Skocz do zawartości

Teleskop 20"


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

podjąłem decyzję o budowie własnego newtona. Projekt myślę że zajmie około 1-1,5 roku. Lustro 20".

W związku z projektem poszukuje rysunków technicznych do budowy konstrukcji pod takie lustro. Najlepiej jeżeli ktoś dysponuje pełną dokumentacją takiej konstrukcji i może ją udostępnić (super jeżeli bezpłatnie ale rozumiem że to ciężka praca więc mogę ją odkupić).

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze kroki wykonaj do JaLe'a, dopiero co sprzedał konstrukcję pod 20" i myślę że Ci pomoże B)

 

Skąd będzie optyka? JaLe z powodu jej braku nie mógł dokończyć dzieła.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14524

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że konstrukcja została wykonana aczkolwiek nie dokończona właśnie z powodu braku optyki dostępnej na Polskim rynku.

Całość konstrukcji mam policzoną jednak wszystko istnieje w formie notatek. Nie wykonałem też wszystkich rysunków technicznych.

W obecnej formie nie nadaje się to do publikacji. Pelna dokumentacja, która umożliwiłaby wykonanie osobie, która nie ma zbytniego pojęcia o takiej konstrukcji to co najmniej kilkadziesiąt stron, a ja w tej chwili nie mam czasu na pisanie książki czy też poradnika.

 

O wiele lepiej mam natomiast udokumentowaną konstrukcję 30", ale bez rozrysowania kratownicy, która jest oczywiście policzona.

 

6c7e95db2a1de9e8.jpg

 

Po za tym przyznam się że w tej chwili chciałbym się zająć projektem teleskopu kratownicowego w systemie Newtona, ale do zamocowania na montażu paralaktycznym.

 

Póki co zastanwiam się czy to będzie teleskop 11" czy 12" i o jakieś światłosile <_<

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

optykę postaram się kupić w Viper i dać do szlifu. Jak nie da rady to zamówię w Czechach - gdzieś na forum znalazłem linki do producentów optyki.

 

Mam jeszcze czas, myślę że optyka przyda się dopiero za rok.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie czy to będzie telep stacjonarny czy też mobilny? gdyż rozmiar optyki brzmi ciekawie lecz czy nie lepiej wykonać to w innym systemie aniżeli newton, np. Schmidta-Cassegraina (o ile nie będzie przewożony).

Powinieneś rozważyć fakt, iż zmuszony będziesz do używania drabiny w trakcie obserwacji co nie jest rozwiązaniem Komfortowym zawsze istnieje ryzyko spadnięcia z niej i uszkodzenia sprzętu szczególnie zimą, aczkolwiek inny system to problem z montażem co raczej kwalifikowało by go do wsadzenia pod kopułę

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie czy to będzie telep stacjonarny czy też mobilny? gdyż rozmiar optyki brzmi ciekawie lecz czy nie lepiej wykonać to w innym systemie aniżeli newton, np. Schmidta-Cassegraina (o ile nie będzie przewożony).

Powinieneś rozważyć fakt, iż zmuszony będziesz do używania drabiny w trakcie obserwacji co nie jest rozwiązaniem Komfortowym zawsze istnieje ryzyko spadnięcia z niej i uszkodzenia sprzętu szczególnie zimą, aczkolwiek inny system to problem z montażem co raczej kwalifikowało by go do wsadzenia pod kopułę

 

 

przpraszam ze tak zmienię temat ale moze znacie jakis artykul/poradnik jak wykonac taki teleskop krok po kroku?

jesli ak to prosze podac link lub przesłac na miala Tomasz_MAR@poczta.onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie czy to będzie telep stacjonarny czy też mobilny? gdyż rozmiar optyki brzmi ciekawie lecz czy nie lepiej wykonać to w innym systemie aniżeli newton, np. Schmidta-Cassegraina (o ile nie będzie przewożony).

Powinieneś rozważyć fakt, iż zmuszony będziesz do używania drabiny w trakcie obserwacji co nie jest rozwiązaniem Komfortowym zawsze istnieje ryzyko spadnięcia z niej i uszkodzenia sprzętu szczególnie zimą, aczkolwiek inny system to problem z montażem co raczej kwalifikowało by go do wsadzenia pod kopułę

 

Z SC jest ten kłopot że po pierwsze trudniej go wykonać i jest kosztowniejszy a po drugie powinien być zamontowany na montażu (znów koszty). Teleskop będzie stał u mnie na działce przez 9 miesięcy (mam tam naprawdę ciemne niebo). Pozostałe 3-4 miesięce u mnie w domu i wtedy będzie rozmontowany. Tak więc konstrukcja z kratownicy (zblizona do np. Taurusa) dzięki której będzie mobilny ale przewożony będzie raczej 3-4 razy w roku.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.