Jump to content

SuperNowa w M51

Guest
 Share

Recommended Posts

31 marca zespół teleskopu Hubbla opublikował fotografię galaktyki M 51, na której widoczna jest bardzo jasna supernowa.

Supernową jako pierwsi zaobserwowali astronomowie w obserwatorium na Mt. Palomar w dniu 30 marca. Od razu postanowiono skierować na nią Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope). Astronomowie przeszukują dane z różnych teleskopów z ostatnich tygodni, gdyż odnalezienie obserwacji bezpośrednio sprzed wybuchu byłoby bardzo istotne, m.in. pozwoliłoby sprawdzić obecne modele teoretyczne wybuchu supernowych.

Jest to pierwsza od wielu lat tak jasna supernowa. Powinna być widoczna w większych amatorskich teleskopach i na fotografiach nieba.

Na zdjęciu:

Galaktyka M51 i supernowa oznaczona jako S2003 A. Na ilustracji wskazano ją strzałką. Źródło: NASA/HST/WFPC2.

M%2051_pa.jpg

Amerykanie przegięli. To ja ją pierwszy widziałem 29-go marca. Obserwacji dokonałem przez lornetkę 20x60 bez statywu, na godzinę przed zachodem Słońca.

Boziu, to ja wczoraj [31III/1IV, koło północy] na tym cholernym wygwizdowie oglądałem własnie przez chwilę M51 przez 130mm Newtona!!! Gdybym tylko wiedział.... Zająłem się szukaniem M63, która mi kiedyś wcześniej umknęła...

-Jarosław [zmarzniety na kość]

Już widze jutrzejsze nagłówki w prasie.

Prymaaprilisowy żart :

podany wczoraj do widomości wybuch SN w M51, nie był wybuchem SN, ale błyskiem gama złapanym optycznie  ;D

Dzisiaj rano dopiero po półgodzinie połapałem się że to

lipa. ale miałem ciężką sesję astrofoto na tym cholernym

wietrze i  logika zaczęła funkcjonować z opóźnieniem.

Żarty na bok, trzeba znów ruszać w teren, bo u nas w

Lublinie front atm. jeszcze nie dotarł. Może uda się

jeszcze coś pstryknąć.

Guest Janusz_P.
Ludzie, kiedy wywołam film i coś tam jednak będzie,

nie koniecznie w tym samym miejscu, to kto mi uwierzy?

Z SN nie ma żartów.

Oj nie ma żartów Leszku jak wzdryngolnie to rozchrzania całe układy planetarne w drobny mak a taka o masie ponad 300 M Słońca potrafi wysterylizować życie w całej lokalnej gromadzie galaktyk swoim błyskiem gamma, to już nie są bynajmniej kosmiczne bzykadełka  ;D ;D ;D

Guest Janusz_P.

Bartku prawie by Ci się udało ale na zdjecie odkrywcze to nie wygląda bo taka fota wymaga długiej obróbki upiększającej a sama supernowa wygląda jak ślad gumki pod ADOBE i jest za bardzo Fuzzy   ;););)

Już po 24 h więc chyba mogę to napisać oficjalnie co nie ??? 8)

Guest Janusz_P.

To jakaś bardzo szybka supernowa bo zdążyła się za 3 dni przesunąć o kilka kiloparseków, zapewne Tachionowa ;D ;D ;D

Ps. Idę spać chyba już mam zwidy ??? :o;)    

Oczywiście ta SuperNowa to był żart z okazji 1-go kwietnia. Dziękuję za wspólną zabawę ... a Tym co ona wyszła na zdjęciu bardzo gratuluję :D

P.S.

Podziękowania dla "Pawel_Maksym" za zorganizowanie tej zabawy na większości stron astronomicznych - to był super pomysł - DZIĘKUJEMY !!!!

TROCHE SIE DZIWIE ZE KTOS SIE NA TO NABRAL!

A NA POMYSL WPADLEM GDY W ADOBE ROBILEM NOWY BANER MOJEJ STRONY I UZYWALEM FUNKCJI RENDER - FLARA!

3 MAJCIE SIE MILOSNICY FOTOGRAFI SN!

witam

Nikt sie nie nabrał ;D

tylko trzeba zawsze dobrą zabawę podtrzymać :D

nawiasem mówiąc Bartku niepotrzebnie to zakończyłeś tak wcześnie ;D

jak zapewne pamietacie, lubuję się w wyszukiwaniu gwiazd, których nie ma w atlasach.  Jak zobaczyłem tę supernową, to tak mnie zaintrygowała oraz wkurzyło, że ktoś mnie ubiegł, że pół nocy nie mogłem spać. >:( ;D

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.