Skocz do zawartości

Jaki teleskop na początek??


Raziel

Rekomendowane odpowiedzi

Jejku! :huh: Hans, czemu?! :blink:

 

1. Ze wzgledu na to:

 

(...)

Interesują mnie odległe galaktyki jak i planety w naszym układzie słonecznym. (...) Mieszkam na wsi więc nie ma problemów z warunkami(...)

 

2. Ze względu na to:

 

Kupowanie refraktorka 70mm F10 na Eq2 za 500 gdy za 300pln więcej można miec lustro 150mm (synta dob 6") lub za 200pln mniej taki sam refraktor 70mm tyle, że na azymutalu , uwazam za nieekonomiczny ruch.

 

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=687

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

 

3. Ze względu na to:

 

Skylux ma wiele ułomnopści, które dla osoby wprawnej nie stanowia wiekszego problemu (fokuser, montaż) ale dla newbie bez zaciecia ATMowego, będą problemem.

 

Nie jest jednak tak, ze nie dostrzegam zalet SkyLuxa. To najmniejsza sensowna rurka jaka mozna dopaść ale kosztuje nie mało, ma całkiem sensowną konkurencje cenowa i jakosciową. Za podobne pieniadze mozna dopaśc juz i inne rozwiązania, a za niewiele więcej, naprawde sporo lepsze rury.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy jest zbyt tani, zeby byl w miare dobry (prawdopodobnie tzw. kiepski barlow w wyciagu). A z dwoch pozostalych osobiscie wybralbym trzeci poniewaz jest tanszy, a w przyszlosci bedzie mozna go wykorzystac np. na guider, czyli lunetke kontrolujaca polozenie wlasciwego teleskopu podczas robienia zdjec. Zaleta drugiego jest natomiast montaz paralaktyczny, choc dla bardzo poczatkujacego uzytkownika moze to byc wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym jeśli już masz 500zł warto poczekać na giełdzie w tej cennie powinno być coś lepszego do wyhaczenia...

 

Barlow to soczewka, użyteczna w astronomi bo wydłuża ogniskową teleskopu. W zależności od barlowa możesz mieć 1,5x albo 2x,3x i takie inne. Wydłużenie ogniskowej powoduje zwiększenie powiększenia o krotność barlowa. Problem w tym że barlow wbudowany w tamtą soczewke jest gówniany jednym słowem i psuje obraz.

 

A i nie ma czegoś takiego jak dużą ogniskową/średnice obiektywu. Generalnie patrzy się na średnice lustra i od niej uzależniona jest ogniskowa która może się wachać od 4 * średnica lustra do nawet 10,12 razy.

 

czyli możesz mieć teleskop o lustrze 200mm i ogniskowej od 800mm do nawet 2000mm. Teleskopy te różnić się będą jasnością obrazu. W pierwszym przypadku będziesz miał jaśniejszy obraz ale będzie w nim więcej wad optycznych i trzeba będzie kupić znacznie droższe okulary żeby mieć ich korekcję.

 

A i jeszcze jedno, zanim kupisz teleskop rzeczywiście radze Ci sporo poczytać i się doedukować. Dopiero wtedy będziesz wiedział co chcesz obserwować jak i gdzie.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow, to soczewka, ktora "wydluza" ogniskowa teleskopu. W twoim wypadku chodzi o duza srednice. Niestety powiedzenie o 114 cm lustrze, ze jest duze byloby moim zdaniem naduzyciem. Zastanow sie, czy chcesz kupic teleskop juz, zeby troche poobserwowac i przekonac sie, czy Cie ta zabawa wciagnie, czy chcesz kupic teleskop, ktory na dluzej sprosta Twoim oczekiwaniom. W pierwszym przypadku albo sie zniechecisz (dlatego warto wydac mniej) albo prawdopodobnie wkrotce bedziesz chcial kupic nastepny, lepszy teleskop. W drugim, musisz jeszcze poskladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak.

 

Miałem teleskop typu jak ten drugi z twojej listy przez rok i mnie wciagnął... ale po 3 latach mam inny teleskop inny montaz inne okulary w ogóle wszystko inne :) Jego największym ale jest montaż. Słaby i majacy masę upeirdliwych wad uprzykrzajacych obserwacje. Jeżeli nie masz jak dozbierac na inna tube , czemu nie. Jezeli jednak możesz dozbierac, gromadż dalej kase na dobsona 6" lub 8" w międzyczasie pilnujac forumowej giełdy uzywańców.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie ma co się śpieszyć. Jak brakuje kasy to najlepiej polować na sprzęt używany- skylux, newton 114/900, a jak uzbierasz więcej to na jakiegoś dobsona. Czekając na okazję, drukuj mapki, łap za swoją lornetkę i w pole!! Nawet nie wiesz ile fajnych rzeczy można zobaczyć taką lornetką. Przy okazji poznasz niebo i po zakupie teleskopu będziesz sprawniej wyszukiwał obiekty.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z dozbieraniem kasy będzie problem.. narazie nie mam jak, szkoła i te sprawy, ehh. Z kąd jestem .. okolice Krosna - Frysztak.

 

Jeżlei masz 500 to nie wiele brakuje tobie do 6" Synty nie całe 350 zł wiem że to sporo lecz wg. mnie watro poczekać, jak możesz to tnij wydatki gdzie się da na pewno coś się znajdzie, w tym hobby trzeba czasami coś poświęcić

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z dozbieraniem kasy będzie problem.. narazie nie mam jak, szkoła i te sprawy, ehh. Z kąd jestem .. okolice Krosna - Frysztak.

 

A myslales moze o pracy weekendowej? Roznoszenie gazet itp-do takich zajec nie trzeba miec nawet 18 lat ;) Wiadomo, ze weekend jest po to, zeby sie poopierniczac :szczerbaty: ale moim zdaniem warto poswiecic te 4 weekendy i kupic juz jakas sensowna armatke ;) Mozna jeszcze poswiecic ferie na dorobienie kasy, no chyba, ze juz miales :P pozdrawiam.

Edytowane przez Ironman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Raziel- gratuluję decyzji. Moim zdaniem naprawdę warto składać pieniądze na lepszy sprzęt nawet przez pół roku i więcej. Taki "wyczekany" sprzęt sprawia najwięcej radości, a i na pewno będzie godnie używany!

 

A przecież ten czas nie musi być wcale dla ciebie stracony. Możesz aktywnie uczestniczyć w forum. Czytać, pytać, gromadzić wiedzę. Spróbuj zdobyć jakieś sensowne książki o astronomii, choćby z biblioteki. Tej wiedzy nic już ci nie odbierze. Ucz się nieba, możesz poznawać gwiazdozbiory, odnajdywać obiekty. W miejscu, w którym mieszkasz pewno kilka obiektów Messiera jest widocznych gołym okiem- naucz się je odszukiwać! Nawet nie wiesz, jak to wszystko ułatwi ci życie, gdy już będziesz miał teleskop.

A i możesz przez ten czas znaleźć blisko siebie kogoś, kto ma teleskop - i choć co jakiś czas umówić się na wspólne obserwacje. Naprawdę warto mieć przyjaciół z forum- ja już poznałem, jak fajne to mogą być kontakty :)

 

Trzymaj się- i nie odpuszczaj! Śledź też giełdy na forum tu, na Astro4u i na Astromaniaku - jeśli nie będziesz pewien, czy cos jest warte zakupu, po prostu pytaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomia fascynowała mnie od dawnaaa lecz nie robiłem nic w tym kierunku, a szkoda. Mam nadzieję że to nadrobię - postaram się już jutro zawitac do biblioteki i odurzyć karte biblioteczną:D

Co do nieba to od kilku dni widzę tylko chmóry i chmóry ale mam nadzieję ze w końcu się przejaśni :) Ach.. zapomniałbym masz może jakies mapy nieba? jakies podstawowe żebym mógł się zorientowac co i gdzie się znajduje. (stronki www lub jakiś poradnik online)

 

pOzdrawiam

Raziel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Buczai.. dałes gotowylink do sciągania?, jak tak to cos nie wchodzi.;/ wyskakuje stronka z jakimis downloadami (programy) mugłbys podac bespośredni link?? <<sry za kłopot>>

 

 

@edit

 

THX saywiehu

Edytowane przez Raziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

witam!

podłącze się pod ten temat i zapytam Was co sądzicie o takim sprzęcie dla 9-latki. Córka ma zainteresowania astronomią ale nie są one (raczej) ściśle ukierunkowane, po prostu widzę że lubi oglądać programy z tym związane m.in. na Discovery :), lubi też książki o tej tematyce. myślę ze taki prezent sprawił by jej dużo przyjemności ale czy wg Was jest on wart tych pieniędzy... proszę o w miarę szybką podpowiedz, ew. miałby znaleźć się pod choinką :)

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

podłącze się pod ten temat i zapytam Was co sądzicie o takim sprzęcie dla 9-latki. Córka ma zainteresowania astronomią ale nie są one (raczej) ściśle ukierunkowane, po prostu widzę że lubi oglądać programy z tym związane m.in. na Discovery :), lubi też książki o tej tematyce. myślę ze taki prezent sprawił by jej dużo przyjemności ale czy wg Was jest on wart tych pieniędzy... proszę o w miarę szybką podpowiedz, ew. miałby znaleźć się pod choinką :)

 

pzdr.

 

Odradzam dziecko się tylko zniechęci. Lepsza będzie lornetka nawet a tych tańszych typu 8x50 lub 10x50. Taki sprzęt to w zasadzie dwa teleskopy

w jednym i daje wiele radochy. Poza tym można jej używać na codzień a w miarę rozwoju sytuacji :) pomyśleć o teleskopie. Niebo przez lornetkę (jeśli nie obserwowałeś) wygląda przepięknie. Te tanie marketowe teleskopiki nie nadają się nawet dla dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lornetka dla dziecka ? To nie jest dobry pomysł gdyż ręce dziecka są za słabe. Dla dziecka nieduży refraktor to optimum. Skylux z Lidla to dobry wybór - jakość akceptowalna, a cena nieduża. Można też ewentualnie wybrać Sky Watcher SK707AZ2.

 

p.s. tu recenzja Skyluxa - daje pewne wyobrażenie o jego możliwościach:

http://www.astroman.fsnet.co.uk/skylux.htm

obecna wersja Sklyluxa ma słabszy ale "używalny" montaż.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.