Skocz do zawartości

Okulary do Synty 8"


lukascwwo2

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu wręcz zostałem zaatakowany na PW przez pewną osobę, która napisała mi, żebym nie śmiał twierdzić, że mój Silver Plossl 8 mm da lepsze obrazy gromad, niż jej LV 7mm, bo lantan to w końcu jest okular za prawie 400 zł, a ja kupilem swój za 30 euro (z wyprzedaży) :szczerbaty:

 

Teoretycznie to mozliwe, bo Plossle sa jasniejsze.

Ale na planetach i Ksiezycu LV wygra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie to mozliwe, bo Plossle sa jasniejsze.

Ale na planetach i Ksiezycu LV wygra.

Szkoda, że nie da rady porównać kiedyś u mnie... znaczy siem ty nie porównasz. Plossl ma za małą "dziurkę" i mały ER niestety. Tyle, że tak ogólnie, to bym nie byl tak do końca pewien. Plossle Tele Vue mają zdecydowanie lepszą opinię "do wszystkiego" niż lantany Vixena- tak wynika z tego, co czytałem kiedyś na Cloudynights, jeno na DS mają ustępować Ultimom Celestrona. Ale zastrzegam- pamięć potrafi "cuda czynić"- w razie czego niech ktoś poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ortho 5 mm- nie wymienię na żadnego lantana do planet :)

Tyle, że oczywiście oko jest "przyklejone" do okularka, za to kontrast najniesamowitszy!

 

Do Astronimf Jeziornych postaram sie wziac ze soba LVW 5mm - porownam i zobacze co trace. ;)

 

Moze wtedy zrobimy wymiane?? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Astronimf Jeziornych postaram sie wziac ze soba LVW 5mm - porownam i zobacze co trace. ;)

 

Moze wtedy zrobimy wymiane?? :szczerbaty:

Chętnie się wymienię!

Za taka dopłatą, cobym nowe ortho zaraz mógł sobie sprawić :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti: ja w pełni się zgodzę z tym o Barlowach, z zastrzeżeniem, że tanie Barlowy psują prawie wszystko, a drogie to... nie wiem :D Ale i tak pewno nie będą nadawać się w ogóle do obserwacji takich obiektów jak maleńkie mgławiczki planetarne, galaktyki. Jakby co - wyprowadź i mnie z błędu.

prosze tendy .... :lol:

 

ludzie! kto wam powiedział, że macie np. barlowy 2x?????? wkładacie dwa nieparafokalne okulary i macie już inne krotności a co za tym idzie inne jasności obrazu!!! kiedyś mierzyłem krotność typowego short 1,25" ma z ploslami 2,2-2,3x i co????

 

skąd wiecie, że macie PL8mm, PL5mm???

 

wniosek jest taki: Co innego zaobserwowanie różnicy miedzy zestawami a co innego WNIOSEK dlaczego tak jest!

 

Ludziska nie tak HOP(-kola).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już jesteśmy w temacie okularów:

czy ktoś mógłby podzielić się wrażeniami z obserwacji okularami Hyperion Baadera?

Ciekawe co warte sa w praktyce te ośmioelementowe konstrukcje, w Astronocach wypadły dobrze, ale czy warte są swojej ceny?, parametry ma ciekawe, pole 68 st.

Czy może być to pomost jakościowy miedzy Erflami a LVW

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypisując takie bzdury od razu widać że nie masz bladego pojecia o okularach.

Najgorsze jest to że wprowadzasz innych użytkowników w w błąd.

Waldku nie zgadzam sę z tobą , nie jestem jakimś nowicjuszem który coś tam zasłyszał i powtarza po innych , astronomią param się od pietnastu lat i trochę już widziałem.

Miałem o czynienia z Naglerem 31mm i wiem co mówię i nawet próbowałem go porównywać do mojego Erfla 40 mm i bardzo się zdziwiłem ; Nagler dawał tak kontrastowy , jasny i szeroki oraz , że nie mogłem uwierzyć bo w moim Erflu było ciemno jakbym patrzył w czarną dziurę , nie wspominając o komie ,w Naglerze brak ,a w Erflu przy f5 to 50% pola. Dlatego myślę że pomiędzy tymi okularami nie ma co porównywać .Obecnie bardzo popularne stały się LVW i co tutaj mamy; dośc duże pole, zminimalizowane abberacje , transmisja porównywlna do PL i oczywiście koma - w mnieszym stopniu niż w PL ale jest. Czy ktoś zastanawiał się dlaczego nie ma LVW w granicach 30 mm bo moim zdaniem taki układ optyczny był by obarczony sporą komą (ale to są tylko moje domysły) no i znowu mamy przepaść do Naglera.

Swego czasu posługiwałem się PL 6,5 mm nie znam producenta i zapragnąłem czegoś lepszego do planet , oczywiście wybór padł na ortoskopa 7mm . Byłem przekonany że jak założę go do wyciągu to będzie różnica jakbym co dopiero przejrzał na oczy , a bardzo się zdziwiłem. Przez miesiąć obserwacji nie potrafiłem zobaczyć różnicy pomiędzy moim starym PL 6,5 a orto7 . Dopiero przy dobrym seeingu na Księżycu zobaczyłem że obraz jest brdziej ostry no i jaśniejszy , ale ile jest takich nocy w Polsce.Takich przykładów mogę podać wiele.

Do czego zmierzam , moim zdaniem wszystkie okulary jakie zaliczyłem do grupy Pozostałe posiadją niewielkie różnice w jakości dawanych obrazów i w większości ich cena nie jest adekwatna do tego czego od nich oczekujemy . Nowicjusz w obserwacjach astro niejednokrotnie może nie zauważyć tej różnicy i kupujac droższy okular spodziewa się czegoś dużo dużo lepszego , a to może nam dać tylko Nagler , nic innego .

Moim zdaniem głupoty wypisyje ten kto daje do zrozumienia komuś niedoświadzconemu że tanie okulary ne nadają się do obserwacji, nic bardziej mylnego ,a poleca się mu drogie, na które nie każdego stać .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi barlowami to nie mogę się do końca z wami zgodzić. Nie wiem jak sprawa ma się do tańszych barlowów, ale ja piszę mojego posta na przykładzie powermate 2" 2x. Obserwowałem tym barlowem połączonym z Naglerem 17mm i nie zauważyłem jakiegoś popsucia obrazu, wręcz przeciwnie obraz był bardziej punktowy co było spowodowane wydłużeniem ogniskowej teleskopu. Tak jak wcześniej wspominałem nie mam pojęcia jak to wygląda w tańszych soczewkach, ale ta jest naprawdę godna polecenia. :Beer::Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma okularów najlepszych deklasujących pozostałe konstrukcje we wszystkich kategoiach, a z Twojego tekstu Domino tak wynika. Pisząc na forum trzeba uzasadnić przewagę danej konstrukcji nad innymi i tu Nagler sprawdza się w obserwacjach szerokich pól gwiazd swoją punktowością do krawędzi i bardzo dobrym kontrastem. Natomiast Księżyc i planety to już niestety tak bajkowo w Naglerach nie wygladają i spokojnie markowe, dużo tańsze plosle wypadają lepiej. Nie wspominajac o takich konstrukcjach jak Pentax. Ciasne układy podwójne to też nie jest żywioł Naglerów. Nie bez powodu TeleVue produkuje oprócz Naglerów, Panopticki i Radiany pozwalając użytkownikowi na wybór pod kątem prowadzonych obserwacji.

Wszystko jest w porządku jak opisujesz własne doświadczenia na wybranych okularach. Ale takie teksty jak ,,Naglery są najlepsze,, a w dodatku deklasują pozostałe okulary, bez uzasadnienia nie powinny się pojawiać.

Edytowane przez waldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma okularów najlepszych deklasujących pozostałe konstrukcje we wszystkich kategoiach, a z Twojego tekstu Domino tak wynika. Pisząc na forum trzeba uzasadnić przewagę danej konstrukcji nad innymi i tu Nagler sprawdza się w obserwacjach szerokich pól gwiazd swoją punktowością do krawędzi i bardzo dobrym kontrastem. Natomiast Księżyc i planety to już niestety tak bajkowo w Naglerach nie wygladają i spokojnie markowe, dużo tańsze plosle wypadają lepiej. Nie wspominajac o takich konstrukcjach jak Pentax. Ciasne układy podwójne to też nie jest żywioł Naglerów. Nie bez powodu TeleVue produkuje oprócz Naglerów, Panopticki i Radiany pozwalając użytkownikowi na wybór pod kątem prowadzonych obserwacji.

Wszystko jest w porządku jak opisujesz własne doświadczenia na wybranych okularach. Ale takie teksty jak ,,Naglery są najlepsze,, a w dodatku deklasują pozostałe okulary, bez uzasadnienia nie powinny się pojawiać.

 

 

To co piszesz to bardzo ciekawe zagadnienie. W takim razie co powiesz o Vixenach LV, w czym te okulary są szczególnie dobre, a w czym nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to bardzo ciekawe zagadnienie. W takim razie co powiesz o Vixenach LV, w czym te okulary są szczególnie dobre, a w czym nie?

 

Niestety nigdy osobiście nie posiadalem żadnego Vixena z grupy LV. Sporadycznie miewałem okazję popatrzeć przez te okulary w sprzęcie znajomych i to nie na zasadzie testów tylko "pospolitego oglądactwa".

W związku z tym nie mogę się wiarygodnie wypowiadać na temat serii LV.

Polecam zajrzeć na stronę http://www.excelsis.com/1.0/section.php?se...e=-1&page=0

 

Sugruję przeczytać opinie tych okularów na temat których wypowiada się co najmniej 10-ciu użytkowników.

Oczywiście czym więcej wypowiedzi tym wynik jest bardziej wiarygodny.

Przy czytaniu trzeba zachować zdrowy rozsądek i wybrać najbardziej wiarygodne i powtarzające się opinie.

Dla przykładu LV 10mm

http://www.excelsis.com/1.0/entryvotes.php...&entryid=80

 

Jeszcze jedno, nie można tych testów traktować jak wyrocznię, bo każdy użtkownik ma indywidualne podejście do tematu, wzrok, sprzęt i nastrój. Ale na pewno jest to całkiem spora baza z którą warto się zapoznać i umiejętnie zinterpretować.

Pozdrawiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Vixena LV 5 i 9mm i jak dla mnie róznica pomiedzy lantanami a plosslami jest niesamowita na korzyść tych pierwszych.Kiedys na poczatku posiadałem wyłacznie plossle od 4mm -20mm i teraz widze różnice,jakość,ostrość obrazów w teleskopie F5 oraz kultura obserwacji.

Pozatym jak dla mnie lantany nie sa okularami "ciemnymi" lecz w sam raz.Przy f5 i plosslach mialem za jasno oraz obraz nie byl tak wyrazny.

To moja opinia.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo zinteresował mnie ten temat ponieważ kilka dni temu nabyłem owy teleskop i chcę dokupić do niego

jakiś sęsowny zestaw okularów.Oczywiście w roządnych cenach.

Jednak po przeczytaniu wszystkich postow w tym temacie(i nie tylko tym) tak mi się namieszało

w muzgownicy :Boink: że już niewiem sam co mam dobrać do tej syni.

Może ktoś mądrzejszy(odemnie oczywiście) i bardziej doświadczony mógłby zebrać te wszystkie informacje i porównania

wymienionych w powyższych postach(i nietylko) okularów i stożyć jakiś taki mały poradnik dla takich gości

(ciemniaków) jak ja, co było by najlepsze do takiego teleskopu.

Chodzi o to aby niepotrzebnie nie wywalać kasy w coś co doniczego się nienadaje.

Jeśli znajdzie sie ktoś natyle cierpliwy aby tego dokonać zgóry dziękuję.

 

Pozdrawiam wszystkich astro lukaczy ANVA

 

ps. jak proponujecie zestaw okularów do takiej synty(proszę niebrać pod uwagę okularów które były w komplecie z synta, powiedzmy że ten telp jest bez okularow)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt raczej z góry nie narzuca Ci co musisz kupic do swojej Synty.

Ja twierdze ze do swiatłosilnego teleskopu jak w moim przypadku F5 plosle sie za bardzo nie nadaja.

Synta to F6 więc jest "ciemniejszym" teleskopem i może plossle bedą swietnie wspolpracować z nim.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo zinteresował mnie ten temat ponieważ kilka dni temu nabyłem owy teleskop i chcę dokupić do niego

jakiś sęsowny zestaw okularów.Oczywiście w roządnych cenach.

Jednak po przeczytaniu wszystkich postow w tym temacie(i nie tylko tym) tak mi się namieszało

w muzgownicy :Boink: że już niewiem sam co mam dobrać do tej syni.

Może ktoś mądrzejszy(odemnie oczywiście) i bardziej doświadczony mógłby zebrać te wszystkie informacje i porównania

wymienionych w powyższych postach(i nietylko) okularów i stożyć jakiś taki mały poradnik dla takich gości

(ciemniaków) jak ja, co było by najlepsze do takiego teleskopu.

Chodzi o to aby niepotrzebnie nie wywalać kasy w coś co doniczego się nienadaje.

Jeśli znajdzie sie ktoś natyle cierpliwy aby tego dokonać zgóry dziękuję.

 

Pozdrawiam wszystkich astro lukaczy ANVA

 

ps. jak proponujecie zestaw okularów do takiej synty(proszę niebrać pod uwagę okularów które były w komplecie z synta, powiedzmy że ten telp jest bez okularow)

 

Bardzo ciekawy i obszerny materiał na temat doboru okularów do teleskopu pisze teraz Hans

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...a%C4%87_okulary

polecam, bardzo wartościowa pozycja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i napewno te plossle podskocza LVW jak sie domyslam.......

Na pewno nie polem i tym, co nazywasz "kulturą obserwacji" - zwłaszcza przy ogniskowych poniżej 15 mm. Ale jakością obrazu, ilością pokazanych szczegółów, punktowością gwiazd- jak najbardziej. Jarku- mam porównanie, naprawdę wiem co piszę :)

Qrcze, trzeba niestety "dotknąć", żeby uwierzyć.

 

Osobiście żałuję, że w Polsce nie można kupić Plossli Tele Vue- po tym, co "wyciągam" z mojego Baadera chyba kupowałbym tylko te TV. Do tego komplecik Ultim Celestrona, ewentualnie po dwa Speers-Wallery Antaresa i TMB Planetary załatwiłyby sprawę w zakresie 1.25 do wszystkiego.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie polem i tym, co nazywasz "kulturą obserwacji" - zwłaszcza przy ogniskowych poniżej 15 mm. Ale jakością obrazu, ilością pokazanych szczegółów, punktowością gwiazd- jak najbardziej. Jarku- mam porównanie, naprawdę wiem co piszę :)

Qrcze, trzeba niestety "dotknąć", żeby uwierzyć.

 

Wlasnie na to licze (w swietle zblizajacych sie Astronimf Błotnych), bowiem wlasnie nie wierze. :)

Musze 'dotknac' - mam wiec nadzieje, ze przywieziesz Saywiechu swoje kultowe okulary dla porownania!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.