Skocz do zawartości

XW 10 vs. Nagler 11


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Wyskoczyly mi pewne wydatki i zakup mojego pierwszego Pentaxa musialem odlozyc na miesiac czy dwa.

Niestety jak sie na cos za dlugo czeka to zaczynaja do glowy rozne glupoty przychodzic.

 

I tak jak w temacie, okulary cenowo bardzo podobne, ogniskowe tez, sluzyc by oba mialy do obserwacji DS i sie tak zastanawiam co bedzie dla mnie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

why?

 

W wynikach porównań nagler vs. pentax przeważają dwa stwierdzenia:

1) XW jest lepsze w wolniejszych refraktorach - nagler w szybkich newtonach

2) Do 10mm pentax - powyżej nagler. Ta relacja jest silniejsza od pierwszej

 

:Salut:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaale u dobsonme w stopce pisze: Newton 0.35m f/4.2

więc chyba jednak nagler

nie wiem jak to bedzie z XW 10, ale siódemka z tej serii jest tak doskonale skorygowana, że z pewnością

poradzi sobie również z f/4.2

 

istotne są także inne parametry stałe - wszystkie XW mają komfortowy ER na poziomie 20 mm, a atutem Naglera jest pole (82 do 70st Pentaxa)

 

 

pozdrawiam

 

P.s. Dobsonme sadzę, że jakościowo okulary będą bardzo zbliżone.....

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...Bardziej mnie interesuje, jesli wjade w jakas gromade galaktyk to ktorym okularem zobacze slabsze obiekty?"

 

Naglerem lub pentaxem 7mm...

 

Teha ma newtona o bardzo podobnych parametrach i ma pentaxa 10mm - pewnie porównywał z naglerem o podobnej ogniskowej. Może coś poradzi...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze 82 stopnie mnie jakos nie powalaja, wg mnie obserwacja przy uzyciu okularow 70 st. jest jednak sporo wygodniejsza. Jednak te 82 :)

 

No własnie, wchodzimy w subiektywne odczucia - teoretyzowanie przy doborze okularów jest dobre, ale tylko do pewnego stopnia, dopiero możliwośc własnego sprawdzenia sprzętu, posuwa sprawę do przodu - ja wiem że to trudne......ale moim zdaniem to rozwiązanie optymalne

 

nigdy nie kupiłbym okularu za kafla, na podstawie opowiadań....jakby nie były wspaniałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam celuję w Pentaxa, zostałem przekonany przez liczne recenzje na CN o lepszym kontraście w XW. Spokojnie starcza mi pole 70*. Jakość wykonania XW w mojej ocenie jest lepsza od Naglerów. Czy obrazy są lepsze? Z mojego koślawego oka wydaje się, że nie jest to różnica powalająca na kolana, przynajmniej w tym zakresie ogniskowych. I jednym i drugim zobaczysz zasadniczo to samo.

 

Gdybym miał drugi raz celować, to do strzelania w gromadki galaktyk to wybrałbym XW7. Dla 4.3 (czy tak jak u Ciebie 4.2)to chyba najlepszy power. W XW 10 często mam jeszcze za jasne tło. Dopiero jak wsadzę LVW5 lub pożyczonego Naglera 7mm, to mam większy zasięg i wyłazi drobnica.

 

 

Ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tehą jeśli chodzi o to co zobaczysz. Różnice będą z pewnością bardzo subtelne, raczej niedostrzegalne. Różnica w ER- Pentax 20mm, Nagler 11- spora. Pole też nieco inne. Natomiast nie zgodzę się z Sumasem jeśli chodzi o krzywiznę pola. Mam Naglera 11 i stosuję go z refraktorem 152/1200. Obraz jest ostry w całym polu i ne zauważyłem krzywizny pola. Oba okulary jak najbardziej godne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naglera 11mm użytkowałem z Taurusem i był to mój drugi ulubiony okular zaraz po 17mm Naglerze. Jednak nie miałem możliwości porównać go z Pentaxem. Dla mnie za Naglerem przemawia przede wszystkim duże pole widzenia, może nie dla każdego jest to ważny czynnik ale ja jednak uwielbiam oglądać obiekty w szerokim otoczeniu. Oczywiście nie ujmując nic Pentaxowi bo on ma też pole duże jednak w porównaniu z Naglerem jest ono znacznie mniejsze.

Jak najbardziej polecam to szkło. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym wyjsciem bylo by pewnie kupic oba:)

Moze jadnak Nagler. A moze i nie.

Aaaa, podejmowanie decyzji mnie wykonczy.

 

Oba przy tak zbliżonej ogniskowej to już rozrzutność :lol: Któregokolwiek kupisz będziesz zadowolony. Miałem w ręku tego Pentaxa 10mm oraz 40mm serii XW i są super. Sam posiadam 11 Naglera i też jestem zadowolony :D Pentaxa mam starszą 40-tkę XL i...też jestem zadowolony :D A 17-tka Naglera o której wspomniał Rammstein5 też fajna. Również jestem z niej zadowolony. Jak kiedyś zafunduję sobie 2" bino Sieberta to dokupię drugą 17-tkę. Będzie jazda :banan: Tylko koszt takiego ustrojstwa, ojoj :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sam stwierdziłeś, że pole Naglera Cię nie powala to ja bym poszedł w Pentaxa.

Zresztą sam poszedłem ;)

 

Masz okular o świetnej mechanice, z wykręcaną muszlą oczną, ER 20mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.