Skocz do zawartości

Z komarami lato....


xtro

Rekomendowane odpowiedzi

Temat może nie bardzo lornetkowy, ale... Podczas letnich obserwacji nieba z domowego balkonu bardziej niż światło z pobliskich domów i ulicy przeszkadzają wszelkiej maści insekty gryząco ssające, które u mnie licznie występują przy okazji pobliskiej lokalizacji koron drzew i skutecznie odstraszają w ciepłe dni od wieczornych obserwacji (przynajmniej ja mam na nie uczulenie). Jak Wy sobie z tym radzicie podczas domowego lornetkowania? Ja już w tym roku z racji obfitego obrodzenia w owady nawet już w tym okresie zastanawiam się nad "polaniem" balustrady jakimą offem tudziez innym środkiem zapachu którego rabaczki ponoć nie znoszą. Znacie jakiś skuteczny sposób w rozwiązaniu tego problemu (poza packą :) )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj zdarzalo mi sie obserwowac w gestwinie nad rzeka gdzie komarow bylo w ...

Jesli jestes dla nich jedynym punktem na mapie w podczerwieni to zadne specyfiki nie pomoga.

Predzej czy pozniej jakies swinstwo sie przyplacze.

Najlepiej sie grubo ubierac, wtedy nawet gdy usiadzie to sie nie wkluje no i rozne chemikalia to podstawa.

Z reszta co bys nie robil i tak beda cie wkurzac B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej wilgotnej działeczce komary potrafią zmasakrować. Nigdy się niczym nie smarowałem. Jak się człowiek na obserwacje ciepło i grubo ubierze to się nie przebiją. Tylko twarz trzeba chronić. Ale zauważyłem, że jak się już przetrwa ten najdorszy okres po zachodzie słońca, jak się ściemni, to w drugiej części nocy jakby mniej natrętne były. Może spać idą? ;)

 

A odstraszacze w rodzaju emiterów ultradzwiękowych? :) Ma ktoś jakieś doświadczenia? Ja sobie chyba zbuduje dla jaj i zobacze co to naprawdę odstraszy a co przyciągnie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat może nie bardzo lornetkowy, ale... Podczas letnich obserwacji nieba z domowego balkonu bardziej niż światło z pobliskich domów i ulicy przeszkadzają wszelkiej maści insekty gryząco ssające, które u mnie licznie występują przy okazji pobliskiej lokalizacji koron drzew i skutecznie odstraszają w ciepłe dni od wieczornych obserwacji (przynajmniej ja mam na nie uczulenie). Jak Wy sobie z tym radzicie podczas domowego lornetkowania? Ja już w tym roku z racji obfitego obrodzenia w owady nawet już w tym okresie zastanawiam się nad "polaniem" balustrady jakimą offem tudziez innym środkiem zapachu którego rabaczki ponoć nie znoszą. Znacie jakiś skuteczny sposób w rozwiązaniu tego problemu (poza packą :) )?

No dobra jak już jesteśmy w temacie komarowo - muszkowym

Kolega napisał wczesniej o ochronie przed insektami, natomiast ja chciałem zapytać o sprzęt, jestem posiadaczem LB i jak wiadomo w tym teleskopie jest dość łatwe dojście do lustra głównego, czy zdarzało się Wam, że podczas letnich upalnych nocy owady zanieczyszczały wam lustro, przyklejały się albo coś jeszcze?

 

Czy wogóle stanowi to jakiś problem, czy raczej temat tylko zafunkcjonował w mojej wyobraźni :D

 

 

pozdrawiam i pogodnych letnich nocy

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani najskuteczniejsza i jak dla mnie bardzo przyjemna metoda to... kadzidło kościelne.

Kupuje się to w sklepie dla księży, kadzidło liturgiczne z żywicą do tego kupujesz sobie za 15-20 zł kadzielniczkę porcelanową - taką mała domową. W środku jest kamień - żarnik. Raz na godzinkę dosypujesz nowego kadzidła i wtedy dmuchając nieco napędzasz kamyszek. Kadzidło kościelne odstrasza skutecznie komary i inne. Jak się okadzi stanowisko porządnie przez pierwsze 1,5 godz. obserwacji ma się spokój na wiele godzin. Ja uwielbiam ten zapach! Nie każdy go lubi, ten co lubi to niech używa...

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem o takim specyfiku, który jest w płynie.

 

Nasącza się szmatke tym płynem i odkłada kilka metrów od stoiska , komary lecą do tego -jakiś wabik czy co ?

 

Podobno można kupić w sklepach wędkarskich.

 

Czytałem o dwóch polakach , wędkarzach , którzy opacznie przeczytali instrukcję -była po francusku , łowili rybki we Francji , zamiast nasączyć szmatkę sami sie tym wysmarowali, wylądowali obaj w szpitalu , tak ich komary (czytaj one) pogryzły :unsure: .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Temat raczej w inny dział się powinno przenieść, ale trudno. Wyszukiwarka znalazła ten. Dzisiaj miał być debiut Synty w terenie (dotychczas był tylko balkon). Przeszedłem się parę minut na miejscówkę, stanąłem na chwilę i słyszę bzzzzzzz, bzzzzzzzz, bzzzzzzz i naczęło się odganianie, co parę sekund jakiś komar siadał albo na rękę albo gdzieś na głowie. Zdołałem zobaczyć tylko M31, te komary praktycznie uniemożliwiły obserwacje. Po drugie to ta pioruńska wilgoć, po chwili teleskop był cały wilgotny, zaparował szukacz, później główne zwierciadło. I było po obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat raczej w inny dział się powinno przenieść, ale trudno. Wyszukiwarka znalazła ten. Dzisiaj miał być debiut Synty w terenie (dotychczas był tylko balkon). Przeszedłem się parę minut na miejscówkę, stanąłem na chwilę i słyszę bzzzzzzz, bzzzzzzzz, bzzzzzzz i naczęło się odganianie, co parę sekund jakiś komar siadał albo na rękę albo gdzieś na głowie. Zdołałem zobaczyć tylko M31, te komary praktycznie uniemożliwiły obserwacje. Po drugie to ta pioruńska wilgoć, po chwili teleskop był cały wilgotny, zaparował szukacz, później główne zwierciadło. I było po obserwacjach.

Trzeba będzie jakiś psikacz wziąc następnym razem. Ciekawe czy na wilgoć jest jakis sposób.

 

Mnie też zaskoczyła duża wilgotność (Synta była cała mokrusieńka) ale komary mi nie dokuczają :D . Dobrze jest mieszkać z dala od tak lubianych przez komary zbiorników wodnych :szczerbaty::Boink:

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.