Skocz do zawartości

Seening w Lublinie 6/7.09


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Postanowiłem poobserwować Marsa dzisiejszej nocy i wystudziłem teleskop.

Po skierowaniu na Marsidło okazało się, że niestety przy seening jest do kitu i przy 160x obraz był pływający i nie wiele było widać.

A jak tam w polsce?

Czy ktoś obserwował bądź obserwuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznato samo tak słabego seeingu dawno nie było Mars skakał jak oszalały ale po dwuch tygodniach walki udało się nam z Małkiem w końcu dopaść jeden księżyc Marsa. Jak fotki obrobimy to zapodamy foto na forum. Złapaliśmy także księżyc Neptuna i przynajmniej dwa Urana. To była noc polowania na Księzyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, nie było najlepiej, ale mogłem użyć z powodzeniem pow.333x, przy którym dostrzegłem przecinkowaty twór wystający z Mare Sirenum, słaby i rozmyty na moich zdjęciach. Brzeg tarczy Marsa był ostry, ale falował, z biegiem czasu coraz bardziej. Miało to swoje odbicie w migotaniu gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Krakowie tej nocy przechodził lokalny froncik z altocumulusem i obserwacje czyniłem w przerwach chmurek ale seeing pozwalał na maksutowie 350 używać wyłacznie powiekszeń do 250-300x, cyknąłem pro-forma kilka fotek z okularu przez CP-4500 w prokekcji okularowej ale bez żadnej rewelacji, seeing bardzo szybki pewnie z 5-10Hz i o amplitudzie do 1/4 średnicy Marsa skutecznie psuł nam obrazy, potem przyszła wycieczka do obserwatorium a potem prawie ochrypnięty od pytań i pokazywania co widać an Marsie zjechałem na domowe pielesze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda surowa klatka z Marsem na ISO 800 aby zmniejszyć ekspozycję porzez okular Zeissa "Orthoscope 6mm" z ręki jak zwykle poprzez CP-4500 na manualu .

Oczywiście przycięta do rozmiaru plików forumowskich :lol:

 

http://www.astrokrak.pl/Foty/Mars_surowy.jpg

 

Mam ich chyba z 11 sztuk czy ktoś ma ochotę się pobawić takim materiałem do Stackowania ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznato samo tak słabego seeingu dawno nie było Mars skakał jak oszalały ale po dwuch tygodniach walki udało się nam z Małkiem w końcu dopaść jeden księżyc Marsa. Jak fotki obrobimy to zapodamy foto na forum. Złapaliśmy także księżyc Neptuna i przynajmniej dwa Urana. To była noc polowania na Księzyce.

 

Jestem pod wrażeniem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem lornetką na gościnnych występach w Wałbrzychu. Warunki zupełnie dobre były. Zaletą wyjazdów do teściów jest to, że miszkają na osiedlu na skraju miasta, gdzie wicher mocno wieje i zazwyczaj powietrze jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Wczoraj jednak były lekkie chmurki no i Księżyc co nieco przeszkadzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu pogoda wybitnie nieobserwacyjna . Niby niebo prawie bez chmur ale coś wysoko wisiało i zasięg ledwo 3.8 mag (gołym okiem) . Mars oczywiście świecił jak zapalona żarówka . Wyciąg od Syriusza jest u Leszka dlatego tylko z ciekawości wystawiłem refrakor Celestrona 100x500 który kiedyś kupiłem na szukacz do 610 -tki . Mars nawet dla niego był za jasny bez przesłony diafragmy . Na szczęście po założeniu fabrycznej plasikowej nakładki z małym otworem obiekt był już znacznie lepiej widoczny . Czapa lodowa faktycznie mała . 30 kwietnia nad ranem pamiętam czapę wręcz ogromną . Widać było w tym refraktorze ciemne twory na powierzchni ale słabo . Nie pomógł Naglerek 7 mm co dawało power ledwie 71 x . Okularów o mniejszej ogniskowej nie mam bo w Syriuszu i tak by nie miały zastosowania . Może Nagler 5 mm jeszcze by się przydał . Nad ranem patrzyłem na Saturna przez lornetę 25x100 . Jak na lornetke to Saturn był zupełnie dobrze widoczny . Planeta wyraźnie oddzielona od pierścienia . Oczywiście przy powiększeniu 25x żadnych szczegółów i przerwy Cassiniego nie mogłem zobaczyć . To już robota dla Syriusza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.