Skocz do zawartości

Pomocy synta 130/900


Icex

Rekomendowane odpowiedzi

Dostalem dziś przesyłką teleskop synta 130/900 eq2 i mam problem z montażem, a mianowicie po zmontowaniu zauważyłem że skala RAI (rektascencji ) obraca sie w momencie poruszania pokretlem takwięc punktor pokazuje caly czas tę samą wartość, w osi delkinacji jest ok skala jest nieruchoma i wraz z poruszeniem pokretla sie przesuwa punkotr.

Mam w związku z tym pytanie czy jest to jakieś niedorobienie montażu, czy może zle coś dokreciłem???

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w praktyce skale są do niczego nie potrzebne... :rolleyes:

 

 

moze i tak ale jezeli juz sie za cos placi to jednak powinno to byc ok a pozatym jezeli sa to po cos napewno :) pozatym zastanawia mnie to bo nie wiem czy cos zle zamontowalem, a moze to jednak cos nietak z montazem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei miał taką. Jak ustawił ją koło mojej... to zaraz sprzedawał 130 i kupował 8"...

Powiem tak: obrazy są mniej więcej takiej klasy, jak ze Skyluxa, który stał obok. Dotyczy to np. gromad, pewno przy planetach i Księżycu będzie podobnie. Galaktyki (oprócz M31, 81) bedą lepsze niż w Skyluxie.

W sumie niestety to 3 klasy w dół :(

Qrcze- naprawdę nie możesz u kogoś zostawiać tej swojej 8" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie szaleje z moją świerzutką syncią na balkonie, niestety seeing masakryczny, ale plejady ucelowałem i teraz sie czaje na oriona zobaczymy co z tego wyjdzie, a jak sie wciągne to i dobsonik pewnie będzie, ale to dopiero jak moja siostra kupi działke i jeżeli bedzie ona jakoś za miastem.

A tak pozatym to dziwny ten montaż paralaktyczny - takie moje odczucie z pierwszego dnia posiadania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skylux jest 2 klasy nizej od 130/900. Zawsze lepiej miec wieksze, ale do takiego wymiaru aby go czesto uzywac.

Zbig- stały koło siebie, więc można było porównać. Nie twierdzę, że obrazy były całkiem identyczne, ale np. M13 Skylux potrafił lepiej "rozebrać" na gwiazdki. Tyle, że i jeden i drugi w sumie pokazały ją jak dla mnie poniżej takiego poziomu, jaki chciałbym mieć w swoim telepie. W każdym razie od tego czasu przestałem polecać tego Newtona nowicjuszom. Dodajmy, że w komplecie on ma 2 naprawdę kiepskie Kellnery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ustrzelilem M42 pierw z okularkiem 25 pozniej 10 i normalnie suuuper widoczek (zaznaczam że z miasta i seeing kiepski) ale radocha coniemiara, już zaczynam kombinować żeby wyjechać za miasto, jutro najprawdopodobniej za dnia obadam teren w czapielsku (miejscówka podana przez Nerqal-a) i jak sie spodoba to przy dobrej pogodzie tam popędze.

 

A wlaśnie morze poddacie mi jakis dobry i tani pomysł na lampke do montażu ?? :) Zastanawiałem się nad zwykłą ledową lampką taką do roweru, ale morze macie jakieś ciekawsze propozycje.

Heh ale sie zajaralem tym widokiem M42 ciaaaacho ;)

Jaka szkoda że M31 narazie nie jest w zasięgu mojego balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest piękna choć jak wyjade za miasto to dopiero zobacze ją tak jak powinienem, ale itak mam radoche :)

A tak pozatym to po pierwszych obserwacjach nasuwają mi sie na myśl dwie pierwsze uwagi odnośnie tego sprzętu:

-szukacz - komedia (ustawialem M42 przez dziurke w montarzu szukacza a nie przez niego bo jest niefajny)

-montaż jest niezbyt stabilny ale chociaż w miare szybko wygasza drgania

 

A tak ogólnie to jest milusio.

 

No oprocz tej skali RAI krecacej sie razem z tą cześcią montażu która sie obraca....

 

Pozdrawiam i ide pokombinowac przy montażu (teleskop już w domciu....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głebszym przyjżeniu sie tej skali wydaje mi sie że jednak to jest tak pomyślane, że sie obraca razem z czescią montaży która wykonuje ruch, znajduje sie koło tej skali śrubka która po odkręceniu powoduje że moge recznie obrucić tą skale a jak ją dokręce to nie. więc morze jest to tak pomyślane...

Jednak prosze kogoś o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojej "teorii".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saywiehu-Narawde przemyślałem juz wiele wariantów ale dobre miejsce do obserwacji mam w szczerym polu gdzie niestety nie ma żywej duszy. I mimo ze chciał bym ją u siebie zostawić to jednak musze ją poświęcić na rzecz samej astronomii. Syncia to porządny teleskop to jednak jak to ktoś powiedział teleskop dobry to ten którego się używa i dla mnie według tej definicji Synta przestała być dobrym teleskopem bo obserwacje raz na miesiąc albo i rzadziej nie są dla mnie wystarczające. No a następnym teleskopem będzie Taurus , mam nadzieje dostać go na 18-stke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei miał taką. Jak ustawił ją koło mojej... to zaraz sprzedawał 130 i kupował 8"...

Powiem tak: obrazy są mniej więcej takiej klasy, jak ze Skyluxa, który stał obok. Dotyczy to np. gromad, pewno przy planetach i Księżycu będzie podobnie. Galaktyki (oprócz M31, 81) bedą lepsze niż w Skyluxie.

W sumie niestety to 3 klasy w dół :(

Qrcze- naprawdę nie możesz u kogoś zostawiać tej swojej 8" ?

 

Tu wychodzi ładnie aspekt dedykowanego sprzętu. Gromady to obiekty raczej jasne i punktowe (wiadomo o co chodzi nie łapać mnie za słowa) Refraktor ma lepszą punkotwość gwiazd niż newton i pokaze je lepiej. Czasami nawet gdy ma sporo mniejsza aperturę. Kolenym czynnikiem jest światłosiła Skylux to F10 ta synta to niecałe F7 i znowu działa to na strone skyluxa przy gromadach... i to tyle. Wszelkie ciemniejsze obiekty będą wyglądac lepiej w tym newtonie 130mm niz w skyluxie 70mm. Po mojemu nie ma tu mowy o róznicy w klasie, a juz na pewno o tak wielkiej różnicy. Te telskopy maja po prostu różnice w mocnych i słabych stronach. W sumie synta 130mm moim zdaniem jednak jest teleskopem o większych mozliwaosciach niż skylux.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Po głebszym przyjżeniu sie tej skali wydaje mi sie że jednak to jest tak pomyślane, że sie obraca razem z czescią montaży która wykonuje ruch, znajduje sie koło tej skali śrubka która po odkręceniu powoduje że moge recznie obrucić tą skale a jak ją dokręce to nie. więc morze jest to tak pomyślane...

Jednak prosze kogoś o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojej "teorii".

Zgadza się - dobrze to wykombinowałeś :Beer:

 

W Syncie jest to tak skonstruowane, że w razie potrzeby możesz poluzować tę śrubkę i ręcznie ustawić pierścień RA w zależności od potrzeb. Dzięki temu zawsze i każdej chwili jesteś w stanie skalibrować skalę jak chcesz. W innych montażach Synty jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei miał taką. Jak ustawił ją koło mojej... to zaraz sprzedawał 130 i kupował 8"...

Powiem tak: obrazy są mniej więcej takiej klasy, jak ze Skyluxa, który stał obok.

 

Wcale sie nie dziwię, że "zaraz sprzedawał"..., bo Synta była całkiem rozkolimowana, a lusterko wsteczne nie tylko lekko wyszczerbione ale z częściowo zniszczonym podlewem; nie wspomnę o chybotliwym wyciągu. Nigdy bym tego nie napisał, gdyby nie fakt, że (nieświadomie) dyskredytujesz tę małą Syntę w oczach jej szczęśliwego, ale mało doswiadczonego własciciela. Poza tym Synta, o której wspominasz, to była 130/650. Po wyremontowaniu, wymianie lusterka, oczyszczeniu lustra z grubej warstwy kurzu - obrazy DS-ow są nieporównywalnie bogatsze w szczegóły od obrazów Skyluxa, o czym mogłem sie przekonać dwa dni temu porównując obie "zabawki", przy wyjątkowo korzystnym seeingu. Z Synta 130/900 może byc trochę gorzej, jest ciemniejsza...

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Co do tej Synci 130/900 to też pochwale się, że niedawno zakupiłem takową. Z tą skalą R.I.A., to też mi się obracała, ale rozwiązanie jest proste, masz w zestawie śrubkę, która dokręcasz w pierwszej dziurce nad skalą, odpowiednie dokręcenie powoduje że skala nie obraca się. Jednak i tak dziwnie to pomyślane.

Przy okazji zapytam. Jak ustawić te mikro-ruchy na osi deklinacji? Mam na myśli tą śrubę na drugim końcu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.