Skocz do zawartości

soczewki, okulary , filtry!!


el_skywatcher

Rekomendowane odpowiedzi

więc mam proble..

nie wiem co do czego służy!!

widziałem pełno rodzaów soczewek - nie wiem która ma jakie funkcje i do czego służą..

kolejne nurtujące pytanie to ogrom filtrów w różnych cenach w różnych kolorach i jeszcze nie wiem co oznacza 1,25" i 2"

no i jeszcze te okulary.. nie mówiąc o ogromie wyboru to jeszcze ceny.. no i ch funkcje..

NEED HELP!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak stawiasz pytanie to chyba nie doczekasz się odpowiedzi.

Na co liczysz ,że ktoś zrobi dla Ciebie encyklopedię sprzętu ?

Napisz co widziałeś , gdzie widziałeś i pytaj konkretnie.

Jeśli nie chce Ci się zadać pytania to nie licz ,że komuś będzie się chciało odpowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc 1,25" i 2" są to średnice występujących okularów i filterków, kazdy filterek służy do czego innego, kolorowe filterki typu czerwony, niebieski, zielony itd. są to przeważnie filterki planetarne inne typu OIII, UHC poprawiają kontrast oglądanych DS-ów poprzez wygaszenie niekorzystnekgo światła itd. Kupując filterek masz do niego opis więc watro zagłębić się w tekst.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem pełno rodzaów soczewek - nie wiem która ma jakie funkcje i do czego służą..

kolejne nurtujące pytanie to ogrom filtrów w różnych cenach w różnych kolorach i jeszcze nie wiem co oznacza 1,25" i 2"

no i jeszcze te okulary.. nie mówiąc o ogromie wyboru to jeszcze ceny.. no i ch funkcje..

NEED HELP!!

1,25 i 2 to są rozmiary wyciągu chyba w calach
nie ma co.. strasznie mi pomogłeś xD

dzięki za chęci xD

 

soczewki, okulary ...pomocy

 

Emilon odpowiedział dokładnie adekwatnie do tego jak zapytałeś ;)

Sprecyzuj bardziej gramatycznie pytanie, a mniej dramatycznie będzie można na nie odpowiadać ... soczewki, okulary... hmmm. Naprawdę nie wiedzieć o co pytając ...

 

;)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj czytaj czytaj

Tu masz kilka linków do encyklopedycznie podanej wiedzy poza forum

 

Ogólnie

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...y_filtry_filtry

 

Filtry

 

http://astronoce.pl/katalog.php?katid=3

 

Okulary

 

http://astronoce.pl/katalog.php?katid=2

 

Soczewki Barlowa

 

http://astronoce.pl/katalog.php?katid=4

 

Testy i opisy różnego sprzętu

 

http://astronoce.pl/testy_an.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma co.. strasznie mi pomogłeś xD

dzięki za chęci xD

 

Po zapisaniu się na nowe forum warto się po tym miejscu ROZEJRZEĆ.

Grzecznie jest jakoś się przedstawić.

 

Jeśli potrzebujesz jakiejś konkretnej pomocy, czy rady - lepiej najpierw napisz sobie na kartce, czego chciałbyś się dowiedzieć i spróbuj sam znaleźć w tym forum albo i poza forum w internecie, stosowne informacje. Jeśli nie możesz sobie sam poradzić - sformułuj pytanie na Forum w krótkich, żołnierskich słowach, ale ZROZUMIALE, nie siedzimy w Twojej głowie i nie mamy pojęcia, co, gdzie, kiedy, jaką rozmaitość stuffu widziałeś.

 

Wcześniej wypadałoby WYTRZEŹWIEĆ.

 

Po obcesowym "obcięciu" Emilona - nikt już nie powinien się wysilać, ale Forumowicze, nie wiedzieć czemu, bawią się w "zgaduj - zgadula, w której ręce złota kula", i ciągle coś podpowiadają wg własnych wyobrażeń.

 

 

 

A teraz sam będę niepoprawny i spróbuję odpowiedzieć na te pytania, których treści domyśliłem się.

 

1.25" oraz 2" - to jest zwykle jakaś długość, wyrażona w anglosaskich jednostkach miary:

1 cal (inch, ") = 2.54 cm.

 

Filtry bywają różne: i poprzeczne, i podłużne. Mogą być np. filtry do wody, filtry elektroniczne, filtry do wybierania rekordów z bazy danych.

 

Okulary, jak sama nazwa wskazuje - służą do noszenia na nosie. Czasem dla ozdoby, czasem dla niepoznaki, najczęściej dla korekcji wady wzroku, czyli żeby lepiej widzieć. Ale bywają też przy teleskopach i lornetkach, mikroskopach... Nie wiem, które z nich widziałeś.

 

Soczewki - ostatnio bardzo popularne są kontaktowe, które służą do korekcji wad wzroku. Jest to rodzaj okularów ale bez oprawki, nakładane wprost na gałkę oczną. Niestety, jest też wiele innych soczewek, np. soczewki magnetyczne w telewizorze czy soczewki elektrostatyczne, np. w dziale elektronowym. Z soczewek zbudowane są obiektywy fotograficzne i wszelkie inne. Istnieją też soczewki grawitacyjne...

 

Ceny - no cóż, o te raczej należałoby zapytać na forum ekonomicznym, ale cena jest wyrażonym w jednostkach waluty wskaźnikiem 1) jednostkowej wartości towaru, 2) popytu rynkowego na towar, 3) podaży rynkowej towaru.

 

 

Poważniej i astronomicznie - wg domysłów:

 

W sprzęcie astronomicznym 1.25" albo 2" to standardowa średnica oprawy okularu. Okular to ta "soczewka", w którą się zagląda, żeby coś sobaczyć przez teleskop, lornetkę, mikroskop. Dzięki standaryzacji średnicy oprawy okulary różnych producentów pasują do poszczególnych egzemplarzy sprzętu.

 

Soczewka występująca w nazwie osprzętu astronomicznego to zwykle "soczewka Barlowa" - element optyczny pozwajający (poprzez umieszczenie go pomiędzy okularem a wyciągiem) na uzyskanie większego powiększenia, niż uzyskiwane w danym sprzęcie przy użyciu tego samego okularu.

 

"Wyciąg" to zespół teleskopu, służący do połączenia tubusu (głównej rury teleskopu, w której jest oprawiony obiektyw w postaci dużej soczewki z przodu lub zwierciadła na dnie rzeczonej rury), z okularem, a ponadto, dzięki mechanizmowi umożliwiającemu zmianę długości (wyciągu), umożliwia ustawienie ostrości.

 

"Filtry" w astronomii obserwacyjnej służą do prowadzenia obserwacji poszczegółnych obiektów na sferze niebieskiej. Innych filtrów używa się do obserwacji Księżyca, innych do obserwacji Słońca (bez filtra NIE MOŻNA!), inne do obserwacji mgławic.

 

Z poważaniem - Miłek

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.