Skocz do zawartości

Może nowy dział dla obserwatorów Słońca?


macd

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym winklem to przesadziłeś :szczerbaty::ha:

 

 

 

ale my naprawdę obserwujemy "poświaty" od wybuchów zza winkla... :blink:

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

 

 

 

Ps: Co prawda nie napisałam jeszcze zbyt dużo postów o słońcu, co nie znaczy że nie czytam tego co piszecie... z resztą wole poczytać i się uczyć od "słoneczników" :szczerbaty: zamiast pisać bzdury- tak więc reasumując jestem za...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się porobiło ....Ori i Kanarku mnie chodziło raczej o kąty na powierzchni kuli :szczerbaty:

 

P.S. a Wasze powiedzonko jest dla mnie oczywiście jasne :Salut: tylko że pierwszy raz się z nim spotkałem.

 

pozdrawiam

 

 

 

...ano się porobiło... :szczerbaty::Beer:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Kurcze, nie daliście mi szansy zagłosować, oczywiście!!! Słonko to moja nowa namiętność, (od 1,5 tygodnia od kiedy nabyłem folię i pierwszy raz w życiu na nie spojrzałem). jestem zdecydowanie Za!!! (koniecznie musi być pod-dział foto)

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i nowy dział stał się faktem,

gratulacje dla pomysłodawcy i Wasze wsparcie :Beer:

 

poprzenosiłem tu wątki z astrofotografii od początku tego roku

i z działu obserwacje do 2 lat wstecz, ale naturalnie coś mogłem pominąć, także proszę o info, jakie tematy należy jeszcze przenieść do tego działu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, ale może warto w czasie pisania nowych wątków o plamach słonecznych dodawać w opisie wątku datę obserwacji i/lub numer plamy słonecznej?/

 

W ten sposób można by szybko dotrzeć do interesujących nas plam, np w celu porównania z obecnymi, oszacowania (jeśli to możliwe) aktywności słonecznej itp itp.

 

Co wy na to?? :)

 

Jeśli się zgodzicie, to niechaj każdy zakładający swój wątek ze swymi dokonaniami wpisuje datę obserwacji do opisu wątku! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zacznij przesyłać wyniki obserwacji, to cenniejsze niż nie opracowane zdjęcie. W sumie nawet i TOSowicze są amatorami, nie zrażaj się, naprawdę! Wysyłałeś wcześniej wyniki swoich obserwacji do TOSu? Trochę zmieniło się w TOSie, w zasadzie Przewodniczący, więc jak masz chcęci to zapraszam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przewodniczącym TOS, ale jestem od 11 lat członkim TOS, tym razem współorganizuję zjazd. Myślę, że gdbyś jeszcze swoje obserwacje wzbogacił o pochodnie F i wskaźniki CV byłoby bardzo dobrze! Jeśli ktoś jest zainteresowany programem zjazdu niech da znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Pablo M. i tu się pojawiłeś w końcu, po namowach z poprzedniego forum ;). Zobacz również tutaj: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10109.0 - parę osób zamieszcza tam też liczby plam, grup, Wolfa.

 

Ja też zacząłem liczyć na podstawie swoich rysunków od połowy 2004 roku. Na razie ugrzęzłem z obliczeniami w połowie 2005.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że gdbyś jeszcze swoje obserwacje wzbogacił o pochodnie F i wskaźniki CV byłoby bardzo dobrze!

 

 

Ooo! Właśnie! Tego mi brakowało! Czy mógłbyś dopisać do instrukcji obsługi Słońca (przypięty wątek w tym dziale) co nieco o F i CV ? Bylibyśmy bardzo wdzięczni! (oraz na drugim, sąsiednim forum! :) ).

 

Taka wiedza jest bardzo przydatna! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik CV jest dobrze opisany jest na http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10079.0 jest tam opisane jak klasyfikować grupy. Brakuje jedynie wartości klasyfikacyjnej, czyli liczby która przyporządkowana jest danemu typowi grupy. Jeśli kogoś bardzo bardzo to interesuje i zamierza wyznaczac ten wskaznik to napisze, albo zeskanuje tabele.

 

Co do pochodni. Ich nasilenie określa się dla każdej z 4 ćwiartek tarczy Słońca otrzymanych z przecięcia równika i południka centralnego. Dzienna liczba F stanowi sumę wartości z 4 ćwiartek.

Wartości nasilenia pochodni:

0-w danej ćwiartce brak pochodni

1-bardzo mała pochodnia punktowa lub o małej powierzchni

2-jedna większa pochodnia i kilka punkowych

3-kilka większych pochodni i wiele mniejszych pochodni

4-dużo pochodni pokrywających od 1/6 do 1/4 powierzchni ćwiartki tarczy Słońca

5-nasilenie pochodni pokrywających od 1/3 powierzchni ćwiartki tarczy Słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Wskaźnik CV jest dobrze opisany jest na http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10079.0 jest tam opisane jak klasyfikować grupy. Brakuje jedynie wartości klasyfikacyjnej, czyli liczby która przyporządkowana jest danemu typowi grupy. Jeśli kogoś bardzo bardzo to interesuje i zamierza wyznaczac ten wskaznik to napisze, albo zeskanuje tabele.

 

Byłoby bardzo fajnie, gdybyś to mógł zrobić! :) Pisałem to to ja, a wartości klasyfikacyjnych zwyczajnie nie znam... :(

 

Solar, witamy ponownie! :) Liczymy na Ciebie, Twoją wiedzę i Twój udział!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce wartości dla grup w klasyfikacji McIntosha to prosze o m@ile, choć i tak wiem że mało kto to wyznacza. A tak naprawde to CV bardziej oddaje aktywność słońca niż R. Tak sie kurde zastanawiam kiedy ktoś zapyta jak było na zjeździe TOS. Ma mnie dziwić ten brak zainteresowania? ;-) Za ok. tydzień dla zainteresowanych podam link do bogatej w zdjęcia fotorelacji ze zjazdu.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce wartości dla grup w klasyfikacji McIntosha to prosze o m@ile, choć i tak wiem że mało kto to wyznacza. A tak naprawde to CV bardziej oddaje aktywność słońca niż R. Tak sie kurde zastanawiam kiedy ktoś zapyta jak było na zjeździe TOS. Ma mnie dziwić ten brak zainteresowania? ;-) Za ok. tydzień dla zainteresowanych podam link do bogatej w zdjęcia fotorelacji ze zjazdu.

Pozdrawiam!

 

Chłopie co ty taki nerwowy. To napisz temat o tym zjeździe na forum. Na pewno niejeden się zainteresuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.