Skocz do zawartości

Sklepy z astrosprzętem - co o nich wiecie?


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby ktoś miał jakieś doświadczenia (dobre lub złe) z zakupami w sklepach:

teleskopy.net oraz Foto Classic

i zechciałby się nimi podzielić to byłbym b. wdzięczny. Chodzi mi o ogólne wrażenie, bezpieczeństwo transakcji, jakość obsługi, możliwość wymiany sprzętu itp. - wszystko max praktycznie.

 

Mimo że są to popularne sklepy (a Foto Classc ma nawet całkiem długą i burzliwą historię) jakoś nigdy dotąd nie korzystałem z ich usług. A teraz noszę się z zamiarem zakupu - może coś z RC Optical Systems bo już od dawna chciałem (żartuję, jeszcze nie teraz :rolleyes: ).

 

Ale wiadomo chyba o co chodzi. DO to świetny sklep, ale nie wszystko można tam dostać. A w teleskopy.net są np. cenione Light Bridge. A ja wolę nie zaczynać od transakcji za kilka patoli w niesprawdzonym sklepie internetowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Z tego co mi wiadomo, oba sklepy są w 100% wiarygodne. Właściciel teleskopy.net pisuje na naszym forum- w sumie możesz mu się spytać prosto w oczy :szczerbaty:

Foto Classic to sprawdzona firma. Jeśli chodzi o zakup tego, co mają w magazynie- ne ma problema. Czasem przesyłka trwa ciut dłużej- w sytuacji, gdy poszukiwany towar znajduje się w którymś z oddziałów. Wadą FC jest reakcja na kontakt mailowy. Odpowiedzi otrzymuję z dużym opóźnieniem, a nawet zdarzyło mi się nie otrzymać odpowiedzi na zadane pytanie... od półtora miesiąca. Być może problem dotyczy wyłącznie oddzialu w Poznaniu- z racji bliskości tam kieruję zapytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam opinię Wiecha - kupowałem niedawno okularki w teleskopy.net. Żadnych problemów, towar był bardzo dobrze zabezpieczony i bez zarzutu. Jedynym malutkim (i w sumie mało istotnym) minusikiem był fakt, że na stronie nie było żadnej informacji, że towar nie jest dostępny "od ręki" (tak jak to robią np. w DO); zamówiłem więc przesyłkę kurierską licząc na to, że otrzymam okularki przed najbliższym weekendem. Po dwóch dniach okazało się, że są dopiero w drodze to sprzedającego. Na szczęście nie było problemu z kontaktem (telefonicznym) ze sklepem, zmieniłem sposób wysyłki na zwykłą pocztę (bo i tak nie było już szansy, że dotrą na weekend, a zawsze 14 zł w kieszeni zaoszczędzone na wysyłce) i w sumie po ok 5 dniach od złożenia zamówienia miałem je w ręku.

 

A więc teleskopy.net jak najbardziej polecam - gdyby jednak zależało Ci na czasie, radzę jedynie upewnić się czy/kiedy towar będzie dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, oba sklepy są w 100% wiarygodne. Właściciel teleskopy.net pisuje na naszym forum- w sumie możesz mu się spytać prosto w oczy :szczerbaty: ....
Dzięki za odpowiedź.

W sumie niby mogę spytać ale primo - nie bardzo wypada, secundo - odpowiedź mogłaby być tendencyjna :szczerbaty:

 

Podobno oba sklepy są wiarygodne... No cóż, podobno na Placu Czerwonym rozdają zegarki :rolleyes:

(jak wiadomo w szczegółach - TAK ALE nie "zegarki" a "rowery" i nie "rozdają" a "kradną")

Szczególnie cenne jest praktyczne doświadczenie jak coś sie sprawdza "w praniu".

Czy żaden forumowicz niczego nie kupował w tych sklepach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo, teleskopy.net to po prostu pośrednik sprzedający towar od wielu dystrybutorów, głównie od DO. Sami nie oferują nic swojego (import, produkcja, etc.).

 

Ale nie słyszałem nigdy, żeby ktoś się na T.net skarżył, więc firma chyba solidna.

Edytowane przez Adam J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem w FC mojego najpierw 10" LB, który miał trochę burzliwą historię, bo posiadał pewne wady (nieprawidłowe obrazy dyfrakcyjne wskazujące na nieprawidłowo zamocowane lustro) i był wymieniany i odsyłany... Cała historia była opisywana w innym wątku na tym forum, ale generalnie jeżeli chodzi o uczciwe podejscie do klienta - nie było z tym sklepem problemu. Cały czas byli otwarci na wszelkie sposoby załatwienia reklamacji łącznie ze zwrotem gotówki za sprzęt.

Moja sprawa skończyła się na wymianie na trochę inny egzemplarz (8" LB) z czego ostatecznie jestem zadowolony. Jedyny mały minusik za czas realizacji całej sprawy... Ale z drugiej strony warto było poczekać trochę i mieć porządny sprzęt...

Ale na pewno kupując tam nie musisz się martwić, że ktoś zrobi Ciebie w "bambuko", a to jest chyba najważniejsze...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Dzięki za odpowiedź.

W sumie niby mogę spytać ale primo - nie bardzo wypada, secundo - odpowiedź mogłaby być tendencyjna :szczerbaty:

 

Podobno oba sklepy są wiarygodne... No cóż, podobno na Placu Czerwonym rozdają zegarki :rolleyes:

(jak wiadomo w szczegółach - TAK ALE nie "zegarki" a "rowery" i nie "rozdają" a "kradną")

Szczególnie cenne jest praktyczne doświadczenie jak coś sie sprawdza "w praniu".

Czy żaden forumowicz niczego nie kupował w tych sklepach?

Piszę o tym, co sprawdziłem.

 

Merak, czy ty sobie wyobrażasz, że takie firmy mogą starać się być niewiarygodne? Jeśli poprzednie wypowiedzi nic ci nie mówią- kupuj osobiście, a nie truj o zegarkach. Ja plotek nie rozsiewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o tym, co sprawdziłem.

Merak, czy ty sobie wyobrażasz, że takie firmy mogą starać się być niewiarygodne? Jeśli poprzednie wypowiedzi nic ci nie mówią- kupuj osobiście, a nie truj o zegarkach. Ja plotek nie rozsiewam.

Przepraszam, przepraszam. Ależ ty drażliwy Saywiehu!? :Beer:

Nic ci nie imputuję, tak tylko sobie zażartowałem niewinnie. Jakoś nie skumałem że miałeś konkretne doświadczenie z tym sklepem.

 

Ja miałem takie doświadczenia z różnymi sprzedawcami (także sprzętu optycznego) że absolutnie przerosło to moją wyobraźnię. W sumie niby ludzie z tego żyją, a zrobią wszystko żeby tylko klient do nich nigdy nie wrócił. Dla mnie to niepojęte!!!

To tyle w temacie mojej wyobraźni :unsure:

 

Wszystkim dziękuję za odzew. Ta garść uwag już mi daje jakieś wyobrażenie w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat fotozakupy.pl czekam wlasnie na synte 8 od nich i fakt iz nikt nie wspomnial ani slowem o tym sklepie napawa mnie groza chociaz maja bujna oferte i najnizsze ceny chyba nie odwalilem babola :( nawet przesylka za free

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt kupowałem na Teleskopy.net. Szybka dostawa, miły kontakt, zero problemów. Wtedy kiedy kupowałem swoją Syntę była tańsza niż u innych. Jedyny minus - sprzęt zamówiłem wraz kolimacją - co jest bezsensem biorąc pod uwagę że sprzęt będzie później przewożony przez firmę kurierską więc i tak trzeba będzie to zrobić na nowo, ale to raczej moja głupota niż minus dla sprzedawcy. Chociaż z drugiej strony uczciwość handlowa wymaga aby sprzedawca nie proponował nieuświadomionemu klientowi dodatkowej usługi, której celowość jest co najmniej wątpliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt kupowałem na Teleskopy.net. Szybka dostawa, miły kontakt, zero problemów. Wtedy kiedy kupowałem swoją Syntę była tańsza niż u innych. Jedyny minus - sprzęt zamówiłem wraz kolimacją - co jest bezsensem biorąc pod uwagę że sprzęt będzie później przewożony przez firmę kurierską więc i tak trzeba będzie to zrobić na nowo, ale to raczej moja głupota niż minus dla sprzedawcy. Chociaż z drugiej strony uczciwość handlowa wymaga aby sprzedawca nie proponował nieuświadomionemu klientowi dodatkowej usługi, której celowość jest co najmniej wątpliwa.

 

 

Przede wszystkim dziękuję za zaufanie i pozytywną opinię.

 

Co do celowości samej kolimacji to wygląda to tak:

- po pierwsze - liczba przewoźników pomiędzy producentem a naszą firmą, a nami i ostatecznym klientem przemawia za tym, że - szczególnie w tańszych teleskopach, w których mocowanie luster jest delikatne - wydaje się sensowne sprawdzenie i regulacja kolimacji. Większość solidniejszych teleskopów generalnie nie wykazuje znaczniejszych odchyleń od "ideału". Choć zdarzało się i tak, że i z teleskopami z wyższej półki musieliśmy spędzić sporo czasu, zanim nadawały się do obserwacji.

 

- Kolimacja jest kwestia wyboru - czy klient chce mieć teleskop, który od ostatniej kolimacji (fabrycznej) był "ciepany" 20-30 razy, czy ... 3-4 razy ... zawsze też można teleskop odebrać u nas

 

- po trzecie - jak przekonało się wielu nieuświadomionych klientów - wystarczy zadzwonić, żeby dowiedzieć się, co sądzę na temat celowości kolimowania teleskopu (i w których przypadkach ma to więcej sensu, a w których mniej)

 

- po czwarte - przy okazji kolimacji dokręcamy wszystko, co należy dokręcić - tak, że *raczej* teleskop powinien po czymś takim dotrzeć całkiem nieźle skolimowany

 

- na koniec - generalnie sky-watcher 8" dob ma stosunkowo elastyczny tubus, więc zawsze mam problem z podjęciem decyzji w którym położeniu powinno się ją kolimować - i robię to na 60 stopniu od poziomu (zakładając, że dobsony są niewygodne blisko zenitu a blisko horyzontu i tak są większe problemy niż brak kolimacji, a większość sensownych obserwacji odbywa się

 

I jeszcze jedna uwaga -> na tyle, na ile to możliwe staramy się zaznaczać nie tylko stany magazynowe, ale również przewidywane terminy dostępności. Nie zawsze się to udaje - bo też nie zawsze się to udaje naszym dostawcom. I tak - jesteśmy, tak jak w zasadzie wszystkie firmy w Polsce (bo chyba nikt już nie produkuje u nas teleskopów na skalę "przemysłową") - pośrednikami. Dla kilku firm mamy przyjemność być importerami - ale to też w końcu jest pośrednictwo :).

 

Pozdrawiam

Tomek Czarnecki, teleskopy.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.