Skocz do zawartości

Aparat kompaktowy do Synty 8" f/5


kurzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem na kupnie aparatu cyfrowego kompaktowego.

Aparat głównie będzie wykorzystywany na wycieczkach itd.

Ale mając teleskop mozna też czasami pstryknąć zdięcie łysemu a może nawet jakiejś planetce.

I teraz pytanie.

Jaki aparat do 500 zł bedzie najlepszym rozwiązaniem w tej dziedzinie ??

Jak go dołączyć do okularu ( raczej projekcje okularowe bede stosował z okularem NLV 5mm )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem na kupnie aparatu cyfrowego kompaktowego.

Aparat głównie będzie wykorzystywany na wycieczkach itd.

Ale mając teleskop mozna też czasami pstryknąć zdięcie łysemu a może nawet jakiejś planetce.

I teraz pytanie.

Jaki aparat do 500 zł bedzie najlepszym rozwiązaniem w tej dziedzinie ??

Jak go dołączyć do okularu ( raczej projekcje okularowe bede stosował z okularem NLV 5mm )

 

5 mm okular ma za mały otwór i robiąc zdjęcia wyjdzie na nich czarna obwódka. Polecam okulary powyżej 18 mm.

 

Gdy fociłem Canonem A75 i A95 nie miałem problemu zczarną obwódką przy okularze 20 mm, gdy robiłem zdjęcia Canonem A610 już lekka obwódka była widoczna.

Teraz mam Canona A460 i nie testowałem go jeszcze w foto przez teleskop.

 

Generalnie szukaj aparatu który ma małą średnicę obiektywu, ale chyba ważniejsze jest by miał możliwość manualnego ustawiania czasu i przysłony (tryb manualny). Choć to nie jest aż tak niezbędne gdy aparat dobrze sobie radzi z pomiarem światła.

 

Polecam też robić foty czarno białe, na kolorowych wychodzi aberracja - nie lubiłem focić Księżyca i Słońca w kolorze.

 

Moje przykładowe zdjęcie Słońca i Księżyca Canonem A610 poniżej...

 

 

Słońce - 28 kwiecień 2006 r. 09:55:14 CEST

Canon A610 + Newton U 150/900 + folia Badera

 

200604280955149vu.th.jpg

Powiększ ...

 

 

Księżyc - 25 kwiecień 2007 r. 20:19:53 CEST

Canon A610 + Newton U 150/900

 

20070425201953ah8.th.jpg

Powiększ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy nie lepiej jakąś przejsciówkę bezpośrednio do okularu ?? ( astrokrak zaproponował mi taką opcje ).

Proszę o opinie które rozwiązanie lepsze ( cenowo to samo tylko zę w tej przejsciówce musze poświęcić jeden okular który bedzie służył do foto )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jak chcesz zrobić taki sparing, to jednak dołóż jakiś komputer do tego webcama, żeby dać mu jakąś szansę na walkę ;)

aparat potrafi "pracować" samodzielnie, kamera internetowa już nie, więc używanie kamery wiąże się najczęściej z koniecznością posiadania laptopa, zapewnienia zasilania itp pomyśl o tym

 

a pozatym pamiętaj również o różnicy pola obrazu w kamerce i aparacie w projekcji, już nie mówiąc o rozdzielczości uzyskanego obrazu, który jest o rząd wielkości większy nawet w najtańszym dzisiejszym kompakcie w porównaniu do webcama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie laptop jest i zasilanie też. Dzieki twojej wypowiedzi znowu sie skłaniam w strone aparatu..........sam juz nie wiem <_<

 

w innym temacie znalazłem wypowiedz polarisa:

 

"Księżyc w szerokich ujęciach może być focony Canonem, ale avikowanie planet i szczegółów księżycowych to już tylko kamerką - Vesta, ToUcam..."

 

wiec jak ????

 

 

PS. gryfa prosiłbym o może jakiś przykład zdiecia wykonanego przy pomocy tego uchwytu

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia dlaczego Księżyc i planety nie mogą być robione kompaktem? Mój S3 IS kręci filmy 640x480x30kl/s. Kompresja jest bardzo słaba więc jakość nie cierpi. Cierpi za to karta i na karcie 2GB mogę wepchnąć 15min filmu. Czułość podczas kręcenia filmów też jest całkiem przyzwoita. Jak już będę miał montaż to zrobię trochę testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia dlaczego Księżyc i planety nie mogą być robione kompaktem? Mój S3 IS kręci filmy 640x480x30kl/s. Kompresja jest bardzo słaba więc jakość nie cierpi. Cierpi za to karta i na karcie 2GB mogę wepchnąć 15min filmu. Czułość podczas kręcenia filmów też jest całkiem przyzwoita. Jak już będę miał montaż to zrobię trochę testów.

 

Nie ma problemu, kompaktem można kręcić fajne awiki. Szczególnie przyjemnie, jak się ma kawałek przyzwoitego szkła. Ale przy gorszych szkiełkach też można powalczyć. No i liczy się też to, że możesz w dosyć szerokim polu zarejestrować ulotne zjawisko.

Tu masz przykład rejestracji przelotu ISS na tle tarczy Księżyca, za pomocą A630:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=17669&hl=

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to były moje pierwsze próby kompaktem a530 przy pomocy adaptera baadera synta 200/1200 okular z zestawu 25 mm

 

 

Spory szum na Księżycu. Zastanawia mnie jaka czułość ISO ma to zdęcie. W EXIFie nie doczytałem tego.

Polecam ustawianie najmniejszego ISO.

 

Popracuj nad obróbką zdjęcia. Da się wycisnąć sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.