Skocz do zawartości

Teleskop 300/1500 własnej budowy na montażu dobsona


bolid25

Rekomendowane odpowiedzi

Syriusz Astrokraka tez ma ok. 1500mm ogniskowej i ma ponad 2m wzrostu. Trzeba wziac poprawke na to, ze rura ma brzegi i trzeba troche ja podniesc, zeby nie walila w podloge.

 

Przy odpowiedniej budowie montażu Dobsona teleskop 300/1500 będzie miał wyciąg na wysokości ok. 150 cm nad gruntem (przy obserwacjach w zenicie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odpowiedniej budowie montażu Dobsona teleskop 300/1500 będzie miał wyciąg na wysokości ok. 150 cm nad gruntem (przy obserwacjach w zenicie).

Poprostu trzeba tak obciążyć tył teleskopu aby srodek cięzkosci był mniejwwiecej na 1/3 dlugości tubusa albo wyżej :helo::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że chodzi o astygmatyzm wywołany np. nie równomiernym podparciem lustra, co wiąże się z jego ugięciem??

Jak troche to na planetach tylko widac, jakies czesciowe rozdwojenia itp.

Obraz dyfrakcyjny nie jest okragly . Powinny byc koncentryczne pierscienie czy placek . Jak masz jakies trojkaty czy inne zdeformowania to pewnie cos nierowno podpate lub za mocno skrecone. Ale u Ciebie lustro jest plywajace czyli tylko podparcie . MOze przy okazji skorzystaj z przegladu producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo po prostu mam takie wrażenie że 2 miesiące temu obraz był lepszy, to znaczy chodzi mi o obraz przy krawędziach pola widzenia tak około 75% od centrum obraz zamienia się w takie rakietki a był bardziej punktowy. W środku i do 75% od niego jest idealnie. Jest jeszce jeden szczegół ja wymieniałem wyciąg i być może się coś zmieniło w parametrach teleskopu?? Co do krążków to sprawdzałem je na powiększeniu 180x i są poprawne.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę strach, że śruby bądź nakrętki powpadają do środka za zwierciadło i będzie płacz. :blink:

 

Chodziło mi raczej o to by kołki ustalające lub śrubo – kołki ustalające były wmontowane na stałe do górnej części tuby, co pozwoliłoby złożyć go w całości w pozycji pionowej i skręcenie najlepiej nakrętkami motylkowymi. Nie trzeba by żadnych kluczy i nie ma możliwości by coś wpadło do środka.

 

Przy okazji jak z tymi rurami z Al Bo coś mi chyba umknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o to by kołki ustalające lub śrubo – kołki ustalające były wmontowane na stałe do górnej części tuby, co pozwoliłoby złożyć go w całości w pozycji pionowej i skręcenie najlepiej nakrętkami motylkowymi. Nie trzeba by żadnych kluczy i nie ma możliwości by coś wpadło do środka.

 

Przy okazji jak z tymi rurami z Al Bo coś mi chyba umknęło.

Jesli chodzi o tubus z aluminium,to mam niepotwierdzone jeszcze informacje.Mianowicie tubus pod taki teleskop z aluminium sporo kosztuje podobno gróbo ponad 300zł:(.Musze to jeszcze sprawdzić i podziele sie informacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o tubus z aluminium,to mam niepotwierdzone jeszcze informacje.Mianowicie tubus pod taki teleskop z aluminium sporo kosztuje podobno gróbo ponad 300zł:(.Musze to jeszcze sprawdzić i podziele sie informacją

 

Za 300pln pod takie działo? To wcale nie jest dużo. Ale sprawdź parametry (grubosc ścianki, rodzaj szwu itp. - sam materiał /balacha alu/ jest tu warta ponad setkę)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos mocowania zwierciadła do celi.

 

Ekhem... to ja tutaj teraz wyjadę z niezłą herezją. :szczerbaty: Ja używałem jakiegoś programiku, znacznie prostrzego niż Plop, tyle że uwzględniał chyba też celę otwartą. No więc punkty podparcia wychodziły na 0.7 srednicy zwierciadła. Postanowiłem zrobić po swojemu i tak naprawdę to mam... pierścień stałego podparcia - zwierciadło jest przyklejone 100% silikonem bezpośrednio do celi. Wrzuciłem parę fotek - pierścień elementu mniejszego celi pokryłem cieńką warstwą silikonu, tak samo dziury po schowanych łbach śrub kolimacyjnych.

 

Stwierdziłem że wszelkie dociski czy klamry po bokach zwierciadła będą zawsze silniejszym stresem niż klej, który przecież również ulega odkształceniom pod wpływem temperatury. Może się mylę, ale nigdy nie zauważyłem takich rzeczy jak opisujecie - zmian w poszczególnych strefach polach widzenia, czy 'rozdwajaniu się' planet. Tak samo telep jest perfekcyjnie skolimowany zarówno jak podniesiony jest do pionu, czy opuszczony do poziomu. Może to nie był wcale taki głupi pomysł?

rycina84.jpg

rycina85.jpg

teles060808_11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jak toto ciągam, wydaje się nierozerwalne, może dlatego, że sklejka była pomalowana? W razie co lustro przewróci się w środku - a tam miękko - tuba kartonowa i przesłony z pianki izolacyjnej :P

Z drugiej strony ciut mnie zmartwiłeś, bo pająk też mam drewniany i lusterko wtórne jest do niego przytwierdzone też silikonem... A jak to spadnie, to tylko powiesić się za ziobro na wyciągu :szczerbaty:

Edytowane przez Marcin Klapczyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myśleliście kupić kawałek blachy i dać do zwinięcia?

 

Myślimy, nawet intensywnie. Podaj proszę adres do warsztatu ktory się tego podejmie za rozsądne pieniądze i zrobi to dobrze, a spokojnie będziesz mógł brać od nich myto za reklame, bo nie będą wiedzieli co robić z kasą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glupio sie pisze jak nie wiadomo kiedy ten post sie ukaze, ale

 

Sa firmy co trudnia sie sie sprzedaza rur wentylacyjnych . U nich mozna zamowic z blachy ocynk rure na tube. jet z cienkiej blachy , wymaga wzmocnienia wregami . rura 300/900 wazy 3 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.