Skocz do zawartości

Teleskop na "jasne" niebo


kurzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem właścicielem SW 8" 1000mm na EQ5. Niebo w miejscu obserwacji mam tak jasne że plejady gołym okiem praktycznie nie widać. M42 coś majaczy przez teleskop przy okularze 25mm. Mars przy powiekszeniu 200x ( okular lantanowy 5mm ) i przy wykozystaniu filtra polaryzacyjnego wygląda jak świecąca plamka, to samo z saturnem ( zadnych detali ). Co zrobić ? Jak temat ugryść żeby z tego miejsca dało sie coś ( głównie planety ) lepiej zobaczyć ?? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest tak slabo to bez wyjazdu za miasto to obserwacje DS odpadaja. Zostaja jasniejsze obiekty jak planety, a Twoj teleskop jest bardzo jasny i raczej nie jest to planetarny wymiatacz. Ciezka sprawa.

 

Ale tak czy siak jesli saturn wyglada jak swiecaca plamka to cos jest nie tak przy powerze 200x nawet przy slabym seeingu i niskim polozeniu nad horyzontem powinny byc widoczne pierscienie. Jesli ich nie widzisz to cos jest zle. Moze na poczatek sprawdz kolimacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj na odpowiednie warunki bo z planetami nie powinieneś mieć problemu, detale = dobry seeing + powiększenie. 240 już masz tak więc jeszcze przede wszystkim spokojnego powietrza trzeba ci życzyć.

 

a co do DS to nie ma wyjścia: szukaj ciemnego nieba, troszeczkę pomoże jakiś filterek LP (Light Pollution).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazem planet radziłbym się zbytnio nie przejmować, ponieważ w głównej mierze zależy on właśnie od stanu naszej atmosfery. Prawdopodobnie trafiłeś na kiepski seing, Saturn nadzwyczajnie wysoko nad horyzontem nie jest i w efekcie zobaczyłeś to co zobaczyłeś.

Poczekaj na lepsze warunki i powinno być ok. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK jest dobrym pomysłem :-) Niedawno nabyłem właśnie do lukanka z miasta. Niedroga inwestycja, a z palcem posadzisz na EQ5. Ja swojego mam na EQ3-2. MAK daje bardzo ostre i kontrastowe obrazy planet ale i też jasnych DSów.

Mam podobny problem jak ty - ja mieszkam w centrum Wawy. 8" Newtona sobie zostaw na wypady poza miasto. Ja trzymam 6" Newtona na wyjazdy na działke, gdzie szczęśliwie mam ciemne niebo.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem właścicielem SW 8" 1000mm na EQ5. Niebo w miejscu obserwacji mam tak jasne że plejady gołym okiem praktycznie nie widać. M42 coś majaczy przez teleskop przy okularze 25mm. Mars przy powiekszeniu 200x ( okular lantanowy 5mm ) i przy wykozystaniu filtra polaryzacyjnego wygląda jak świecąca plamka, to samo z saturnem ( zadnych detali ). Co zrobić ? Jak temat ugryść żeby z tego miejsca dało sie coś ( głównie planety ) lepiej zobaczyć ?? Proszę o pomoc.

 

Sprawdź kolimację, teleskop musi postac trochę na dworzu, aby się wychłodził. No i te 5mm nie zawsze daje radę, bo dobry seeing nieczęsto się zdarza. Jak obraz faluje na duzym powiększeniu, to zmień okular na dłuższy np. 10mm.

No i w pierwszej części nocy Saturn jest za nisko nad horyzontem, gdzie prawie zawsze jest zły seeing. Saturn to dopiero tak około 22-23.00 najlepiej obserwować. W pierwszej części nocy mars jest wysoko, ale już tak z 2-3.00 jest za nisko na wartościowe obserwacje.

Jak M42 słabo widać, to musi juz być straszne niebo. Jeżeli gołym okiem nie widzisz nawet Plejad to już dupa zimna ;). Musisz zapewnic sobie wyjazdy pod ciemniejsze niebo (tak ze 4 mag chociaż), bo bez tego to ta Synta będzie prawie bezużyteczna - praktycznie tylko planety. A do samych planet to wystarczy jakiś dłuższy refraktor 4-5" lub mak 127.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.