Skocz do zawartości

przesuniecie ku czerwieni


Rekomendowane odpowiedzi

czy ktos tutaj z forumowiczow orientuje sie gdzie mozna znalezc materialy dotyczace

konkurencyjnych teorii wiążących przesunięcie widma obiektów pozagalaktycznych ku czerwieni z innymi zjawiskami fizycznymi niż standardowe prawo Hubble'a?

 

Slyszalem kiedys o astronomie ktory sie nazywa Arp. pomijajac inne fakty? wdl niego galaktyka NGC4319 jest polaczona mostem swietlnym z kwazarem markanian 205. Przesuniecie widma wskazuje ze ngc znajduje sie w odleglosci 107mln lat sw , a kwazar okolo 1,2 mld lś. Jesli sa faktycznie polączone to cos tu nie teges.

 

Wdl opinii niektorych badaczy tego mostu swietlnego nie ma. ale np juz niejaki jack m. sulentic z university of alabama (confirmation of luminous connection between ngc 4319 and markanian 205 , astrophysical journal 1983) poprzez rozlegle analizy fotometryczne doszedl do wniosku ze jednak ten most faktycznie istnieje..

 

to tylko jeden przyklad dotyczacy akurat NGC4319 - ich jest ponoc znacznie wiecej...

 

Pytanie brzmi czy ktos wie cos wiecej na ten interesujacy temat najlepiej po polsku ?....

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być w ostatnich numerach Wróżki. :Boink:

 

moze tak a moze nie...skoro sie juz tak "rozpisales" moze napisz cos wiecej ?

 

przesuniecie ku czerwieni moze byc spowodowane np b. silnym polem grawitacyjnym . Interesuje mnie ten temat.

 

ps dodam tylko ze tylko ze kiedys staralem sie dotrzec bardziej oprocz Arpa do teorii astrofizyka Vigiera (mechanizm wyczerpanego swiatla ), Varshniego czy Tiffta (kwantyzacja przesuniec), czy astronoma Geoffreya Burbigea ale chcialbym wiecej konkretnych info.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
czy ktos tutaj z forumowiczow orientuje sie gdzie mozna znalezc materialy dotyczace

konkurencyjnych teorii wiążących przesunięcie widma obiektów pozagalaktycznych ku czerwieni z innymi zjawiskami fizycznymi niż standardowe prawo Hubble'a?

 

Nic nie wiem na temat mostów świetlnych. Chyba jakaś bajka. Natomiast alternatywą do Hubbla

spotkać się można pod hasłem "starzenie fotonów" szukaj w googlach i na grupach dyskusyjnych.

 

Andy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos tutaj z forumowiczow orientuje sie gdzie mozna znalezc materialy dotyczace

konkurencyjnych teorii wiążących przesunięcie widma obiektów pozagalaktycznych ku czerwieni z innymi zjawiskami fizycznymi niż standardowe prawo Hubble'a?

Pytanie brzmi czy ktos wie cos wiecej na ten interesujacy temat najlepiej po polsku ?....

Po pierwsze - "powyższa wypowiedź", i wszystkie Twoje następne, są już dzisiaj zupełnie nieaktualne, więc ktokolwiek jeszcze coś tu napisze - narazi się na zarzut ignorowania treści postów.

 

Po drgugie - skoro miałoby to być koniecznie po polsku, to, jak przypuszczam, na poziomie nie wyższym, niż notka w "Gazecie Wyborczej".

 

Polecam w takim razie raczej słynny temat "kręgów w zbożu", trochę znajdziesz po polsku...

 

I to by było na tyle, moi Drodzy Słuchacze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem na temat mostów świetlnych. Chyba jakaś bajka. Natomiast alternatywą do Hubbla

spotkać się można pod hasłem "starzenie fotonów" szukaj w googlach i na grupach dyskusyjnych.

 

Andy

nie wiem czy akurat most swietlny to nie arpowski termin. Niemniej na zdjeciach widac cos takiego, tylko ze

to kwestia interpetacji, czy te galaktkyki sa faktycznie blisko i "powiązane" czy jednak daleko.

Arp jako astronom jest przeciez tylko jednym z kolejnych ktorzy watpią w interpretację wszystkich

przesunięć ku czerwieni jako pochodnej efektu dopplera. Wdl innej ksiazki astronomowie mimo silnych poszukiwań nie znalezli potwierdzenia arpowskiego mostu choc sa i tacy ktorzy po szcz. analizach przyznaja mu racje. I badz tu madry, niemniej jak widac problem byl faktycznie konktrowersyjny bo nie angazuje sie czasu pracy teleskopow i innym astronomow dla artykułu z swierszczyka...przynajmniej ja tak uwazam.

 

cygnus

 

"Po pierwsze - "powyższa wypowiedź", i wszystkie Twoje następne, są już dzisiaj zupełnie nieaktualne, więc ktokolwiek jeszcze coś tu napisze - narazi się na zarzut ignorowania treści postów."

 

????? o co chodzi ?

 

i co maja kregi w zbożu do tematu. Twoja wypowiedz nic nie wniosła oprócz moze tego ze zaczynam odbierac Ciebie coraz czesciej jako osobę złośliwą i to na tyle.

 

ps wlasciwie to chyba kolejny watek ktory nie bedzie sluzyl niczemu oprocz osmieszania zamiast dyskusji. Dlatego warto go zamknac.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps2. Udało mi sie dotrzeć do pewnej prezentacji magisterskiej...okazuje sie ze ....(tyczy sie najbardziej kontrowersyjnego markaniana+ngc4319 ) "w ciagu 20-30 lat pojawiały sie prace ze zdjeciami na których był widoczny most badz go nie było" (..) "najnowsze obrazy z teleskopu hubblea (2002r.) jednak nie potwierdzają istnienia tego mostu" "merkanian i ngc znajduja sie w odleglosciach wskazywanych przez redsfifty..(..) most jest efektem projekcji nakładających sie na siebie otoczek kwazara i halo galaktyki"

"na brak fizycznego kontaktu wskazuje brak linii emisyjnych w domniemanym połączeniu oraz obserwacje miedzygwiazdowych linii absorpcyjnych z ngc4319 w widmie mrk205"

"(...) obecnie temat kontrowersji poczerwienienia juz w zasadzie nie istnieje..(..)

 

no to ładnie...to jest tak jak sie bazuje na ksiazkach z czasów przed potopowych..szkoda tylko ze tak ciekawy temat markeniana został wyjasniony na zasadzie "ostatniej strony wrózki" i "kręgów zbożowych" , i jakichs insynuacji ..extra! super! :Salut:

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.