Jump to content

Nareszcie coś pozytywnego dla dysortografów


Mirek Krasnowski
 Share

Recommended Posts

Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch

uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa.

Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu,

ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać

polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty

wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ty osobiście Adamie masz już przechlapane u purystów językowych pisząc wszystko bez polskich znaczków, miarkuj co czynisz chłopie bo twoje dzieci zapomną polskiej mowy w gębie na rzecz unifikacji z Europą kosmolpolito, a naród, co dla narodu??? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie - na "starosc" staje sie purysta jezykowym i bardzo sie pilnuje.

Z ogonkami juz sie poddalem. Uzywam internetu od 95 roku i teraz to juz prawie nierealne sie oduczyc. Kiedys to byla podstawa, teraz juz mozna pisac z PL literkami :)

 

Co ciekawe, jak pisze jakies oficjalne dokumenty to nie mam z tym problemu, ale na forum, czy czacie - jakos samo sie tak robi ;)

Link to comment
Share on other sites

Ciekaw jestem czy w niedalekiej przyszłości język polski pozbędzie się oficjalnie (przynajmniej w formie) pisanej ogonków i innych kreseczek? Patrząc na ułatwienia jakie czynią sobie ludzie, szybkość przepływu informacji i golbalizację, osobiście myślę, że tak właśnie się stanie.

Link to comment
Share on other sites

Ciekaw jestem czy w niedalekiej przyszłości język polski pozbędzie się oficjalnie (przynajmniej w formie) pisanej ogonków i innych kreseczek? Patrząc na ułatwienia jakie czynią sobie ludzie, szybkość przepływu informacji i golbalizację, osobiście myślę, że tak właśnie się stanie.

 

Oskarze, chyba się mylisz. Żyjemy w Polsce, czego masz dowody w postaci ostatnich wątków w "Wolnych tematach". Zawsze znajdzie się ktoś, kto rozedrze szaty i zawoła - nie!!! Może to będę ja :wink:

 

Co Ty robisz o 5:05 przy komputerze? Mnie jeszcze nigdy nie zdarzyło się siedzieć o tej porze przed monitorem. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.