Skocz do zawartości

CCD Oriona- ktoś coś wie?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hans... ja wiem, ze teraz namotam jeszcze bardziej... ale z czułością jest chyba różnie. Patrz... Meade DSI Pro II jest bardziej czułą kamerką niż niby SBIG ST-2000. Ten drugi ma jak widac na załączonym obrazku większą czułość w okolicach niebieskiego i ultrafiletu ( 450nm ).

2020_2001_qe_chart.gif

Natomiast Meade ma zdecydowanie większą czułość w okolicach Ha ( ~650nm ) - looknij na wykres na dole tego: http://products.sel.sony.com/semi/PDF/ICX429ALL.pdf

Co do wysokości wykresów to ja bym był sceptyczny bo jednostki Kodaka i Sony mogą być różne, raczej o rozpiętość wykresów i ich zakres mi teraz chodzi.

 

Ja bym raczej zastanawiał się najpierw do czego kamerka ma być używana, a potem dopiero dalej dumał o czułościach. Tak czy inaczej nowsze matryce ( już chyba wszytkie ) mają mikrolensy ( małe soczewki ) na każdym pojedynczym pixelu i to podnosi ich "czułość" ( każdy pixel zbiera więcej światła ). Poza tym nowsze matryce SONY mają te całe EXviewHAD które czymkolwiek jest - podnosi czułość. Tak więc jest też rozbieżnośc miedzy jakością nowszych matryc a powiedzmy tych sprzed nawet pół roku... czy może raczej roku. ( np stare a nowe DSI Pro II )

Wydaje mi się, że jest szansa na to, że nowe kolorowe matryce mogą być równie czułe lub nawet czulsze niż te monochromatyczne stare ( a ST-2000XM to już wogóle wspomnienie technologii wydaje się być ).

 

Ja chce foćić w Ha - dlatego zdecydowanie podoba mi się Meade DSI Pro II... nowa wersja tej kamerki ( z nową matrycą ) jest super i cieżko będzie znaleźć za mniej niż 6000 coś lepszego od niej jeśli idzie o czułość. Cena 3200 PLN też mnie pociąga....

 

Znowu zaletą kolorowej kamerki jest też to, że nie trzeba kupować filtrów ... a filtry to też kupa kasy jak by nie patrzeć ich jakość jednak robi różnice, jak tak patrze na obrazki w necie. Zestaw LRGB Astrodona kosztuje kolejne 1500 PLN... więc trzeba to doliczyć do ceny kamerki monochromatycznej... i jeszcze koło filtrowe jak go nie ma w zestawie ( np ATiK nie ma... a koło ATiKa kosztuje kolejne 600 zł )

 

masakra i burdel .... jak sie w tym wszytkim połapać ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie zgadza. :blink:

 

Bo oznacza, że kolorowa matryca morduje swojego monochromatycznego odpowiednika i na golasa i ofiltorwanego (i w dodatku jest tańsza). Albo ja coś tu kompletnie mieszam, albo musze wbić sobie kolejny mit, nadziany na włócznie, przed bramą.

 

Pozdrawiam.

 

No obawiam się, że kilka mitów w dziedzinie astroCCD jest. Przypomina mi się pewien wątek, gdzie chyba porównano właśnie DSI PRO nową z Sbigiem 2000. Wyszła jakaś masakra totalna - szczególnie w Ha. Oczywiście właściciele kultowej kamery oburzyli się totalnie i zarzucili manipulowanie wynikami.

 

CCD technologie rozwijają się w masakrycznym tempie. Za podobne pieniądze dostajemy do rąk coraz lepsze matryce. I zgodzę się, że może nie tanieją, ale za X$ mam dzisiaj chip 100x efektywniejszy, niż kilka lat temu. Moja kolorowa kamera ma powyżej 50% QE Ha... Okazuje się, że to bardzo podobnie, jak STL11000. A dałbym się pokroić, że tak być nie może.

 

Pewne jest jedno - sporo się przez ostatnie 2 lata pozmieniało na tym rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować pewien post z forum kamer CCD - myślę, że sporo wyjaśnie w kwestii czułości:

 

Hello,

 

There is two concept about the senstiviyt.One is the QE.This is a standard value to evalution a ccd sensor sensitivty. Another is the output voltage in a standard light. In SONY datasheet it is not using the QE but use the second one. You can get the detail test method of SONY on the datasheet. But this method has relationship with the pixel size. In a same QE, if the pixel size is bigger the output voltage is also bigger. In datasheet, The ICX259AL output is 1000mV, the ICX429AL is 1400mV. Because the ICX429AL pixel size is bigger than ICX259.We can do a simple compare:

 

ICX259AL: pixel size; 6.5*6.25 um =40.625

ICX429AL: 8.6*8.3 um =71.38

 

The area size ratio is 71.38/40.625=1.76

 

This shows ICX259AL's QE is not bad than ICX429. If ICX429AL's QE is same with ICX259AL , its output should be 1000*1.76=1760mV, more than its 1400mV.

 

 

Anyway this is only a theory calculation.

 

 

Now for actual application. In the same QE condition, The big pixel has its advantage in photograhic. And the small pixe has also advantages.Especially in small object and in guiding.

 

So we will have QHY6 for beginner ,it has build in guide port. and QHY6PRO(use ICX429AL) for 'advanced beginner". User who bought QHY6 when he is begiinner ,he can use it to learn the

many knowledge of astronomy photograhic.When he become into "advanced beginner" The qhy6 still useful for them because it is also a high sensitivity guide camera.

 

Another advantage for QHY6 is its low readout noise than DSI (PRO) series. The ADC in QHY6 is about 40% to 50% low readout noise than the ADC used in DSI(Pro) .The more important

is that QHY6 and QHY6 pro is TEC cooled. While DSI(PRO) is only air cooling.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Thermoelectric cooling (TEC) Yes( to 36°F below ambient)" - 2,2 stopnia celsjusza poniżej temperatury otoczenia ? chyba że to miało być celsjusza (jeżeli nie to słabe jakieś to ich termoelektryczne chłodzenie).

 

 

To raczej nie jest błąd. Raczej nie jest możliwe schłodzenie czegoś o 36°C w stosunku do temperatury otoczenia na ogólnodostępnym sprzęcie tego typu.

Wtedy przy 20 °C osiągnęlibyśmy -16°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[warpal: " To raczej nie jest błąd. Raczej nie jest możliwe schłodzenie czegoś o 36°C w stosunku do temperatury otoczenia na ogólnodostępnym sprzęcie tego typu.

Wtedy przy 20 °C osiągnęlibyśmy -16°C." ]

 

Raczej jest możliwe przy zastosowaniu ogniwa Peltiera, z którym najprawdopodobniej mamy tu do czynienia (thermoelectric cooling), zimna strona takiego ogniwa potrafi mieć temperaturę mniejszą o sporo więcej niż 36°C w stosunku do strony ciepłej, dlatego też dziwiła mnie temperatura podana w opisie.

Zgadzam się więc z philipsem, że musi to być te przykładowe -16°C.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.