Skocz do zawartości

QHY-5


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na astromarcie można dość tanio kupić 2 kamerki QHY-5, wersje kolorowe do guidowania, focenia planet a nawet DSów. Guide w standarcie ST4, potrzebne są tylko dwa kabelki - USB z kamery do laptopa i kabelek do guide z kamery do portu w montażu.

 

http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=544360

 

Byłbym chętny na jedną (tę czerwoną :) ) i poszukuję chętnego na tę drugą - wtedy jest taniej i wychodzi 360$ za dwie. Niestety nie znam się na kupowaniu na AM, fajnie jakby ta druga osoba miała jakieś z tym doświadczenie :rolleyes:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na astromarcie można dość tanio kupić 2 kamerki QHY-5, wersje kolorowe do guidowania, focenia planet a nawet DSów. Guide w standarcie ST4, potrzebne są tylko dwa kabelki - USB z kamery do laptopa i kabelek do guide z kamery do portu w montażu.

 

http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=544360

 

Byłbym chętny na jedną (tę czerwoną :) ) i poszukuję chętnego na tę drugą - wtedy jest taniej i wychodzi 360$ za dwie. Niestety nie znam się na kupowaniu na AM, fajnie jakby ta druga osoba miała jakieś z tym doświadczenie :rolleyes:

 

pozdrawiam

 

Zadzwoń może będę mógł pomóc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gościu mi odpisał że mógłby mieć i dla mnie BW kamerke

napisałem mu żeby mi napisał dokładną cenę

wtedy może utargujemy coś za 3 kupowane razem ??

 

No pewnie. A może gość ma więcej tych mono to ja chętnie zrezygnuję z koloru na rzecz innego chętnego i wtedy moglibyśmy kupić 2 kolorowe i 2 mono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze ale namieszaliście w głowie z tymi kamerkami,

spóźniłem się o parę minut, to już nie chciałem się wcinać Tadeo :Beer:

Tadeo rezygnuje, Qbie sie kolor nie podoba, no to jak w końcu?

jest jakaś do wzięcia na spółkę? :)

 

a przy okazji na stronie: http://www.qhyccd.com/QHY5.html

podane sa parametry i wersji mono i kolor

ale pytanie czy różnica 4% Peak QE to dużo, czy ma znaczenie do guidingu?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze ale namieszaliście w głowie z tymi kamerkami,

spóźniłem się o parę minut, to już nie chciałem się wcinać Tadeo :Beer:

Tadeo rezygnuje, Qbie sie kolor nie podoba, no to jak w końcu?

jest jakaś do wzięcia na spółkę? :)

 

a przy okazji na stronie: http://www.qhyccd.com/QHY5.html

podane sa parametry i wersji mono i kolor

ale pytanie czy różnica 4% Peak QE to dużo, czy ma znaczenie do guidingu?

 

Ta różnica podobno jest teoretyczna tylko, ale nawet niech będzie 10% to faktycznie w guidingu nie będzie dużej różnicy. Także myślę, że ja wezmę kolor (dokładniej ten czerwony :) ), na drugą zadeklarował się MarcinPc z tego co wiem. A jeśli Tadeo załatwi jeszcze BW to będzie super.

 

P.S. Chyba, że "nasz przyjaciel Andy Chan z KingKongu" ma na kilogramy tych kamer BW po takich cenach to biore kilka mono :lol:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś fotki DS wykonane tą kamerką?? Może i bym się pisał na wersie mono jakby była jedna wolna no i fotki DS były jakościowo dobre. Wydaje mi się, że Quba celujesz bardziej w guiding niż astrofoto, czy się mylę??

 

A co sądzicie o ATK-16IC http://www.perseu.pt/atik/product_atk16ic.php

 

Doradzcie czy lepiej byłoby brać QHY czy Atik'a??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś fotki DS wykonane tą kamerką?? Może i bym się pisał na wersie mono jakby była jedna wolna no i fotki DS były jakościowo dobre. Wydaje mi się, że Quba celujesz bardziej w guiding niż astrofoto, czy się mylę??

 

A co sądzicie o ATK-16IC http://www.perseu.pt/atik/product_atk16ic.php

 

Doradzcie czy lepiej byłoby brać QHY czy Atik'a??

Nie no ja tylko pod kątem guidingu, ew. kiedyś planetki. Do DS to raczej się ona bedzie średnio nadawać (albo wcale) bo nie ma chłodzenia i mocno szumi. Poza tym ma max. czas naświetlania chyba 1 minuta. Do guidingu za to powinna być dobra bo ma wyjście na autoguider, a mi chodzi o zmniejszenie liczby kabli :)

 

Ten Atik do samego focenia bęie dużo lepzy ale też i dużo droższy (500 euro) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka QHY-5 (allcd5, qcam5, luna1.3) to kompromis pomiędzy ceną, czułością, wagą i działaniem...

Nie jest to kamerka która służy do fotografowania obiektów deepspace i jeżeli ktoś ma nadzieję, że się uda to się myli. Jest to kamerka typowo pod guide lub fotografię planetarną. Zasilana z portu USB, mała, lekka, z optoelektrycznie izolowanym portem guide (w standardzie ST4) pozwala na podpięcie bezpośrednio do kompa, bez dodatkowych urządzeń izolujących.

Atik wymaga dodakowego zasilania, teoretycznie to nie problem, ale wiadomo, kolejny zasialacz do dzwigania. Jak już pisałem wyżej kamerka się sprawdza całkiem nieźle w guide, na planetach jeszcze nie sprawdzałem, ale mam nadzieję, że się niebawem uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zanim wydacie kasę przypomnę tylko, że kamerki color nadają się średnio do guidingu, a na pewno znacznie gorzej od mono. Czemu? Maska Bayera! Filtry mają różną jasność, co oznacz, że wyliczanie przesunięć subpikselowych jest znacznie mniej dokładne. Kamerka kolorowa do guidingu nadaje się tylko w trybie bin2x2, tylko że wtedy piksel mamy znacznie większy. Trzeba o tym pamiętać!

 

Co do Atika 16IC, to mam go i sobie chwalę. Bardzo czuła kamerka, chłodzona. Wg mnie - killer w tej klasie cenowej. Nadaje się do DS i to bardzo dobrze. Pod warunkiem, że wystarcza nam taka rozdzielczość :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz też mam kolorową Vestę SC1 do guidingu i sprawdza się znakomicie. Dzisiaj miałem w polu co najmniej 5 gwiazdek do guidowania. QHY5 ma dużo wiekszy chip (oraz czułość) więc będzie tym lepiej. Atika 16IC w życiu nie dałbym na guider (duuuużo za droga), już prędzej jako kamerę focącą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz też mam kolorową Vestę SC1 do guidingu i sprawdza się znakomicie. Dzisiaj miałem w polu co najmniej 5 gwiazdek do guidowania. QHY5 ma dużo wiekszy chip (oraz czułość) więc będzie tym lepiej. Atika 16IC w życiu nie dałbym na guider (duuuużo za droga), już prędzej jako kamerę focącą :)

 

Nie napisałem, że się nia da, ale jeżeli rozumiesz, co to jest subpikselowa dokładność (w ogóle nie mówię o czułości), to rozumiesz też, dlaczego mono będzie znacząco lepsza. Z jednej strony w innych aspektach astrofotografii szukasz perfekcyjności, a w tym przypadku, lekką ręką kładziesz sobie "lachę", na te naście, dziesiąc procent lepszej efektywności. Kolorowe kamery, ze względu na strukturę maski (filtrów) potrzebują jaśniejszej gwiazdy do guidowania. Mono kamera jest w stanie guidować skutecznie słabszą (mniejszą) gwiazdą, co łącząc z mniejszą czułością dopełnia sprawy.

 

Nie mówię, żebyś kupował Atika, ale jeżeli masz Alccd do wyboru B/W, czy kolor - to w ogóle nie rozumiem tej polemiki. No chyba, że już zamówiłeś i dlatego tak piszesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę jeszcze prostą ilustrację, która pozwoli sobie uzmysłowić, na czym polega problem.

 

Po lewej stronie masz to, co widzi kamera kolorowa, po prawej mono. Jak myślisz, w której wersji komputer jest w stanie dokładniej wyliczyć centroid subpikselowy, czyli inaczej mówiąc, pozycję gwiazdy wielokrotnie precyzyjniejszą niż 1 piks?

 

Zasada jest prosta, im mniejsza na pikselach gwiazda (czyli generalnie ciemniejsza), tym wpływ maski bayera większy.

bwcolor.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli masz Alccd do wyboru B/W, czy kolor

 

Nie mam takiego wyboru. Jest tylko kolorowa, więc tym bardziej nie rozumiem Twoich uwag. Obecnie tez z powodzeniem używam kolorowej kamerki i nie mam zastrzeżeń. Jak będę miał kasę to sobię kupię ATIK'a. Narazie stać mnie jedynie na to. Co do perfekcyjności - to bez przesady. Chce robić dobrej jakości fotki,a do guidowania nie muszę używać refraktora apochromatycznego. To co mam teraz zapewnia mi wystarczającą dokładność guidowania i to się liczy.

 

Adam, ja jestem zwolennikiem samego focenia, a nie bawienia się w szczegóły prowadzenia montażu czy masek Bayera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiego wyboru. Jest tylko kolorowa, więc tym bardziej nie rozumiem Twoich uwag. Obecnie tez z powodzeniem używam kolorowej kamerki i nie mam zastrzeżeń. Jak będę miał kasę to sobię kupię ATIK'a. Narazie stać mnie jedynie na to. Co do perfekcyjności - to bez przesady. Chce robić dobrej jakości fotki,a do guidowania nie muszę używać refraktora apochromatycznego. To co mam teraz zapewnia mi wystarczającą dokładność guidowania i to się liczy.

 

Adam, ja jestem zwolennikiem samego focenia, a nie bawienia się w szczegóły prowadzenia montażu czy masek Bayera...

 

Widzę, że od innych wymagasz czytania ze zrozumieniem, ale sam masz z tym problem. Nie robie ci żadnych uwag, tylko piszę o faktach. Tym bardziej, nigdzie nie sugerowałem, żebyś kupował sobie Atika, a odpowiadałem na pytanie kolegi powyżej.

 

Rozumiem, że dla ciebie informacje o przewadze B/W w guidowaniu są bezużyteczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dla ciebie informacje o przewadze B/W w guidowaniu są bezużyteczne?

 

Sęk w tym, że ja o tym doskonale wiem. Natomiast nie wydam w życiu 1000zł z hakiem na kamerkę BW do guidowania, kiedy mogę mieć za 550zł kolorową. BW nie jest dwa razy lepsza ale jest dwa razy droższa => nie opłaca się. Poza tym chcę sobie czasem planetki pofocić, w kolorze oczywiście :) Koniec dyskusji z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze tu inna idea dla mnie wypływa. Jak masz do wyboru za X pln kamere BW i kolorową do guide, to bierz tą BW. I nie ma dla mnie znaczenia czy bawimy się w Atkia czy innego Meade lub Sbiga.

 

Ta informacja by mi umkneła, gdyby się nie pojawiła na forum. Teraz mam i informacje i wyjasnienie dlaczego. Mój budżet to inna bajka .

 

Pozrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że ja o tym doskonale wiem. Natomiast nie wydam w życiu 1000zł z hakiem na kamerkę BW do guidowania, kiedy mogę mieć za 550zł kolorową. BW nie jest dwa razy lepsza ale jest dwa razy droższa => nie opłaca się. Poza tym chcę sobie czasem planetki pofocić, w kolorze oczywiście :) Koniec dyskusji z mojej strony.

 

Zaraz - wersja BW kosztuje ponad 1000 zł? Zamawiałem te alccd 5 bw kilku osobom z forum i wydaje mi się, że nie kosztowały tyle. Poza tym, ktoś tu wyżej pisał, że sprzedawca ma także wersje BW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Atika 16IC, to mam go i sobie chwalę. Bardzo czuła kamerka, chłodzona. Wg mnie - killer w tej klasie cenowej. Nadaje się do DS i to bardzo dobrze. Pod warunkiem, że wystarcza nam taka rozdzielczość :P

 

No właśnie rozdzielczością nie grzeszy. Widziałem fotki z 8''LX200 f/6,3 i są rewelacyjne.

 

Coś czuje że się skuszę na nią chyba że można kupić coś lepszego za niewielką dopłatą.

 

Może planujesz sprzedaż swojej kamerki??

 

 

PS Czy widziałeś gdzieś fotki upolowane z EDka tą kamerką???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rozdzielczością nie grzeszy. Widziałem fotki z 8''LX200 f/6,3 i są rewelacyjne.

 

Coś czuje że się skuszę na nią chyba że można kupić coś lepszego za niewielką dopłatą.

 

Może planujesz sprzedaż swojej kamerki??

PS Czy widziałeś gdzieś fotki upolowane z EDka tą kamerką???

 

Tą kamerą zrobisz wszystko to, co robi się sbigami, fli, (w sensie wizualnym) etc. Z tą "tylko" różnicą, że w rozdzielczości 659X494. Wg mnie, to świetna tool wprowadzający do świata bardziej zaawansowanej astrofotografii. Możliwość świecenia w wąskich pasmach, wszystkie procedury takie jak w "poważnych" kamerach, etc.

 

W sumie, trochę się dziwie, że w Polsce tak mało jest aktywności w sektorze kamer z mniejszymi chipami. Jakoś chyba jest tak, że jak kamera nie ma 6 mpix, to już się nikomu nie chce działać. Pooglądajmy galerie kolegów zza oceanu, co wyprawiają małymi kamerami (np. Atik, Starlight, etc). Te kamery świetne są np. do galaktyk, które z zasady są raczej małe (tiaaa... np. m31 :szczerbaty:).

 

Kurcze, gdyby pogodnych dni nie było u nas tak mało, to z chęcią bym tym moim Atikiem postrzelał w galaktyki. Ale... no właśnie, pogoda jak na lekarstwo, więc zawsze człowiek spożytkuje na ważniejsze testy główną kamerą.

 

Tak na marginesie, widzę, że jest nowy Atik 16IC-S z trochę większym chipem. Nie znam ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.