Skocz do zawartości

Takie glupie pytanie....


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Czy obraz w teleskopie jest kolorowy czy czarno-bialy? Nigdy nie patrzylem przez teleskop wiec nie wiem <_<:mellow:

 

 

 

Obraz większości obiektów jest czarno biały. Jest kilka obiektów w których można dopatrzeć się kolorku obserwójąc sprzętem o średnicy powyżej 20cm.

 

Oczywiście planety mają kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz większości obiektów jest czarno biały. Jest kilka obiektów w których można dopatrzeć się kolorku obserwójąc sprzętem o średnicy powyżej 20cm.

 

Oczywiście planety mają kolor.

 

Albo ściślej: Obraz dawany przez teleskop jest zawsze kolorowy (chyba że ma wbudowany specjalny filtr), wystarczy spojrzeć nim w dzień na obiekty ziemskie :) .

 

W oku są dwa rodzaje receptorów światła: czopki i pręciki. Pręciki są bardziej czułe ale nie "rozpoznają" kolorów, czopki przeciwnie. Zatem gdy światła jest mało (zbyt mało aby uaktywnić czopki) to widzimy za pomocą pręcików - ale bez kolorów.

 

Z praktycznego punktu widzenia można stwierdzić, że teleskop wręcz zamienia obrazy obiektów z czarno-białych na kolorowe, a to przez to że skupia na naszej siatkówce większą ilość światła niż wpadało by do oka bez teleskopu. Przy odpowiedniej mocy teleskopu ilość światła od słabego obiektu jest już na tyle duża że zaczynamy widzieć kolory, dzięki temu że uaktywnione zostały czopki.

 

Mam nadzieję, że odpowiedź była wyczerpująca.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no... oto mi chodzilo czy teleskopy amatorskie takiej jak popularne synty widza kolorowo, moze ktos powie np. czy m27 lub m57 sa kolorowe w tych teleskopach?,

Raczej nie. W 10" wyraźny niebieskozielony kolor mają niektóre drobne planetarne, typu NGC 6210 czy 6543.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej no prosilem o odpowiedz na nie nasmiewanie sie..... nie kazdy ma EOS-a 350 <_< niestety niektorych niestac na takie drogie zabawki :angry:

Mat - nie denerwuj się...

Rodzaj aparatu ma ogromny wpływ na ewentualną odpowiedź i na twoim miejscu grzecznie podałbym model i czekał na odpowiedź kogoś doświadczonego... np. Hans'a..

Nikt tutaj nie ma zamiaru śmiać się z twojego aparatu.. Zrozum, że zdjęcię lustrzanką w ognisku głównym baaardzo różni się od zdjęcia kompaktem przystawionym do okularu... Efekty także będą bardzo różne...

Nie musisz mieć 'drogiej zabawki'... Jak znam Hansa (z 'czytania') to po prostu nie chce wprowadzić Ciebie w błąd, więc pyta o szczegóły...

Sam rozumiesz, że lepiej by było, żeby żaden z odpowiadających nie wprowadził Cię w błąd... ?

 

a tak btw - nie unoś się tak bez powodu... ludziam nie chce się odpowiadać na pytania, gdy ktoś ich atakuje.. ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no i weź tu się wypowiedz choć troche niezgodnie z suchym szablonem i zaraz dym. :szczerbaty: Jeżeli to cię uszczęśliwi, to powoiem ci, że tysz nie mam, ani 350D, ani przyzwoitego CCD, ani przyzwoitego montażu, ani przyzwoitego refraktora APO, ani.. wystarczy? ;) Nikt się nie nabija. Jak już zostało wyjaśnione, aby odpowiedzieć na pytanie, trzeba wiezieć m/in. jakiej klasy podepniety będzie sensor (i naprawdę nie obchodzi mnie jego cena, a pierdoły takie jak czułość, itd, żeby po prostu z sensem odpowiedzić).

 

To teraz wracając do tematu. Pogrzebałem w specyfikacjach tego aparatu i nie wygląda to najlepiej. Maksymalna czułość to jakiś automat na zakresie 64-640ISO... dziwne, niemniej to zła wiadomość, nie będziesz miał kontroli nad czułością matrycy. Powiedzmy jednak, że wejdzie z automatu w maksymalny tryb i wyciśnie te 640, to powinno zarejestrować M42 przy 15sek. Niestety, ma to tylko zapis w formacie JPG, czyli dziad kompresuje w locie... Powiem tak, bez zoma cyfrowego, w pełni manualnych nastawach, na tych 15sek. na podanym sprzęcie da się z dużym prawdopodobieństwem zrobić fotkę M42 w projekcji okularowej i prawdopodobnie na zdjęciu wyjdzie czerwono-różowa... niemniej nie nastawiaj się na super jakość.

 

Tylko Mat... 15sek. w teleskopie 6" wymaga już prowadzenia, niech to nawet będzie F4 (penie to 750mm ale weźmy wariant najbardziej po myśli). Czyli mamy telep o ogniskowej w okolicach 0,5m i jeszcze jedziemy z projekcją okularową. Kurde, McArti na wakacjach, a ja nie pamiętam tych wzorów do wylicznia ogniskowej finalnej przy projekcji, niemniej nie będzie to na 100% ogniskowa, która pozwoli ci poprostu przykręcić aparat do piescieni do projekcji i walnąć fotki. Nie da rady, telep w trakcie focenia musi być prowadzony.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze musi byc prowadzony...bo to nie jest zwykle zdjecie tylko naswietlanie 15s, no i sie obraz troche przesunie, dzieki za odpowiedz

 

He... To wcale nie jest wbrew pozorom takie oczywiste. Jeżeli masz odpowiednio krótką ogniskową, to nawet na fotce statycznej o czasie 15 sek. gwiazdy nie wyjdą poruszone. Gdzieś tu na forum były kiedyś tabele do przeliczania maksymalnych ogniskowych dla fotek statycznych... no kurde, niech poszukam...

 

Kurde... za stare i się po migracji forum wysypało :blink:

 

Było tu: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=2756

Potem tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=2779

Podem podpiąłem do downloadu, o tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6688

 

ale download się wysypał już jakiś czas temu i nie bardzo jest go jak naprawić... :blink:

 

Ja piernicze co za niefart... No generalnie mam te tabele na dysku. Jak bardzo potrzebne, to odezwij się na PW i odkopie to z backupu downloadu. Tylko, ze to tak w ramach teorii tylko ci się przyda, bo na tym kompakcie i tak nie poszalejesz z obiektywami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.