Skocz do zawartości

Potrzebuję Waszej pomocy- kilka pytań


Mithoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :Salut: ,

 

od dość długiego czasu zastanawiam sie nad zakupem dobrego sprzętu do obserwacji. Czytałem nasze forum i dowiedziałem sie dużo, ale chciałbym w końcowej decyzji poradzić się Was.

A wiec co do konkretów:

 

Kwota?

W 4000PLN chcę zmieścić teleskop+montaż+okularki+ew. silnik do montażu

(poszczególne elementy kupowane w zestawie lub osobno - zależnie od opcji)

Do czego?

Do obserwacji nieba z naciskiem na DS'y. Chciałbym aby montaż który kupię nadał się w przyszłości do nauki focenia jakąś krótką ogniskową (mam obiektyw Jupiter 200).

Warunki do obserwacji?

Mały balkon 1x3m, wyjazdy poza miasto, zloty i spotkania, gdy sie tylko nadaży okazja.

Mieszkam w Tychach-Śląsk. Naprzeciw mojego balkonu na 2 p. wyglądają 2 inne, niskie bloki, a w zasięgu mam 3 lampy oświetlające klatki schodowe i, niestety, oślepiające mnie skutecznie podczas ciemnych nocy. Mieszkam na obrzeżach miasta, myślę, że do dobrego, ciemnego miejsca, odpowiedniego do obserwacji nie jest dalej niż 10min. jazdy samochodem.

Umiejętności?

Raczej skromne, dużo zapału, wiecej wiedzy niż doświadczenia :szczerbaty:

 

Po przekopaniu forum w celu odpowiedzenia sobie na podstawowe pytania, wykoncypowałem coś takiego (poprawcie mnie jeśli się mylę):

- najlepszy sprzet to ten którego się używa - dlatego najlepiej, gdyby sprzęt zmieścił sie na moim mikro-balkonie

- warto brać największą aperturę na jaką nas stać, szczególnie do DS'ów

- przy dużych aperturach rzędu 20cm światła z bloków naprzeciwko rozwalą mi obserwacje

- teleskopy typu Soligor MT-800 o dużej światłosile, które byłyby dla mnie dobrym rozwiązaniem ze względu na małą powierzchnię balkonu, mają silniejszą komę przeszkadzającą w obserwacjach - wymagają droższych okularów. Jak to jest? czy przeszkadza to znacznie przy obserwacjach?

- refraktory achromatyczne o dużej światłosile i aperturze "zabiją" mne aberacją chromatyczną dla odmiany <_< (a byłoby to dla mnie rozwiązanie doskonałe ponieważ mają mniejsze gabaryty niż reflektory o tej samej średnicy). Czy ta aberracja jest faktycznie tak nie do zniesienia?

- refraktor apochromatyczny, czyli sławny już chyba 80ED, daje świetne obrazy, jest niewielki i przenośny, ale jako główny instrument do astro, z naciskiem na DS'y, szybko pozostawi niedosyt i spowoduje "dwucalicę" zwyczajną :P

 

Rozważając to wszystko, stwierdziłem, że krótkoogniskowy reflektor byłby najlepszym rozwiązaniem:

1) Celestron C6-NGT

http://www.celestron.com/c2/product.php?Ca...1&ProdID=55

Krótki tubus dobry na balkon, jednak za niewiele więcej mozna dostać o 5cm wiekszą aperturę, czyli:

2) Celestron C8-NGT

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7a0f812e51e44da

3) Soligor MT-800

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=238

4) Orion Optics: Europa 150 f/5 Deluxe

http://www.orionoptics.co.uk/acatalog/Euro...Luxe_model.html

Mam możliwość kupna teleskopu w UK, moją uwagę zwrócł ten produkt. Dobry montaż i jakość optyki (chyba?). Na angielskich forach, słyszy sie raczej pozytywne opinie o tej firmie.

5) Orion Optics: Europa 200 f/4,5

http://www.orionoptics.co.uk/acatalog/Europa_200_f4.5_.html

6) Messier R-152S, lub inny refraktor short tube. Ale czy warto ze względu na aberkę?

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=342

7) Refraktor(ek) 80ED, ale czy nadaje sie na główny instrument?

np. Orion 80ED z Astrokraka:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=30

 

Będę wdzięczny za pomocne odpowiedzi i wyjaśnienia, a przede wszystkim za inne propozycje sprzętowe B)

Życzę pogodnych nocy,

M :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Widzę, że Hans jest dobrym nauczycielem i odrobiłeś zadanie domowe, czyli przestudiowałeś forum i podałeś najważniejsze informacje. W takim razie kilka zdań ode mnie.

 

Jeżeli przede wszystkim do DS-ów to minimum 150 mm średnicy, a najlepiej 200 mm.

 

Balkon rzeczywiście masz mały, ale masz całkowitą rację, że najlepszy sprzęt to ten, który się najczęściej używa, więc trzeba brać pod uwagę także obserwacje balkonowe, mimo słabych warunków (zaświetlenie). Tak czy inaczej na tym balkonie będzie ciasno, bo jego rozmiary pozwalają tylko na mały refraktor i to raczej - dla wygody obsługi - na montażu azymutalnym.

 

Pamiętaj, że z balkonu można obserwować inne obiekty i zjawiska astronomiczne, a na DS-y wybrać się poza miasto.

 

Refraktor nawet mniejszy od Newtona wcale nie musi być poręczniejszy. Ze względu na położenie okularu mnie znacznie lepiej obsługiwało się na balkonie Newtona 200/1000 niż refraktor 100/1000.

 

Aberacja chromatyczna na ogół zabija obraz (planet) w refraktorach achro f/5-6, ale przy f/8-10 jest dla wielu do zaakceptowania. Różne osoby mają różną tolerancję na "fiolet".

 

Jeżeli więc pójdziesz w kierunku wygody obserwacji (balkon) i jakości obrazu oraz w kierunku ewentualnego focenia to ED 80 na takim montażu na jaki Cię stać.

 

Osobiście zalecałbym Newtona 200/1000. Duża średnica pozwoli Ci obejrzeć wiele DS-ów, ale spoza miejsca zamieszkania (szczególnie mgławice, galaktyki). Jeżeli masz tak słabe warunki to nic tu nie wykombinujesz. Natomiast z balkonu będziesz mógł obserwować np. zjawiska zakryciowe, gwiazdy zmienne, gwiazdy podwójne, jaśniejsze gromady gwiazd, a przy sprzyjającym seeingu także planety (jakość obrazu zależna od seeingu lokalnego = sąsiadów ;)) Zalecałbym, gdyby nie ta mała szerokość balkonu :(

 

Niestety, ale tutaj nie ma dobrego rozwiązania. Wydaje się, że abyś był naprawdę zadowolony musisz iść w kierunku zakupu dwóch instrumentów. Jednego, mniejszego i poręczniejszego na balkon (np. ED 80) i drugiego nieco większego, ale mobilnego na wyjazdy (Newton 200 mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji DS jest potrzebne naprawdę ciemne niebo, nawet dobrym sprzętem w środku miasta nie wyciągniesz nic ciekawego. Dlatego polecam do obserwacji z balkonu jakąś lorneteczkę do przeglądu nieba lub niedużego maka. Natomiast na wyjazdy po za miasto Newtona o jak największej aparaturze od 20cm-30cm.

Pozdrawiam;)

 

Jednym sprzętem będzie ci trudno wszystko pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz pojęcie o co pytasz i czego chcesz. To dobrze. Proponuje następujący algorytm.

 

1. Jedź do Jodłowa na zlot i obmacaj trochę towaru. (pod kątem rozmiarów, masy, składalności, jakości itp. Przyglądnij się też dostępnym okularom).

 

2. Dobierz sobie teleskop który bezproblemowo załadujesz do samochodu i podwieziesz pod dobre niebo. (w podanej kwocie będzie to prawdopodobnie dobson 8-10")

 

3a. Olewasz obserwacje z balkonu i nastawiasz się tylko na wypadówki. Pozostałą kwotę inwestujesz w okulary ew. w platformę (obmacaj na zlocie jakąś i sprawdź czy ten rodzaj prowadzenia jest dla ciebie akceptowalny w polu)

 

3b.Postanowisz jednak mieć też coś na balkon. Jeżeli obserwacje z balkonu nie będą miały szans z upatrzonym teleskopem, resztę kasy zamiast na okulary przeznacz na coś stricte balkonowego

(MC127mm ?, RA120mm? ) Ten balkonowiec posadź na azymutalu. Jak zdecydujesz się na refraktor, to fajnie by było jakbyś dopadł filtry typu minusV. Do obydwu przydadzą się blokery LP.

 

3c. Postanowisz jednak mieć też coś na balkon i to coś to będzie jednak ten duży upatrzony dobson. Tu moze być ci znacznie łatwiej gdy kupisz nie dobsona klasycznego, ale sankowca (rozwiązanie takie jak w Taurusach) Za resztę kasy uzbrajasz się w odpowiednie filtry iokulary. (UHC/UB etc.) Przy takim rozwiązaniu musisz jednak baaardzo pilnować się rozmiarów teleskopu. Myślę, ze przy 1m szerokości balkonu 8" to max maxów. Kup teleskop o jak najmniejszej ogniskowej, aby dawało się nim operować z wąskiego balkonu. Może się okazać, że z 8" nie masz szans i będziesz polował na 6". Prawdopodobnie zostaniesz zmuszony do operowania z taboretu.

 

3d. Olewasz obserwacje z balkonu i nastawiasz się tylko na wypadówki ale nie bawisz się w kompromisy rozmiarowe i minimalistyczne. Za 4Kpln może się okazać że masz w zasięgu 8 lub 10" na HEQ5 i po prostu wymiatasz. Kasy zostanie niewiele, a z czasem i tak będą cię czekać dobre okulary. Oczywiście ta droga może być ryzykowna, o ile czujesz, że procedura logistyczna ze szpejowaniem, transportem i rozszpejowywaniem sprzętu (ok. 10min. przy załadunku i rozładunku) oraz gabaryty i masa takiego zestawu (to moze być 30-40 kg) zniechęcą cię do obserwacji.

 

Nie wiem jak ważny jest dla ciebie ten napęd (wyminiesz go jako jeden z elementów). Czy jest to kwestia "miło mieć" czy "musi być". Jeżeli musi być, w planie wydatków dla dobsonów musisz dodać ok 1000pln na platformę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

1. Jedź do Jodłowa na zlot i obmacaj trochę towaru. (pod kątem rozmiarów, masy, składalności, jakości itp. Przyglądnij się też dostępnym okularom).

...

Jezeli chcesz realizowac algorytm Hansa to byc moze zainteresuje Cie informacja, ze obecnie trwa podobny zlot na Kudlaczach (kolo Pcimia - ok. 50 km na poludnie od Krakowa). Do konca tygodnia powinno tam byc troche ludzi i sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja podobnie jestem na etapie poszukiwań teleskopu.

 

Głowne moje wymagania to:

- mobilność (możliwość obserwacji balkonowych + wyjazdy) - wymiary balkonu 2 x 6 m;

- łatwość składania i rozkładania;

- możliwość robienia zdjęć (ale tego dopiero bedę się uczył);

- podłącznie do kompa i możliwość sterowania i obserwacji zdjęć na komputerze;

- obserwacje planet i DS'ów

- cena do 10k PLN (razem z montażem, tubą i szkłami itp.)

Mieszkam w Warszawie.

 

Co byście rekomendoweali aby najlepiej spełniło moje wymagania. Mój obecny kandydat nr 1 to:

- Clestron C8-SGT (XLT) http://www.celestron.com/c2/product.php?Ca...1&ProdID=60

 

Niestety jestem silnie początkujący i chciałbym Was prosić o radę w tej kwestii, za co z góry dziękuję.

 

pozdrawiam

Edytowane przez MirekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Mieszkam w Warszawie.

(...)

 

Mirek... a gdzie? Bo może powinieneś w ogóle zapomnieć o obserwacjach z balkonu. Bo co innego wolnostojący dom w Mysiadle (to jeszcze Warszawa), a co innego mrówczak na Nowym Mieście... No wiesz, jak gwiazd ni ma, to i teleskop na kij. Możliwe, że będzie trzeba cały ten piękny plan z teleskopem na balkonie, na pięknych widłach z GOTO, wsadzić między bajki, z prostej i banalnej przyczyny totalnego braku nieba.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki do obserwacji?

Mały balkon 1x3m, wyjazdy poza miasto, zloty i spotkania, gdy sie tylko nadaży okazja.

Mieszkam w Tychach-Śląsk. Naprzeciw mojego balkonu na 2 p. wyglądają 2 inne, niskie bloki, a w zasięgu mam 3 lampy oświetlające klatki schodowe i, niestety, oślepiające mnie skutecznie podczas ciemnych nocy. Mieszkam na obrzeżach miasta, myślę, że do dobrego, ciemnego miejsca, odpowiedniego do obserwacji nie jest dalej niż 10min. jazdy samochodem.

cześć Mithoo,

 

Jak na osobę, która nie ma dużego doświadczenia w temacie i kupuje swój pierwszy teleskop, Twój post jest

bardzo rzeczowy i przemyślany. Nie będę pisał o sprawach sprzętowych, ponieważ świetnie zrobili to już koledzy. Chciałbym zwrócić tylko Twoją uwagę na sprawę, która nie jest często odpowiednio doceniana przez

osoby rozpoczynające obserwacje, chodzi o jakość nieba tzn. o zaświetlenie

 

Kiedy kupiłem swój teleskop, szykując się do obserwacji ustawiałem go zawsze na środku ogrodu, tak aby mieć dobry punkt obserwacyjny na wszystkie części nieba, dodam, że mieszkam w małej miejscowości 30 km od miasta, wydawało mi się, że jest tam naprawdę ciemno, a okoliczne dwie lampy częściowo zasłoniete drzewami nie mają większego znaczenia dla jakości obserwacji.

Zdanie zmieniłem dopiero, gdy w mojej okolicy nawalił transformator i przez 2 dni nikt nie miał prądu. Podczas obserwacji panowały totalne ciemności, i właśnie wtedy oglądałem najpiekniejszą M51, oraz M81 &82 jakie udało mi się do tamtej pory zobaczyć,

 

Każde, nawet najmniejsze źródło światła w okolicy ma znaczenie i pogarsza jakosć naszych obserwacji szczególnie jeśli chodzi o obiekty DS, obserwacje słabych mgławic i galaktyk.

Przekonasz się, że znacznie korzystniej, będzie się zapakować do samochodu i poszukać jakieś ciemnej okolicy, niż prowadzić zapewne bardziej komfortowe obserwacje na przydomowym balkonie

Zaświetlenie nieba nie ma takiego znaczenia, przy obseracjach jasnych obiektów: Księżyca, planet i jasnych gwiazd, ale generalnie nie zmienia to mojej opinii w temacie, że znacznie lepiej poszukać naprawdę ciemnej okolicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie,

najbardziej podoba mi sie opcja 3d, jest w niej zawarty dobry montaz paralaktyczny, na którym mi zależy. Wydaje mi sie, że nie warto kupować dwóch tańszych sprzętów, tylko zainwestować w jakość i aperture reflektora. A więc co do silniczków - może troche później.

Co do sprzętu na balkon, to mam starą lornetkę prod. ZSRR B) Ewentualnie, mógłbym wyłuskać parę złotych na jakiś używany refraktor.

 

Jezeli chcesz realizowac algorytm Hansa to byc moze zainteresuje Cie informacja, ze obecnie trwa podobny zlot na Kudlaczach (kolo Pcimia - ok. 50 km na poludnie od Krakowa). Do konca tygodnia powinno tam byc troche ludzi i sprzetu.

 

Niestety, bardzo mi żal, bo pohasałbym już chętnie na jakimś zlocie, ale nie jestem w Polsce. Te 4k PLN dopiero sie zarabiają - wyjechałem specjalnie po to do Anglii :szczerbaty: Dlatego też podałem opcje teleskopów z UK - seria Europa - co sądzicie o tej opcji? Mógłbym od razu za funty, bez straty na wymianie w kantorze, kupić jakiś sprzęt i go przywieźć.

Wracam pod koniec września autokarem, ale obawiam sie że teleskop mogłby sie jednak uszkodzić podczas 1600km trasy...

 

Poza tym ten zlot 13-16 września... tak mnie kusi i może wróce wcześniej :rolleyes: Potem już pewnie czas jakiś nie bedzie takiej imprezy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Moralez,

Tychy to już peryferia Śląska, w pobliżu mamy dużo lasów, pól uprawnych, łąk... Ciemny, otwarty punkt do obserwacji w zasiegu samochodu i 15 min podróży na pewno się znajdzie. Martwi mnei tu jednak bardziej wpływ ogólnie zanieczyszczonej atmosfery nad Śląskiem, a wiec i gorszego seeingu.

 

U nas kiedyś też zabrakło prądu na całym osiedlu, różnica w ciemności noc-absolutnie-bez-prądu a noc-zwykła była widoczna golym okiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie,

najbardziej podoba mi sie opcja 3d, jest w niej zawarty dobry montaz paralaktyczny, na którym mi zależy. Wydaje mi sie, że nie warto kupować dwóch tańszych sprzętów, tylko zainwestować w jakość i aperture reflektora. A więc co do silniczków - może troche później.

Jak kupisz duży teleskop na ciężkim paralaktyku nie musisz martwić się o silniki. Tego typu montaże mają je w standardzie.

Co do sprzętu na balkon, to mam starą lornetkę prod. ZSRR B) Ewentualnie, mógłbym wyłuskać parę złotych na jakiś używany refraktor.

Przy jasnym niebie standardową lornetką (7x50, 10x50, 15x70) nic nie zobaczysz. To musiała by być lorneta o powiększeniu dającym dobre tło przy niewiekiej źrenicy. Może 15x50? Albo nawet 20x60? Jak zdecydujesz się na refraktorek, to dolicz sobie koszt przyzwoitego azymutala (ok. 300pln) lub giro (od 800pln) oraz filtrów. Ale tu zastanów się czy ma to sens. Wszystko zależy od nieba nad tym twoim balkonem.

Niestety, bardzo mi żal, bo pohasałbym już chętnie na jakimś zlocie, ale nie jestem w Polsce. Te 4k PLN dopiero sie zarabiają - wyjechałem specjalnie po to do Anglii :szczerbaty: Dlatego też podałem opcje teleskopów z UK - seria Europa - co sądzicie o tej opcji?

Teleskop kupiony w Anglii w większości przypadków będzie droższy od "polskiego" odpowiednika. Jak coś mu się sfeleruje na gwarancji tysz będziesz miał problem.

Mógłbym od razu za funty, bez straty na wymianie w kantorze, kupić jakiś sprzęt i go przywieźć.

Wracam pod koniec września autokarem, ale obawiam sie że teleskop mogłby sie jednak uszkodzić podczas 1600km trasy...

Załadowany w oryginalne pudła prawdopodobnie zniesie transport całkiem nieźle.

Poza tym ten zlot 13-16 września... tak mnie kusi i może wróce wcześniej :rolleyes: Potem już pewnie czas jakiś nie bedzie takiej imprezy

No tego nie przeskoczysz :rolleyes:

 

Ale pytanie za 100pkt. Jakiej jasności gwiazdy widzisz z tego balkonu? Bo może całe te dywagacje z mieszaniem w obserwacje balkonu są bez najmniejszego sensu? Może niebo jest tak słabe, że po prostu nie warto zawracać sobie opcją balkonową czterech liter.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tychy to już peryferia Śląska, w pobliżu mamy dużo lasów, pól uprawnych, łąk... Ciemny, otwarty punkt do obserwacji w zasiegu samochodu i 15 min podróży na pewno się znajdzie. Martwi mnei tu jednak bardziej wpływ ogólnie zanieczyszczonej atmosfery nad Śląskiem, a wiec i gorszego seeingu.

 

Jako mieszkaniec Śląska masz szczęście, że Tychy to już peryferia Śląska i do tego południowe peryferia, dzięki czemu wystarczy wyjechać nieco na południe, aby mieć całkiem przyzwoite niebo. Atmosfera nad Śląskiem jest niezaprzeczalnie bardziej zanieczyszczona, ale dużo zależy od pogody, prędkości i kierunku wiatru. Przy południowym wietrze możesz mieć w miarę dobre warunki nawet w okolicach swojego miasta.

 

Jeszcze pewna uwaga. Zanieczyszczone powietrze, to gorsza przejrzystość, ale niekoniecznie gorszy seeing. Czasami zdarza się bardzo dobry seeing przy słabej przejrzystości. Seeing zależny jest od turbulencji powietrza i z grubsza można go podzielić na atmosferyczny, zależny od pogody (cyrkulacji, frontów) oraz lokalny, zależny od miejscowych źródeł ciepła (okoliczne domy, bloki, własny dom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, chyba zrobiliśmy z mojego balkonu, na którym pierwszy raz mi dech zaparło jak spojrzałem na Plejady, diabła straszniejszego niż go malują :lol:

 

Wydaje mi sie że nie jest tak źle, moją lornetką (to jest o ile pamietam 20x60, bardzo duże i cieżkie bydle) potrafiłem dojrzeć gwiazdy 7-8mag, Jowisza z 4 ksieżycami, Saturna z Tytanem.

 

Obiektywna ocena nieba gołym okiem w moim wykonaniu... mam -5D w każdym oku :Boink:

Wydaje mi sie że podczas dobrego seeingu i zgaszonych (zbitych ;-) ) lampach byłoby to 4mag...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pytanie za 100pkt. Jakiej jasności gwiazdy widzisz z tego balkonu? Bo może całe te dywagacje z mieszaniem w obserwacje balkonu są bez najmniejszego sensu? Może niebo jest tak słabe, że po prostu nie warto zawracać sobie opcją balkonową czterech liter.

 

Wszystko zależy od oczekiwań i rodzaju obserwacji, które chce się prowadzić. Z każdego balkonu da się coś zobaczyć. Tylko z jednego to "coś" to mogą być pojedyncze zjawiska, czy obiekty, a z innego znacznie więcej. Wiadomo, że przy miejskich obserwacjach na ogół jako pierwsze opadają obiekty mgławicowe, komety, inne DS-y. Ale to nie wszystko co można obserwować na niebie.

 

Dobrze by było, gdyby Mithoo obejrzał wcześniej niebo przynajmniej przez 2-3 teleskopy i najlepiej w różnych warunkach. Większość nowych użytkowników dziwi się na przykład, gdy pierwszy raz zobaczy Newtona 200 mm - i stwierdza "o jaka duża rura" :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak że zwykle mam w okularach jakieś 0,5 - 1 D za mało (żeby oko pracowało i wada nie postępowała szybciej).

Plejady widziałem przez lornetkę (widziałem wszystkie gwiazdy z mojej mapki - zasieg 7mag oraz kilka słabszych)

Edytowane przez Mithoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wieczorem dobrze widoczny jest gwiazdozbiór Lutni z jasną Wegą położoną niedaleko zenitu. Poniżej masz link do oceny jasności gwiazdy zmiennej Beta Lyr. Sprawdź przy dobrej przejrzystości, czy widzisz gwiazdki oznaczone literami c,d. A może dojrzysz i słabsze. Tylko posiedź chwilę w ciemności, aby zaadoptować wzrok.

 

http://sswdob.republika.pl/betalyr.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica w ciemności noc-absolutnie-bez-prądu a noc-zwykła była widoczna golym okiem:)

Niestety to kolejna, niedobra informacja - jeżeli różnica w jakosci nieba bez prądu i ze światłami była tak

zasadnicza i widoczna gołym okiem, to świadczy to o tym, ze masz totalnie zaswietloną okolice.

 

Im lepsze niebo tym różnica w obu przypadkach będzie mniej zauważalna

 

Do tego jeszcze ten zasięg - 4 mag. - możemy chyba powiedzieć, że Twoja okolica nie jest rajem dla wielbicieli astronomii i obserwatorów nocnego nieba.

Mój zasięg, w mojej okolicy, gołym okiem regularnie oscyluje w okolicach 5,5 mag - sprawdzałem to dokładnie na wybranych gwiazdach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wieczorem dobrze widoczny jest gwiazdozbiór Lutni z jasną Wegą położoną niedaleko zenitu. Poniżej masz link do oceny jasności gwiazdy zmiennej Beta Lyr. Sprawdź przy dobrej przejrzystości, czy widzisz gwiazdki oznaczone literami c,d. A może dojrzysz i słabsze. Tylko posiedź chwilę w ciemności, aby zaadoptować wzrok.

 

http://sswdob.republika.pl/betalyr.htm

 

Niestety jestem teraz zagranicą, moge tylko w przybliżeniu określić zasieg na podstawie tego co pamiętam...

Mieszkam na sporym osiedlu na obrzeżach miasta, w pobliżu jest kilka 10-ciopietrowych bloków które chyba działają jak ogromne latarnie, ale mam je za plecami. W promieniu 30m stoją bokiem 4p. bloczki, czyli 30 okien zwróconych w moją stronę. Do tego jeszcze lampy na klatkach schodowych, działają jak reflektory skierowane na moj balkon i utrudniają adaptację wzroku do ciemności (niestety). Jesli dodam do tego rozmiary balkonu 1x3m to chyba sam siebie przekonuje, że moj balkon nie jest jednak dobrym obserwatorium :huh:

 

Moje pytanie: na ile takie warunki utrudnią/sprawią nieznośnym obserwacje światłośilnym teleskopem?

Czy zobacze mniej, czy wprost mnie oślepi światło zebrane z okolicy przy patrzeniu przez Newtona?

Może w takim wypadku nie ma powodu rozważać obserwacji balkonowych i kupić teleskop do wypadów za miasto i zlotów, a na balkon, gdy nie bedzie czasu zostanie lornetka, bądź refraktor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek... a gdzie? Bo może powinieneś w ogóle zapomnieć o obserwacjach z balkonu. Bo co innego wolnostojący dom w Mysiadle (to jeszcze Warszawa), a co innego mrówczak na Nowym Mieście... No wiesz, jak gwiazd ni ma, to i teleskop na kij. Możliwe, że będzie trzeba cały ten piękny plan z teleskopem na balkonie, na pięknych widłach z GOTO, wsadzić między bajki, z prostej i banalnej przyczyny totalnego braku nieba.

 

Pozdrawiam.

 

No niestety ale na blokowisku w Ursusie. ale to chyba nie jest przeszkodą. Poza tym mieszkania na dom chyba szybko nie zmienia a zawsze mogę wyjechać na weekend poza miasto na działkę aby sobie coś pooglądać.

 

pzdr

 

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MirekW - wieczorem siądę do tego i coś pokombinuje z sensem.

 

Mithoo - nie tylko lampy w bezpośrednim otoczeniu to masakrator. Latarnie, bloki, parking dają ci lokalne światło demolujące adaptację wzroku, ale samo to, że jesteś w łunie miejskiej dyskwalifikuje taką miejscówkę. Nawet jakbyś nie miał jasnych źródeł światła w bezpośredniej odległości, to będąc wewnątrz łuny, masz przerąbane, bo ona skutecznie wszystko zabije. Powiem więcej, stojąc pod samotną latarnią w szczerym, ciemnym polu zobaczysz węcej, niż stojąc w ciemnym placyku w środku miasta.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej, stojąc pod samotną latarnią w szczerym, ciemnym polu zobaczysz węcej, niż stojąc w ciemnym placyku w środku miasta.

...myśle, że akurat ten przykład nie jest do końca trafiony ;)

 

sytuacja remisowa - stojąc pod latarnią nie mógłbyś na tyle dostosować oczu do ciemnosci aby wykorzystać

ciemne niebo, z drugiej strony stojąć na ciemnym placyku w centum miasta, dostosowałbyś wzrok, ale niewiele mógłbyś zobaczyc na zaświetlonym niebie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...myśle, że akurat ten przykład nie jest do końca trafiony ;)

 

sytuacja remisowa - stojąc pod latarnią nie mógłbyś na tyle dostosować oczu do ciemnosci aby wykorzystać

ciemne niebo, z drugiej strony stojąć na ciemnym placyku w centum miasta, dostosowałbyś wzrok, ale niewiele mógłbyś zobaczyc na zaświetlonym niebie :rolleyes:

 

To z praktyki ;) Latarnie możesz przysłonić, możesz unikać jak się da utraty akomodacji, a przed łuna nie uciekniesz. Mam taką cholere przy posesji. Niebo przeciętnie 5.0 - 5.5 I wyciągaliśmy z ludźmi zadziwiające czasami obiekty moją krową... To teraz jadziem z krową do Parku Saskiego w Wawie w rejon bez latarni, te same obiety... bez szans. :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie: na ile takie warunki utrudnią/sprawią nieznośnym obserwacje światłośilnym teleskopem?

Czy zobacze mniej, czy wprost mnie oślepi światło zebrane z okolicy przy patrzeniu przez Newtona?

Może w takim wypadku nie ma powodu rozważać obserwacji balkonowych i kupić teleskop do wypadów za miasto i zlotów, a na balkon, gdy nie bedzie czasu zostanie lornetka, bądź refraktor?

 

Dlatego wcześniej pisałem o dwóch instrumentach. Światłosilny teleskop na wypady za miasto. Natomiast na balkon niewielki refraktorek np. wspomniany ED 80. Co nim można obserwować z balkonu? Nakładając filtr Baadera - Słońce, natomiast w nocy Księżyc, przy dobrym seeingu mozna spojrzeć na planety, ciekawsze koniunkcje, zakrycia gwiazd i planet przez Księżyc, oczywiście zaćmienia, pooglądać jaśniejsze zmienne, niektóre podwójne, a nawet jaśniejsze gromady gwiazd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.