Skocz do zawartości

M33 na zimno


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pamietam kiedy tak ostatnio sie wystalem w temperaturze ponizej zera, ale cóż, w koncu jest pogoda B)

Tube ladnie pokryl szron, ale co mnie zdziwilo, to ze canon nic sobie nie robil z takich warunkow.

 

SW 150/750, 4 x 100s, 18 x 60s, canon350, iso400 ( zero MPCC i guidingu rzecz jasna), crop 70%

 

m33v311210050cropresae6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla zainteresowanych to sie pomylilem - klatki byly robione przy iso 800 stad pewnie widoczne szumy tam gdzie slabiej widac ramiona galaktyki.

Obrabialem w nocy i dzisiaj jak na to patrze to kolory przestaly mi sie podobac :szczerbaty: Trzeba jeszcze raz sie pobawic w obrobke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały OT: jak jest ciepło to szumy na matrycy rozkładają się równomiernie, przy niskiej temperaturze pojawiają się pasy. Też macie podobne spostrzeżenia, czy tylko mi się wydaje?

 

Zauważyłem to ostatnio na moim D200, tutaj też można dostrzec takie pasy. U mnie były pionowe tutaj są poziomo. Ciekawe z czego to wynika (przecież matryce są zupełnie inne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały OT: jak jest ciepło to szumy na matrycy rozkładają się równomiernie, przy niskiej temperaturze pojawiają się pasy. Też macie podobne spostrzeżenia, czy tylko mi się wydaje?

 

Zauważyłem to ostatnio na moim D200, tutaj też można dostrzec takie pasy. U mnie były pionowe tutaj są poziomo. Ciekawe z czego to wynika (przecież matryce są zupełnie inne).

 

 

Dokladnie o te pasy mi chodzilo - nazwalem je szumem ale nie wiem czy prawidlowo. Pion czy poziom zalezy od orientacji aparatu (canon chyba moze odwrocic klatke automatycznie - ja to wylaczylem bo chce widziec obraz tak ja robie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze raczej odjalem darki :o Mialem oddzielenego darka dla 100s i oddzielengo dla 60s. Najpierw skladalem 100-tki potem 60-atki i na koncu wszystko zsumowalem. Dobra zrobie obrobke od poczatku i zobaczymy....

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze biasy trzeba (bylo) zrobic w tej samej temp i iso ?

Jesli tak to musze poczekac do wieczora albo wlasciwie jutrzejszego ranka i poszukac miejsca ze szronem

Różne są szkoły. Niektórzy twierdzą, że offsety wystarczy zrobić raz, inni że periodycznie, jeszcze inni że przy każdej obserwacji.

W odróżnieniu od darków rob je się szybko więc nie stanowią problemu.

 

Najbardziej pedantyczny sposób obróbki jaki kiedykolwiek widziałem znalazłem tutaj:

http://www.saratogaskies.com/articles/cookbook/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czekajac na biasy pobawilem sie materialem na trzeźwo w ramach przerwy obiadowej składając całość od nowa. Paski raczej pozostały ale całość zyskała nieco koloru w tej wersji

 

m33v4511600150cropresfs5.jpg

 

 

Co do saratogieskies to tak zgadzam sie - Jim robi to więcej niz nieźle :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej pedantyczny sposób obróbki jaki kiedykolwiek widziałem znalazłem tutaj:

http://www.saratogaskies.com/articles/cookbook/

 

Jim opisuje ramowo - ja obecnie używam trzech różnych softów do obróbki przy jednym zdjęciu:

 

1. calibrate + align + stack = IP

2. DPP + histogram transformation + morph transformation + remove gradient + noise reduction = PixInsight

3. output levels + convert to 8bit = IP

4. podpis..... = CS2

 

Ogólnie obróbka zdjęcia nigdy nie zajęła mi mniej niż 2 godziny. Polecam gorąco to o czym pisze Jim zarówno o obróbce jak i przy fotografowaniu.

 

Co do tego zdjęcia owe paski to norma, powody to: za krótki czas naświetlania, za mało ekspozycji, zbyt wysokie ISO -> ogólnie zdjecie jest wyciągnięte maksymalnie do poziomu gdzie wystąpił szum o właśnie takiej charakterystyce (normalnej dla mnie przy DSLR).

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to sie zgadza Michal - nie mogac robic dlugich ekspozycji "nadrabiam" wyciaganiem na maksa. Na chwile obecna tylko to zostalo. Takze nie pokazuje nic w duzym formacie bo gwiazdki sa dalekie od idealu. ISO 800 zastosowalem eksperymentalnie bo normalnie to daje 400. Chcialem zobaczyc jak wyjdzie.

 

A co warsztatu to robie tylko w irysie i nic poza tym. Klatki nieguidowane wiec bardziej traktuje to moje focenie jako zabawe ktore coraz bardziej wciaga. Jak odpale guiding i MPCC to pewnie bede obrabial i 2 godziny. B)

 

Rozumiem ze IP to ImagesPlus i raczej w freewarowej wersji go nie ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to sie zgadza Michal - nie mogac robic dlugich ekspozycji "nadrabiam" wyciaganiem na maksa. Na chwile obecna tylko to zostalo. Takze nie pokazuje nic w duzym formacie bo gwiazdki sa dalekie od idealu. ISO 800 zastosowalem eksperymentalnie bo normalnie to daje 400. Chcialem zobaczyc jak wyjdzie.

 

A co warsztatu to robie tylko w irysie i nic poza tym. Klatki nieguidowane wiec bardziej traktuje to moje focenie jako zabawe ktore coraz bardziej wciaga. Jak odpale guiding i MPCC to pewnie bede obrabial i 2 godziny. B)

 

Rozumiem ze IP to ImagesPlus i raczej w freewarowej wersji go nie ma ?

 

No niestety - właśnie w przypadkach solidnego wyciągania detali najbardziej istotna jest dobra kalibracja materiału. Jak masz dużo dobrego materiału, to "żadna" sztuka to obrobić ;) Po prostu majstrujemy krzywą i "done" :szczerbaty:. A jak się nie ma, to się kombinuje i każdy detal ma znaczenie. Biasy, czyli offsety, odczuwalne są dopiero w czasie wyciągania detali bliskich rejestrowalności matrycy, a że szum bliski dolnym partiom histogramu nie jest wcale tak bardzo losowy, jakby się mogło zdawać, to niestety - nie da się tego uniknąć. Tam gdzie obróbka będzie delikatna, bias może być pomijalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne narzedzie - wlasnie probowalem cos takiego uzyskac w irysie - czli po wycignieciu na maksa potraktowac jakims sprytnym algorytmem do usuwania szumow. W Irysie nie ma a tu prosze jest w dodatek do PS bo rozumiem ze to o tym pisales. Ech te galaktyka zyskuje z godziny na godziny ale juz niedlugo ja zdyskredytuje chyba wynikiem nastepnej sesji M33.... B)

Widzialem Qbanos twoja klatke M33 przy okazji M27 - dorób materiału i pokaż jak ona na prawde wygląda :)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal mnie zmobilizowal do "usuniecia" tych szumów.

Usunac w tamtym materiale sie nieda bazujac tylko na irysie rzecz jasna wiec... nocka znowu dopisala i zrobilem ponowne podejcie do M33. Poniewaz nie chodzilo o wielki obrazek i detale bo jakosc gwiazdek kiepska wiec sie zdecydowalem i dalem iso1600.

 

Surowy stackowany fic mozna pobrac tu [stackowany fic 16 MB] i z checia zobacze co mozna wyciagna lepszymi programami (albo i irysem).

 

 

SW 150/750, 18x120s, Canon 350D, iso1600

 

m33v121cropreshvwc4.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.