Skocz do zawartości

Godzinka z Laguną...


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

... to za mało, ale zawsze coś!

Szybki wypad do Jezior i smażenie na gorącym asfalcie bez guidowania... no ale tęskno już było po takim poście...

W sumie zabawa od 23 do 3 rano + spore wrażenia wizualne to jest to co Tygryski lubią najbardziej! :Beer:

 

M8 i M20

FSQ+NJP+fatalny seeing i bardzo nisko - 25x120s ISO800

 

M17

30x120s ISO800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyciąc kolor i pokazać jako BW ??

 

 

 

Może spróbuj EmDe pokazać to jako monochromat.

 

Tak w ogóle to Ja rozumiem, że to zmodyfikowany Canon, ale spróbuj może poruszać gałkami w programie i sprowadź balans kolorów do "normalnych" bez tego czerwonego zafarbu...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

 

 

Ps: Bardzo ładie uwidoczniona struktura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj EmDe pokazać to jako monochromat.

 

Tak w ogóle to Ja rozumiem, że to zmodyfikowany Canon, ale spróbuj może poruszać gałkami w programie i sprowadź balans kolorów do "normalnych" bez tego czerwonego zafarbu...

Z materiałem z przerobionych Canonów nie jest tak łatwo, mimo, że rejestruje więcej czerwonego i nie trzeba tak długo grzać matrycy.

 

Maciej, korzystając z okazji podepnę się ze swoją fotką, bo nie wiem czemu ale nie mam możliwości zakładania wątku.

 

Zdjęcie z nocki wcześniej z tego samego miejsca.

23*4min@ISO400-13darków, pełen kadr

SW ED80 z flattenerem WO*0,8 na GPD2 z ST-4

Canon 300D niemodyfikowany

 

 

m8_20.jpg

Edytowane przez PiotrPe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, aż żal mnie w dołku ściska że tak piękne obiekty snują się u nas tak nisko...

 

Z RPA, albo Namibii jest podobno całkiem nieźle :szczerbaty:

 

Fajne zdjęcia trudnych obiektów - z naszej szerokości :( Ja wczoraj z dużym newtonem ustawiłem się na M16 i jak już odpaliłem guider, to zaczęło tak wiać, że zamknęło mi ekran w laptopie. Trzeba było się zwijać. Ot taki los astrofotografa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa koloru to oczywiście kompletnie względna rzecz. Wystarczy że przejrzycie sobie zdjęcia w sieci są tam czerwone, czerwieńcze a nawet czerwoniaste... :szczerbaty:

 

No i właśnie dlatego nie można się opierać na fotkach z netu, a także - UWAGA, na własnych oczach. Oko ma to do siebie, że bardzo szybko balansuje dominanty (temperatura barwowa). Dlatego np. mimo, że żarówki w domu świecą na żółto, to po chwili potrafimy widzieć białą kartkę, jako białą - mimo, że defacto oświetlona jest na żółto.

 

Czyli jak inaczej? Ja mam dwie metody, których nauczyłem się pracując w zaszłych czasach nad korekcją koloru w zdjęciach. Pomijam aspekty kalibracji monitorów, bo to mżonka w amatorskich zabawach, ale... można inaczej.

 

Jeżeli chcemy robić korekcję wizualnie, to przede wszystkim musimy sobie obok fotki ustawić znaczniki, które dla mózgu są wskazówką, żeby nie przeginał z "autokorekcją" postrzegania. Robi się duże kwadraty (na warstwach np.) z neutralnym kolorem szarym (np. RGB 10:10:10). To jest taka smycz dla mózgu, żeby nie głupiał, a potrafi naprawdę nam odjechać z postrzeganiem koloru i to solidnie.

 

Kolejna sprawa, to nauczyć się korzystać z wskazań pipety - to pozwoli nam uniezależnić się od błędów naszego monitora.

 

Przykład - fotka Emdego ma tło o wartości RGB 23:17:18. Proponuje w photoshopie używać pipety uśredniającej wynik z matrycy 5x5 pix i wybierać odpowiednie miejsce do pomiaru. Co oznacza ten wynik? Jasno widać, że kolor czerwony - R, jest wyższy od pozostałych, czyli fotka ma "zafarb" i to znaczny. Czerń, w większości przypadków powinna być neutralna z lekką dominantą, jaką? To już subiektywna sprawa. Ja lubię lekko w niebieskawy, więc tu bym zrobił tło 17:17:19. Jeżeli nie wiemy, w jakim kolorze świeci tło na naszym kadrze, a prawdą jest, że nie zawsze to czerń, zróbmy neutralne - będzie mniej kontrowersyjnie (czyli np. 17:17:17).

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Jak chcesz, mogę wrzucić też bardzo prostą metodę zdjęcia dominanty danego koloru z tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście korzystam właśnie ze wskazań pipety, przynajmniej się staram :)

Jezcze jedna uwaga do M17 - jeżeli wyostrzamy fragment mgławicy to musimy uważać żeby ciemne struktury w jej wnętrzu nie były ciemniejsze od samego tła. Wygląda to wtedy jak dziura w zdjęciu, dość nienaturalnie i rzuca się w oczy na jasno ustawionych monitorach, zwłaszcza LCD. Nawiasem mówiąc najlepszą porą na obróbkę zdjęć jest wieczór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem Ci już status. Teraz powinno działać wszędzie.

Dzięki.

 

Co do pipety, to warto używać jej również dla jasności, po to, by pilnować aby nie "przewalić" czyli nie przesterować zdjęcia. Ta fotka, którą pokazałem w wątku nie jest może dobrym przykładem, ale staram się przy obróbce zaznaczać pipetą z shiftem najjaśniejszą gwiazdę i tak obrabiać , żeby nie pojechać powyżej 254.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W photoshopie poza pipetą jest jeszcze jej rozszerzona wersja - color sampler (nie wiem, jak w PL to nazwali, mam wersje ENG CS3). Wybiera się ją poprzez kliknięcie i przytrzymanie przycisku myszy na pipecie, albo zmienia shift + I.

 

Wtedy można zaznaczyć na zdjęciu kilka obszarów. Ja zaznaczam czerń, czyli tło nieba, zaznaczam też to, co ma być najjaśniejsze, czyli najbardziej przepalona gwiazda (ona pokazuje nam przeciwną stronę dynamiki) oraz na ogół biorę sobie jeszcze coś, co wg mnie powinno znaleźć się w środku skali.

 

Jutro, jak znajdę godzinkę to napiszę tutorial, jak w Photoshopie za pomocą tego często pomijanego narzędzia (color sampler) można zdjąć ze zdjęcia dowolną dominantę. Widzę, że wszyscy mają z tym problem. Jeżeli ktoś ma photoshopa, to będzie jutro wyleczony z tej dolegliwości. To bardzo proste, ale muszę porobić screeny, żeby było jasne.

 

Metoda ta przyda się także w fotografii dziennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

wszyscy mają lagune mam i ja..... :)

 

Za późno wczoraj pojechałem, na miejscu miałem schody ze sprzętem (z niewyspania) jak już zacząłem to się okazało że za moment laguna tonęła we mgle... tylko 6x4,5' ISo400 ED80 +TV0,8x, EM200, mod 300D. Jako ciekawostka podam że laguna jak kończyłem ją focić była 5 st nad horyzontem :) Delikatnie obcięty i pomniejszony pełen kadr.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.