Skocz do zawartości

SuperNowa w M51


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

31 marca zespół teleskopu Hubbla opublikował fotografię galaktyki M 51, na której widoczna jest bardzo jasna supernowa.

 

Supernową jako pierwsi zaobserwowali astronomowie w obserwatorium na Mt. Palomar w dniu 30 marca. Od razu postanowiono skierować na nią Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope). Astronomowie przeszukują dane z różnych teleskopów z ostatnich tygodni, gdyż odnalezienie obserwacji bezpośrednio sprzed wybuchu byłoby bardzo istotne, m.in. pozwoliłoby sprawdzić obecne modele teoretyczne wybuchu supernowych.

 

Jest to pierwsza od wielu lat tak jasna supernowa. Powinna być widoczna w większych amatorskich teleskopach i na fotografiach nieba.

 

Na zdjęciu:

Galaktyka M51 i supernowa oznaczona jako S2003 A. Na ilustracji wskazano ją strzałką. Źródło: NASA/HST/WFPC2.

M%2051_pa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boziu, to ja wczoraj [31III/1IV, koło północy] na tym cholernym wygwizdowie oglądałem własnie przez chwilę M51 przez 130mm Newtona!!! Gdybym tylko wiedział.... Zająłem się szukaniem M63, która mi kiedyś wcześniej umknęła...

-Jarosław [zmarzniety na kość]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widze jutrzejsze nagłówki w prasie.

Prymaaprilisowy żart :

podany wczoraj do widomości wybuch SN w M51, nie był wybuchem SN, ale błyskiem gama złapanym optycznie  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano dopiero po półgodzinie połapałem się że to

lipa. ale miałem ciężką sesję astrofoto na tym cholernym

wietrze i  logika zaczęła funkcjonować z opóźnieniem.

Żarty na bok, trzeba znów ruszać w teren, bo u nas w

Lublinie front atm. jeszcze nie dotarł. Może uda się

jeszcze coś pstryknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Ludzie, kiedy wywołam film i coś tam jednak będzie,

nie koniecznie w tym samym miejscu, to kto mi uwierzy?

Z SN nie ma żartów.

Oj nie ma żartów Leszku jak wzdryngolnie to rozchrzania całe układy planetarne w drobny mak a taka o masie ponad 300 M Słońca potrafi wysterylizować życie w całej lokalnej gromadzie galaktyk swoim błyskiem gamma, to już nie są bynajmniej kosmiczne bzykadełka  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Bartku prawie by Ci się udało ale na zdjecie odkrywcze to nie wygląda bo taka fota wymaga długiej obróbki upiększającej a sama supernowa wygląda jak ślad gumki pod ADOBE i jest za bardzo Fuzzy   ;););)

Już po 24 h więc chyba mogę to napisać oficjalnie co nie ??? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To jakaś bardzo szybka supernowa bo zdążyła się za 3 dni przesunąć o kilka kiloparseków, zapewne Tachionowa ;D ;D ;D

 

Ps. Idę spać chyba już mam zwidy ??? :o;)    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ta SuperNowa to był żart z okazji 1-go kwietnia. Dziękuję za wspólną zabawę ... a Tym co ona wyszła na zdjęciu bardzo gratuluję :D

 

P.S.

Podziękowania dla "Pawel_Maksym" za zorganizowanie tej zabawy na większości stron astronomicznych - to był super pomysł - DZIĘKUJEMY !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TROCHE SIE DZIWIE ZE KTOS SIE NA TO NABRAL!

A NA POMYSL WPADLEM GDY W ADOBE ROBILEM NOWY BANER MOJEJ STRONY I UZYWALEM FUNKCJI RENDER - FLARA!

3 MAJCIE SIE MILOSNICY FOTOGRAFI SN!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zapewne pamietacie, lubuję się w wyszukiwaniu gwiazd, których nie ma w atlasach.  Jak zobaczyłem tę supernową, to tak mnie zaintrygowała oraz wkurzyło, że ktoś mnie ubiegł, że pół nocy nie mogłem spać. >:( ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.