Skocz do zawartości

Filtr polaryzacyjny


Bat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chcę kupić filtr polaryzacyjny. Raczej 1.25" - i z tego co rozumiem, dostępne są dwie koncepcje.

Albo filtr wkręcany do okularu, taki jak orion/antares, albo wkładany do wyciągu, do którego się

wkłada okular - np. celestron.

 

Pytanie jakie są wady i zalety tych rozwiązań?

 

Czy w filtrze celestron, można zmieniać ilość światła bez wyjmowania go z wyciągu?

O ile "wydłuża" to wyciąg? Nie generuje to problemów z ostrzeniem?

 

Jest też aktualnie promocja na 2" filtr polaryzacyjny, ale nie mam ani pół 2" okularu,

więc raczej mi się nie przyda...

 

Jeśli ma to znaczenie, jestem posiadaczem 8" Synty.

 

Pozdrawiam,

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile "wydłuża" to wyciąg? Nie generuje to problemów z ostrzeniem?

 

Filtr celestrona też można wkręcić bezpośrednio do okularu, wystarczy odkręcić tulejkę 1,25". Osobiście nigdy jej nie zakładam, ponieważ nie mogę wyostrzyć z nią żadnego okularu. Ale bez nie jest oczywiście wszystko ok.

 

Czy w filtrze celestron, można zmieniać ilość światła bez wyjmowania go z wyciągu?

 

Trzeba wyjmować.

 

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

[...]

Jest też aktualnie promocja na 2" filtr polaryzacyjny, ale nie mam ani pół 2" okularu,

więc raczej mi się nie przyda...

Jeśli ma to znaczenie, jestem posiadaczem 8" Synty.

 

Pozdrawiam,

Sebastian

 

Pewna wygoda wynikająca z posiadania filterka 2". to to, że jak wkręcisz go w redukcję 2"/1,25" to możesz swobodnie przerzucać szkiełkami 1,25" w redukcję bez wykręcania filterka przy zmianie okularków...

 

Czyli...

tańszy 1,25" i wykręcanie i wkręcanie filterka przy zmianie okularków lub trochę drożej i mieszanie szkłem bez wyżej wymienionych czynności :)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewna wygoda wynikająca z posiadania filterka 2". to to, że jak wkręcisz go w redukcję 2"/1,25" to możesz swobodnie przerzucać szkiełkami 1,25" w redukcję bez wykręcania filterka przy zmianie okularków...

 

No tak, to byłoby może warte dodatkowych pieniędzy - ale...

Popraw mnie jeśli się mylę, ale w redukcji jaką dostałem do Synty nie ma gwintu na filtr...

 

Pozdrawiam,

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

 

Więc jak to jest z tymi filtrami polaryzacyjnymi- lepszy Orion/Antres czy Celestron - zwłaszcza pod kątem użytkowania, bo rozumiem ze parametry maja podobne. Konkretnie chodzi mi o to, który lepiej sprawdzi się w użytku z Synta 8'' (fakt, ze Oriona, nie trzeba wykrecac zeby zmieniac zaciemnienie bardzo za nim przemawia). Bede wdzieczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

 

... (fakt, ze Oriona, nie trzeba wykrecac zeby zmieniac zaciemnienie bardzo za nim przemawia). Bede wdzieczny za pomoc.

Celerona tez nie musisz wykrecac jest w zestawie specialna tulejka.

Poczytaj recenzje :

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0675ec8c2e29854

 

Pozdr Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr celestrona też można wkręcić bezpośrednio do okularu, wystarczy odkręcić tulejkę 1,25". Osobiście nigdy jej nie zakładam, ponieważ nie mogę wyostrzyć z nią żadnego okularu. Ale bez nie jest oczywiście wszystko ok.

Trzeba wyjmować.

Pozdrawiam

 

Nie, nietrzeba wystarczy obracac okular, nie wprowadzaj w błąd !

lech

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz. Byłem przekonany, ze wykręcac nie trzeba, ale ten wątek mnie troche zmilił, dlatego chciałem się upewnić. Tym bardziej mi to na rekę, iż kupuje na dniach telepa w DO, a tam tylko filtr Celestrona mają (którego bym nie brał, gdyby trzeba było go ciągle wkładać-zakładać przy dobieraniu zaciemnienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz. Byłem przekonany, ze wykręcac nie trzeba, ale ten wątek mnie troche zmilił, dlatego chciałem się upewnić. Tym bardziej mi to na rekę, iż kupuje na dniach telepa w DO, a tam tylko filtr Celestrona mają (którego bym nie brał, gdyby trzeba było go ciągle wkładać-zakładać przy dobieraniu zaciemnienia).

 

Na stale wkladasz do wyciągu te tulejke z filtrem , a w tą tulejke okular z przykeconym drugim filtrem.

Obracajac okular zmieniasz polzenie miedzy filtrami i ladnie sciemnia praktycznie do jakis 95 %

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musze sprawdzić w swojej syncie czy faktycznie nie ma tam gwintu w wyciągu. Nie zwróciłem jeszcze na to uwagi. Widziałem że niektórzy mają jakieś takie inne, krótkie redukcje. Ja Mam długą.

 

Ciekawy temat. Nigdy wczesniej nie zainteresowałem się takim typem filtra. W dodatku z waszych wypowiedzi rozumuję że to się reguluje.

 

Do czego taki filterek się używa ? Czy to taki typowy filtr Księżycowy tylko że regulowalny ? Na planetki też się nadaje równie dobrze jak fil. kolorowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwlaszcza na wenus :-)

 

Dodam jeszcze Jowisza który czasami daje po oczach w Synci i marsa (jakoś przyjemniej mi sie oglądało).

 

P.S. Antaresa (czy też Oriona chyba to to samo) niby trzeba wyjmować cały okular żeby przyciemnić obraz ale jak ktoś jest sprytny to wykorzysta troche taśmy samoprzylepnej i okaże się że wystarczy kręcić okularem w wyciągu żeby zmienić jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antares składa się z dwóch pierścieni (filtrów polaryzacyjnych), które się obracając regulują jasność. Teraz wystarczy za pomocą taśmy zwiększyć odrobine średnice zewnętrznego (tego najdalej od okularu po wkręceniu) pierścienia tak aby ocierał się o ścianki focusera. I teraz obracając okularem obracamy wewnętrzenym pierścieniem filtra, a zewnętrzny z powodu tarcia o ścianki zostaje w miejscu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.