okresu..tak że jest to możliwe.

 

Co do ilosci sporadykow w czasie trwania tego czy innego maksimum to zadnych badan nie widzialem, można by takie analizy zrobić choć nie wierze w związek.. No chyba ze sperturobwane meteory owych strumieni z radiantami gdzies w pobliżu aktywnego roju będą dawać dodatkową aktywność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska, to chyba nie tak z tym pytaniem miało być :)

 

Nie chodzi o to ze z okazji jakiegos maksimum sporadyki zaczynają sobie bardziej latać po niebie. W pytaniu chodzi o to czy aktywność sporadyczna moze przekroczyć aktywność danego roju w maksimum ;) Co do tej aktywnosci więc to np wczesną jesienią gdy apeks przechodzi przez Byka, Bliźnięta itd meteory sporadyczne faktycznie dają dużo większy wkład w aktywność niż jakieś zapyziałe roje meteorowe z tego okresu..tak że jest to możliwe.

 

Co do ilosci sporadykow w czasie trwania tego czy innego maksimum to zadnych badan nie widzialem, można by takie analizy zrobić choć nie wierze w związek.. No chyba ze sperturobwane meteory owych strumieni z radiantami gdzies w pobliżu aktywnego roju będą dawać dodatkową aktywność :)

 

 

 

Właśnie to miałam na myśli. Chodziło o to, że widziałam więcej sporadyków niż leonidów.

Edytowane przez Lilia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.