Skocz do zawartości

Nowy montaż Astro-Physics 3600GTO


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Astro-Physics serwuje nam nowy produkt, którym jest montaż Astro-Physics 3600GTO. To kolos. Zresztą, przydomek "El Capitan" mówi sam za siebie.

 

Kilka danych technicznych ściągniętych z firmowej strony AP:

 

Worm Wheels: Aluminum - 13" (330mm), 256 tooth

Worm Gears: Brass - 1.41" (35.8 mm) diameter

Axis Shafts: 4.72" (120mm) diameter with 4.02" (102mm) clear inside diameter

Axis Bearings: 7.09 " (180mm) diameter deep groove ball bearings

Worm gear bearings: 1.57" (40mm) angular contact ball bearings

Latitude range: 15 to 70 degrees

Azimuth adjustment: Approximately 14 degrees (+/- 7 deg.)

Motors: Swiss DC servo controlled - 2 motors per axis

Capacity: Approximately 250 lb. (113kg) scope and accessories, depending on length.

Weight: Equatorial head (without counterweight shaft or counterweights): 205 lbs. (93 kg), Dec axis is 84 lbs. (38kg), RA axis and base assembly is 121 lbs. (55kg)

Counterweight shaft: (estimated): 30 lbs. (14kg)

Optional Saddle Plate: 12.9" x 22" (328 x 559mm), 15 lbs. (7kg) dovetail receiver with four integrated clamps, safety slots and bolt-through locking feature. Optional auxilliary control panel available.

Optional Dovetail Sliding Plate: 9.9" x 22" (251 x 559mm), 9 lbs. (4kg) with universal hole patterns and safety stops.

 

A tutaj porównanie nowego AP3600GTO z "maluchem" czyli AP1200GTO:

 

8C0D4C43-27F2-459D-A94E-E828A76F3282.jpg

 

I z ludźmi z AP:

 

529001-5.jpg

 

Cena tego olbrzyma: pomiędzy $19,000 i $20,000 (wg Astromart'a)

 

Więcej informacji tutaj:

 

http://www.astro-physics.com/index.htm?pro...3600gto/3600gto

 

Dobra, jest jakiś chętny/chętna? Chyba będę składał zamówienie :szczerbaty:

 

 

pozdrowienia

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh jaki gigant, AP1200 przy nim jakoś tak skromnie wygląda, nośność 113Kg :o nic tylko na nim fotelik zamontować i ciabach z lornetką sobie usiąść :D

 

Qbanos a kaj ty to postawisz?, bo mobilne to raczej to to nie jest :szczerbaty::ha:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchy o tej maszynie chodziły od bardzo dawna. Wiadomo było, że przydałby się AP montaż do obserwatoriów, o wadze >100KG i jakości dotychczasowych montaży. No i jest!

 

Oznacza to, że znowu na rynku pojawi się zapewne kilka sztuk AP1200. A czy on jest drogi? Wg mnie nie (raptem 2x więcej niż kompletne AP1200, czy Paramount)... Porównajcie ceny montaży o takiej nośności. Od pewnej wagi to już każdy kilogram jest wyzwaniem, tym bardziej, że ta nośność podawana przez AP to jest nośność przy której AP3600 spełnia surowe normy trackingu. Spokojnie można na tym powiesić 100KG cassegreina i będzie śmigał jak EM200 z 80ED.

 

Trudno mi sobie wyobrazić ten montaż w zastosowaniach stricte amatorskich. Chociaż? To kwestia tylko w zasadzie pieniędzy. Nie zaszkodzi taki w przydomowym obserwatorium ;).

 

Patrząc od strony biznesu, to AP musiało wydać taki montaż, bo są klienci żądni kupowania nowych gadżetów, a w AP już nic nie mogli kupić. I tak tracili klientów. Teraz jest kolejny step dla maniaków montaży. I wg mnie dobrze.

 

Szkoda tylko, że to niestety nie oznacza spadku ceny mniejszych AP'eków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak btw - jest tam ciekawy wątek o AP na Antarktydzie, włącznie z badaniem seeingu.

 

"The first astronomical seeing monitoring has been made with a DIMM instrument at Dome C in December, 2002 on the bright star Canopus (alpha Car) during the daytime. A median seeing of 1.2 arcsec has been obtained, with extended periods better than 1 arc-sec and 12 percent of the time better than 0.75 arcsec. "

 

"Number of measurements

6820

 

Integrated time

250 hours

 

Mean seeing value

1.26 arcsec

 

Median seeing value

1.19 arcsec

 

Standart deviation

0.50 arcsec

 

Maximum seeing

6.40 arcsec

 

Minimum seeing

0.29 arcsec"

 

Ciekawe jak wyglądają planety przy seeingu poniżej 1" kontowej. Albo np. przy 0,29" :szczerbaty:

 

Pociesza mnie fakt, że montaże AP świetnie pracują w niskich temperaturach. Informacja z instrukcji -40 stopni C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos a kaj ty to postawisz?, bo mobilne to raczej to to nie jest :szczerbaty::ha:

 

Pozdrawiam

 

Jeżeli zrobili do tego statyw, tzn. że jest mobilne. Może nie w nomenklaturze np. EQ5, ale jeżeli i tak wozi się coś samochodem, to naprawdę nie ma znaczenia, czy element głowicy waży 15 kg, czy 40. I tak nosimy to na małe odłegłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten trójnóg jest właśnie mobilny bo skladany, a w stacjonarnym obserwatorium stał by na słupie. Nie wiem ile waży taki np. Carbon-RC20", ale chyba by pasował.

 

Carbon RC20 śmiga bez problemu na Paramouncie, tak samo jak flagowy RCOS 20.

 

Ale RCOS robi już 24" i 32". Do tego właśnie pomyślany jest AP3600GTO.

http://www.rcopticalsystems.com/32inch.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobili do tego statyw, tzn. że jest mobilne. Może nie w nomenklaturze np. EQ5, ale jeżeli i tak wozi się coś samochodem, to naprawdę nie ma znaczenia, czy element głowicy waży 15 kg, czy 40. I tak nosimy to na małe odłegłości.

 

 

no to chciałbym Cię zobaczyć z tym monsterem w objęciach

 

_MG_9844af.jpg

 

... nawet na małe odległości :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to chciałbym Cię zobaczyć z tym monsterem w objęciach

 

_MG_9844af.jpg

 

... nawet na małe odległości :szczerbaty:

 

No ale widzisz, AP900 jest tak "mały", że nawet nie chce mi się go rozkładać na 2 połówki. AP3600 po prostu rozkładasz i jedna połówka jest taka, jak pewnie całe AP900 :szczerbaty: Więc luzik!

 

Ja uważam, że jest pewien mit dotyczący mobilności. Mówi się, że EQ5 jest mobilne, a EM200, czy większe już nie. To bzdura - są tak samo mobilne, a wg mnie AP900 jest bardziej mobilne od EM200. Bo przecież tych montaży, niezależnie, czy to jest EQ5, czy inny - nikt nie będzie nosił w plecaku, na górskie wycieczki.

 

W definicji mobilności liczą się zupełnie inne kwestie, o których nikt nie myśli. Np. zasilanie, dogodne ustawianie polarnej (i szybkie), ilość elementów do złożenia/rozłożenia, sama konstrukcja, etc. Waga - jest naprawdę drugorzędna. Ważne, żeby każdy element mieścił się w naszych możliwościach udźwigowych.

 

Np. Paramount jest słaby w kontekście mobilności, bo nie ma jak go zasilać w polu. Montaże AP zasilane są 12V i żrą wyjątkowo mało (oszczędne ServoDC). W czasie normalnego trackingu pobór jest naprawdę minimalny. Takahashi Temma 24V, ale całe szczęście jest tryb "oszczędny" - 12V. Montaż pracuje wtedy 2x wolniej (oczywiście GOTO, nie tracking). A co z tym Paramountem? Jemu wymyślili 48V, co przysparza masę problemów w "polu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widać, że nogi są to i mobilność jakaś jest.

Prawda jest taka, że jakby nawet ciężkie było, to posiadając takie cudo wystarczy kawałek wózka i można sobie przewieść od auta na miejsce, albo podjechać samochodem i wsio, pozostaje tylko zdjąć to z auta i ustawić a przy takim sprzęcie nie przejmował bym się tym, że się zmęczę lub naszarpie.

 

Okazuje się, że mamy kolejny wysoki szczebel dla postępującej astrofoto choroby i myślę, że na rodzimym rynku AP znajdzie się na pewno sporo chętnych do zakupu a i pewnie nie tylko tam.

 

Podsumowując jedno pytanie nasuwa mi się do głowy, co będzie następne?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując jedno pytanie nasuwa mi się do głowy, co będzie następne?? :)

 

Raczej nic. Montaże ewoluują wolno, w tej chwili dotarły do granicy seeingu, czyli mają tracking po PECu mniejszy niż 1 sek. Nośność powyżej 100KG, to naprawdę do wszystkiego wystarczy.

 

Dużo przed nami w kwestii adaptywnej optyki i samych matryc.

 

Wracając do AP3600 - głowica waży:

1. 38 kg

2. 55 kg

 

Myślę, że każdy dorosły mężczyzna nie powinien mieć problemu z przeniesieniem 55KG. A jeżeli nawet - to od czego są kumple :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.