Skocz do zawartości

Nowe Stellarium już jest!


Tethys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem nowy więc chce się przywitać. Ściągnąłem sobie stellarium 10 beta i mam problem gdyż czasami inne galaktyki mi się pokazują a czasami nie, np.andromeda. Wiecie czy to sie gdzies ustawia? Myślicie że uda mi się zobaczyć andromedę ze średniego miasteczka, mam lornetkę 10 x 50 lecz jest trochę popsuta i tylko jednym okiem mogę oglądać. I ostatnie rzecz-znacie jakieś porady jak sie nauczyc odnajdywac gwiazdozbiory? Bo tych gwiazd jest tyle że nie potrafię przyporządkować ich. Jednym co moge poznac jest wielki wóz , lecz z resztą mam problemy. a bez tego ciezko mi bedzie poszukac andromedy lub innych gwiazd i planet. Czekam na odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zainstalowałem i testuje.

Kilka pierwszych uwag na gorąco.

 

Uruchamia się bardzo szybko ciekawe jak to będzie po dodaniu dodatkowych katalogów gwiazd.

 

Chciałem dorzucić katalogi gwiazd po staremu czyli ręcznie do odpowiedniego folderu, okazało się i tu całkiem miła niespodzianka, że nowe Stellarium ma wbudowaną opcje pobierania katalogów z poziomu programu także teraz jak piszę ściągane są odpowiednie pliczki. :)

 

Interfejs prezentuje się bardzo estetycznie jednak jak dla mnie jest zbyt minimalistyczny, chciałbym mieć dostęp do większej ilości funkcji z jego poziomu.

 

Czy zaszły jakieś większe zmiany ciężko mi stwierdzić, moja przygoda z Stellarium zakończyła się na o wiele wcześniejszych wersjach dość dawno temu.

Niemniej od samego początku trzymam kciuki za ten projekt, a zapowiada się całkiem ciekawie.

 

Ps.

Po ściągnięciu katalogów do 15 mag nie zauważyłem znacznego spadku wydajności.

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm...zainstalowałem s0.10.1 i mam duży problem z działaniem programu-fps ok. 50, wskaźnik myszki nie porusza się płynnie, takie minizacinanie się występuje, otwarcie lewego panelu z ustawieniami często zawiesza cały program. Mój komp to raczej nie nowa wypasmaszyna, ale athlon 2200+ z 1,7gb ramu i Radeonem 9200... macie może jakieś rady jak to nowe stellarium "przyśpieszyć"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uruchamiałem stellarium na 3 komputerach, w dwóch chodzi bardzo płynnie, ale w jednym nie, koszmarnie długo startuje program, okropne lagi w czasie działania, zacząłem drążyć, no i wygląda na to, że się udało

 

cała sprawa polega na tym, że wszystkie wersje stellarium korzystają z jednego pliku ustawień config.ini lokalizacja tego pliku to:

C:\Documents and Settings\<Twoje_konto>\Dane aplikacji\Stellarium\

problem zaczyna się wtedy kiedy mamy zainstalowane jednocześnie wersję 0.9 i 0.10 programu

należy podmienić zawartość pliku config.ini na zawartość pliku default_config.ini zlokalizowanego tu: C:\Program Files\Stellarium10\data\

lub:

w C:\Documents and Settings\<Twoje_konto>\Dane aplikacji\Stellarium\ zmieniamy nazwę config.ini na np. config.ini.old9

z C:\Program Files\Stellarium10\data\ kopiujemy default_config.ini tu: C:\Documents and Settings\<Twoje_konto>\Dane aplikacji\Stellarium\

w C:\Documents and Settings\<Twoje_konto>\Dane aplikacji\Stellarium\ zmieniamy nazwę default_config.ini na config.ini

i powinno działać

 

podobnie, są różnice zapisu lokalizacji obserwatora

należy usunąć plik user_locations.txt z C:\Documents and Settings\<Twoje_konto>\Dane aplikacji\Stellarium\Data jeżeli nie zapamiętuje jej w wersji 10 programu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a gada Wam to nowe Stellarium ze Stellarium Scope ?

Mnie nie. Path Central FOV Maker też nie. Poza tym wszystko u mnie jest Ok.

Uruchamia się błyskawicznie mimo wszystkich katalogów gwiazd.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, usunąłem wszystko co było ze stellarium związane i "na czysto" zainstalowałem 0.10.1 i nic...jak cięło tak tnie...uruchamia się szybko, ale potem dramat...

 

 

Witam!

 

Prawdopodobnie przyczyną wolego działania po uruchomieniu STELLARIUM jest zły sterownik karty graficznej lub brak obsługi OPENGL.

 

OpenGL (ang. Open Graphics Library) - jest specyfikacją uniwersalnego API do generowania grafiki. Zestaw funkcji składa się z 250 podstawowych wywołań, umożliwiających budowanie złożonych trójwymiarowych scen z podstawowych figur geometrycznych.

 

OpenGL wykorzystywany jest często przez gry komputerowe i wygaszacze ekranu, spełnia rolę analogiczną, jak konkurencyjny Direct3D (część DirectX) w systemie Windows firmy MS. Również program STELLARIUM.

 

Proponuję poszukać w Internecie najnowszej wersji sterownika do twojej karty graficznej i go zaktualizować.

 

Miałem kiedyś podobny problem i wten sposub go rozwiązałem.

 

Niestety program ma dość duże wymagania, ale za to mamy rewelacyjną grafikę i realizm nocnego nieba!

 

Dla przykładu moje STELLARIUM ver.0.10.1 wygląda tak:

 

Stellarium0.10.1_PL.jpg

 

A konfiguracja mojego laptopa wygenerowana przez program STELLARIUM jest taka:

 

2009-02-07T20:30:22

D:\Program Files\Stellarium0101\stellarium.exe

Windows Vista

Compiled with GCC 3.4.2

Qt runtime version: 4.4.3

Qt compilation version: 4.4.3

Addressing mode: 32-bit

Total memory: 2047 MB (unreliable)

Total virtual memory: 2047 MB (unreliable)

Physical memory in use: 38%

Processor speed: 1995 MHz

Processor name: Intel? Core2 Duo CPU T5800 @ 2.00GHz

Processor speed: 1995 MHz

Processor name: Intel? Core2 Duo CPU T5800 @ 2.00GHz

-------------------------------------------------------

[ This is Stellarium 0.10.1 - http://www.stellarium.org ]

[ Copyright ? 2000-2009 Fabien Chereau et al ]

-------------------------------------------------------

Writing log file to: "D:/Users/Syriusz/AppData/Roaming/Stellarium/log.txt"

File search paths:

0 . "D:/Users/Syriusz/AppData/Roaming/Stellarium"

1 . "."

Config file is: "D:/Users/Syriusz/AppData/Roaming/Stellarium/config.ini"

Attempting to use an existing older config file.

Sky language is "pl"

Application language is "pl"

Loading Solar System data ...

Loaded 83 / 83 planet orbits

Loading star data ...

Loading "stars_0_0v0_1.cat": 0_0v0_1; 5013

Loading "stars_1_0v0_1.cat": 1_0v0_1; 21999

Loading "stars_2_0v0_1.cat": 2_0v0_1; 151416

Loading "stars_3_1v0_0.cat": 3_1v0_0; 434064

Loading "stars_4_1v0_0.cat": 4_1v0_0; 1725497

Loading "stars_5_2v0_0.cat": 5_2v0_0; 7669011

Loading "stars_6_2v0_0.cat": 6_2v0_0; 26615233

Loading "stars_7_2v0_0.cat": 7_2v0_0; 57826266

Loading "stars_8_2v0_0.cat": 8_2v0_0; 116923084

Finished loading star catalogue data, max_geodesic_level: 8

Location "Ziemia, Poland, Warszawa"

navigation/preset_sky_time is a double - treating as jday: 2.45151e+06

Unknown projection type: "stereographic" setting "ProjectionStereographic" instead

Loaded 10051 / 13226 NGC records

Loading NGC name data ...

Loaded 222 / 222 NGC name records successfully

Loaded 88 / 88 constellation records successfully for culture "western"

Loaded 85 / 85 constellation art records successfully for culture "western"

Loaded 89 / 89 constellation names

Loading constellation boundary data ...

Loaded 782 constellation boundary segments

Loading star names from "./skycultures/western/star_names.fab"

Loaded 230 / 230 common star names

Loading star names from "./stars/default/name.fab"

Loaded 3215 / 4359 scientific star names

Creating GUI ...

 

Jeżeli chodzi o sterowanie montażem paralaktyczym HEQ5 Pro SynScan + GOTO - działa bez zarzutu.

 

Teleskopem steruję zakupionym KONTROLEREM USB na RS 232 (Db9).

 

Tu można sobie poczytać mój artykuł na ten temat:

 

http://roboczy.wat.edu.pl/Astro/index_20.p...rom=&ucat=1

 

Minus to brak 100% spolszczenia.

 

Zobaczymy jakie poprawki zostaną dokonane po wypuszczeniu tej najnowszej wersji z dnia 05.02.2009r.

 

Pozdrawiam. :rolleyes::rolleyes:

Edytowane przez Andromeda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Mam kilka pytań dotyczących modułu: "Widok w okularski [Ctrl+O]" :lol: ; trochę zacząłem się tym bawić, ale coś jest nie tak.

Moje parametry dla "Wtyczek" w zakładce "Okulary" to:

w zakładce "Telescopes" dla Synty 8":

- Focal Length: 1200

- Diameter: 203

 

w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 25 mm:

- aFOV: 63

- Focal Length: 25

- Field Stop: 0

 

w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 10 mm:

- aFOV: 25 (czy to prawidłowa wartość?)

- Focal Length: 10

- Field Stop: 0

 

w zakładce "Eyepieces" dla okularu Hyperion Modular 8mm:

- aFOV: 68

- Focal Length: 8

- Field Stop: 0

 

Niby jest OK, ale po "dokręcaniu" FTR do Hyperiona nie widać różnic. Czy może ktoś mi pomóc i podać wartości:

- "aFOV" dla w/w Hyperiona z pierścieniami FTR 14mm, 28 mm, 14mm+28mm oraz po odkręceniu soczewki barlowa?

- oraz "Field Stop" dla tych okularów - jeśli ma to znaczenie

 

Dziękuję!!!

Edytowane przez AdamS1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.