Skocz do zawartości

Szukanie komet poprzez SOHO


eReSix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Beer:

 

Nie wiedziałem zbytnio gdzie założyć ten wątek, tak więc jeśli trzeba będzie go przenieść, to się nie obrażę ;)

Mam do Was drogie Koleżanki i Koledzy pytanie. Czy ktoś z Forumowiczów poszukuje komet poprzez SOHO? (http://ares.nrl.navy.mil/sungrazer/index.php?p=cometform). Ja postanowiłem dzisiaj zacząć, nie wiem jednak jak często będę mógł siadać przed komputer i przeglądać zdjęcia, ponadto moje łącze jest tak szybkie, że muszę czekać kilkanaście minut na ich załadowanie. Jednak słyszałem już o odkryciu komety przez Polaka właśnie dzięki tej stronie. Na liście komet znalazłem m. in. Terry'ego Lovejoy'a, który zasłynął z odkrycia dokonanego za pomocą cyfraka. Może i mnie się poszczęści? ;) Na pewno następnym krokiem będzie 'namacalne' poszukiwanie komet na niebie myself-made telepem :rolleyes:

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Rafał :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było kilka wątków na ten temat, chociaż ostatnio cisza, ale znajdziesz sporo informacji zarówno tutaj, jak i u kolegów z http://astro4u.net/.

Najlepiej szukaj po słowie "sungrazer"

Na przykład tutaj: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13233 masz wątek o odkryciach Arka Kubczaka, a tutaj:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13382 moje pytanie, jak Oni to robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Data raportów: 24 listopada

Godzina raportów według Naval Research Laboratory: 13:36:02 i 13:36:04

 

Wczoraj wieczorem, równolegle z doświadczonym Chińczykiem, Hua Su, zaraportowałem nową kometę z rodziny Kreutza. Obiekt jest prawdziwy i nieznaleziony przez nikogo wcześniej.

 

kometa.gif

 

Nadlatuje od dolnego brzegu zdjęcia (Rozmyta plamka)

Znajduje sie na prawo od wyświetlanej na animacji godziny. I

 

Różnica w raportowaniu komety pomiędzy mną a Hua Su, wynosiła zaledwie 2 sekundy! A więc można powiedzieć w przybliżeniu równa czasowi dostępu do danej strony internetowej. Czyli zgłoszenie dokonane niemal jednocześnie.

 

Tak więc dorzucam swój mały grosik w odkrycia polskich komet SOHO.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczere gratulacje :Beer: Ja mam jakoś mieszane uczucia co do C2... Jak widać niesłusznie :Salut:

 

:notworthy:

 

 

I źle że masz mieszane uczucia.

Jeśli chcesz wiedzieć, to w okresach październik-grudień i kwiecień-czerwiec, zdecydowaną większość komet Kreutza odkrywa się na C2, gdyż w tym okresie panują dogodne warunki do znajdywania słabszych komponentów.

 

Dziękuję :)

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Przez 24 godziny nie spływały w ogóle dane na serwer.

W końcu zaczęto je zrzucać za jednym razem.

20 minut przed sukcesem dostrzegłem inną kometę, jednak niestety w jej przypadku Hua Su uprzedził mnie o 2 minuty.

Z następną było już po mojej myśli.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Michale !!

 

Oto owe raporty:

 

Nov 24 2007 13:36:04 Michal Kusiak

--------------------------------------------------------------------------------

Potential comet:

Images: C2; 1024x1024 images.

(0,0) Upper Left.

20071124

Kreutz group comet.

0300 401 1016

0324 395 994

--Michal Kusiak

 

Nov 24 2007 13:36:02 Hua Su

--------------------------------------------------------------------------------

 

Potential comet:

Images: C2; 1024x1024 images.

(0,0) Upper Left.

2007/11/23

Kreutz group comet.

0300 401 1013

0312 399 1014

--Hua Su

--------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to że kolejny Kreutzowski grosik wpadł do kieszeni.

 

mmez5.th.gif

 

 

 

Dec 10 2007 13:50:15 Tony Hoffman

 

Confirming comet of:

Images: C2; 20071210 12:55:34

Kreutz group comet.

--Tony Hoffman

 

 

Dec 10 2007 13:38:33 Michal Kusiak

Further to my post of...

Images: C2; 1024x1024 images.

(0,0) Upper Left.

20071210 12:55:34

Kreutz group comet.

 

0754 185 982

0806 186 971

0830 188 952

0908 190 922

0930 192 901

--Michal Kusiak

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.