Skocz do zawartości

teleskop planetarny


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Mam pytanie ,jaki teleskop byłby dobry do obserwacji planet ? posiadam reflektor 200/1000 c8n czy refraktor np. 127l bresser-messier byłby dużo lepszy, prosze o pomoc.do dyspozycji mam montaż cg5.

Pozdrawiam siwy99.

Raczej byłby gorszy... Może refraktor 150mm by dorównał temu Newtonowi. Tyle że C8N jest bardziej podatny na seeing, ale przy dobry zmasakruje tego Bressera moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niejest to prawdą do konca lustro D 200 i soczewka 127 mm to są obiektywy porównywalne.

Pamiętaj soczewka to niejest lustro. Tak szybko z soszewki to jabym nierezygnowal .

Ryszard.

 

 

 

Porównywałeś kiedyś obrazy z dwóch takich teleskopów? Jak dla mnie różnica jest bardzo duża.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć zasadę, że refraktor daje niemal takie same możliwości obserwacyjne jak reflektor o średnicy o 50% większej, to cytat z książki "Astronomia dla każdego"Detleva Blocka B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat z tym się nie zgodzę !!! mam bardzo małe doświadczenie ale ,posiadam reflektor 200/1000 c8n i refraktor 100/500 sk1025, przy tym samym powiększeniu w tych samych warunkach newton jest moim zdaniem dużo lepszy ,obserwowałem m31 newton bezapelacyjnie prowadzi , podczas obserwacji saturna przez newtona widzę dokładniej jego księżyce w refraktorku wypada to gorzej dużo gorzej.

Zastanawiałem się nad kupnem refraktora 127L z nadzieją że obraz planet (ostrość szczegóły)może być w nim lepszy niż w newtonie 200/1000.nadal się zastanawiam.

Najlepszym rozwiązaniem było by przekonać się o tym samemu ale nie mam takiej możliwości !chyba że ktoś z woj. lubelskiego posiada taki sprzęt i pozwoli mi się o tym przekonać na własne oczy.

Pozdrawiam siwy99 (krasnystaw 603-547-451)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć zasadę, że refraktor daje niemal takie same możliwości obserwacyjne jak reflektor o średnicy o 50% większej, to cytat z książki "Astronomia dla każdego"Detleva Blocka B)

 

 

Guzik prawda. Kiedyś porównywano na forum refraktor 100 mm z reflektorem 150mm i wyszło że jednak reflektor jest lepszy.

 

Przydało by się żeby ktoś zrobił porównanie 120 mm refraktora z 200 mm reflektorem. Może ma ktoś linki do takiego testu?

 

Sam w niedalekiej przyszłości planuję zakup krótkiego achromata synty 120 mm na AZ3 i chcę wiedzieć ile straci dystansu taki sprzęt do newtona 200 mm. Oczywiście starej dobrej synci nie zamierzam się pozbywać, ale chciałem trochę posmakować w refraktorach. :D Do szkiełek mam dziwny sentyment, może dlatego że pierwszym moim sprzętem była rosyjska luneta 50 mm. :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co mamy na myśli mówiąc "możliwości obserwacyjne".

 

Dobre lustro 200mm (a za takie uważam lustro Synty) ZAWSZE zbierze więcej światła od refraktora 100mm czy 127mm mimo obstrukcji. Dlatego przy mgiełkach wygra bezapelacyjnie.

 

Natomiast obrazy gwiazd będą dużo bardziej "punktowe" w refraktorze. Również kontrast (planety, Księżyc...) będzie lepszy (nie mylić z rozdzielczością).

 

Osobiście pod względem optycznym gdybym miał wybierać pomiędzy Newtonem 200mm a dobrym (ED lub APO) refraktorem 150mm postawiłbym na refraktor. Ale pomyślmy ile taki refraktor kosztuje i jaki by potrzebował montaż do komfortowego wizuala ;)

 

Refraktor (a mówimy o zwykłych achromatach!) 100 lub 127mm raczej nie podskoczą Syncie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Mam pytanie ,jaki teleskop byłby dobry do obserwacji planet ? posiadam reflektor 200/1000 c8n czy refraktor np. 127l bresser-messier byłby dużo lepszy, prosze o pomoc.do dyspozycji mam montaż cg5.

Pozdrawiam siwy99.

 

Powiem Ci może z własnego doświadczenia. Refraktorem 127mm nie masz szans sięgnąć tak głęboko w niebo jak reflektorem 200mm. Na jasnych obiektakch mgławicowych i obiektach punktowych (gromady, układy wielokrotne) jeszcze będzie porównywalnie, ale... im lepsze warunki tym to "porównywalnie" będzie bardziej naciągane. Na słabych obiektach mgławicowych refraktor po prostu zostanie zmasakrowany. Sorry, jeżeli komuś to stierdzenie rozwaliło plany zakupowe, ale taka jest moim zdaniem prawda. Role nieco odwracaja się na planetach. Tu refraktor nawet soporo mniejszej średnicy potrafi zawalczyć z większym newtonem, ale jest pewne ale... Na małych średnicach, np. refraktor 100mm vs reflektor 150mm, soczewka wyszarpała z Marsa w opozycji znacznie więcej detalu (czapy polarne, wyraźne kształty i detale odcieni podstawowych struktur kontynentów podczas gdy reflektor ledwo wyłuskał podstawowe zarysy tychże struktur), ale przy większych średnicach juz nie ma tak lekko. 10-12" zwierciadła newtona nie zostawia żadnych szans 5-6" refraktora). Tu znajdziesz amatorskie porównanie refraktora 100mm vs reflektor 150mm:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9420

 

Moim zdaniem sedno leży nie w różnicach w budowie optycznej a w światłosile. Większe reflektory to przeważnie maszyny klasy F4-F6. Refraktory to często maszynki w okolicach F10 i to jest ich główny atut. Dzięki temu lepiej widać kontrasty i uchwycone detale niz w światłosilnym newtonie, bo w tym drugim po prostu obiekt wypala gały oślepiajac i uniemożliwiajac obserwację subtelnych detali... ale jest na to sposób. I sposobem tym nie jest w/g. ,mnie przesłona aperturowa, ale filtry. Dobry zestaw filtórw planetarnych lub przyzwoity filtr polaryzacyjny ew. coś w rodzaju dedykowanych filtrów tymu Moon&SkyGlow dadzą lepszy obraz pracując z reflektorem 8-10" niż refraktor 5".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos porównania refraktora z reflektorem.

Mieliśmy okazję w noc z seeingiem 10/10 obserwować Saturna przez Syntę 200/1200 i Taka 128. No cóż doznania zgoła odmienne, ale generalnie oba piękne!

Syncia złoiła dupsko Takowi rozdzielczością bez dwóch zdań! Przerwa Enckego w Syncie widoczna bez problemu przy powiększeniach podchodzących do 500x, o Cassinim czy woalkowatości pierścieni wewnętrznych nie wspomnę... ale w Taku obraz był tak plastyczny że się nie chciało oderwać wzroku! Po prostu kula w przestrzeni i choć mniej detalu wrażenia estetyczne jak dla mnie na wyższym poziomie! Kontrast, kolor... rewela...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.