Skocz do zawartości

focenie księzyca


Kaladan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Naszukalem sie troche na różnistych stronach dot. astro-foto ale szczerze mówiąc nie znalazlem nigdzie info

jak zabrać sie za focenie księżyca.

 

czy moglibyście moze zapodac mi linki do miejsc w ktorych jest to opisane od podstaw . np.webkamerką albo małą kompaktową cyfrówką. Do tej pory widzialem tylko zaawansowane komentarze, schematy, full informacji które mi nic nie mówia.

 

Najbardziej intryguje mnie webkamerka. jakie modele użyc? od czego rozpocząć focenie księżyca i na razie tylko jego.

 

 

thx za wszelkie linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki kurak ale bylem juz na tej stronce..jak dla mnie typowe blabla..nic konkretnego..

zeby chociaz jakis rysunek byl jak podlaczyl te kamerke

czy wybral te kamerki (Philips Vesta Pro, ToUcam) z jakichs specjalnych powodów? jesli tak to jakich? jakich mozna uzyc innych w roznych przedzialach cenowych. na co zwrocic uwage przy kupnie takiej makerki itd itp.

jak sie podlacza takie kamerki do wyciągu co z czym jak? ja nawet niewiem czy ma mwykrecic obiektywowa soczewke z takiej kamerki czy ja zosstawic? jak to zestroic z ogniskowa wyciagu.?

 

niestety IMHO na kazdej stronie ktora znajdue sa wlasnie takie mniejsze lub wieksze blabla dla tych co juz cos wiedza. a nie ma niczego takiego..od czego moze zaczac ktos bez zadnego pojecia taki..nie wiem..tutorial..

cos jak..np o wyborze okularów na tym forum jest calkiem fajne..

 

moze by podpiac taki temat "focenie ksiezyca dla poczatkujacych" czy cos..wiadomo ze astrofotografia jest trudna, ja chcialbym zaczac od ksiezyca bo na pewno mniej wymagajacy i do montazu i aparatow i lustra itd itp

od czegos trzeba zaczać.

 

dlatego tez uufff alem sie rozpisal ;) nie ide na latwizne proszac o wszystko w jednym miejscu..ale chcialbym wiedziec czy sa takie strony dla total newbie..od A do B..a ja sobie sam juz poczytam..

 

pozdrowiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kombinować z webcamami, kup sobie gotową kamerke Meade - Lunar Planetary Imager, ktora ma wszystko co potrzeba, nawet tulejkę okularowa z gwintem filtrowym zamiast obiektywu. Wkladasz ją do wyciągu teleskopu w miejsce okularu, uruchamiasz zainstalowany wczesniej program sterujacy i możesz celować w Ksieżyc. Jak sie pojawi w okienku podgladu możesz ustawić ostrość, a zoomem cyfrowym możesz to zrobić precyzyjnie i albo cykac fotki, albo nagrywać aviki o zadanych parametrach, ktore się obrabia np. Registaxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbo by się miec wszystko w jednym miejscu :P nie ma tak dobrze :P

http://www.astrofotografia.pl/porady/proce...g/sklejanie.htm

 

Wygogluj coś więcej :P

 

 

Dzięki kolego Kaladan za uznanie - jedyne co moge powiedzieć to to, że ten opis powstał na szybko już prawie 8 lat temu a od tego czasu zmieniło się baaaardzo dużo ! No a z drugiej strony na tym forum jak i na A4u znajdziesz bez liku odpowiedzi dlaczego Vesta i jak to podłączyć - wystarczy ruszyć mózgownicą - przepisów jest bez liku !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą wskazując ten (faktycznie archaiczny) opis kolega uświadomił mi, że na poważnie zająłem się astro niemal dokładnie 8 lat temu. Udało mi się znaleźć swoją fotę z moim pierwszym teleskopem. Prade mówiąc zdrowo się uśmiałem z tego pikczura na którym to wystepuję osobiście :)

 

me_u13.jpg

 

Pozdrawiam !

 

ps. mam nadzieję, że nie będzie źli za to małe OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki ze rozmawiacie na temat ;)

 

"Fotografowanie księżyca od podstaw webcamem albo kompaktem"

Na ten temat można pisać 1000 tomowe księgi!! I w dodatku każdy astrofotograf pewnie ma inne nawyki, innych programów używa innego sprzętu i nnych metod w innych warunkach. Tego się NIE DA zmieścić w jednym temacie. I co gorsza znając najlepsze teorie czytając najlepsze porady teorie i tak będziesz robił beznadziejne fotki bo nie masz wyrobionego doświadczenia!

Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie w garść tego co masz wycelowanie w księżyca i cyk! Po sprawie wypociny wraz z informacjami jak je zrobiłeś zamieszczasz na forum i wtedy zobaczymy co da się poprawić.

Zrobienie pięknej fotografi jest sztuką na którą jednak trzeba zapracować.

 

A więc jaki posiadasz sprzęt? Czym fotografujesz? Z kąd? Podaj jakies dokładne informacje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam prosty telep synte 130/900 eq2 sprzetu do focenia nie mam wlasnie chcialem polukac co by tu najlepszego do księzyca, o Eosie 300d itp bede myslec w pozniejszej przyszlosci i przy innym telepie/montazu

 

troche sie naszukalem na necie. Ciekawe ze czesto rózne strony podaja sprzeczne definicje fotografowania pozaukularowego i ogniskowego :Boink:

 

Zaczać musze chyba na pewno od:

1) kupna dobrego barlowa (najlepiej APO) do wydluzenia ogniskowej

2) kupna cyfrówki za okolo 400/500 zeta.

3) i podlaczenia tego aparaciku jakos z barlowem (bez okularu)..

 

a reszte Kurak to jak piszesz.. trza bedzie kombinowac. NIemniej i tak uwazam ze polskie strony astro-foto to takie blubry . Brak powaznej strony zajmujacej sie propagowaniem tej wiedzy, bylem chyba na 50 w sumie :( a fora to wiadomo wszytko rozbite w linkach i full topicach i znajdz cos.

 

 

pozdrowionka..

 

na razie temat mysle mozna zamknąć. I will be back ;)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a reszte Kurak to jak piszesz.. trza bedzie kombinowac. Niemniej i tak uwazam ze polskie strony astro-foto to takie blubry . Brak powaznej strony zajmujacej sie propagowaniem tej wiedzy, bylem chyba na 50 w sumie :( a fora to wiadomo wszytko rozbite w linkach i full topicach i znajdz cos.

pozdrowionka..

 

na razie temat mysle mozna zamknąć. I will be back ;)

 

To jest niestety prawda :/ niema jakiejść wielkiej bazy danych która zebrała by ogromną wiedze i doświadczenie polskich astrofotografów, proza zycia ... nikt nie ma czasu i pieniędzy ...

 

Kompakcik + barlow bez okularu? :blink: tego jeszcze nie widziałem :D trzeba bedzie sprubować :szczerbaty:

 

Widze że wybrałes alternatywną tańszą wersje "planeciarstwa" czyli bez webcamów i laptopów :D Popieram :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na tyle to sie chyba wysile.Kolega Kaladan powinien zainwestowac odrazu w lepsza webkamerke(vesta,Toucam),bo cena takiej jest porownywalna,a nawet nizsza od ceny kompaktow,ktore sie nie nadaja absolutnie do niczego,a my(ja)"nieszczesnicy" ktorzy je(kompakty) kiedys nabylismy,wyciskamy z nich co sie da, sporym nakladem nerwow i z marnym(w porownaniu do dobrej webkamerki)efektem fotografowania planet czy ksiezyca w duzej skali.

Pozdrawiam i zycze trafnego wyboru, ktory bedzie tym trafniejszy, im bardziej bolesny hihihi,ale to tylko astrofotografia na szczescie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym web camera jest lepsza od przyzwoitego kompaktu? Pytam, bo mam Canona S3 IS, którego wykorzystuję głownie jako kamerę video i tutaj sprawuje się nieźle. Czy web kamerki są aż tyle czulsze?

Oczywiście w tym wypadku można robić tylko projekcję okularową, ale nie wiem czy kupować jakiś adapter do kompakta czy sobie darować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie,ze dokupienie adaptera juz Cie nie minie,hihihii,tak to niestety dziala,ze czesto brnie sie w rozwiazanie ktore sie wybralo.Jak ze starym samochodem,albo sie wysilisz na kupno nowego,nowszego,albo ladujesz wszystko co masz w czesci zamienne.

Oczywista przewaga webkamerki,to mozliwosc zdemontowania jej obiektywu.Jeszcze nie widzialem ladnego zdjecia Ksiezyca z kompaktu,a im wieksza skala,tym roznica na korzysc kamerki(odpowiedniej kamerki)wieksza.Popatrz na wyniki,gotowe zdjecia,to wiele mowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat mam i tak. Zdjęcia księżyca na razie robię w ognisku głównym lustrzanką i tak pewnie pozostanie na jakiś czas. Miałem zamiar popróbować z planetami i ewentualnie Słońcem, ale najpierw będę musiał sobie sprawić jakiś montaż z napędem, żeby zabawa nie zamieniła się w katorgę. Wtedy też będę mógł spróbować pofotografować DS'y na krótkich ogniskowych. W kompakcie i lustrzancje pociąga mnie to, że nie muszę targać ze sobą laptopa, chociaż w końcu jak mnie to wciągnie to przed tym nie ucieknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na tyle to sie chyba wysile.Kolega Kaladan powinien zainwestowac odrazu w lepsza webkamerke(vesta,Toucam),bo cena takiej jest porownywalna,a nawet nizsza od ceny kompaktow,ktore sie nie nadaja absolutnie do niczego,a my(ja)"nieszczesnicy" ktorzy je(kompakty) kiedys nabylismy,wyciskamy z nich co sie da, sporym nakladem nerwow i z marnym(w porownaniu do dobrej webkamerki)efektem fotografowania planet czy ksiezyca w duzej skali.

Pozdrawiam i zycze trafnego wyboru, ktory bedzie tym trafniejszy, im bardziej bolesny hihihi,ale to tylko astrofotografia na szczescie:)

 

Ja pozwole się nie zgodzić z kolegą :szczerbaty: Oczywiście nie zamierzam poddawać w wątpliwość faktu że dobry webcam będzie robił o wiele lepsze zdjęcia. Ale że jest to lepsza i tańsza alternatywa to musze zaprzeczyć! Do webcamerkowania trzeba mieć dobra kamerke + laptop + prowadzenie do teleskopu co w sumie nie wychodzi tak tanio i różowo :/ Więc jeżeli nie chce się odrazu zacząć na poważnie na full zajmować foceniem planetek to chyba bezsensu kupować cały osprzęt? Kupiłem adapter i kompakta do którego rodzina się dołożyła i teraz wszyscy sa szcześliwi bo jest aparat w domu i mam coś do zabawy w astrofotografie.

Ale zgadzam się, bezsensem jest kupowanie kompakta jeżeli tylko ma być wykorzystywany do focenia nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.