Skocz do zawartości

Co kupić do 2500 zł


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie podsumowanie. Specjalista od astrofotografii zrobi bardzo dobre zdjęcie obiektu astronomicznego nawet niewielkim teleskopem. Ale to musi być dobry jakościowo (optycznie) instrument, na dobrym montażu. To wszystko kosztuje i wymaga czasu i doświadczenia.

 

Tym samym (małym) instrumentem nie nacieszysz oczu pięknymi widokami nieba.

 

Owszem, na przykład większy Schmidt-Cassegrain może być dobry zarówno do planet, jak i obiektów DS, ale w Polsce to wciąż dosyć drogi sprzęt. I tu pojawia się jeszcze jeden aspekt sprawy. Co innego USA (koszt teleskopu dla przeciętnego amatora), a co innego Polska.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość najsłynniejszych astrofotografów uzywa teleskopów typu Maksutov-Cassegrain ( czyli F > 10 ) i do tego 90 % tego co fotografują do DSy.

podaj mi jeden przykład DSa z MC zrobnionego przez najsłynniejszego astrofotografa

3. jak to jest, że jednak ci sami astrofotografowie głównie mają swoje Maksutov-Cassegrain na montażach azymutalnych

podaj mi jeden przykład zdjęcia DS zrobionego na azymutalu ;)

chrzani ci sie azymutal z montazem widłowym podniesienym na płaszczyźnie paralaktycznej

80 % teleskopów to Maksutov-Cassegrain

coś ci sie przewidziało

chrzani ci sie MC z SC Shmidt-Cassagren ;)

4. Nie kumam tez jak to jest, że przedkładacie obserwowanie gołym okiem nieba nad astrofotografie.

no jak nie zobaczysz to nie skumasz. ;) na obrazie w okularze niema szumów ;)

Wydaje mi sie, iż dopiero jakaś archiwizacja swego oglądania

wydaje ci sie :)

, możliwość zapisania obserwacji jest super.... natomiast czyste patrzenie i zapisywanie na kartce tego co sie widziało jest cofaniem sie do czasów Galileusza... A) tak ? ... B ) nie ?

B :D

 

Żeby zrobić JEDNĄ dobrą fotkę DS trzeba wydac dziesiąt tysiący i zmarznąć czasem CAŁĄ noc.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONIEC.... wielkie dzięki za odpowiedzi.... bardzo mi pomogły.... serio. Oczywiście dalej nic nie wiem i z wami się nie zgadzam ... ale musze chyba sobie kupic to co mi się wydaje najlepsze dla mnie, stwierdzić iż sie myliłem i potem wam pogratulować....

 

Tak czy inaczej bardzo dziękuje...

i byłbym wdzięczny jesli ktoś zaprosiłby mnie do wspólnych obserwacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za taką kase można mięć wiele lepszy sprzęt a GO TO hmmmm jak dlamnie szukanie tego co mnie interesuje jest esencją amatorskiej astronomii poznajesz gwiazdke po gwiazdce i dochodzisz do upragnionego DS-a

 

 

 

 

ps.

To jakbym chciał ścigać się z Kubicą maluchem. :D

a w maluchu 4-ka nie wchodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

philipsie, a może jednak nie kupuj nic w ciemno, no może z wyjątkiem książki np. "Niebo na Weekend"

i poszukaj tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=44

tu się zmawiamy na wspólne obserwacje w okolicach Wawy

a prawdziwe, ogólnopolskie zloty, to tylko pod ciemnym niebem, najbliższy będzie w kwietniu 2007 w Bieszczadach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze taki teleskop?? To dla mnie jakieś nie porozumienie. Skontaktuj się z kimś z okolic Wawy niech ci pokaże jak wygląda obraz w teleskopie, a najlepiej jak byś miał okazję popatrzeć przez 130mm i przykładwo przez 200mm. Mam wrażenie że nie masz zupełnie pojęcia czego można się spodziewać po takim sprzęcie. Ale zrobisz jak chcesz, to wkońcu twoje pieniądze i twoja decyzja.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dodam też drobny szczegół... Jestem własnie dyplomantem wydziału architektury Politech. warszawskiej i tematem mojej pracy ( projektktu ) jest Obserwatorium Astronomiczne w Irlandii. Ma to być radioteleskop o średnicy 400m typu Arecibo ( Peurto Rico ). Po konsultacjach z dr Andrzejem Mareckim z KRa w Toruniu doszlismy do wnisku, iż moja wizja jest jak najbardziej uzasadniona i realna. Ma to być radioteleskop dedykowany SETI wraz z kompleksem "promującym " astronomię w krótym ma się znajdować także teleskop optyczny o zwierciadle około 1m o blizej mi w tej chwili nie znanym typie ( jesli ktoś może mi w tym względzie pomóc będe wdzięczny - PW )....

Ooo to przyszły kolego po fachu. :helo:

W Irlandii ... rozumię przyszłe miejsce pracy. :o

A poważnie to poza formalnym przedstawieniem obiektu bardziej skup się na technicznym aspekcie posadowienia montażu teleskopu (rodzaj gruntu ,przesuwny montaż o wadze kiludziesięciu ton na potężnym fundamencie) aby wyeliminować drgania.

Pogadaj w takim razie z kimś z wydziału budownictwa.

Jeśli chodzi o projekt to pokazałbyś nam na forum koncepcję albo wizualizację ,może razem coś doradzimy.

I jeszcze ...czy bierzesz pod uwagę lokalny klimat lub seeing by udowodnić że to miejsce jest odpowiednie dla inwestycji za kilkanaście milionów euro. ( min.)

Jakiego rodzaju obserwacje przewidywane są w tym obserwatorium?

Trzeba jakoś udowodnić sens takiej inwestycji nawet dla laików astronomi jakimi są promotorzy na uczelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super.... do gdyni jednak daleko.... a może ktoś z warszawy ? Byłbym super wdzięczny... :Beer:

 

Odezwij sie na PW. Udostepnie ci moj sprzęt i stanowisko do astro-foto. Zobaczysz czym obraz z krowy 270/1200 czym z refraktorka 102/500. Czym paralaktyk z napędem czym azymutal. Jak wygląda obsługa teleskopu wazącego 15 i 1,5 kg. Jak rózne sa bajki obserwacji wizualnej i fotografi via CCD. Czym niebo względnie ciemne, a czym niebo z łuną. Dostaniesz też odpowiedzi (wzglednie sensowne) na wszystkie zadane na miejscu pytania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizja sterowania teleskopem siedząc w samochodzie w ciepełku i laptopem jest mi jakoś bliższa niż męczenie się z Newtonem gdzie na dodatek wszytko widać na odwrót

w tym cała przyjemność :D

 

ostatnio siedziałem wieczorem na środku ogrodu z moją Syntą 8" i przy halnym co wiał chyba ze 100km/h usiłowałem utrzymać telepa w miejscu i zrobić zdjęcie Księżyca :szczerbaty:

ale było fajnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa powyższe posty to przykład bełkotu i próby wmawiania tego, co jest niemożliwe!

 

Przecie wiadomo, że jak Ziemia jest PŁASKA, to kto i jak niby "do góry nogami" :szczerbaty:

Wobec tego Newtony ogólnie są do d... , refraktory i inksze różne tysz!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera Hans jakbym mieszkał niedaleko W-wy to bym chętnie odwiedził Cię i nauczył się czegoś ciekawego no!!! Praktyka czyni mistrza, a sama moja syncia 8" marnuje się przy moich umiejętnościach bedąc początkującym w astronomii!!!

 

Pozdrawiam i każdemu życzę zasmakowania wszystkiego co w astronomii możliwe (tak optymistycznie mówiąc hehe) :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera Hans jakbym mieszkał niedaleko W-wy to bym chętnie odwiedził Cię i nauczył się czegoś ciekawego no!!! Praktyka czyni mistrza, a sama moja syncia 8" marnuje się przy moich umiejętnościach bedąc początkującym w astronomii!!!

 

Pozdrawiam i każdemu życzę zasmakowania wszystkiego co w astronomii możliwe (tak optymistycznie mówiąc hehe) :Beer:

A myślisz że w 3mieście to już nie ma od kogo się nauczyć? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe....

 

Jestem w szoku, że taki niewinny temat z serii " Co kupić " przerodził się w jakiś wątek typu "umówmy się, bo źle się dzieje".... super... bardzo wam dziękuje.

 

Hans... czekam na odpowiedź z PW....

 

PS. Ziemia jest płaska i lezy na gigantycznym zółwiu a ten z kolei leży na następnym zółwiu...i tak w nieskończoność ( cytat z "Krótka historia czasu" Stephen W. Hawking - cytat oczywiscie nie w kontekscie - polecam lekturę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.