Skocz do zawartości

Porównanie przyblizenia


adamoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam takie pytanko mialem kiedys Kronosa 26x70 ale sprzedalem teraz chce kupic SkyMaster 25x100 ponoc skymaster ma zmierzona prawdziwe powiekszenie 23x oczywiscie pisze tylko ponoc bo tak gdzies tu na forum przeczytalem moje pytanie jest takie czy jak spojrze na łysego (Ksiezyc) w pelni przez SkyMastera 25x100 to bede mial taki sam dobry widok jak mialem w Kronosie 26x70 czy gorszy wiem ze obraz bedzie bielszy napewno z tego wzgledu ze rosyjskie lornety zazolcaja ale czy bedzie tak blisko jak w rosyjskiej widac pare ladnych szczegółów przy powerze SkyMastera 23x a tam bylo 26x prosze o jakies porownania no i jak z widokami mam dzialke w gorach i statyw czy jak kupie skymastera to bede mial taki sam Power co mialem w ruskim kronosie wiem ze bedzie obraz bielszy czysciejszy ale to co widzialem w kronosie blizej np. Skrzyczny wieze troche szczegółow to w SkyMasterze bedzie dalej czy taksamo albo lepiej prosze o jakas opinie na ten temat pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam takie pytanko mialem kiedys Kronosa 26x70 ale sprzedalem teraz chce kupic SkyMaster 25x100 ponoc skymaster ma zmierzona prawdziwe powiekszenie 23x oczywiscie pisze tylko ponoc bo tak gdzies tu na forum przeczytalem moje pytanie jest takie czy jak spojrze na łysego (Ksiezyc) w pelni przez SkyMastera 25x100 to bede mial taki sam dobry widok jak mialem w Kronosie 26x70 czy gorszy wiem ze obraz bedzie bielszy napewno z tego wzgledu ze rosyjskie lornety zazolcaja ale czy bedzie tak blisko jak w rosyjskiej widac pare ladnych szczegółów przy powerze SkyMastera 23x a tam bylo 26x prosze o jakies porownania no i jak z widokami mam dzialke w gorach i statyw czy jak kupie skymastera to bede mial taki sam Power co mialem w ruskim kronosie wiem ze bedzie obraz bielszy czysciejszy ale to co widzialem w kronosie blizej np. Skrzyczny wieze troche szczegółow to w SkyMasterze bedzie dalej czy taksamo albo lepiej prosze o jakas opinie na ten temat pozdrawiam.

 

Akurat sprawa powiększenia jest jak dla mnie tutaj pomijalna. Powiększenie 23x i 26x to prawie to samo. Stań sobie 23 metry od jakiegoś obiektu, potem 26 metrów i sprawdź, czy będzie jakaś większa różnica, jeżeli chodzi o dostrzeżone szczegóły. Innego porównania nie potrafię tutaj wskazać, mimo iż miałem Kronosa 26x70 i odpowiednik Celestrona 25x100.

Większa lorneta da dużo lepsze obrazy obiektów mgławicowych i komet. I jeżeli masz zamiar je obserwować, to zakup jest opłacalny.

Ale jeżeli chodzi o obserwacje dzienne, to już nie za bardzo widzę sens pchania się w dużą, ciężką lornetę. Obiektywy 70 mm są wystarczające, a powiększenie w Kronosie, jak wiesz, ciut większe.

 

Jeżeli chcesz patrzeć na Księżyc w pełni przez lornetę 25x100, to zapomnij o innych, nocnych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Robert za odpowiedz wlasnie mam zamiar kupic cos uniwersalnego w stylu SkyMastera zeby popatrzec wieczorkiem w niebo bo mam gdzie na peryferiach miasta a jednoczesnie w dzien przy dobrej pogodzie na oddalone gory ale z tego co piszesz to powinno byc spoko z widoczkami to nie jest tak ze bede chodzil z lorneta na pasku na szyi bo to nie mam sensu z taka lorneta jak SkyMaster Mam statyw i obserwacje bede prowadzil wlasnie z niego a nie z reki bo to by byla moja porazka mam jeszcze pytanie patrzyles przez kronosa 26x70 w ksiezyc a pozniej 25x100 SkyMasterem napisz jaka jest roznica bo ja jeszcze 25x100 nie mialem w rece tylko 26x70 kronosem pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mialem kiedys Kronosa 26x70 ale sprzedalem teraz chce kupic SkyMaster 25x100...wiem ze obraz bedzie bielszy napewno z tego wzgledu ze rosyjskie lornety zazolcaja...

Hmm...nie wiem czy to dobra decyzja. Kronos 26x70 to solidna, sprawdzona i uznana lorneta. Łączy w sobie dobrą jakość obrazu, duży power i jeszcze akceptowalne gabaryty i wagę. Sky Master 25x100 to sprzęt dużo większy i cięższy /ok. 4,5 kg/ a przez to mniej mobilny. Nie tak łatwo go powiesić na byle statywie. Co do zażółcenia Kronosa to nie robi ono na mnie żadnego wrażenia /nie dostrzegam go/, ale staram się rozumieć innych gdy mówią że im przeszkadza. Czy obraz w Sky Masterze będzie zauważalnie lepszy niż w Kronosie ? Być może przy słabych DS tak, ale przy innych obiektach niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mare b. za odp.wiem ze Koronos to pozadzny sprzet wiesz szukalem teraz troche kronosa 26x70 lub Berkuta 25x70 ale moje poszukiwania zostaly z niczym ciezko to gdzies kupic a zalezy mi naczyms uniwersalnym jak juz pisalem i chyba kupie tego SkyMastera 25x100 chyba ze jakims cudem gdzies dostane jedna z wymienionych rosyjskich bin ale w to watpie bo ciezko a moze ktos sie orientuje gdzie sa kronosy 26x70 lub Berkuty 25x70 zalezalo b y mi bardziej na kronosie ale Ta 2 tez moze byc ponoc w Wawie na stadionie mozna bylo kiedys dostac nie wiem bo do wawy mam daleko mieszkam w okol.Bielska jak by ktos byl na stadionie a by udalo sie zlozyc u rosyjskich kolegow zamowienie to bym byl chetny jak co to prosze pisac pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lorneta 25x100 to nie jest sprzęt do oglądania Księżyca w pełni, gdyż "wypala oczy". Może raz z ciekawości spojrzałem, ale nie pamiętam.

 

Natomiast wiem jedno, że najlepszą kometę Enckego widziałem właśnie przez taką lornetę. Kto widział tę kometę to wie jaki to trudny obiekt do podziwiania.

 

No i oczywiście lorneta 25x100 ma znacznie większy zasięg od 26x70 (o jakieś 1,5 mag.), czyli widać znacznie więcej gwiazd.

 

Aha, 25x100 wieszałem na "małym Goliacie" i była dla tego statywu stanowczo za ciężka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys widziałem na bazarze lornetke na której pisalo 100x1000, to dopiero power co :szczerbaty:

fajnie by musiała wygladać lornetka z metrowymi szklami :Boink:

 

To jak w końcu, widziałeś ją czy nie (najpierw piszesz widziałem, potem "musiałaby wyglądać"). :naughty:

 

Do adamossa:

 

Różnica poweru 23 czy 26 jest dla mnie pomijalna. Dużo ważniejsze jest moim zdaniem pole widzenia lornetki. Patrzyłem krótko za dnia przez Frebertowego Suttera 25x100 i obraz mnie nie zachwycił. Był dość zażółcony i średniej jakości przy brzegu pola. Aberracja chromatyczna na poziomie nie do przyjęcia. To tak w kwestii uniwersalności, która zostaje dodatkowo dobita przez gabaryt. Oczywiście obserwacje nocne to pewnie zupełnie inna para kaloszy - do tego ta lorneta została przecież stworzona (poszukiwanie słabo widocznych obiektów). Niestety nie można mieć wszystkiego.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys widziałem na bazarze lornetke na której pisalo 100x1000, to dopiero power co :szczerbaty:

fajnie by musiała wygladać lornetka z metrowymi szklami :Boink:

A może to określało widoczność pasa 100 metrów terenu w odległości 1000 m w polu widzenia?

Takie parametry są napisane prawie na każdej lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.