Skocz do zawartości

DUZY refraktor w kratownicy ?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

kratownica wazy ok 15-16 kg + 6 kg obiektyw w celi + 2,5 kg wyciag + 3 kg dodatki ( odrosnik , pokrowiec , szukacz , okular itp ) wiec wyjdzie ok 27 kg ... bedzie co dzwigac , choc to i tak nie duzo biorac pod uwage ze sama kratownica ma 2,5 m dlugosci

 

rurki maja 1 mm grubosci

 

dokladnego kosztu jeszcze nie znam - dowiem sie na pocz. przyszlego tygodnia

 

pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kratownica wazy ok 15-16 kg + 6 kg obiektyw w celi + 2,5 kg wyciag + 3 kg dodatki ( odrosnik , pokrowiec , szukacz , okular itp ) wiec wyjdzie ok 27 kg ... bedzie co dzwigac , choc to i tak nie duzo biorac pod uwage ze sama kratownica ma 2,5 m dlugosci

 

A na czym planujesz to powiesić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajefajna ta konstrukcja Gratulki!! :Beer::Beer:

 

 

 

A można wiedziec jaka metodą były spawane te kształtowniki alu??

Tig, Mig czy lutowane czy jeszcze inaczej??

Ostatnio zaczynam sie interesować troche sposobami łaczenia alu i moze jest tu ktoś kto poleciłby mi jakaś książke lub strone lub jeszcze coś innego gdzie mozna by fachowo poczytac na ten temat :rolleyes:

 

Astro Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

refraktor bedzie narazie wisial na montazu U - tym najwiekszym - co do obciazenia to ten montaz spokojnie wytrzyma i 40 kg - ale niestety dokladnosc prowadzenia wystarczy pewnie tylko do wizuala... mialem plany aby upgrade-owac ten montaz ale pewnie w przyszlosci bede musial pomyslec o czyms typu AP 1200...

 

co do spawów - nie orientuje sie w tym temacie - mysle ze Mirek Dymek bylby tu kompetentna osoba aby odpowiedziec na to pytanie :)

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe , Marzenka to by tam mogl zamieszkac :P

 

W jodlowie niestety nie bede mial refraktora z wiadomych wzgledow - gabaryty i brak odpowiedniego montazu , teleskop bedzie mial w calosci ok 3 m dlugosci :blink: , sama kratownica 2,5-2,6 m - musialbym go wiesc na dachu :D - tylko kto by pozniej skrobal muchy z obiektywu :ha:

 

nie wiem w ogole co z Jodlowem bo Piotr nie odpisuje - mial mi potwierdzic rezerwacje i podac nr konta - nie wiem czy jeszcze sa wolne miejsca :( mam nadzieje ze sie cos dla nas znajdzie :Beer:

 

pozdrawiamy

M&M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwazny jestes !

Kilka razy dlugo zastanawialem sie nad kupnem duzego obiektywu . Kasy duzo kosztuje, a nie wiadomo jak z jakoscia . Do tego zeby uzyteczny montaz kupic czy zrobic to wyzwanie .

Dlatego zrezygnowalem i kupilem mniejsze szkielka . A te mnie bardzo rozczarowaly swoja aberacja chromatyczna. W zasadzie jedyny zysk to tyci lepsza ostrosc, o ile aberacja chromatyczna jej nie zakryje.

Masz Taurusa 400/1923 , Newton 270/1500 i jak juz wszystko bedzie gotowe to porownaj obrazy i opisz .

Moze znowu duze szkielko zacznie mnie kusic? Jak nie bylo mozliwosci zdobycia tuby to z 6-cio katna kratownice z racji rezonansow wybralbym . Jakby ta nie zdala egzaminu to bezproblemu w 8-mio katna da sie przerobic .

Z moich zabaw z refraktorami wyszlo, ze bardzo wazne jest aby obiektyw byl w osi z wyciagiem .

Wtedy jest najmniejsza aberacja chromatyczna. Moze wystarczy jak wyciag bedzie na plytce co umozliwi jego regulacje wzgledem kratownicy ?

Jak na sztywno zamocujesz obiektyw i wyciag to ewentualne niedociagniecia w symetrii nie dadza sie skompensowac. Problem mialem tez z okresleniem czy calosc mam w osi. Kiedys Prix opisywal jak laserkiem kolimowac refraktor, musze poszukac .

Gratulacje i powodzenia.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po pierwsze chciałem sprostować informację o wykonawcy kratownicy.

Jest nim Adam Salawa - mój wspólnik w produkcji Taurusów.

Ja tylko konsultowałem z nim kilka spraw dotyczących zamocowania optyki i mój udział w projekcie wynosi najwyżej 1%.

 

Co do kolimacji to zarówno obiektyw jak i wyciąg zamocowane są na ruchomych płytkach z możliwością obracania i osiowania.

 

W środku tubusa znajdują się 2 diafragmy których nie widać jeszcze na zdjęciach.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Edytowane przez Mirek_D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.