Skocz do zawartości

350D + długie czasy


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Philips, zastanow sie nad PCMCIA z com'ami zamiast usb. Ja typowo mam dwa comy zajete - jeden do montazu, drugi do canona. Ty bedziesz mial wiecej, bo z tego co piszesz dojdzie robofocus i termometr. Co prawda z tego co wiem w tym wypadku konwertery usb->com dzialaja ok, jednak znam przypadki, gdy konwertery zawodza: np. upgrade oprogramowania w pilocie.

 

Jale, czy Delphinus wspiera ustawianie ostrosci w canonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips, a ja Ci życzę powodzenia :) Bedziesz miał niezłą pajęczynę z kabli. Co do światłosiły to 0,8 to dużo jeśli rozważamy zakres dużych światłosił i mało jesli rozważamy zakres małych światłosił :rolleyes:

 

P.S. Nie dziwi Cię się ile trzeba jeszcze opanować do focenia Canonem oprócz samego prowadzenia i guidingu? jak się kiedyś z tym wszystkim rozstawisz w plenerze to zobaczysz, że guiding to jest pikuś, kiedy coś innego zawodzi :)

 

A co do "sprawności" to chodzi mi raczej o światosiłę.... z flattenerem mój Stellarvue będzie miał F5.6 a taki ED80 F6 z flattenerem będzie mial już F4.8.... niby tylko 0.8 przesłony.... ale Qbanos twierdzi, że to już dużo.... no nie wiem ... chyba sam sprawdzę....

 

SW 80ED będzie miał z flattenerem f/6 a NIE f/4.8. Ten iloczyn 0,8 przy flattenerze odnosi się do ogniskowej a nie do światłosiły (niestety). Może tak:

 

80ED bez flattenera: f/7,5, ogniskowa 600mm

80ED z flattenerem: f6, ogniskowa 480mm

 

Mamy jasność :)

 

 

pozdro

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 80ED będzie miał z flattenerem f/6 a NIE f/4.8. Ten iloczyn 0,8 przy flattenerze odnosi się do ogniskowej a nie do światłosiły (niestety). Może tak:

 

80ED bez flattenera: f/7,5, ogniskowa 600mm

80ED z flattenerem: f6, ogniskowa 480mm

Wszystko to prawda co piszesz, ale ja mówiłem nie o SW ED80 tylko ED80 F6... tak więc pozwolę sobie uzupelnić twoją wyliczankę:

 

SW 80ED bez flattenera: f/7,5, ogniskowa 600mm

SW 80ED z flattenerem: f6, ogniskowa 480mm

np : http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...&class2=102

 

Stellarvue 80ED bez flattenera: f/7,0, ogniskowa 560mm

Stellarvue 80ED z flattenerem: f5,6, ogniskowa 448mm

np: http://www.stellarvue.com/svnhng.html

 

WO 80ED bez flattenera: f/6,0, ogniskowa 480mm

WO 80ED z flattenerem: f4,8, ogniskowa 384mm

np: http://www.teleskop-service.de/William/William.htm#Zen80

 

... mamy jasność ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno dla mnie jak i pewnie dla większości użytkowników forum "80ED" to zawsze był i będzie albo SkyWatcher (80/600 ED) albo Celestron (80/600 ED)... czyli popularny EDek. Stosuj ogólnie przyjętą terminologię to nie będzie nieporozumień :)

 

Z f/4.8 już można powalczyć i Canonem w ha-alpha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo stacjonarnie przez nastepne conajmniej kilka miesiecy....

 

Myślę, że szybko zmienisz zdanie :) Focenie z miasta to będzie porażka (wiem, wiem, powtarzam się). Nie obwieszaj się za bardzo tymi urządzeniami z ATM'u - pamiętaj, że im więcej gadżetów, tym więcej rzeczy, które potencjalnie mogą nie chcieć współpracować. Droga do zakończenia sesji porażką jest bardzo prosta i krótka :) Chyba, że bedą to hi-endowe rozwiązania, zakmnięte w obserwatorium, to tak.

 

P.S. Np. ten robofocus, czy musisz ustawiać ostrość w sprzęcie o świetle f/2/8 że potrzebujesz precyzji? Nie, masz tylko około f/5. Czasami szybciej można ustawić ręcznie... Wg mnie, przy tak niskim stopniu zaawansowania sprzętowego jest to zbędny (i tochę kosztujący) gadżet.

 

P.S.2. Naprawdę mam nadzieję, że nie mam racji i pójdzie Ci doskonale w realizowaniu siebie w astrofotografii, to fajne hobby :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahm - no bo widzisz, ja osobiście bym sobie jednak biorąc pod uwagę Twoją lokalizacje inne klocki poukładał.

Nie we wszystkich dyskusjach biorę udział ale czytuje różne rzeczy i zazwyczaj się tak uśmiecham do monitora na Twoje pomysły. Obawiam się, że część z nich sama się niebawem zweryfikuje, albo za miesiąc lub dwa jak to poukładasz to będziesz marudził, że wydałeś kope siana a to nie działa jak należy.

Z tego wątku przeraża mnie ilość kabli którymi chcesz to spiąć. To się owszem sprawdza, ale przy sprzęcie wysokiej klasy. Tak długo jak klocki masz w skrzyniach, a nie rozstawione na stałe ilość kabli kosztuje full stresów i czasu podczas konfiguracji. Ja osobiście jestem szczęśliwym człowiekiem od kiedy udało mi się połączenie z kompem zredukować do jednego kabla USB -> kamerka (a z niej) -> montaż. Do sterowania Canonem mam pokazany już w tym wątku pilot (made by Witkowski), a robofocus przy Canonie będzie moim zdaniem średnio efektywny - za to na pewno czasochłonny.

 

Szczerze życzę Ci powodzenia, bo na pewno będziesz go potrzebował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... jestem szczęśliwym człowiekiem od kiedy udało mi się połączenie z kompem zredukować do jednego kabla USB -> kamerka (a z niej) -> montaż.

 

A jaka to konfiguracja urządzeń i jak to uzyskałeś jeśli możesz tak szerzej na ten temat :) Jestem zwolennikiem takich rozwiązań :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego połączenia potrzebna jest kamerka z portem guide + program do guide to obsługujący czyli np tak jak ja mam może to być Alccd5 + guidemaster, może być też któryś z atików (ale te wymagają dodatkowego kabla zasilania) lub któreś z urządzeń w stylu ST4, STV, czy w końcu profi kamerka z wbudowanym chipem do guide (selfguide). Zaletą Alccd5 jest jej waga, zasilanie z portu usb, wbudowany port guide i w sumie spory sensor 1.280 x 1.024 (6,7 x 5,3mm) mogący pracować w trybie subframe (wycinek 640x480 lub 320x200). Dalej z kamerki idzie kabelek do portu guide do montażu i to wszystko :)

 

Link do kamerki!

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego połączenia potrzebna jest kamerka z portem guide + program do guide to obsługujący czyli np tak jak ja mam może to być Alccd5 + guidemaster, może być też któryś z atików (ale te wymagają dodatkowego kabla zasilania) lub któreś z urządzeń w stylu ST4, STV, czy w końcu profi kamerka z wbudowanym chipem do guide (selfguide). Zaletą Alccd5 jest jej waga, zasilanie z portu usb, wbudowany port guide i w sumie spory sensor 1.280 x 1.024 (6,7 x 5,3mm) mogący pracować w trybie subframe (wycinek 640x480 lub 320x200). Dalej z kamerki idzie kabelek do portu guide do montażu i to wszystko :)

 

Link do kamerki!

 

Już mi się spodobała ta kamerka Alccd5. SPC900 ostatnio coś osłab w moich notowaniach ale to może być wina czegoś innego.

Kurcze ja z innego zaboru B) - czy oni nie mogą pisać po angielsku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi się spodobała ta kamerka Alccd5. SPC900 ostatnio coś osłab w moich notowaniach ale to może być wina czegoś innego.

Kurcze ja z innego zaboru B) - czy oni nie mogą pisać po angielsku

Użyj google translatora - przetłumaczy ci na angielski całą stronę.... http://www.google.com/translate_t

 

ta kamerkę juz znam.... nawet zastanwiałem się nad nią jakiś czas temu. A jak z jej czułością w porównianiu do powiedzmy SC3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc czułość jest niższa. Sprawdzałem ze swoją vestą SC2,5 (długie czasy + sensor b&w). Długo się nad tym fantem zastanawiałem, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że guidemaster średnio sobie radzi na słabych gwiazdach. Poza tym w praniu wyszło jednak, że nie miałem jeszcze problemu przy czułości tej kamery ze znalezieniem odpowiedniej gwiazdki w polu bez przesuwania guidera (refraktor 80/400+ barlow2x), a jednak mniej dyndających kabli jest dla mnie znacznie większą zaletą niż odrobinę wyższa czułość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Np. ten robofocus, czy musisz ustawiać ostrość w sprzęcie o świetle f/2/8 że potrzebujesz precyzji? Nie, masz tylko około f/5. Czasami szybciej można ustawić ręcznie... Wg mnie, przy tak niskim stopniu zaawansowania sprzętowego jest to zbędny (i tochę kosztujący) gadżet.

 

No kosztowny są....

jednak pamiętaj, że zakres ustawienia maxymalnej ostrości na wyciągu zmniejsza się wraz z światłosiłą.... i tak przy:

F7 - jest to 0.1mm

F6 - jest to 0.08mm

F5 - jest to 0.055mm

F4.8 - jest to 0.051mm

 

Jak masz takie Stellarvue jak moje, gdzie wyciąg ma długość 79mm i do tego pokrętło potrzebuje 6.3 obrotu aby wysunąć te 79mm to na jeden obrót przypada 12mm. Mój wyciąg ma jeszcze do tego redukcję 1:11. Czyli jeden obrót mikroregulacji porusza wyciąg o 1.2mm. Tak więc zakres maxymalnej ostrości przy F7 to niemal cały jeden obrót, ale przy F4.8 jest to już 1/3 obrotu mikroregulacji.

Ta 1/3 to niby dużo, ale jednocześnie mało...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kosztowny są....

jednak pamiętaj, że zakres ustawienia maxymalnej ostrości na wyciągu zmniejsza się wraz z światłosiłą.... i tak przy:

F7 - jest to 0.1mm

F6 - jest to 0.08mm

F5 - jest to 0.055mm

F4.8 - jest to 0.051mm

 

Jak masz takie Stellarvue jak moje, gdzie wyciąg ma długość 79mm i do tego pokrętło potrzebuje 6.3 obrotu aby wysunąć te 79mm to na jeden obrót przypada 12mm. Mój wyciąg ma jeszcze do tego redukcję 1:11. Czyli jeden obrót mikroregulacji porusza wyciąg o 1.2mm. Tak więc zakres maxymalnej ostrości przy F7 to niemal cały jeden obrót, ale przy F4.8 jest to już 1/3 obrotu mikroregulacji.

Ta 1/3 to niby dużo, ale jednocześnie mało...

 

Chyba przesadzasz :) Nie ustawiałes nigdy ostrości w żadnym sprzęcie o takiej jasności? Tym bardziej jeśli masz micro, uważam, że jest to zbędny gadżet lub kolejna rzecz, która może odmówić współpracy.

 

Zresztą, nie ma co dyskutować, z Warszawy NIE DA się sfocić nic sensownego, czy z robofocusem czy bez... Mam nadzieję, że twoja pierwsza sesja nie będzie bolesnym (i kosztownym) rozczarowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pewne wątpliwości co do podanych wyników - czy mógłbym prosić o wzorek na to? z mojego wychodzą inne wartości np:

800mm f:4 = 0,072mm

1000mm f:5 = 0,09mm

1000mm f:8 = 0,144

 

wszystko to dla matrycy 350D !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pewne wątpliwości co do podanych wyników - czy mógłbym prosić o wzorek na to? z mojego wychodzą inne wartości np:

800mm f:4 = 0,072mm

1000mm f:5 = 0,09mm

1000mm f:8 = 0,144

wszystko to dla matrycy 350D !

Nie wiem z jakiego wzorka Ty liczyłeś, ja liczyłem z wzorka podanego przez Maaxa ( patrz http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18748 ) :

 

Focal Range = 0.000088 x (Focal Ratio)^2

 

skąd Maax wziął ten wzorek - nie wiem... ( z instrukcji Robofocusa ? )

Żeby sobie ułatwić liczenie tego zakresu sporządziłem maly arkusz kalkulacyjny dostępny tu : http://philips.art.pl/goto/forum/viewtopic.php?t=40

Chyba przesadzasz :) Nie ustawiałes nigdy ostrości w żadnym sprzęcie o takiej jasności?

Zapomniałeś, że miałem swego czasy newtona 8" F5..... ustawianie ostrości w nim było bardzo trudne, choć wtedy jeszcze wiele rzeczy nie wiedziałem.

Co do niezawodności Robofocusa, to nic nie wiem, ale mam motofokusa LJ i prócz kilku małych wypadków głównie z mojego powodu ( testów różnych przekładni, zasilania, jak to w ATMie ) nigdy mnie nie zawiódł... więc nie widze w sumie powodu, żeby tym bardziej robofocus miał mnie zawieźć ( trzeba Maxxa spytać )

Zresztą to jest trochę tak, że jak się nigdy nie miało motofokusa to nie wie się jaka to jest super-mega wygoda....ja wiem....na mój gust Robofocus to "must have", szczególnie przy DSLR ( przy kamerce narazie pomogał mi QFocus + motofokus LJ, przy DSLR chce aby to było DSLRFocus/MaxDSLR + Robofocus )....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to jest w tym wzorze Focal Range = 0.000088 ??? x (Focal Ratio)^2

 

Jak mi to wyjasnisz to pogadamy dalej :)

http://www.oregonvos.net/~jgarlitz/thermal.htm

i tam piszą :

Rodger W. Gordon and Chris Lord, Brayebrook Observatory, in a paper titled "Depth of Focus" (Reference 1), provide a detailed analysis to determine the range over which an optical system remains in focus. In short they reference the late Robert E. Cox's presentation at the 1963 Astronomical League's 17th Annual Convention, held in Orono, Maine. Mr. Cox gives the depth of focus in inches as: Focal Range = 0.000088 (Focal Ratio)^2

i potem przeliczasz to sobie na milimetry.

 

i jeszcze tu : http://www.lazyfocus.com/docs/LazyFocus/LazyFocus_Manual.htm

 

A jaki jest Twój wzorek ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to jest w tym wzorze Focal Range = 0.000088 ??? x (Focal Ratio)^2

It was Cox’s intention to show that while an ordinary rack and pinion focuser would be sufficiently accurate at

f/15 or f/10, it would not be sufficiently precise at f/5. However the approach Cox followed was based on that of

A.E. Conrady for the limits of ‘focal adjustment’ on either side of the exact geometric focus. “Applied Optics and

Optical Design”, Dover 1957 p 136. The formula derived by Conrady is based on geometric optics, and whereas it

is satisfactory for camera lenses is unsuitable for diffraction limited telescope optics. Conrady considered that

there existed a zone.... either side of the geometric focus that caused a difference to the optical path not exceeding

the Rayleigh limit. And to quote Cox - That is within this range the difference between the longest and shortest

optical paths leading to the image will not exceed one quarter of a wavelength of light. For visual work we can

consider the wavelength as about 0.000022”, the l in Conrady’s formula,

Focal Range = lambda / N˘ sin^2 U˘

N ˘ is the index of refraction of the medium in which the light is traveling, air in this case; therefore N ˘ =1.

U ˘ is the angle the edge ray makes with the optical axis.

The sine of U ˘ is r/F, and 2sinU ˘ = 2r/F, the reciprocal of which is the instrument’s focal ratio, F/2r .

Therefore, the formula simplifies to:

Focal Range = 0.000088 (Focal Ratio)^2

 

źródło : http://www.brayebrookobservatory.org/BrayO...epthoffocus.pdf

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie wzór jest aktualny, choć od 1963 roku w astrofotografii technologia nieco się zmieniła

zerknij na tą stronkę:

http://www.vanwalree.com/optics/dofderivation.html

Wszystko jest elegancjko opisane i można juz przeliczać z uwzględnieniem np wielkości pixela.

 

Znalazłem też kiedyś fajny kalkulator który liczy to na gotowo:

http://www.tawbaware.com/maxlyons/calc.htm

 

Polecam też to:

http://www.rags-int-inc.com/PhotoTechStuff/DoF/

i przy okazji to:

http://www.dofmaster.com/digital_coc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... z jednej strony wzór jest 1963r a z drugiej strony w linkach ktore podałeś nic nie kumam ( musze sie w nie lepiej wgryźć wieczorem ). Tak czy inaczej przy F5 ustawienie ostrości bez mikrofokusera jest masakrycznie trudne a z mikrofokuserem i tak zajmie mi więcej czasu niż 5 minut... a z Robofocusem zajmuje to jakieś 3 minuty i jest pewność, że jest absolutnie perfekt i do tego współpracuje z termometrem i jeszcze moze sie automatycznie refokusować co jakiśtam zadany czas.... i kosztuje "względnie mało"...

 

.... wiec nie ma nad czym tu specjalnie dumać....

 

Tak czy inaczej dzieki za info....

Pozdrawiam.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.