Skocz do zawartości

SYNTA 6"" wita Was...i ma problem..pomocy


claptone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Właśnie dziś kupiłem Synte 6'' na dobsonie, wszystko ładnie poskęrałem :), szczęśliwy otwieram okno, władam Super Ploss 10 mm i co widzę....niestety nic-ciemnośc..(na niebie nie widać gwiazd gołym okiem,ale tak czy siak powinienem coś widzieć) kombinuje ustawiam sprzęt, kręcę gałkami i nic...niech ktoś mi napiszę co mam zrobić krok po kroku. Czy to wina źle ustawionych zwierciadeł czy co??!

Dodam że teleskop był kupiony w DeltaOptical, stał chyba w sklepie i rozłożyli go dla mnie i spakowali do pudła...co ciekawe że zapomnieli mocowania tubusa włożyć i gdybym się nie zapytał to bym musiał wracać do Wa-wy...a jestem z Łodzi.Może to oni coś pokręcili z tym telespokem...już sam nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj:)

Przed obserwacją musisz przezwyczić oko do ciemności - 20-30min wystarczy. Jeśli nie masz klarownego nieba to nie możesz spodziewać sie że wiele zobaczysz. Do tego musisz jeszcze ustawić ostrość wyciągiem okularowym (najlepiej na jakiejs jasnej gwiazdzie albo -chyba - podczas dnia celując w odległą przeszkodę).

 

Obraz w Twoim teleskopie jest po prostu rozmyty, bardzo ciemny - poniżej percepcji Twojego oka.

Poczekaj na lepszą pogodę i sprawdz dopiero wtedy teleskop. Poczytaj trochę forum w tym czasie - można sie tu wiele dowiedzieć.

 

Nie przejmuj sie, ze sprzetem jest napewno wszystko ok B)

 

Pozdrawiam,

M

Edytowane przez Mithoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj:)

Przed obserwacją musisz przezwyczić oko do ciemności - 20-30min wystarczy. Jeśli nie masz klarownego nieba to nie możesz spodziewać sie że wiele zobaczysz. Do tego musisz jeszcze ustawić ostrość wyciągiem okularowym (najlepiej na jakiejs jasnej gwiazdzie albo -chyba - podczas dnia celując w odległą przeszkodę).

 

Obraz w Twoim teleskopie jest po prostu rozmyty, bardzo ciemny - poniżej percepcji Twojego oka.

Poczekaj na lepszą pogodę i sprawdz dopiero wtedy teleskop. Poczytaj trochę forum w tym czasie - można sie tu wiele dowiedzieć.

 

Nie przejmuj sie, ze sprzetem jest napewno wszystko ok B)

 

Pozdrawiam,

M

Obyś miał rację :) Bo nie ma jak komplikacje od samego poczatku...poprostu się nie znam i nie wiem czy to wina teleskopu czy pogody(poprostu dziś nie widze gwiazd ani lornetką, ani okiem gołym..), że widać tylko ciemność.

p.s forum czytałem ale na razie tylko te tematu związane z wyborem z teleskopu...

Pozdrawiam, dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyś miał rację :) Bo nie ma jak komplikacje od samego poczatku...poprostu się nie znam i nie wiem czy to wina teleskopu czy pogody(poprostu dziś nie widze gwiazd ani lornetką, ani okiem gołym..), że widać tylko ciemność.

p.s forum czytałem ale na razie tylko te tematu związane z wyborem z teleskopu...

Pozdrawiam, dzięki za pomoc

 

Jak nie widać gwiazd to nie widać. Teleskop się przez chmury nie przebije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziś kupiłem Synte 6'' na dobsonie, wszystko ładnie poskęrałem :), szczęśliwy otwieram okno

 

Na litość boską nie otwieraj okna tylko wyjdź ze sprzętem gdzieś w teren... Gdzieś, gdzie powietrze o temperaturze tego w pokoju będzie się mieszało z tym na zewnątrz!

 

W przeciwnym razie nawet jak znajdziesz jakiś obiekt (na początku sugeruję zacząć od czegoś jasnego np od Jowisza - apropos: dziś o 20:45 początek zakrycia Io przez Jowisza) to nie będziesz w stanie złapać ostrości. I znów pomyślisz, że coś jest zepsute...

 

Następnie pamiętaj o tzw. schłodzeniu Synty. Sprzęt musi postać na zewnątrz jakieś pół godzinki zanim zaczniesz obserwować...

 

pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Grzegorzem i dodam coś od siebie. MOŻE były cirrusy, których żeś nie widział? Ja się też tak kiedyś nadziałem. Poza tym, napisz jakie masz warunki do obserwów, skąd może ewentualnie obserwowac itp. Bez tego to jak szukac igły w stogu siana. Powinieneś się nauczyc, czytając wątki o wyborze teleskopu(ów).

 

Pozdrawiam i gratuluję zakupu, to dobry sprzęt.

 

PS. Sprawdź, czy telep się przypadkiem nie rozkolimował (chociaż wątpię, aby w takim czasie rozkolimował się aż tak bardzo)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej claptone, no to chyba znamy się już z widzenia, bo ja też robiłem zakupy tego dnia na Siennej ;) (po 16-tej)

 

a teleskop testuj raczej conajmniej na balkonie z zamkniętymi drzwiami. W dzień zlokalizuj jakiś odległy komin, ustaw ostrość, zjustuj z szukaczem. W nocy na nieskończoności będziesz miał ostrość bardzo blisko tego punktu wysunęcia wyciągu

 

pozdro!

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie dziś kupiłem Synte 6'' na dobsonie, wszystko ładnie poskęrałem :), szczęśliwy otwieram okno, władam Super Ploss 10 mm i co widzę....niestety nic-ciemnośc..(na niebie nie widać gwiazd gołym okiem,ale tak czy siak powinienem coś widzieć) kombinuje ustawiam sprzęt, kręcę gałkami i nic...niech ktoś mi napiszę co mam zrobić krok po kroku. Czy to wina źle ustawionych zwierciadeł czy co??!

Dodam że teleskop był kupiony w DeltaOptical, stał chyba w sklepie i rozłożyli go dla mnie i spakowali do pudła...co ciekawe że zapomnieli mocowania tubusa włożyć i gdybym się nie zapytał to bym musiał wracać do Wa-wy...a jestem z Łodzi.Może to oni coś pokręcili z tym telespokem...już sam nie wiem :(

 

witam

 

1. Poszukaj jakiegoś dobrego miejsca obserwacyjnego ( czy masz transport?)

2. Skolimuj teleskop metodą pudełkową (opisywane na forum)

3. Zamontuj jeden wiatrak komputerowy średniej wielkości zawieszony na gumkach z tyłu telepa.

 

Takie coś :

 

P1030624.JPG

 

Takie prymitywne rozwiązanie, a pozwala na zejście poniżej 2 sekund kątowych w dobrych warunkach. Ostatnio obserwowałem epsilony w LV 5 , wiatraki hulały. Gwiazdy po prostu szpile, miedzy nimi piękna ciemność, pięknie podzielone. Coś mi się zdaję że zszedłbym do 1,5 sekundy kątowej :blink:

 

Teleskop skolimuj raz a dobrze, nie co obserwacje. Kiedy go przenosisz uważaj na każdy wstrząs który może go rozkolimować. Ja kolimowałem 15 obserwacji temu i wspaniale trzyma kolimacje. Muszę go za każdą razem przenosić po schodach i do auta. Trzeba po prostu uważać.

 

Niestety obserwacja przez otwarte okno to nonsens. Wierz mi, bo sam próbowałem, tak dla hecy , jak nie miałem co robić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.