Skocz do zawartości

W okularach czy bez?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po wakacjach pod czarnym jak smoła niebem parku Yellowstone. Byłoby idealnie, gdybym mógł wziąć telepa :angry: , musiałem zadowolić się kiepowatą lornetką, ale i tak pięknie było :)

 

 

 

W sierpniu odwiedzaja mnie rodzice i koniecznie chcą popatrzeć przez "tą twoją armatę", jeśli pogoda pozwoli. Oni obydwoje noszą okulary do czytania - jak to jest z patrzeniem przez okular teleskopu? Czy powinni założyć okulary, czy zdjąć? Jeden z moich Ploosli ma bardzo krotki eye relief i nie jestem pewien czy szkło okularów nie będzie przeszkadzać. A np. osoba krótkowidząca musi obserwować w okularach, czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po wakacjach pod czarnym jak smoła niebem parku Yellowstone. Byłoby idealnie, gdybym mógł wziąć telepa :angry: , musiałem zadowolić się kiepowatą lornetką, ale i tak pięknie było :)

 

 

 

W sierpniu odwiedzaja mnie rodzice i koniecznie chcą popatrzeć przez "tą twoją armatę", jeśli pogoda pozwoli. Oni obydwoje noszą okulary do czytania - jak to jest z patrzeniem przez okular teleskopu? Czy powinni założyć okulary, czy zdjąć? Jeden z moich Ploosli ma bardzo krotki eye relief i nie jestem pewien czy szkło okularów nie będzie przeszkadzać. A np. osoba krótkowidząca musi obserwować w okularach, czy bez?

 

Jeśli masz tylko krótkowzroczność to obserwujesz koniecznie bez okularów. Jeśli masz dodatkowo astygmatyzm obok krótkowzroczności to sprawa nie jest taka prosta. W tym wypadku dla okularów które dają małe średnice źrenicy obserwujesz bez okularów, a dla tych które dają duże źrenice w okularach.

 

Źrenice wyjściową oblicza się z wzoru: apertura/powiększenie.

Dla synty 8 w przypadku plosla 10 mm, będzie to 200mm/120= 1,66 mm. W tym wypadku zależnie jeszcze od siły astygmatyzmu ocznego możesz obserwować bez okularów.

Ale już dla okularu długoogniskowego gdzie źrenice wyjściowe osiągają wartość po 5 i 6 mm musisz obserwować w okularach bo inaczej twój astygmatyzm sprawi że zamiast punktowych obrazów gwiazd będziesz miał krzyżyki. Czym większa źrenica wyjściowa okularu tym większa średnica soczewki ocznej zaangażowana do obróbki obrazu i wtedy wychodzi jej astygmatyzm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem przeszkadzaja pewme niedogodnosci. Np lornetka Meade 10x50 ma dlugi ER, daje sie patrzec w okularch (po zdjeciu gumowych muszli ocznych) ale czasem mozna nie trafic zrenica wyjsciowa w zrenice oka, co dla nieobytego daje dziwne, nieprzyjemne zaklocenia w dwuocznej obserwacji. Lepiej sie patrzy bez okularow, za to z gumkami. Mam dla odmiany troche noname 16x70 i bez okukarow (minus 6) nie da sie zogniskowac na nieskonczonosc! W okularach zas mam ograniczone pole widzenia. :(

Jak zwykle - nauka radziecka zna rozne, ciekawe przypadki ;)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem przeszkadzaja pewme niedogodnosci. Np lornetka Meade 10x50 ma dlugi ER, daje sie patrzec w okularch (po zdjeciu gumowych muszli ocznych) ale czasem mozna nie trafic zrenica wyjsciowa w zrenice oka, co dla nieobytego daje dziwne, nieprzyjemne zaklocenia w dwuocznej obserwacji. Lepiej sie patrzy bez okularow, za to z gumkami. Mam dla odmiany troche noname 16x70 i bez okukarow (minus 6) nie da sie zogniskowac na nieskonczonosc! W okularach zas mam ograniczone pole widzenia. :(

Jak zwykle - nauka radziecka zna rozne, ciekawe przypadki ;)

 

No właśnie, są takie przypadki. Przydaje się długie LER. Przy wszystkich długoogniskowych okularach muszę obserwować w patrzałkach na nosie dlatego jestem zmuszony do wyboru okularu o długim LER. Ostatni mój długoogniskowy nabytek jest świetny, lepszy pod tym względem od lantanów. Nie ma znaczenia czy obserwujemy w okularach czy bez. :helo:

 

W mojej starej lornecie też mam podobny problem z ogniskowaniem bez okularów. Wychodzi dokładnie na granicy. Tak w ogóle to noszenie okularów dla astroamatora to straszne utrudnienie: dodatkowa warstwa szkła, rosa, zamieszanie przy wciąganiu na nos i zdejmowaniu, i inne. Może by się przydały szkiełka kontaktowe, choć do tej pory o tym nie myślałem.

 

Pozdarwiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja tam podczas obserwacji nie mam okularów, jedyna różnica to że gwiazdy nie są aż tak wyraźne. Ale mi to nie przeszkadza np. M31 i M42 widziałem wczoraj kiedy Księżyc mocno świecił. <_<

A przez teleskop jak widzę? Full wypas, ostrość bardzo dobra. :blink:

Napewno jeżeli ktoś nosi okulary i będzie obserwował jakąś gwiazdę, to jak przyjdzie druga osoba która nie nosi okularów to będzie musiała sobie sama ustawić ostrość. :lol:

 

Ja mam tylko do kompa okulary. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji używam szkieł i jest o niebo wygodniej. Jeśli ktoś nie chce na stałe nosić kontaktów, wystarczy kupić jednorazówki i używać ich tylko do obserwacji.

pd

 

 

Też rozważałem taką możliwość ale jakoś brak mi czasu iść do okulisty :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja próbowałem obserwacji w szkłach kontaktowych i jakoś mi to nie leży. Oczywiście każdy musi przetestować sam czy pasuje mu obserwowanie w kontaktach - ale w moim przypadku obraz był dość niewyraźny.

Widziałem, że to nie było to samo, co obserwacje bez żadnych dodatków. Na szczęście nie muszę obserwować w okularach bo mam zwykłą krótkowzroczność - ale denerwujące jest zakładanie i zdejmowanie okularów z nosa przy np. wyszukiwaniu obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja próbowałem obserwacji w szkłach kontaktowych i jakoś mi to nie leży. Oczywiście każdy musi przetestować sam czy pasuje mu obserwowanie w kontaktach - ale w moim przypadku obraz był dość niewyraźny.

Widziałem, że to nie było to samo, co obserwacje bez żadnych dodatków. Na szczęście nie muszę obserwować w okularach bo mam zwykłą krótkowzroczność - ale denerwujące jest zakładanie i zdejmowanie okularów z nosa przy np. wyszukiwaniu obiektów.

 

Na kontakty jakoś nie mogłem się zdecydować, ale już zupełnie przestało mi przeszkadzać ściąganie odkąd mam je powieszone na szyi na jakieś żyłce (do dostania w każdym optycznym). Nie muszę szukać ich po kieszeniach. A używam tylko do szukacza. Na szczęście mam tylko zwykłą krótkowzroczność, ale za to "dark focus" mam chyba -1.25 dioptrii cofnięty.

 

Gapienie się w okularach w okular ma podstawową wadę, że muszla nie odcina bocznych świateł, co nawet w smolistą noc jest kłopotliwe. Dla astygmatyków pozostają dioptrixy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gapienie się w okularach w okular ma podstawową wadę, że muszla nie odcina bocznych świateł, co nawet w smolistą noc jest kłopotliwe.

 

Do obserwacji z okularkami na nosie poza bocznymi światłami można też dodać utratę kawałka pola widzenia – przynajmniej ja tak mam :angry: . Zakładanie i ściąganie ich nie jest jakimś większym problemem dlatego osobiście podczas obserwacji zakładam je, tylko gdy muszę skorzystać z szukacza.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...przy okazji też się spytam. W czwartek dojdą Synty do DO(wśród nich i moja wyczekana :P)i nie wiem sam: noszę okulary-minusy-które nie są zbyt mocne (tylko -1) i tak myśle... to chyba nie jest tak poważna wada wzroku ale jak będe lepiej widzial w okularach czy bez? (na razie tylko te 2 okulary SP 25 i SP10)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...przy okazji też się spytam. W czwartek dojdą Synty do DO(wśród nich i moja wyczekana :P)i nie wiem sam: noszę okulary-minusy-które nie są zbyt mocne (tylko -1) i tak myśle... to chyba nie jest tak poważna wada wzroku ale jak będe lepiej widzial w okularach czy bez? (na razie tylko te 2 okulary SP 25 i SP10)

 

Jeśli nie masz astygmatyzmu (rozumiem, że nie masz) to doskonale będziesz mógł obserwować bez okularów. A najprawdopodobniej nawet nie będziesz musiał przestawiać ostrości po osobie bez wady wzroku, która będzie patrzeć przed Tobą. Właściwie to problem dla Ciebie nie istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.