Skocz do zawartości

barlow czy Nagler


Grześ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam dylemat jak w temacie. Chciałbym w pełni wykorzystać możliwości swojego telepa, tak żeby można obserwować DS. Mam okulary które dostałem w zestawie, więc nie są pewnie najwyższych lotów. Jak będą się sprawdzać w "dobrym" Barlowem np Celestron Ultima 2x.

Inne rozwiązanie to porządny okular zamiast Barlowa. Czy mógłby to być Nagler 5-7 mm. Chciałbym żeby to był okular który mógłbym używać w sytuacji kiedy zmienię teleskop na coś większego.

 

Poradźcie coś, bo czym więcej czytam to tym więcej mam wątpliwości. Może macie jakieś inne propozycje.

 

Pozdrawiam

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dobry Nagler... Barlow jeśli nie jest z najwyższej półki tylko zdegraduje Ci obraz ( np. abbera).

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Oczywiście nagler. Tutaj zgadzam się z przedmówcami.

Nawet tanie, nieuszkodzone barlowy, dadzą dobre obrazy. Więcej powiem, zastosowanie barlowa może poprawiać uzyskane obrazy (np. zmniejszyć kome! ). Tutaj niezgadzam się z Ori.

Jeśli jednak wybierzesz barlow'a, to koniecznie w oprawie 2 calowej.

 

ciemnego nieba

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam Celestron Ultima 2x i powiem szczeze ze moje subiektywne odczucie przy niektorych podejsciach bylo takie ze LVW8+CU2x dawal lepszy obraz niz LVW5 (obrazy testowane na Saturnie w N6"). Byc moze to kwestia jakis specyficznych warunkow atmosferycznych. Czekam zeby w tym roku zobaczyc czy lepsze jest malzenstwo LVW 5mm + CU 2x czy tez LV2.5mm.

 

Naglerkow na poziomie do 10mm nie posiadam niestety zeby porownac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat CU APO x2 to przyzwoite szkło i nie wprowadzi abberacji chromatycznej. Prawdą jest, że CU bardzo dobrze dogaduje się z serią LVW (a i generalnie z większością szkieł) Prawdą jest ( ;) ), że sensowny barlow z masowym przeciętnym okularem potrafi dać lepszy obraz niż tej samej klasy szkło o 2x mniejszej ogniskowej. Natomiast ciągle będą szkła, które zakasują CU APO 2x z załadowanym nawet przyzwoitym okularem. I tu już kwerstia wyboru strategicznego. Czy nie uznajesz kompromisów jakościowych (a wtedy czekają cie takie szkła jak XW5, XW7 ,seria LVW/LV, WO UWAN 7mm, coś ze stajni Tele Vujka) czy też wybierzesz drogę dobrego lub bardzo dobrego barlowa (CU APO 2x będzie tu robiło jako najsłabsze dopuszczalne szkło).

 

Przy ogniskowych jakie cię interesują, nie musisz kupować barlowa 2". Okulary w okolicach 10-15mm są w oprawach 1,25". Druga sprawa, to koszt barlowa 2". Jeżeli ma być to dobre szkło (Tele Wuj lub coś tej klasy) to szykuje ci się wydatek w okolicach 1 Kpln... a to już praktycznie koszt np. XW5/XW7 czy UWANa 7ki od Wujka Optyka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałbym się na okular, ale boję się że otrzymany obraz będzie ciemny (7 soczewek). Mam taką sytuację z LV 2.5. Nie wiem czy to granica możliwości optyki w teleskopie czy słaby seeing. Nie miałem okazji go porządnie potestować, ale obraz był sporo ciemniejszy, na tyle że do obserwacji tym okularem zostały chyba jedynie planety (dla tego go kupiłem).

Inna sprawa to uzyskane powiększenie. Na takim sprzęcie jaki mam teraz jest OK. W przyszłości chciałbym zmienić teleskop na coś o rozmiarze 10'' i może się okazać, że nie będzie szansy z niego skorzystać.

Barlow pozwoli lookać przez te okulary, które mam. Tylko co przez nie zobaczę (jaka będzie jakość)? Czy w efekcie będę musiał kupić inny okular? :blink:

 

 

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałbym się na okular, ale boję się że otrzymany obraz będzie ciemny (7 soczewek). Mam taką sytuację z LV 2.5. Nie wiem czy to granica możliwości optyki w teleskopie czy słaby seeing. Nie miałem okazji go porządnie potestować, ale obraz był sporo ciemniejszy, na tyle że do obserwacji tym okularem zostały chyba jedynie planety (dla tego go kupiłem).

Inna sprawa to uzyskane powiększenie. Na takim sprzęcie jaki mam teraz jest OK. W przyszłości chciałbym zmienić teleskop na coś o rozmiarze 10'' i może się okazać, że nie będzie szansy z niego skorzystać.

Barlow pozwoli lookać przez te okulary, które mam. Tylko co przez nie zobaczę (jaka będzie jakość)? Czy w efekcie będę musiał kupić inny okular? :blink:

Grześ

 

Oj, ktoś ci głupot nawciskał. Obraz masz w LV2.5 ciemny bo masz tam ogromne powiększenie. Nie ma większego znaczenia czy okular ma 4 czy 7 soczewek. Nie przy obecnych technologiach FMC.

 

Zacytuje ci zdanko z celestii:

 

KAŻDY DWUKROTNY WZROST POWIĘKSZENIA, POWODUJE CZTEROKROTNY SPADEK JASNOŚCI OBRAZU I NIE MA ZMIŁUJ SIĘ!!!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się kryje dokładnie pod tym σ ?

 

Bo tak w sumie, jeżeli to jest wartość zmiany powiększenia, to wszystko się zgadza. Dwa do drugiej to cztery. Kurde, ja z wzorów to jestem cienki bolo. Jak nie wbije sobie łopatą do łba na pamięć, to kaplica.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wlasnie jest ta funkcja, spoko jak znajde dokladnie o co chodzilo to dam znac a nie chce ciemnoty wciskac nie majac pewnosci.

Pamietam, ze wlasnie na zajeciach kiedys tez doszedlem do tego, ze bedzie 4 i zostalem sprowadzony do parteru, ze wlasnie pierwiastek z funkcji szumu trzeba wyciagnac.

 

Na razie spokojnie, pewnie troche potrwa zanim dojde co i jak. Wtedy postaram sie wyjasnic tak, zeby kazdy zrozumial. Na czuja wiem o co chodzi ale wole sie podeprzec jakas literatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra najprosciej jak sie da.

 

σ^2=n

 

gdzie n to ilosc fotonow zmierzona na detektorze a σ to odchylenie standartowe czyli rozrzut wynikow.

Tak jak mowilem rozklad fotonow opisujemy funkcja Gaussa ale w to juz sie nie bede zaglebial.

W kazdym badz razie choc przy 2 razy wiekszym powiekszeniu mamy 4 razy mniejsze pole widzenia to niebo jest ciemniejsze tylko 2 razy. I to ostatnie zdanie mam nadzieje, ze jest zrozumiale :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobsonme:

Opracowanie które podlinkowałeś to drobiazgowa rozprawka na temat fotometrii gwiazd przy użyciu detektora CCD. Autor analizuje wpływ czynników zakłócających sygnał gwiazdy( atmosferyczne, optyczne, elektroniczne-szumy matrycy, zaświetlenie nieba etc).

 

Mam wątpliwości, czy jasność tła nieba traktowana przez Autora jako "szum" sygnału zarejestrowanego na CCD i jasność obrazu ( w tym LP) w rozumieniu Celestii to te same pojęcia :Boink:

 

Hejkum-Kejkum! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra najprosciej jak sie da.

 

σ^2=n

 

gdzie n to ilosc fotonow zmierzona na detektorze a σ to odchylenie standartowe czyli rozrzut wynikow.

 

a w którym miejscu jest ta funkcja, bo ja tutaj widze równanie?? oczekuje wyjaśnień w jakich warunkach oczekujesz, że niebo bedzie 2 x ciemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne rady. Zdecydowałem się na okular, chociaż nie koniecznie Nagler. Wybrałem WO UWAN 7. Fajnie byłoby wypróbować to szkiełko przed zakupem.

 

dobry wybór - co ja mówię....swietny wybór!

 

Jeżeli chodzi o wypróbowanie szkła przed zakupem, proponuję zdzwonić się ze sprzedawcą, i upewnić

czy po zakupie okularka, w ciągu krótkiego czasu możesz go odesłać albo wymienić na inny

 

Z tego co się orientuję w ciągu 10 dni od zakupu masz prawo, bez podania powodu, do zwrotu zakupionego towaru

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec dobrze postaram sie troche doglebniej wyjasnic o co biega.

 

64e7589b2d8fa6814f6d38f06cd3b43b.png

 

Czyli odchylenie standardowe.

X z kreska to srednia arytmetyczna, x to wartosc mierzona a N to liczba pomiarow.

 

Rozklad foronow od zrodelka opisujemy funkcja gestosci prawdopodobienstwa.

 

be00a2e42cb6b996159e99aa1d27750a.png

 

A teraz troszke o tym jak to wyglada w praktyce.

 

Wyobrazmy sobie jakis detektor, CCD, oczko czy cokolwiek innego.

Dla uproszczenia posluzymy sie tylko ogniskowa. Wiec swiatlo od obiektu daje nam zliczenie na 4 pikselach odbiornika. Jesli powiekszymy ogniskowa 2 razy to obraz powiekszy nam sie 4 razy i bedzie widocznny na 16 pikselach. Aperture mamy taka sama wiec wydaje sie, ze srednio na jeden piksel bedzie przypadac 4 razy mniejszy sygnal. No i wlasnie guzik prawda. Bo musimy tu uwzglednic to σ^2. A to czy nam swieci gwiazdka czy tlo to jest juz dla naszego rozwazania nieistotne.

 

Zastosowanie praktycznie praktyczne.

 

Zapewne wiekszosci z was znany jest fakt ze przy zwiekszeniu powiekszenia zwiekszamy zasieg graniczny naszego sprzetu. Gdyby dwukrotne zwiekszenie powiekszenia zmniejszalo jasnosc na jednostke powierzchni 4 razy nie obserwowalibysmy tego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym wlasnie polegaja rozklady, ze nie wiemy ktory gdzie trafi ale jesli wezmiemy wiazke skladajaca sie z 10000000 fotonow, to potrafimy powiedziec ile fotonow z tej wiazki trafi w okreslony piksel.

 

To pozostaje jeszcze określic co oznacza termin "jasnosc": średnia wartosc z pola pikseli, maksymalna wartosc, suma wartosci z pola piksel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.