Skocz do zawartości

Przeróbka webcama jeszcze raz


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że temacik już się pojawiał ale chcę zamieścić wynik moich doświadczen. Właśnie (dzięki za linki Sumas) przeprogramowałem kamerkę. Naprawdę banalny temat-w sensie przeróbki.Co do efektów to na razie chyba mogę powiedzieć że ok. Zamiesczam 3 fotki bez żadnej obróbki, kolorowa fotka to konwersja trybu "RAW" :) na na color progamikiem AvIRAV, a przeróbka kamerki oczywiście WRMAC-kiem, nie było żadnych problemów z działaniem w win98 mimo monitów na stronce która udostępnia soft.

 

góra: surówka pojedyncz klatka

 

środek: ta sama klatka przejechana Avir

 

dół: klatka wg starych ustawień kamerka bez przeróbk

 

Wszystko dla fps 10, registax, światło zbliżone.

avirawmode.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kamerką zaczęły się schody. Wczoraj pobawiłem się avikami i mam coraz większe "mieszane" odczucia.

Przede wszystkim to nie jest prawdziwy raw, kamerka zapisuje klatki w trybie niby-raw wyłacznie dla ustawień 5fps, dla 10 i 15 kl/sek tylko na części obrazu a dla 20 i więcej-w ogóle. Dekodowanie avi-rawików w programie avirav lub iris daje podobny skutek-na częściach jaśniejszych obrazu powstaje delikatna kratka, co prawda IRIS lepiej sobie z tym radzi. W avirav jest możliwość (chyba twórca wiedział że to są "nibyrawy" określenia ustawień wspomagających minimalizację tego efektu kratki ale działa to dość dyskusyjnie. Generalnie filmiki najlepiej jest rozpakować IRISem w trybie bw lub na odzielne kanały rgb. W pierwszym przypadku w IRIS można pakiety już fotek (tryb pic lub fit) zdekodować na kolor lub wymieszać oddzielne kanały-efekt jest ten sam. Potem należy zmienić klatki na 16bit strawne dla registaxa (np w formacie tiff). Ja postąpiłem inaczej-najpierw obróbka gołych avi-rawów w registax (na szczęście czyta), potem obróbka i zapis w 16bit klatki wynikowej z którą już można się bawić w innych softach (należy ją ofcrs zdekodować na kolor). Kratka pozostaje. Generalnie pojedyńcze klatki z tych avi-rawików są ostrzejsze i wydają się mieć więcej szczegółów od tych w "fabrycznych" avikach, niestety nawet zdekodowanie w odcienie szarości takich surowych klatek nie wyrzuca tej kratki do końca. nagrywanie avi bez kompresji w formacie wymiaru mniejszej klatki 320 działa dla 5fps i 10fps, tak jakby program jednak tworzył coś w rodzaju avi-raw skoro kamerka nie reaguje na tworzenie tego formatu w krótkich czasach naświetleń klatek. Genralnie-schody :(.

Oczywiście można wgrać w 5 min stary soft ale nie po to się w to bawiłem żeby rezygnować. Czekam na pogodę i złapanie Marsa zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znasz trochę francuski polecam prezentację na stronie:

http://www.afanet.fr/RCE/Minutes2006.aspx

Trzeba ściągnąć plik opisany:

Webcam : le mode RAW dans la pratique w dziale Capteurs et techniques numériques

http://www.afanet.fr/RCE/PresentationsRCE2...slapratique.ppt

Tam między innymi piszą o potrzebie stosowania przy trybie RAW 5fps, bo przy większych ilościach klatek następuje kompresja. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale piszą tam chyba o wąskim gardle łącza USB.

Ja ze swej strony też nie mam dobrego zdania o tym trybie RAW w kamerkach. Stosuję tryb Optimized Color, który daje przyzwoity obraz, niski poziom kompresji i niewielkie szumy. A przy tym nie wymaga dekodowania i nie ma tej wkurzającej kratki. Uważam go za optymalny dla tego sprzętu. Oczywiście jeśli mówimy o rejestracji w kolorze.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem nad kamerką pół weekendu i już wiem jak ją doprowadzić do stanu użyteczności. Przy avikowaniu dla 5fps w zalezności od ustawienia gaina pokazują się prześwietlone partie obrazu. Wystaczy zmniejszyć gain tak aby kratka na podglądzie (nagrywam w k3ccd) była gładka i dośc ciemna-bez takich "drgań" obrazu ponieważ w tych miejscach programiki nie radzą sobie z odkodowaniem avików. Jeśli tak postąpimy to uzyskujemy dobry pozbawiony kratki obraz kolorowy po odkodowaniu avika w iris lub w sofciku aviraw. Takie aviki mozemy rozłozyć bez problemu na mapy bitowe lub bawić się w registax w wybieranie klatek (odradzam). Na planetkach wystarczy oczywiście tak ustawić konfigurację obrazu aby uzyskać efekt tylko na interesującej nas części. Dla ustawień 10 fps kamerka również sobie radzi przy ciemnym obrazie, 15fps już jest praktycznie nie do użycia, 20-30 aviki zapisują się bw i no raw.

W sumie więc modyfikacja zakończyła się połowicznym sukcesem. Ja z 5fps prawie nie korzystam z uwagi na seeing, rewelacji się tu nie spodziewam. Nastawiam się na nagrywanie marsa w raw dla 5 fps z filtrem ir pass a potem zmienię kamerka na stara vestę w celu uzyskania koloru. Będzie z tym trrochę zabawy...czekam tylko na pogodę na razie za oknem...@%&!X.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.