Skocz do zawartości

Mam pytanko...


FALA

Rekomendowane odpowiedzi

Przemek- pytanie trochę nie na miejscu, ale jak oglądałem Brainiaca to wszędzie było tak samo. ZAleży od kranów, kąta umywalek itp... Nie od położenia geo. Natomiast w australii byłby skierowany na prawo tak samo jak w Polsce.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy patrzę na Księżyc przed pierwszą kwadrą, to widzę ,, rogala''skierowanego ,, czubkami " na lewo, a gdybym stał na głowie mieszkając np. w Australii to rogal skierowany byłby w prawo ? :szczerbaty:

Pozdrawiam.

Tak, byłby skierowany "czubkami" w prawo. Na południowej półkuli Słońce wschodzi po prawej i zachodzi po lewej, oględnie mówiąc. Śmiesznie to wygląda i trudno się do tego przywyczaić.

 

Natomiast w temacie kierunku wiru przy spuszczaniu wody z umywalki, to na półkuli poołudniowej, będzie się kręcił w odwrotną stronę, jednak pod warunkiem, że porównamy dwie odpowiednio wielkie umywalki. Siła Coriolisa, która ma wpływ na kierunek obrotu wiru działa co prawda w każdej skali, jednak w mniejszych skalach (takich jak zmywak), dożo większy wpływ mają inne lokalne czynniki. Ale myślę, że gdyby porównywać kierunki wirów przy spuszczaniu wody np z basenu, to statystycznie by wyszło, że na północy częście kręci się przeciwnie, a no południu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, byłby skierowany "czubkami" w prawo. Na południowej półkuli Słońce wschodzi po prawej i zachodzi po lewej, oględnie mówiąc. Śmiesznie to wygląda i trudno się do tego przywyczaić.

 

Natomiast w temacie kierunku wiru przy spuszczaniu wody z umywalki, to na półkuli poołudniowej, będzie się kręcił w odwrotną stronę, jednak pod warunkiem, że porównamy dwie odpowiednio wielkie umywalki. Siła Coriolisa, która ma wpływ na kierunek obrotu wiru działa co prawda w każdej skali, jednak w mniejszych skalach (takich jak zmywak), dożo większy wpływ mają inne lokalne czynniki. Ale myślę, że gdyby porównywać kierunki wirów przy spuszczaniu wody np z basenu, to statystycznie by wyszło, że na północy częście kręci się przeciwnie, a no południu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Matko jedyna... zszokowaliście mnie! Tyle razy byłem na płd. półkuli i nigdy na to nie zwróciłem uwagi. Jezu, jak to możliwe, że tego nie zauważyłem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przychodzi nastolatek do sklepu astronomicznego w Austarlii i pyta:

 

- Czy z mojego balkonu mógłbym oglądać planety i księżyc?

 

- A czy masz balkon z widokiem na ... PÓŁNOC??? - odpowiada sprzedawca"

 

:ha:

 

No jasne, dlatego nie zauważyłem. Słońce operuje na północnej części nieba, ale zawsze przesuwa się w prawą stronę, czy u nas, czy w australii (kiedy jesteśmy twarzą do niego, nie tyłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, dlatego nie zauważyłem. Słońce operuje na północnej części nieba, ale zawsze przesuwa się w prawą stronę, czy u nas, czy w australii (kiedy jesteśmy twarzą do niego, nie tyłem).

Inaczej - stań w pogodny dzień twarzą na północ i zobacz w którą stronę przesuwa się Słońce :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to prawda ( nigdy nie byłem tak daleko na południu ),ale ktoś mi mówił, że w Australii są do nabycia globusy, na których ten kraj jest przedstawiany na górze Ziemi - czyli odwrotnie niż u nas. Właściwie dlaczegoby nie - skończmy z tym szowinizmem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.