Skocz do zawartości

Celestron SkyMaster12x60


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i o rade pytam ponieważ mam problem. Jakiś czas temu kupiłem lornetkę DO Silver 10x50 która okazała się totalną klapą jeśli chodzi o obserwację np. Jowisza(lukanie dzienne OK) przegrała ona z popularną już lidletką, nie dała rady rozdzielić tarczy planety i najbliżej jej znajdującego się księżyca, a świadkami byli Ignisdei, Vader, Miki, Adek i inni których nie pamiętam z imion(ksywek) za co bardzo przepraszam. I tak wymieniłem ją na lornetkę jak w temacie. I tu ku mojemu zaskoczeniu przychodzi sliczna super zapakowana, więc czekam na ciemność patrze Jowisz świeci więc lukam i co widze :huh: to samo co w Silverku tylko dlaczego??? Kiepska kolimacja, kiepska optyka nie wiem??? Zacząłem bawić się śrubkami służącymi do kolimacji ale nie dałem rady, więc w porozumieniu ze sklepem odesłałem ją na sprawdzenie, ewentualną kolimację i odesłanie do mnie. Powiedzcie co sądzicie, co może być przyczyną tej niemocy rozdzielczej że tak powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie nie zrozumieliście, napisałem że obraz w lidletce był super więc taki też chciałem w Celestronie a skoro lornetka ta znajduje się w segnencie do obserwacji asto, więc to do czegoś zobowiązuje, a czy lornetki służą do obserwacji planet czy nie to już jest kwestia indywidualna każdej osoby. Ja wiem co widziałem i pytałem co może być przyczyną, a nie czy służy do oglądania czy nie!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas. A wziąłeś pod uwagę to, że księżyce Jowisza mogły być w zupełnie innym położeniu wtedy gdy patrzyłeś przez Silvera w porównaniu do ich położenia w momencie gdy ostatnio patrzyłeś przez Celestrona? Poza tym wydaje mi się (nie trzymałem w rękach lornetki 12x60), że ze względu na to, że Celestron ma większy power. i jest cięższy trudniej powiedzieć czy rozdzielił księżyc od planetki czy nie, bo obraz pewno trochę lata. 12x60 w ręce to inne obrazy niż silver na ststywiku.

 

W zasadzie na podstawie Twojego postu ciężko jest wywnioskować co może być nie tak z optyką. Czytałeś już to ?:

 

Kolimacja Amatorska

 

Może jak lornetka wróci do Ciebie, sprawdź na spokojnie kolimację tak jak jest to opisane w podlinkowanym poście. Może też koledzy doradzą jakieś "swoje wypróbowane" sposoby na sprawdzanie kolimacji na gwiazdkach?

 

Ps. Grodlife, Geminiplus, z tego co mi wiadomo user lukas810 do obserwacji Jowisza używa swojego 6" Messiera N-150...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas. A wziąłeś pod uwagę to, że księżyce Jowisza mogły być w zupełnie innym położeniu wtedy gdy patrzyłeś przez Silvera w porównaniu do ich położenia w momencie gdy ostatnio patrzyłeś przez Celestrona? Poza tym wydaje mi się (nie trzymałem w rękach lornetki 12x60), że ze względu na to, że Celestron ma większy power. i jest cięższy trudniej powiedzieć czy rozdzielił księżyc od planetki czy nie, bo obraz pewno trochę lata. 12x60 w ręce to inne obrazy niż silver na ststywiku.

 

W zasadzie na podstawie Twojego postu ciężko jest wywnioskować co może być nie tak z optyką. Czytałeś już to ?:

 

Witam Adi więc tak jeśli chodzi o położenie księżyców być może były w innym miejscu ale patrząc przez teleskop widziałem tego jednego blisko planety, którego nie było widać przez lornetkę ponieważ:

patrząc w lornetkę z lewej strony tarczy planety była łuna wychodząca poza planetę która to przysłniała właśnie ten księżyc(nie było idealnego kółeczka planety że tak powiem)jeśli chodzi o stabilność to była git zapewniam. Nie pytał bym o ten problem jak bym nie widział obrazu z lidletki, bo ponyślałbym że za mały sprzęt, ale ja widziałem obraz lidletkowy i był o niebo lepszy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.