Skocz do zawartości

QHY-5


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Tak na marginesie, widzę, że jest nowy Atik 16IC-S z trochę większym chipem. Nie znam ceny.

 

Kosztuje niewiele drożej. Jej cena to ok. 900$. Chip w sume niewiele większy ale jednak. Nie przypuszczam aby było mnie stać na więcej i skoro twierdzisz że jest to killer w tej klasie to nie pozostaje mi nic innego jak na nią powoli odkładać kase..... no a potem na filtry, koło filtrowe....Boże i znów wydatki bez końca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą kamerą zrobisz wszystko to, co robi się sbigami, fli, (w sensie wizualnym) etc. Z tą "tylko" różnicą, że w rozdzielczości 659X494. Wg mnie, to świetna tool wprowadzający do świata bardziej zaawansowanej astrofotografii. Możliwość świecenia w wąskich pasmach, wszystkie procedury takie jak w "poważnych" kamerach, etc.

 

Tak na marginesie, widzę, że jest nowy Atik 16IC-S z trochę większym chipem. Nie znam ceny.

 

A ja sie dziwie czemu nikt nie chce focić DSI II Pro... to jest dopiero killer....najwyższa chyba czułość jaka tylko może być... wycina w zasadzie wszystkie starsze SBIGi w tej materii, nie mówiąc już o ATiKu - 16 IC... Jej jedyny problem to brak chlodzenia który trzeba rekompensować większą ilością klatek i darkami.... prócz tego ma wszystko co trzeba i na dodatek kosztuje już wgranicach rozsądku. Na astromarcie w tej chwili jest za 650$ ( 1600zł ) z kołem filtrowym i filtrami .... Do galaktyk na wiosnę jak znalazł, do guidowania też....

 

Jest jeszcze opcja DSI III Pro... ale to już droższa opcja bo nie ma jeszcze jej w "sekond hendzie"...

 

dla porówniania - czulości :

- SC3, ATik 16 IC - 750mV ( color ) 880mV (B&W)

- ATIK 16 IC-S - 720mV ( color ) 820mV ( B&W )

- DSI II Pro - 1400mV <- !!! ( B&W )

 

Co do czulości kamerki do guidowania... Qbanos twierdzi, że ma w swej SC1 pięć gwiazdek w jednym kadrze....i wierze mu... a ja w swojej Vest'cie SC3 na ogniskowej 700mm F10 przy czasach 3s i gainie 100% mam jedną w co trzecim losowo wybranym fragmencie nieba......

gdzie leży haczyk ? .... ja focę z warszawy... a on z jakiś krzaków pod ciemnym niebem... on nie potrzebuje czułej kamerki... a dla mnie czułość guidera to kolejny kluczowy problem ( na dodatek do rozwiązania :( )....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O DSI właśnie też myślałem pisząc o tych kamerkach. Wszyscy chcą focić tylko DSLR, DSLR, itp. Oczywiście, co innego, jeżeli ma się DSLR do dziennej fotografii, a nie ma na kolejną kamerę, to sprawa jest poza dyskusją. Chociąz może bredzę, bo w sumie rzadko się spotyka, żeby ktoś miał 2 dslry - jeden na dzień, drugi na noc ;) Więc zapewne to kwestia czysto ekonomiczna.

 

Co niby da ci czulsza kamera pod jasnym niebem, bo nie kumam? Przecież w czulszej tło nieba będzie jaśniejsze i wcale słabsze gwiazdy się nie pojawią. Czulsza kamera do guidowania pokaże pazur pod dobrym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSI (przynajmniej jedynka) nie wymaga dodatkowego zasilania, nie ma natomiast glowicy guidujacej - czyli zamiast kabelka kamera -> montaz jest komputer -> montaz.

Ponadto byl okres, ze monochromatyczna DSI byla do kupioenia za 115 USD. Czesto nazywano ja tez "The World Cheapest Guider" :). Teraz niestety troche podrozala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK....żadne (!) DSI nie ma kabelka do chłodzenia ( zresztą chłodzenie nie jest potrzbne do guidingu ) natomiast nie ma wyjścia autoguidera.... czyli nadaje się ale nie nadaje się... jest jakby kompromisem.

 

Ma wyjście autoguidera - jak najbardziej. Tylko pamiętajmy, że tu nie chodzi o to, że ją się guiduje. Po prostu kamera robi nam wtedy za hub - mniej kabli, łatwiejsza komunikacja z softem, mniejsze lagi. Ale do guidowania i tak potrzebna osobna optyka i kamera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK....żadne (!) DSI nie ma kabelka do chłodzenia ( zresztą chłodzenie nie jest potrzbne do guidingu ) natomiast nie ma wyjścia autoguidera.... czyli nadaje się ale nie nadaje się... jest jakby kompromisem.

 

Nie chodzi o jakiś kabelek tylko zasilanie dla prądożernego peltiera.... No i jeżeli kamera szumi, to chłodzenie jest przydatne ZAWSZE !

 

 

No to trzeba by było to sprawdzić, bo jestem całkiem przekonany, że jednak nie ma wyjścia autouidera.... Ale w sumie nigdy nie miałem takiej w ręku więc może o czymś nie wiem...

 

Każdy z ATIKów ma port "guide" - pisze o tym w specyfikacji, widać na zdjęciach więc nie wiem skąd wątpliwości...

Atik16IC.jpg

 

Pozdro !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma wyjście autoguidera - jak najbardziej. Tylko pamiętajmy, że tu nie chodzi o to, że ją się guiduje. Po prostu kamera robi nam wtedy za hub - mniej kabli, łatwiejsza komunikacja z softem, mniejsze lagi. Ale do guidowania i tak potrzebna osobna optyka i kamera.

 

 

No dobra, tośmy się dogadali ;) Myślałem, że mówimy o Atiku...

 

A tak btw - DSI może mieć chłodzenie. Polecam uwadze:

http://moggadapters.com/Outback/default.asp

 

A myślałem że w przypadku tego ATIKa i innych kamer z ST4 jest tak z np. że naświetlając jakiś tam obiekt przy okazji tej ekspozycji od razu guidujemy ale z tego co czytam to tak nie jest??

 

A już chciałem sprzedawać relaybox'a i veste :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem że w przypadku tego ATIKa i innych kamer z ST4 jest tak z np. że naświetlając jakiś tam obiekt przy okazji tej ekspozycji od razu guidujemy ale z tego co czytam to tak nie jest??

 

A już chciałem sprzedawać relaybox'a i veste :Boink:

 

Tak jest ale w kamerach o dwóch sensorach - jeden focący a drugi z boku, mały guidujący. To są wtedy self-guidujące się kamerki. Przykład to ST2000XM. Niestety nie ma tak dobrze, kamerka nie może jednoczesnie naświetlać ekspozycji i guidować na jednym chipie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.