Skocz do zawartości

AP900


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Jakiś czas temu poraz pierwszy na Kudlaczach zobaczyłem montaż Bogdana Jarzyny - AP900. Wywarł on na mnie kolosalne wrażenie. Zarówno w kwestii nośności, dokladności trackowania jak i estetyki wykonania. No po prostu montaż marzenie. No i niestety zaraziłem się chorbą, ktorej wynikiem jest zakup z drugiej ręki tego właśnie modelu AP. Mój montaż został zrobiony w roku 2001, jednak używany od roku 2003. Oznacza to, że jest to przedostatnia wersja tego montazu produkowana przez AP, tj. CP2. Tak sie składa, że planowałem powiesic na montażu teleskop o srednicy zwierciadła 30-35cm, więc AP900 ze swoją nośnością ok 32 kg (bez przeciwwag) powienien się sprawdzić.

 

Tak prezentuje się moja nowa zabawka do astrofoto:

f589a48a4b327049.jpg

 

Przed zakupem poprosiłem sprzedajacego o ściagnięcie krzywej PE. Wygladalo to całkiem obiecujaco, co mam nadzieję potwierdzi się w moich testach. A oto wykres zrobiony w PemPro.

 

3390a78b98f30538.jpg

 

Niestety zanim odpalę te maszynę muszę dozbierać wiele elementów, które postawią montaż z teleskopem "na nogi".

Tu można zapoznać się ze wszystkimi produktami AP:

http://www.astro-physics.com/

 

PS. Mam nadzieję, że juz więcej nie będę potrzebował wymieniać montażu :D !

Mam nadzieję rówież, że mi wybaczycie to chwalenie się na forum ogólnym, ale przyznaję, że dawno się tak bardzo nie cieszyłem z zakupu sprzętu astro!

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje z zakupu!

takiego monstera, to nie często można obejrzeć, mając jakieś porównanie ogromu jego skali

 

a w Twoje "ps." pewnie nie wszyscy uwierzą, więc pewnie paru osobom, już ślinka cieknie na widok tego montażu :szczerbaty:

pozdrowienia

 

a masz już jakiś pier pod niego, czy statyw jakiś?

i zdradź ile ta głowica waży

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... Biżuteria w wydaniu makro... gratulacje. Ja jednak musze sobie postawić jakąś bardziej realną poprzeczkę ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

E tam badziew i jeszcze sterowany serwem :szczerbaty:.

 

Aż nie mogę się doczekać kiedy zobaczę go w akcji. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam badziew i jeszcze sterowany serwem :szczerbaty:.

 

Aż nie mogę się doczekać kiedy zobaczę go w akcji. B)

 

Lepie żebyś nie widział, bo skończysz jak ja. Bedziesz musiał go kupić :D

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepie żebyś nie widział, bo skończysz jak ja. Bedziesz musiał go kupić :D

 

Pozdr

Paweł

 

Super że wrzuciłeś info, bo ostatnio już mnie martwiło to "chomikowanie" nowego sprzętu. Wrzucaj zdjęcia, pokazuj pierwsze próby - dawaj wszystko!

 

Obstawiałem, że będzie to AP900 i widać, nie pomyliłem się. Strasznie się cieszę, że udało się zrealizować kolejne astro-marzenie. Widze tam parę moich złotówek ;) (ta jedna śrubka) :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że wrzuciłeś info, bo ostatnio już mnie martwiło to "chomikowanie" nowego sprzętu. Wrzucaj zdjęcia, pokazuj pierwsze próby - dawaj wszystko!

 

 

Odezwał się ten, co wszystko wrzuca i pokazuje... :szczerbaty: no... ile zdjęć pokazałeś z Taka? naprawdę tylko tyle popełniłeś? również czekamy :Beer:

 

Tur, Gratuluję montarzu... :)

 

 

P.S. Adam a czemu nie działa twój blog? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ożesz ale monstrum:)

nic tylko gratulować zakupu i czekać na efekty (choć narazie to chyba bardziej na pogode:/ moj nowy mont juz dwa tygodnie sie kurzy:( )

 

:Beer:

 

Wszyscy teraz wymieniają sprzet, więc nie należy liczyć na pogdne niebo :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy teraz wymieniają sprzet, więc nie należy liczyć na pogdne niebo :szczerbaty:

 

No właśnie zapowiada się koszmarny tydzień, pozatym na prognozach długoterminowych (wiem, że nie zawsze się sprawdzają) najbliższe dni też nie wyglądaja najlepiej <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,

Gratuluję przepięknego sprzętu!

Przez kilka tygodni Bogdana sprzęt stał u mnie w obserwatorium i za każdym razem kiedy do niego wchodziłem pierwsze co robiłem to patrzyłem właśnie na AP900 :).

Pilot w tym zestawie to jest najbardziej pilociasty z pilotów. Jego wykonanie w tej gumowej koszulce jest niesamowite. Równie dobrze mógłby słuzyć do sterowania zaporą na Jangcy, ramieniem na wahadłowcu albo być pilotem nr1 w Tarczy Antyrakietowej.

 

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez napatrzyłem się na montaż Bogusia na Kudłaczach - robił wrażenie. Nocka nie wypaliła więc nie widziałem go w akcji ale pomacałem sobie trochę :D . No dobra Pawle kompletuj to wszystko bo ostatnio brakuje twoich postów w dziale astrofoto a za 2 tygodnie zaczynaja się noce astronomiczne ....

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz oczywiscie smerfastyczny ale ile takie cudo wazy???

 

pozdrawiam

tomek :Beer:

 

54 lbs (24.5 kg), Declination axis is 17 lbs. (7.7 kg) right ascension axis is 26.5 lbs.(12.0 kg), counterweight shaft with washer and knob is 10.5 lbs. (4.8 kg)

 

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstaza na forum. <_< Może i uzasadniona.

Sprzęt interesujący, rzadkość w PL. Szkoda, że sprzedawca nie podesłał wykresu PEC dla np. 30min. Bo ten skrawek to w sumie tylko jakiś prognostyk. A może jednak masz (TUR) coś więcej?

Ciekawe jak intensywnie był użytkowany? Pręt przeciwwagi wygląda jakby był leciutko zaatakowany korozją? Ale to może być tylko efekt zaszumienia i kompresji fotki.

W sumie to takie zakupy obarczone są pewnym ryzykiem. Mam nadzieję, że wszystko będzie OK. Powodzenia.

 

PS.

Nie to żebym szukał dziury w całym, ale widzę (w moich montażach) wpływ atmosfery na powierzchnie galwaniczne i wiem, że w ten sposób można co nieco wywnioskować. Bo od sprzedającego nie zawsze można wyciągnąć informacje.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstaza na forum. <_< Może i uzasadniona.

Sprzęt interesujący, rzadkość w PL. Szkoda, że sprzedawca nie podesłał wykresu PEC dla np. 30min. Bo ten skrawek to w sumie tylko jakiś prognostyk. A może jednak masz (TUR) coś więcej?

 

Łaczny czas ściagania PE to 25 min, ale pokazany jest czas pełnego obrotu slimaka czyli 6 minut z kawałkiem. Przyznaję, że nie wiem czy PemPro pokazuje tylko np. jeden pełny cykl ??? czy też gość pokazał mi celowo tylko jeden. Tak czy inaczej nawet po jednym cyklu coś już można powiedzieć na temat montażu. W załozeniach AP900 powinien mieć nie więcej niż 7" w totalu. Ten ma 7,2". Nie zakładam, że gość chciał mi wepchnąć wadliwy sprzęt, ponieważ robił sobie upgrade na AP1200 i to była jedyna przyczyna sprzedaży. Czas pokaże czy się nie myliłem :D

Firma cieszy się bardzo dużą renomą,a to powoduje że na nowy montaż trzeba czekać w kolejce. Zdobycie go z drugiej ręki też nie jest prostym zadaniem ! To też w jakimś stopniu może świadczyć o jakości sprzętu, bo kto chciałby kupowac zły sprzet i to jeszcze za duże pieniądze.

 

Ciekawe jak intensywnie był użytkowany? Pręt przeciwwagi wygląda jakby był leciutko zaatakowany korozją? Ale to może być tylko efekt zaszumienia i kompresji fotki.

W sumie to takie zakupy obarczone są pewnym ryzykiem. Mam nadzieję, że wszystko będzie OK.

 

Montaż wykonany jest z z jakiegoś stopu z Al, a pręt przeciwwagi ze stali nierdzewnej. Nie ma tu żadnej rdzy :D . Smieję się, bo takie samo pytanie zadałem sprzedającemu, gdyż wydawało mi się iż widziałem na zdjęciach rdzę. W tym montażu nie ma na to miejsca !

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy pytają o wagę, więc informacyjnie podam też, że montaż składa się dwoch części. Cześc z osią Ra oraz druga - oś De. Ułatwia to życie, jeżeli przewozi się sprzet i można go przy tej okazji składać czy rozkładać w częsciach. Elementy montażu są użebrowane, a zbędny materiał wybrany co z pewnością pozwala zmnijeszyć wagę konstrukcji przy zachowaniu sztywności.

 

b1c4119a6d51d662.jpg

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyjechała kolejna część układanki, tj. statyw. Zdecydowałem się na statyw Losmandy od G11, który wydaje się być bardzo sztywny. Zresztą to rozwiązanie juz zostało sprawdzone przez Bogdana ;-)

Poniżej zdjęcie zestawu. Głowica stoi tymczasem nieprzykręcona do tripoda :szczerbaty:

 

2982dbf829a020e4.jpg

 

W między czasie stwierdziłem jeszcze, że w osi Ra jest zbyt duży luz, który w przypadku montaży AP kasuje się bardzo łatwo i szybko. Po pierwsze luzuje się śrubki dociskające oprawę motorów. Nastepnie delikatnie młotkiem :D stuka się w oprawę silników dobijając delikatnie slimak do slimacznicy. Nastepnie sprawdza się czy luz został skasowany oraz czy ślimak można przekręcić palcami. Ta ostatnia czynność ma uchronić silniki i elektronikę przed uszkodzeniem.

Cała procedura opisana jest świetnie na stronie AP w "technical support".

 

Przy okazji załączam zdjecie ze zbliżeniem silnika Ra z odsłoniętym kawałkiem ślimaka.

 

5d421a85dddaf92f.jpg

 

PS. Cały czas czekam na ostatnie elementy układanki, tj. pier adapter i przeciwwagi. Te ostatnie wytoczę na miejscu. Jak tylko poskładam całość, to przeprowadzę testy. Wtedy zobaczymy ile rzeczywiście jest wart ten montaż :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.