Skocz do zawartości

Obserwacje!!!


lukascwwo2

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu

OK, poddaję się. Co do M1 to przyklad mniej trafiony. To tak jakby napisać, że M33 jest widoczna w szukaczu...

 

Hmm... M33 też dwukrotnie w szukaczu "wyhaczyłem" :rolleyes:

Kwestia nieco ciemniejszego nieba nieba ;)

 

P.S. Zresztą nie jestem M1 w szukaczu na 100% pewien. B. rzadko obserwuję południowe niebo. Przy najblizszej okazji w nowiu spróbuję. Ale oczywiście zależy to od warunków. W każdym razie kilkukrotnie zdarzyło mi się trafiać na niesamowite warunki tuż po przejsciu frontów. Dam znać czy widać- nie zawaham się przyznać do pomyłki, każdemu się zdarza ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A juz miałem lecieć i szukać M1 :szczerbaty: ale teraz i tak Księżyc przeszkadza.Natomiast co do M33 to musze przyznać że ja dostrzegłem.Bardzo słaba mgiełka,dość rozległa.Ale warunki miałem dobre,wiec ja dopadłem!

Pozdrowienia :Beer:

 

edit: Saywiehu cos czuje ze zabrzmiało to tak jakbym jakos ironicznie podszedł do tego że powiedziałeś,że ją widać w szukacza.miałem kłopot aby ja zobaczyć a bardzo chciałem ja złapać i myślałem że po prostu miałem wtedy złe warunki,toteż teraz miałem nadzieje na zobaczenie jej.

Błedy każdy popełnia :Beer:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Hmm... M33 też dwukrotnie w szukaczu "wyhaczyłem" :rolleyes:

Kwestia nieco ciemniejszego nieba nieba ;)

...

 

M33 w szukaczu Synty w Jodłowie świeciła wyraźnie. Ciemne niebo, to jest 70% powodzenia w obserwacjach! Niestety, łatwiej kupic telep niż znaleźć prawdziwą ciemność!

 

M1 w szukaczu nie widziałem, ale pod średnim niebem w Syncie bez problemu. Oczywście Łysy musi być niewidoczny :)

 

Jodłowskich warunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą ciekawe dlaczego tych Antaresów SWA nie można dostać w AK?,są wszystkie pozostałe szkiełka Antaresa,

Wielka szkoda, przy swojej cenie mysle, ze swietnie by sie sprzedawały w Polsce, tym bardziej, że już od dawna słyszę wiele dobrego o tych okularach

 

 

Pewnie się nie długo pojawią, to stosunkowo nowy produkt i za nim trafi na rynek polski trzeba nam będzie trochę poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M33 to widać gołym okiem, a co dopiero w szukaczu, tylko trzeba przyzwoitego nieba.

M1 widać w szukaczu 8x50, to przecież aż 8.4 mag.

M74 nie próbowałem, ale juz w 20x60 wydaje się byc tylko średniej trudności.

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nawet udało via tento 10x50 wyłuskać Veila East :)

(...)

 

Ja widziałem Veila East przez Lidloskop 10x50 (czyli ponoć 8.6x41) oraz przez BPC 7x50.

... tylko że przy zasięgu gołym okiem 7 mag w miejscu Veila.

 

M33 widoczna była wtedy gołym okiem zerkaniem bez problemu, a M31 i hihotki to się rzucały w oczy :)

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiehu - jednak dobrze pamiętasz. M1 widać w szukaczu Synty 9x50. Słabo bo słabo (ot takie małe nieregularne pojaśnienie) ale widać.

 

Przemas - Krab jest dość rozległy i przez to blady. Jak go nie złapałeś - to znaczy, że miałeś za jasne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M74 w 10x50 ? to chyba jakis bajer ... :D:Beer:

kurde tez chce! :szczerbaty:

Ja ją widziałem w 8x56, ale takiej raczej kichowatej o transmisji 40% :Boink: Z tego by wynikało, że jest do złapania w lornetce 8x40 o bardzo dobrych parametrach. No ale niebo to wtedy miałem jak w Arizonie, zasięg 7 mag i widoczny przeciwblask światła zodiakalnego. Dobre niebo to podstawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mam pytanko, czy szukacz w syncie można jakoś ustawić pod kątem ostrości, bo gwiazdki to takie lekko rozmazane tarczki nieostre??? Swoją drogą ciekawe jakby wypadł pojedynek między LVW a Antares SWA???

 

Pojedynek miedzy LVW i SWA?

 

Pierwsza runda dla SWA ze wzgledu na pole ( 65st. - 82 st.)

Druga runda dla LVW ze wzgledu na to, że punktuje idealnie w całym polu

Cena będzie w Posce zbliżona (może nieco tańszy SWA)

Transmisja światła i jasność przy ogladaniu mgławic? - trudno powiedzieć

 

Ale to tylko dywagacje, trzeba by uczynić jakiś teścik, okularów o takich samych ogniskowych

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga runda dla LVW ze wzgledu na to, że punktuje idealnie w całym polu

Uch, mam wrażenie, że wcale tak dobrze i tu nie wypadłoby dla LWV. W końcu nie dlatego SW porównuje się z Naglerami (Tom Trusock to nie jest jakiś tam palant ;) ), żeby miało być z tą punktowością jak w RKE w f/6 :D

 

Dobra, jeśli nie odezwie się nikt, kto ma SW i mieszka stosunkowo blisko mnie, to zbiorę kasiorę i "lajsnę" sobie na początek 9,4 mm. To dałoby odpowiedź na 100%, bo z LWV to się już porówna. Tylko Moralez będziesz musiał ruszyć tyłek z tego Poznania i ... zabrać po drodze Polarisa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uch, mam wrażenie, że wcale tak dobrze i tu nie wypadłoby dla LWV. W końcu nie dlatego SW porównuje się z Naglerami (Tom Trusock to nie jest jakiś tam palant ;) ), żeby miało być z tą punktowością jak w RKE w f/6 :D

 

Dobra, jeśli nie odezwie się nikt, kto ma SW i mieszka stosunkowo blisko mnie, to zbiorę kasiorę i "lajsnę" sobie na początek 9,4 mm. To dałoby odpowiedź na 100%, bo z LWV to się już porówna. Tylko Moralez będziesz musiał ruszyć tyłek z tego Poznania i ... zabrać po drodze Polarisa ;)

 

 

Ja mam sobie zamiar sprezentować okular Vixen LVW 22 mm, może za pół roku, jak dozbieram :ha:

Przeprowadziłem już chyba z 30 wypadów obserwacyjnych moją syntą i stwierdziłem że najczęściej używam SP 25, więc warto zainwestować coś w tym zakresie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jeśli nie odezwie się nikt, kto ma SW i mieszka stosunkowo blisko mnie, to zbiorę kasiorę i "lajsnę" sobie na początek 9,4 mm. To dałoby odpowiedź na 100%, bo z LWV to się już porówna. Tylko Moralez będziesz musiał ruszyć tyłek z tego Poznania i ... zabrać po drodze Polarisa ;)

 

Seywiehu, jak dasz cynk, ze masz tego SW, to tak jak stoję wsiadam do mojej bryki :D i jadę do Ciebie na obserwacje

... a żeby test był pełny i miarodajny nie może zabraknąć Polarisa z jego LVW

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same LVW zajma mniej miesca w bryce :szczerbaty:

 

Polaris, absolutnie nie dopuszczamy takiej mozliwosci, aby Ciebie zabrakło w tej historycznej chwili jaką bedzie potyczka LVW i SWA

Dokonamy tego a wynik pójdzie w świat i będzie kamieniem milowym w dziedzinie testowania optyki wysokiej technologii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poddaję się. Co do M1 to przyklad mniej trafiony. To tak jakby napisać, że M33 jest widoczna w szukaczu...

Hmm... M33 też dwukrotnie w szukaczu "wyhaczyłem"

Zwracam honor Wiehu :notworthy: dopadłem Kraba!!

Wiedziałem że to tak się skończy że sie nie poddam i "wyhacze" go.dziś warunki miałem niesamowiete na obserwacje.M33 najwyraźniejsza jaka kiedykolwiek widziałem ( być może wcześniej nie miałem tego doświadczenia ).

 

A M81 i M82 to mnie powaliło! zerkałem na ta parkę nieraz a tu taka niespodziewanka :szczerbaty:

Tradycyjnie zrobiłem "nalot" na M31 ...i tu też zaskoczenie.Ogromna mi sie wydała.Wcześniej takowa nie była,a na dodatek widać było obok mniejsza plamkę.podejrzewam że to M32 ale tu nie jestem pewnien czy moge takim sprzętem wyłapać te galaktykę.Jak ktoś wie to proszę o potwierdzenie.

 

M78 w Orionie chyba tez uchwyciłem.najbardziej sie dziwiłem jak znalazłem coś ponad ta mgławica.dwie mniejsze plamki.

Na koniec na szybko spojrzałem na M102 w Kasjopei i mi meteor przeleciał w polu widzienia.Świetny widok.Dwa Geminidy tez zdołałem zobaczyć.Gdyby nie zimno i moje przeziebienie to pewnie jeszcze bym siedział.

Zostają mi Geminidy przez okienko w kuchni....

 

P.S. stwierdzam z każdą obserwacją że bino daje sporo radochy.A potem to wszystko raz jeszcze przez teleskop :helo:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dzisiaj była rewelacyjna, ciepło 5 stopni do tego wspaniała przejrzystość powietrza. Zasięg w granicach 5,5mg. Wiele obiektów które dzisiaj obserwowałem powaliło mnie na kolana, ale na szczególną uwagę zasługuje tu M33 ( do tej pory nie miałem okazji dostrzec tylu detali w strukturze tej galaktyki). Ponadto niebo było pełne latających meteorów, latało tego naprawdę dużo. Pod koniec obserwacji miły akcent w postaci bardzo jasnego bolidu który eksplodował w gwiazdozbiorze Oriona. Widziałem samą końcówke tego zjawiska, mój wzrok był przykuty do Saturna a tu nagle mocny błysk :Beer::Beer: .

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.