Skocz do zawartości

pytanie o liczbe magnitudo


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku galaktyk może być podawana zarówno jasność powierzchniowa, jak i całkowita. O ile mnie pamięć nie myli, to dla M31 całkowita jest 4,3 mag. I dlatego widoczna jest gołym okiem. Ale powierzchniowa jest mniejsza i dlatego obiekty "mgławicowe" widać słabiej niż odpowiadające im jasnością gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że częściej sie podaje jasność całkowitą, dlatego np. wiele osób jest rozczarowana kiedy próbuje dostrzec z miasta M101, w końcu jasną galaktykę :szczerbaty:

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym okiem je zobaczysz.

 

nie przesadzaj ja jakos od paru dni nie moge zobaczyc m31 gołym okiem, wiem mniejwiecej gdzie jest, ale jej nie ma w ty miejscu, chyba slepy jestem.

Ps: mam bardzo dobra widocznosc, moim zdaniem tak do 6magnitudo bez zadnych przyzadow optycznych

 

gdzie ona dokladnie jest

m31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj ja jakos od paru dni nie moge zobaczyc m31 gołym okiem, wiem mniejwiecej gdzie jest, ale jej nie ma w ty miejscu, chyba slepy jestem.

Ps: mam bardzo dobra widocznosc, moim zdaniem tak do 6magnitudo bez zadnych przyzadow optycznych

 

gdzie ona dokladnie jest

 

Zapewne nie wiesz, gdzie dokładnie szukać. Ja przy dobrej przejrzystości bez problemu widzę ją z miasta. Wystarczy zasięg gołym okiem od 5 mag. wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

M31 nie tylko jest widoczna, zwykle u mnie wręcz ŚWIECI. Mat- jeśli ktoś przesadza, to na pewno nie Antyqjon.

 

M31 znana była już w rękopisach arabskich jako "Mała Chmurka"- wtedy jeszcze nie było Naglerów i wyciągów 2" :szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz są może już nie najlepsze warunki do wypatrzywania m31, znajduje się ona stosunkowo nisko nad zachodnim horyzontem. Jednak jeśli masz ciemne niebo to nie powinnieneś mieć z nią najmnieszych problemów. Nie spodziewaj się jakiejś rewelacji, obserwując gołym okiem to delikatne pojaśnienie na niebie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tutaj taką mapkę zrobioną "na szybko". Żółta strzałka pokazuje Plejady. Czerwona miejsce, gdzie ma być M31 :)

 

Zaznaczone są gwiazdozbiory Perseusza i Andromedy. Ale Andromeda to gwiazdozbiór jesienny i teraz jest nisko nad horyzontem, jak wspomniał Rammstein.

 

post-2346-1174165988_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też miałem problemy ze znalezieniem jej,mimo że z niebem źle nie jest.Lecz to były moje początki.To był drugi obiekt DS którego byłem świadom że należy do tej grupy.Nawet jak ją znalazłem to kolejne jej upolowanie zajmowało kilka minut.A szukałem jej wtedy latem na północno - wschodnim horyzontem.Teraz oczywiście już nie ma problemów ze znalezieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą widocznością M31 gołym okiem to nie jest tak super [piszę dla początkujących]. Tak naprawdę to widza ją wyraźnie [jako wyraźnie rozciagły obiekt] osoby obdarzone bardzo dobrym wzrokiem, pod bardzo ciemnym i czystym niebem, np. przy dobrej pogodzie w górach. W przeciętnych warunkach, na polskich nizinach, gdzie maksymalna odległość od licznych wiejskich [sic!] latarni nie przekracza 0.5-1.0 km, osoba obdarzona b. przecietnym wzrokiem widzi w dobrych pogodowo warunkach centralną część M31 jako taką nieostrą gwiazdkę, trochę bladą. Dlatego osoby początkujące bez lornetkowego doświadczenia raczej nie znajdą jej w ten sposób [tzn. gołym okiem].

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

U mnie (niziny!), na peryferiach 17.5 tys. miasteczka, jest dobrze widoczna, co potwierdzą osoby, które do mnie przyjeżdżały. Nie trzeba do tego jakiegoś dobrego wzroku. Fakt, widoczna jest tylko część centralna, jako plamka, zerkaniem widać większą powierzchnię M31, jako "małą chmurkę". Ale już kilka km za miastem nie potrzeba zerkania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.