Skocz do zawartości

Astrofoto Off-Axis Guider.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o kolizję, oczywiście jest takie ustawienie ED80, które wraz z aparatem będzie zahaczać o statyw. Jest to prawa strona rejonu około biegunowego (patrząc twarzą na GP). Z chwilą zbliżania się fotografowanych obiektów do zenitu problem znika. Tak naprawdę trzeba chwilę zaczekać na górowanie fotografowanego rejonu.

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale zobaczę co z tego wyjdzie. Na dalsze testy potrzeba mi pewnej pogody, a mam na oku M3 i M5.

 

Zrobiłem próbkę M5 dla SC 8''. To tylko 20 sek., żeby zademonstrować jak to się wszystko układa. Guidowałem przy pomocy 5Ser. No właśnie... :blink: , niestety M5 daleko, dalego od centrum kadru.

m5_prawie_prawie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Wchodzę w takie rozwiązanie tylko ze względu na SC10", w przypadku mniejszej rurki też wolał bym osobny refraktorek do prowadzenia ze względu na szeroki wybór gwiazd, ale potestuję swojego SW ED80 z tym Off-AG i jeśli mi się spodoba to będzie mniej sprzętu do instalacji, a to się liczy.

 

Robiłem zdjecia w ognisku głównym 80ED przy wykorzystaniu OffAG i okulara z podswietlanym krzyzem ale naprawde bardzo ciężko zlaleźć odpowiednio jasną gwiazdę prowadzenia. Naprawde guiding przy jego wykorzystaniu to ciężka praca. Na gwiazdkę często trzeba patrzyć metoda zerkania bo albo widzisz krzyż nitek albo gwiazdę. Myśle ze uzycie jakiejs czułej kamerki i autoguidingu byłoby jakimś rozwiazaniem ale wtedy musisz tachać laptop. Gdzies tam w galerii jest NGC 7000 zrobiona ta metodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach balkonowych doszedłem do podobnych wniosków. Im większy teleskop i im dalej od Drogi Mlecznej, tym trudniej wyłapać gwiazdkę prowadzącą. Poczekam jeszcze do lipca kiedy będę miał wycinek nieba bogaty w gwiazdy, od Łabędzia po Strzelca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jakiej długości jest to przejście z wyciągu do aparatu? Zastanawia mnie czy da się zastosować OFF-AG jeśli ostrość w moim Newtonie łapię prawie na minimalnym wysunięciu wyciągu. OFF-AG odsunie jeszcze aparat o kilka cm, czyli jeśli dobrze rozumiem nie uda mi się ustawić ostrości bo ognisko wypadnie przed aparatem. Czy mam rację ??

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jakiej długości jest to przejście z wyciągu do aparatu? Zastanawia mnie czy da się zastosować OFF-AG jeśli ostrość w moim Newtonie łapię prawie na minimalnym wysunięciu wyciągu. OFF-AG odsunie jeszcze aparat o kilka cm, czyli jeśli dobrze rozumiem nie uda mi się ustawić ostrości bo ognisko wypadnie przed aparatem. Czy mam rację ??

 

Pozdrawiam Piotr G.

 

Tak, raczej bez szans - 55 mm musisz liczyć (odsunięcie). Do newtona to rozwiązanie nie nadaje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Od dłuzszego czasu zastanawiam sie czy nie dało by sie ominąc tych wszystkich problemów z drugim teleskopem na guider? Czy zamiast tego mozna uzywac jednego???

 

Problemy jakie tworzy drugi teleskop:

1)Jak go przymocowac?

2)Po przymocowaniu zazwyczaj jest on słabszy od teleskopu którym focimy wiec nie mozemy znalesc odpowiedniej gwiazdki na guiding.

3)Jesli decydujemy sie na ruchomą głowice pod ten teleskop to jesli źle sie wyważy to wszystko to podczas ruchu montazumoze sie on przesunąc.

 

A ja pomyslałem nad czymstakim:

kupujemy to: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bcb30df07bcb76f

i drugą kamerke. dajmy na to ze mamy "spory" teleskop wiec odnalezienie gwiazdy do guidowania nie sprawia takiego probemu. Taka kontówka napewno nie przewazy Twojego EQ6 :szczerbaty:

 

mam pytanie do Was doswiadczonych astronomów:

-jakie są minusy takiego zastosowania?

 

pozdrawiam

tomek

 

 

P.S. a napewno jest to tańsze niz drugi teleskop:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba cos Ci się pomyliło:

"Nasadka kątowa Vixen Flip Mirror standardowo współpracuje z refraktorami oraz układami katadrioptrycznymi takimi jak VC i VMC. Pozwala na używanie dwóch okularów 1,25" jednocześnie. Dzięki takiej konstrukcji znacznie ułatwione jest także centrowanie i wyostrzanie obrazu podczas astrofotografii."

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna jasność. To klasyczne lusterko albo-albo, tyle że niefortunnie opsane. Jak chcesz kombinować z guidingiem off-axis, to tu masz toola:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bcb30df07bcb76f

 

a tu kawałek dobrego opisu:

 

http://www.jesion.pl/blog/2007/03/18/sledz...szcze-trudniej/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ze to wyjasniłes. Na początku myslałem nad tym:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b0cf0811bfeead5

Ale myslałem ze znalazłem tańszą wersje:) A co do Vixen Off-Axis Guider to szłyszałem ze nies prawdza sie w praktycze.

Mam wiec taka prośbe:

-czy kto mający bino i guider mógłby przetestowac jak ta teoria sprawdza sie w praktyce???

 

pozdrawiam

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

zupełnie przypadkiem natknąlem się na taki pomysł, w sumie pozaosiowego guidowania:

 

ac623%20261.jpg

obrazek i reszta tu: http://www.scopesnskies.com/prod/astro-eng...ce-adaptor.html

(samego sklepu, ze względu na koszmarnie długi czas oczekiwania, nie polecamy)

 

to po prostu 2" tulejka z nieosiowym otworem 1,25"

bajecznie proste i tanie rozwiązanie pozwalające zmienić obszar pola nieba, w poszukiwaniu gwiazdki do guidowania, ale bez konieczności ruszania całego guidera

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zupełnie przypadkiem natknąlem się na taki pomysł, w sumie pozaosiowego guidowania:

 

ac623%20261.jpg

obrazek i reszta tu: http://www.scopesnskies.com/prod/astro-eng...ce-adaptor.html

(samego sklepu, ze względu na koszmarnie długi czas oczekiwania, nie polecamy)

 

to po prostu 2" tulejka z nieosiowym otworem 1,25"

bajecznie proste i tanie rozwiązanie pozwalające zmienić obszar pola nieba, w poszukiwaniu gwiazdki do guidowania, ale bez konieczności ruszania całego guidera

 

No tylko, że po takim "przekadrowaniu" musisz zapodać nową kalibrację. Chyba, że wymyślisz jakiś patent na trzymania kamery w jednym poziomie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.