Skocz do zawartości

Kamera CCD ImagingSource DMK B/W


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bardzo nie lubie takich ostatecznych spraw.. :(

Zreszta jak mozna zdecydowac ze sie to porzuca?Nie chce sie to sie nie chce,tez tak miewam,ale za jakis czas znowu sie chce.

Pozdrawiam.

Cicho, wiem, ale ja już się trochę Ksieżyca napstrykałem i tylko takie nowości jeszcze człowieka podrywaja do dzialania. Seeing to głowne ograniczenie dla każdego i zmiana sprzętu na trochę lepszy nie musi skutkować lepszymi fotkami, ale to matryca cz/b, więc mozna używać filterków. Ponad to co istotne, ma nieporównanie wiekszy zakres czasów migawki, wiec można będzie powalczyć np. z Wenerą i filtrami U, oraz IR. Wczoraj był rozruch kamerki, ale fotka nie planetarna, tylko DS. Każdy wie co to jest. ED 80 10x11sek. 3,75kl/s. bitmapy złozone w DeepSky Stackerze. Oczywiście jak sie lepiej zapoznam z kamerka, to coś skrobnę.

Autosave001.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ten mały ot ale cieszą mnie takie stwierdzenia: "Kamera DMK21AU04.AS nie korzysta z kompresji, filtra IR cut czy też filtrów kolorowych. Dzięki temu odwzorowanie przechwytywanego obrazu jest maksymalnie zbliżone do rzeczywistego widoku nocnego nieba. "

 

I to przy ICX098BL który bardzo ładnie łapie podczerwień której my nie widzimy. :ha:

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam jak sie kiedys moj ojciec poklucil z matka i potem powiedzial,ze juz nigdy nie pojdziemy na ryby,to myslalem ze mi serce peknie i plakalem dwa dni...oczywiscie poszlismy....;)

 

No ale co do kamerki,to nie wiem czy przedmowca cieszy sie z tej czulosci na podczerwien,czy moze przeciwstawia jej brak filtra IR na wyposazeniu kamerki..?No ale to juz daleko posuniety spisek,wiec cieszmy sie,ze Merkury i Wenus beda dla nas dostepne w IR wlasnie dzieki tej kamerce.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dla mnie zaletą tej kamerki to jest brak kompresji i zarazem szybkość. Brak filtra IR to mamy np w webcamach i jakoś nikt się tym nie chwali w taki sposób.

 

Wiadomo że szersze pasmo przetwornika daje nam w szczególnych przypadkach wiele pożytku ale co to ma wspólnego z rzeczywistym widokiem nocnego nieba. :D

Kiedys oglądałem eksperymentalne fotki w podczerwieni znajomego fotografa tyle że one nie miały nic wspólnego z rzeczywistym widokiem fotografowanych obiektów.

Nie wiem jak dla autora tego cytatu z mojego poprzedniego postu ale dla mnie rzeczywisty widok to ten który odbiera większość osobników gatunku HSS. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklama niezbyt fortunna, ale kilka zalet kamerka ma. Krzywa wykazuje tę czułosć w IR. ale w UV niestety kończy się ona na 400nm. i nie wiadomo jak przebiega dalej, a interesujące mnie pasmo to 350nm. (filtr U Baadera) W każdym razie jeśli nie da się wydobyć jakiejś struktury na Wenus, to żalu mieć nie będę, planet ci u nas dostatek.

Untitled_1.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze doświadczenia z kamerka mam za sobą i są jak najbardziej pozytywne. Trafil mi się całkiem znośny seeing "balkonowy" jak na tę porę roku i mogłem docenić jej wyższośc nad moim starym Logitechem. Fotki robione w ognisku gł. posiadaja lepszy detal, oczywiście jeśli wspomniany seeing dopisuje i stakuje sie dużo klatek, można wycisnąć z materiału zaskakujaco dużo subtelności. Użycie barlowa 2x do zwiększenia skali projekcji wespół z filtrem IR-Paas skutkuje obniżeniem parametrów ustawień, czyli wydłużeniej czasu migawki, zmniejszeniem tempa nagrywania ilości klatek, oraz odpowiedniego balansu funkcji gain i gamma. Praca na "gorszych" ustawieniach ma sens tylko przy naparawdę dobrym seeingu, w przeciwnym razie lepiej nagrywać w ognisku gł. Obsługa kamerki jest prosta (patrz posty wyżej). Po podłączeniu jej do gniazda USB2.0 i instalacji sterowników otwieramy okno główne i aktywujemy odpowiednie ustawienia. Kamerka pracuje w trybach video, można też klikać pojedyńcze fotki. Nagrywanie plików avi odbywa się przez okno timera, w ktorym wybieramy sposób nazwy plików i tu mamy do wyboru albo numerację, albo godzinę, lub datę i godzinę rejestracji pliku, lub fotki, które zapisywane będą we wskazanym folderze automatycznie. Podobnie jest ze sposobem ilości nagrywanego materiału (klatek) ktory można ustawić na ilość (np.500) lub na czas, np. 60sek. Naciśnięcie ikonki z kamerą włącza podgląd live dla ustawienia powyższych parametrów, a czerwony przycisk uruchamia nagrywanie avika. Jeśli chcemy tworzyć sekwencje zdjeć przyciskamy odpowiednią ilosc razy ikonkę z symbolem serii, lub symbol dyskietki, ale w tym przypadku zapisuje się ręcznie. Jeśli warunki luminacji obiektu na to pozwalają, można nagrywać niekompresowane obrazy i filmiki avi. Zakres ustwień ręcznych migawki to od 1/8000sek. do 3600sek. co umożliwia fotografowanie slabszych obiektów DS, ale na ten temat nie mam jeszcze wiele do powiedzenia. Monochromatyczny czip kamerki pozwala na pełne jego wykorzystanie z filtrami i np. do zdjęć Księżyca pomocny będzie IR-Paas, ktory ogranicza do pewnego stopnia wpływ turbulencji. Będę czynil próby z filtrami Solar Continuum przy fotkach fotosfery słonecznej, oraz OIII na mglawicach planetarnych dostępnych z mojego balkonu. Poniżej sa przyklady fotek Księżyca z ogniska gł. teleskopu SC10" z filtrem IR-Paas, oraz z barlowem 2x i tymże filtrem.

video_08_02_14_21_10_26ax.JPG

video_08_02_14_21_19_37_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklama niezbyt fortunna, ale kilka zalet kamerka ma. Krzywa wykazuje tę czułosć w IR. ale w UV niestety kończy się ona na 400nm. i nie wiadomo jak przebiega dalej, a interesujące mnie pasmo to 350nm. (filtr U Baadera) W każdym razie jeśli nie da się wydobyć jakiejś struktury na Wenus, to żalu mieć nie będę, planet ci u nas dostatek.

 

Hej :)

 

Testowałem ją z tym filtrem, z braku lepszych obiektów na krajobrazie niestety. Jest w tym zakresie dość czuła, myśle że z wenus da sie powalczyć. Widok za oknem był apokaliptyczny...Czarne budynki, czarne szyldy sklepow itd :)

 

Pozdrowienia!

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze rozważam tą kamerkę jako drugie mozliwe rozwiązanie

jeden to te QHY5

a drugie to własnie opisywana kamerka

czy 640x480 to dla mnie nie za mało ??

koniecznie BW do Słońca przez PST na HAlpha

ktoś ma szanse na sprawdzenie tego w tej konfiguracji??

ile ujeć by musiało być żeby złożyć cała tarczę Słońca ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile ujeć by musiało być żeby złożyć cała tarczę Słońca ??

 

Sądząc po fotce Księżyca kilka postów wyżej na całą tarczę trzaby ze 4 ujęcia poskładać, zakładam że miałeś na myśli focenie z SW

 

PS. Jak tam z tym filterkiem c-erf, na kiedy planujesz zakup??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze rozważam tą kamerkę jako drugie mozliwe rozwiązanie

jeden to te QHY5

a drugie to własnie opisywana kamerka

czy 640x480 to dla mnie nie za mało ??

koniecznie BW do Słońca przez PST na HAlpha

ktoś ma szanse na sprawdzenie tego w tej konfiguracji??

ile ujeć by musiało być żeby złożyć cała tarczę Słońca ??

Są wersje tych kamer z większymi czipami, z dodatkowym kablem zasilania i oczywiście droższe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie o ile QHY5 kosztuje ok 1000 w gestapowie

to jej odpowiednik CameraImage DMK z rozdziałką 1000 z haczykiem x 900 bodajże

kosztuje ok 2600

więc różnica znaczna

 

 

EDIT : obił mi się o oczy jeszcze zestaw SPC 900 NC Mono - nie pomnę ceny ale była w okolicach ceny samej kamerki ...

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc szacunek. Robisz świetne zdjęcia. Właściwy sprzęt we właściwych rękach. Przy okazji gratuluję udanego zakupu.

Jak patrzę na Twoje zdjęcia Księżyca to zaczynam się zastanawiać, jak Ty to robisz, że po powiększeniu zdjęcia powyżej zdolności rozdzielczej kamerki wcale nie widać słabego obrazu. Szacunek wielki. Potrafisz świetnie znaleźć złoty środek przy wyostrzaniu. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc szacunek. Robisz świetne zdjęcia. Właściwy sprzęt we właściwych rękach. Przy okazji gratuluję udanego zakupu.

Jak patrzę na Twoje zdjęcia Księżyca to zaczynam się zastanawiać, jak Ty to robisz, że po powiększeniu zdjęcia powyżej zdolności rozdzielczej kamerki wcale nie widać słabego obrazu. Szacunek wielki. Potrafisz świetnie znaleźć złoty środek przy wyostrzaniu. :notworthy:

Dzięki :Beer: . Postanowiłem od dziś archiwizować surowe stacki z avików do ktorych będzie można wracać w dowolnym czasie. Mógłbym pokazać jak wygląda taki obrazek przed wyostrzeniem i po, niestety pozbywam sie avików z kompa natychmiast po obróce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzwonilem dzis do DO ws. "kamerki Lemarca" i okazuje sie ze wczoraj sprzedano jej ostatni egzemplarz,tak ze nie ma jej w tej chwili w kraju...Dostawa przewidywana jest mgliscie za okolo miesiac....

 

A jednak jest w ofercie Teleskopy.pl ale za....1600zl:) i nie dowiadywalem sie czy naprawde jest dostepna w realnym jakims terminie.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.