Skocz do zawartości

Astrofoto Off-Axis Guider.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem tę kątówkę Vixena z nadzieją na uproszczenie procedury guidowania przez okular z podświetlanym krzyżem, rezygnując z dodatkowego refraktora prowadzącego, którego instalacja na tubie SC10" nastręczała mi sporo trudności przeciążając montaż EQ-6 i ostatecznie ją zarzuciłem. Gwint T2 (42/0,75mm) jaki jest na wyjściu do mocowania aparatu (w moim przypadku Canon 350D) wymaga odpowiedniej złączki i taką zamówiłem i choć jeszcze nie doszła (ach ta Poczta Polska) już wiem że będzie mały problem z tą nieszczęsną lampą błyskową aparatu która zbytnio odstaje do przodu i będzie na styk z tuleją okularową. Ograniczy to pole manewru tej tulejki, ale jest wyjscie tego rodzaju że można obrócić aparat o 90* lub całkowicie do góry "kołami". Kiedy dzisiaj przemyśliwałem nad tym, przypomniałem sobie ze w ofercie Astrokraka jest jeszcze inna złączka która może usunąć całkowicie ten problem, a jest nią T2/M42, do której można dodać w razie potrzeby najkrótszy pierścień pośredni, a tych mam dostatek i aparat pozostaje w normalnej pozycji. Gdybym wiedział o tym wcześniej zamówil bym tę drugą, ale pierwsza też się przyda do SW ED80. W miarę oswajania się z tym sposbem guidowania będę tu od czasu do czasu informował jak to wychodzi, jakie są efekty zdjęciowe i jakie problemy ew. napotkam.

IMG_6366b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upłynęła godzina od założenia tego wątku, a oczekiwaną przejściówkę mam już w ręku i co? Okazuje się że moje obawy były przedwczesne. Konstrukcja przejściówki T2/Canon Astrokraka różni się od typowej M42/Canon tym, że jest dłuższa o 7mm. (chyba to przewidzieli) dzięki czemu odległość czoła lampy od tulei okularowej kątówki jest wystarczająco duża i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto porównanie złączek: T2/Canon (z lewej) ma grubość 11mm. licząc od powierzchni oporowej gniazda obiektywu, złączka M42/Canon (z prawej) ma grubość tylko 1,5mm. ponad krawędź oporową. Tak dla przypomnienia T2 ma gwint 42x0,75, a druga 42x1.

IMG_6428b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Leszku do Ciebie dwa pytania:

 

1. piszesz o przeciążeniu EQ 6 - jaki to ciężar ?

 

2. czy w Axis - Guiderze możesz złapać ostrość zarówno dla aparatu jak i dla kamerki (jeżeli jej w ogóle używasz? )

Waga po stronie teleskopu z lunetą prowadzącą i jej mocowaniem to ok. 18kg. Luneta i tak nie ma ruchów własnych, a kątówka ma minimalne, więc wybralem jak zawsze prostsze rozwiązanie. Używam tylko aparatu, o kamerce nie ma mowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli da się jakoś mocować kamerkę tak by jej matryca znalazła się w odległości nie mniejszej niż matryca aparatu, to możliwość ogniskowania istnieje. Przed chwilą sprawdzilem na SW-80 i okazuje się że złączka wkręcona na 4 zwoje i zakontrowana pierścieniem ogniskuje razem z okularem podświetlanym Baader 12,5mm. gdy jego oprawa do regulacji ostrości wkręcona jest do oporu. Jak to wyjdzie ze SC10" zobaczę wieczorem jeśli się nie zachmurzy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdołałem zainstalować sprzęt na balkonie, ale niebo marniało zakrywane cirrusami. Celując w byle jaką gwiazdę przekonałem się że jesli mam na niej prowadzić to nie będzie jej w kadrze, cóż ogniskowa 2,5m. robi swoje. Na dodatek miejskie niebo nie pozwoli na wybór słabszych gwiazd prowadzenia dlatego z balkonu wiele nie zdziałam. Tylko te obiekty uda mi się sfotografować które maja blisko w tle dostatecznie jasną gwiazdę do głajdowania. Na jedynej pięcio minutowej fotce gdzie widać kilka slabych gwiazd na brzegach kadru (prowadzilem ją na Regulusie - alfie Lwa) głajdowanie pilotem jest wystarczające, mimo że gwiazda była zbyt jasna. Na słabszej gwieździe da się uzyskać PE na poziomie 2-3 sek. łuku, przy powiększeniu 200x, czyli nie trzeba lepiej. W tej konfiguracji użycie kompresora ogniskowej 6,3 będzie o tyle problematyczne że będzie dość daleko od matrycy oddzielony wyciągiem i AG, ale zobaczę co z tego wyjdzie. Na dalsze testy potrzeba mi pewnej pogody, a mam na oku M3 i M5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, po przeczytaniu Twoich postów nasuwaja mi się 2 pytania:

1 jak będziesz ustawiał ostrość dla okularu a jak dla canona jeśli będa różne?

2 jak guaidować na galaktyce np M33?

Konstrukcja AG jest tak pomyślana że z grubsza ostrośc w aparacie i okularze są parafokalne, reszta to kwestia regulacji. Obiekty które nie posiadają w tle odpowiednio jasnych gwiazd do głajdowania nie dadzą się sfotografować takim sposobem prowadzenia przy tej ogniskowej, ale przy mniejszej w zakresie do jednego metra w polu widzenia będzie znacznie więcej gwiazd do tego się nadających. Adam, ja nie zaczynam na nowo przygody z astrofotografią, tylko testuję tanie i proste metody uzyskiwania dobrych rezultatów, a wspomniana M33 nie specjalnie się nadaje do światłosiły F:10. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celując w byle jaką gwiazdę przekonałem się że jesli mam na niej prowadzić to nie będzie jej w kadrze, cóż ogniskowa 2,5m. robi swoje.

 

Ogniskowa telepa nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Pryzmacik wyrzucający trochę światła do okularu nie leży w osi optycznej telepa, pewnie z 1-1,5cm, dlatego masz to przesunięcie. U mnie dla f=2000mm jest to jakieś 26'. Ale używam nieco innego off-axisa.

 

Tylko te obiekty uda mi się sfotografować które maja blisko w tle dostatecznie jasną gwiazdę do głajdowania.

Tu rzeczywiście, występuje problem ogniskowej i małego kąta widzenia.

 

Konstrukcja AG jest tak pomyślana że z grubsza ostrośc w aparacie i okularze są parafokalne,

 

Jesli używasz Canona, najprawdopodobniej tek jest. Ale odległość matrycy od bagnetu w poszczególnych systemach różni się. Nie wspominając już o webcamach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym pierwszym cytacie dałem ciała. B) Co do różnych aparatów to jest w AG wyciąg heliakalny by regulować nim ostrość okularu w dostatecznym zakresie. Jeśli to nie wystarczy można dopasować odległość aparatu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem wyników prowadzenia z tym off-axisem.

Mam pytanie. Załóżmy, że fotografujemy jakimś światłosilnym teleskopem, np. Syntą. Czy realne jest guidowanie kamerką internetową przez tę kątówkę? Chodzi mi o coś takiego:

http://www.buytelescopes.com/product.asp?m...lery#gallerynav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero startuję z AG, ale w przypadku teleskopu newtona wyciąg nie zdoła zogniskować obrazu. To ustrojstwo przeznaczone jest raczej do teleskopów z ruchomym lustrem gł. gdzie zakres przesuwu ogniska jest znaczny i ew. do refraktorów.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem z refraktorem, konkretnie 80ED. Nie ma problemu z ogniskowaniem obydwu detektorów. Niestety - o ile udało mi się wszystko pięknie zgrać, nawet prościej niż przy guidingu 2 rurką, to nie udało mi się guidować przez DSI + Maxim DL. Coś mój montaż nie bardzo się chce skalibrować pod Maximem.

 

W każdym razie, nie widzę żadnego problemu z guidingiem OffAG. Ma to swoje wady i zalety - tak samo, jak guiding drugą optyką, który w moim mniemaniu nastręcza więcej problemów, niż dyskutowany tu OffAG.

 

Warunek jest tylko jeden - czuła kamera guidująca. Zapomnijcie od razu o standardowym webcamie. Po prostu szukanie odpowiedniej gwiazdy guidującej w wielu przypadkach może okazać się nierealne. Dlatego właśnie potrzeba jest kamerki odpowiednio czułej, żeby zawsze w kadrze coś zarejestrowała. Ja przymierzałem się do DSI i zawsze gwiazdkę znajdowałem (przy max 3-5 sek. ekspozycji). Pytanie tylko, jak GPD2 prowadzi przy takim interwale. Niestety - ostatnio totalnie nie mam czasu na eksperymenty.

 

Główną zaletą OffAG jest znaczne odciążenie montażu, co przy GPD2 jest bardzo istotne. W moim przypadku wisiały dwa refraktory + specjalny dovetail + (...) + przeciwwagi do tego i montaż już był overload. Odrzucenie wszystkiego, co wiąże się z guidingiem drugą optyką powoduje, że nagle montaż jest leciutki, jedna przeciwwaga na połowie prętu - idealnie.

 

Do tego zestawu musiałem od nowa wyregulować cały montaż. Tak duża jest różnica w obciążeniu, że pojawiły się znaczne luzy. Teraz jest wszystko ustawione na tę wagę, więc "gra muzyka".

 

Co do kamerki - zakładam, że minimum to właśnie DSI, najlepiej B/W wersja PRO. Nie wiem, jak wygląda porównanie czułości webcama SC3 - prawdopodobnie też będzie nieźle, ale tu mówię, co mi się wydaje, a nie co wiem.

 

Do tego, do czego chce OffAG wykorzystać Lemarc - nadaje się świetnie. Tak jak pisałem na moim blogu swego czasu - trochę się dziwię, że jest to aż tak egzotyczne urządzenie w PL. Dla porównania - w USA jest to praktycznie standard wyposażenia każdego SCT, a często i refraktorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem z refraktorem, konkretnie 80ED. Nie ma problemu z ogniskowaniem obydwu .

 

W każdym razie, nie widzę żadnego problemu z guidingiem OffAG.

 

Zwróć uwagę, że napisałeś o guidowaniu 80ED na którym masz pewnie Canona z detektorem 23x15mm. Gdybyś używał niedrogiej kamery CCD np. FLI z detektorem np. 5x4 mm to sprawa wyglądałaby trochę gorzej. Zgoda jednak, kiedy mówisz, że czuła kamerka gaidująca to podstawa, nawet DSI.

 

 

Do tego, do czego chce OffAG wykorzystać Lemarc - nadaje się świetnie. Tak jak pisałem na moim blogu swego czasu - trochę się dziwię, że jest to aż tak egzotyczne urządzenie w PL. Dla porównania - w USA jest to praktycznie standard wyposażenia każdego SCT, a często i refraktorów.

 

No nie wiem. Lemarc napisał o guidowaniu SC 10'', okularem z podświetlanym krzyżem. Naprawdę ciężko znaleźć dostatecznie jasną gwiazdę - szczególnie w mieście. Mnie udało sie kiedyś z m42. Guidowałem przy pomocy gwiazdy iota Ori.

 

jeszcze do lemarc

Co do różnych aparatów to jest w AG wyciąg heliakalny by regulować nim ostrość okularu w dostatecznym zakresie. Jeśli to nie wystarczy można dopasować odległość aparatu.

To dobre rozwiązanie. Ja muszę podnosić okular jakieś 6mm.

Nowy4m.jpg

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście lemarcowi może być ciężko wyszukać jakąś gwiazdkę do prowadzenia okularem,

bo pryzmacik guidera jest malutki: http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploa...oag_pryzmat.jpg

całość o "offguagu" do przeczytania tu: http://www.jesion.pl/blog/2007/03/18/sledz...szcze-trudniej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim

 

 

Zasadniczo zgadzam się z kolegami, niemniej pozwolę sobie wskazać, że celowanie 2 rurką (zamocowaną na pręcie przeciwwagi) nie jest na tyle złym rozwiązaniem, bowiem w tym przypadku nie mam jakiegokolwiek problemu z wyszukaniem gwiazdy prowadzenia, poprzez nieduże korekty góra-dół, prawo-lewo lunety celującej (TESSAR 4,5/300). Należy jedynie rozważnie dobrać wagę celownicy (zastępująca ciężarek fabryczny) i wszystko jest OK.

 

Tak, jak wskazał A Jesion obiecującym będzie użycie Off-AG z b. czułą kamerką, która "zawsze" potrafiłaby cokolwiek znaleźć bez względu na punkt fotografowania. Ponieważ ja wykorzystuję SC1 czas naświetlania do 7 sek nie zawsze pozwala odnaleźć wystarczająco dobrą gwiazdę na guider.

 

Czekam być może zastosowanie innych kamerek wyeliminują ten problem.

 

monta380jw7.jpg

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę w takie rozwiązanie tylko ze względu na SC10", w przypadku mniejszej rurki też wolał bym osobny refraktorek do prowadzenia ze względu na szeroki wybór gwiazd, ale potestuję swojego SW ED80 z tym Off-AG i jeśli mi się spodoba to będzie mniej sprzętu do instalacji, a to się liczy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotar, imponująco wygląda ten Twój zestawik :D

Napisz proszę czy nie masz problemów kolizyjnych w związku z umieszczeniem drugiej lunety na przeciwwadze, jeżeli tak to w jakim zakresie dot. obserwacji/fotografii są trudności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe - problemów nie dostrzegam, wobec faktu, iż ciężar celownicy (w sposób właściwy) równoważy ciężar astrokamery. Szczególnie podkreślam, że SPOSÓB WŁAŚCIWY ponieważ tak naprawdę musi istnieć niewielka "nadwaga" lewego ramienia jeśli głowica przechylona jest w lewo od południka lokalnego - podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o prawą stronę od południka - wówczas lekko przeważamy prawe ramię. I to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe - problemów nie dostrzegam, wobec faktu, iż ciężar celownicy (w sposób właściwy) równoważy ciężar astrokamery. Szczególnie podkreślam, że SPOSÓB WŁAŚCIWY ponieważ tak naprawdę musi istnieć niewielka "nadwaga" lewego ramienia jeśli głowica przechylona jest w lewo od południka lokalnego - podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o prawą stronę od południka - wówczas lekko przeważamy prawe ramię. I to wszystko

To akurat jest logiczne :)

Natomiast bardziej interesuje mnie czy nie dochodziło do kolizji którejś z lunet ze statywem ?

Czy możliwe jest ustawienie na dowolny obiekt bez spowodowania takiej kolizji ? Czyli mam na myśli kinematykę całego zestawu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest ustawienie na dowolny obiekt bez spowodowania takiej kolizji ?

 

Jeśli chodzi o kolizję, oczywiście jest takie ustawienie ED80, które wraz z aparatem będzie zahaczać o statyw. Jest to prawa strona rejonu około biegunowego (patrząc twarzą na GP). Z chwilą zbliżania się fotografowanych obiektów do zenitu problem znika. Tak naprawdę trzeba chwilę zaczekać na górowanie fotografowanego rejonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.