Skocz do zawartości

Astrofotografia dla zupełnego laika...


kordek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od pewnego czasu coraz częściej tu zaglądam i zastanawia mnie jedna sprawa...

Chciałbym spróbować astrofotografii ale jakoś ciężko doszukać sie na forum takich prawdziwych podstaw, dla zupełnego laika...

Od razu powiem , że nie posiadam żadnego teleskopu nawet lornetki nie mam...a chciałbym spróbować w zasadzie spróbowałem ale dobrze by było jak by mnie ktoś poprowadził...a teraz konkretnie

 

Mam pentaxa K10D i dwa obiektywy 18-250\3.5-6.3 i 50mm\1.7 do tego wszystkiego mam statyw...czy można coś tym sprzętem wykombinować? bo z tego co widzę niektórzy na podobnych ogniskowych robią prześliczne foty....i to na razie tyle, nie będę pytał o więcej, bo może nie ma to sensu z tym "sprzętem"

 

W każdym razie dzisiaj mimo iż księżyc przeszkadzał postanowiłem spróbować..

 

50mm ISO1600 f6.7 czasy 5X4s, zdjęcia łączone w PS-ie i lekko ściemnione

niebokm4.th.jpg

 

155mm ISO1600 f8 czas 10X3s i jak powyżej

nebo2ai9.th.jpg

A i dodam że pierwsze to gwiazdozbiór Oriona natomiast dwójka to mgławice Oriona.

 

Może to trochę głupio zabrzmi ale Co zrobić aby było widać więcej?

W zasadzie mógłbym ustawić obiektyw na ogniskową 250mm ale z kolei muszę skrócić czasy do ok1s a nawet mniej bo widać ruch, obiektyw nieznacznie przymykam do f8...nie wiem czy dobrze kombinuje

Edytowane przez kordek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, coś jednak na tych zdjęciach widać. Oczywiście aby było widać więcej, musisz zwiększyć czasy ekspozycji. Bez prowadzenia się nie obejdzie. Do prowadzenia możesz kupić montaż paralaktyczny z napędem lub jeśli nie masz kasy, zmontuj koziołka.

 

Link do koziołka

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. EQ3 raczej jest ci potrzebne ( najlepiej EQ5 ) z napędem w jednej osi, kręcenie pokrętłami da raczej marny wynik.

2. Przymykaj do F5 lub F6,3 - przy F8 tracisz już baaardzo dużo światła.

 

3. Jak juz bedziesz miał montaż, to walisz fotki w trybie RAW na F5, czasy rzędu 1-10 minut.... do tego flaty, darki ...

 

i .... masz cudowne fotki...

 

wiecej info szukaj na Celestii : http://celestia.skyscope.pl/

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę kasy będzie musiał chłopak dołożyć, do tego interesu. Poza tym musi posiąść wiedzę jak taki montaż ustawić prawidłowo w biegun nieba itd. To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje kolego kordek.

 

Koziołek zmotorozowany wcale nie jest taki prosty do zbudowania i niezbyt tani. Zkolei prowadzenie ręczne wymaga lunety guidującej.

Tak więc koszty, koszty, koszty ....... Jak chcesz się w to naprawdę pobawić będziesz musiał zainwestować te kilkaset zł.

 

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest faktycznie jakieś używane EQ-3 + trochę wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie....

 

Mam jeszcze pytanie: jeśli np. kupię montaż EQ3-2 i do tego napęd czy w przyszłości będę mógł rozbudować ten zestaw np. o teleskop?czy nie będzie z tym problemów?

 

Druga sprawa to rodzaj napędu..jaki jest potrzebny , w jednej czy w dwóch osiach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę osięgami bez montażu paralaktycznego. Tylko ze statywu i stackowane w DSS:

 

Canon 10d + pentacon 1,8/50

c487a532e5b041fb.jpg

 

j.w.

 

24a863b1651a4dae.jpg

 

Canon 10D +Jupiter 11 4 /135

3dec545fcd0b6fee.jpg

Za każdym razem obiektyw przymknięty o ok 1-1/5 przysłony i czułość na 3200 Iso ekspozycje os 2,5 s- do 8s łącznie po ok 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie mnożyć wątków: brat kupił EOSa 300D, i zastanawiam się co by można było zrobić, żeby jakieś fotki wyszły (czyt: żeby się wprowadzić w temat astrofoto)...

 

Chciałem posadzić Canona na jakimś tańszym montażu np eq-3 z napędami w obu osiach, z zapiętym do Canona obiektywem: tylko jaka ogniskowa? Na pewno mała, bo taki eq-3 to najlepiej nie prowadzi... Czy do ogniskowej 100mm wystarczy taki montaż? No i czy sa obiekty na tak krótką ogniskową? Oczywiście na razie są to tylko spekulacje, bo z kasą cienko... Ale trochę wiedzy chyba nie zaszkodzi. Zastanawiam się też czy nie lepiej zamiast tracić kasę na słaby montaż nie zacząć zbierać na coś lepszego np. eq5?

Początek z takimi małymi ogniskowymi zaproponował mi kiedys qbanos, i chyba najlepiej będzie jak pójdę za jego radą :)

 

Liczę na odpowiedzi, zaznaczam że jeśli chodzi o astrofoto to jestem laikiem, ale poczytałem trochę i orientuję się w darkach, flatach i tym podobnych. Na razie wolę zbierać wiedzę, żeby nie zrobić jakichś fatalnych błędów, a potem się zobaczy ;)

 

Pozdrawiam,

Krawat

 

PS. Qbanos, a ile taki eq 3-2 z drugiej ręki z napędami? 800zł?

EDIT: Aha, parę dni temu taki zestaw poszedł na forum za 350zł. Ja to mam szczęście, nie ma co :D

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety EQ5 to nie jest nic lepszego.. raczej takie minimum do astrofoto pod względem dokładności prowadzenia. Musiałbyś się zastanowić czy lepiej zbierać na w miarę przyzwoity montaż (raczej lepszy niż EQ5) i nie robić w astrofoto narazie nic, czy jednak kupić choćby EQ3-2 i już coś działać :) Wg mnie to drugie jest lepszym wyjściem, zawsze to jakieś doświadczenie i będziesz wiedział, czy Cię to kręci. Sam tak zaczynałem. Na EQ3-2 spokojnie powinieneś pociągnąć jakieś 100-200mm, zależnie od amplitudy PE danego egzemplarza.

 

Szkoda, że akurat wiosna jest słabym okresem pod względem obiektów na tak krótkie ogniskowe - dominują galaktyki. Celem mogą być jedynie gromady galaktyk np. w Pannie, Warkocz Bereniki etc. Ale za to reszta pór roku jak najbardziej jest git.

 

P.S. Długą ogniskową jeszcze zdążysz się nacieszyć. Już to kiedyś pisałem - jest straszny deficyt DOBRYCH fotek z szerokiego pola, za to jest mnóstwo słabych zdjęć z ogniskowych 800-1000 :)

 

P.S. Jakby Ci się chciało manualnie guidować to taki EQ3-2 pociągnie nawet i 300-400mm a może więcej. Autoguiding chyba też tu wchodzi w rachubę, chociaż pewien nie jestem.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ... manualne prowadzenie jest dokladniejsze bo działa w dwóch osiach. Jednak wymaga dużej sprawności rąk i wytrzymałości. Trudno jest wytrzymać z rękoma zamieszonymi w powietrzu przez 5-15 minut. A to wszystko jeszcze razy kilka lub kilkanaście serii. Po takim wysiłku można powiedzieć: "No normalnie ręce opadają ...".

Ale zawsze to już coś - monta bez napędu możesz kupić taniej. Napęd dokupić później.

 

Dla chcącego nic trudnego :D:helo::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon przyjdzie jutro. Ma wgrany soft z 10D. Czy to daje jakieś korzyści? I jak się przerabia taki aparat na dłuższe czasy np. 300s? Aha, koleś dorzucił filtr UV, da się go jakoś wykorzystaĆ w astrofoto? Chociaż oczywiście modyfikacja to już wyższa szkoła jazdy...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, właśnie...

Umknęło mi ważne pytanie: czy do tego montażu musze kupić jakiś teleskop, żeby ustawić dobrze na biegun, czy wystarczy mi lunetka polarna, a dryf gwiazdy będę obserwować na ekranie aparatu?

I czy potrzebny mi będzie laptop (na miejscu focenia)?

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak! Jest Canon :Beer:

 

Patrzę wieczorem za okno, a tam gwiazdki! No to aparat w rękę i idziemy. Najpierw z przejęcia zapomniałem że trzeba wypalać RAWy a nie JPGi. Jak sie skapnąłem, troche było nerwów ale ogólnie dobrze. No to biore, ISO 1600, 30 sekund i jeeest! Widać gwiazdki, co za szczęście :ha: Trochę się za bardzo podnieciłem chyba ale to pierwszy raz- wiadomo. Dopiero później powiększyłem i okazuje sie że gwiazdki to placki... A kiedy patrzę w wizjer staram się wysotrzyć najlepiej jak umiem... Trochę zakręciłem pierścieniem ostrości, wypalam i jest mniej więcej ostre (nie wiem jak robić, żeby było jak najlepiej- proszę o radę). Oczywiście za chwilę padła mi bateria :rolleyes: ale mniej więcej zadowolony jestem. Cieszę się że coś tam widać :helo:.

 

Aha, do dłuższych czasów wystarczy mi zwykły wężyk czy jakiś "specjalny"? Bo coś mi mówi że takie proste to nie jest i trzeba go przerobić...

 

Aha. Daję 2 fotki. Pzrerobione z RAW na JPG.

 

Oto 30 sekund prawie w zenit przy ISO800(właśnie tę nieostrość tu widać) wycelowane w łapki Wielkiej Niedźwiedzicy:

52039596rf1.th.jpg

A tu 30 sekund przy ISO1600(tu widać jakie mam zaświetlenie...) i Perseusz:

18809495pp7.th.jpg

 

Tak tak, wiem jak to wygląda ale wielu chyba tak zaczynało... :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, ja wężyk zrobiłem sobie sam i nie jest to żadna wielka filozofia. Dobry schemat, z którego korzystałem masz TUTAJ. Jak wygląda mój gotowy wężyk postaram się zamieścić jutro.

 

Zdravim

 

 

 

@EDIT

A co tam. Mam trochę czasu, to wrzucam parę zdjęć. Wężyk całkowicie mojego pomysłu, od nikogo nie podpatrzony, a jak ktoś ma podobny, to tylko znaczy to, że mieliśmy podobne pomysły. A oto zdjęcia:

img4672jj4.th.jpg img4673un4.th.jpg img4674tk4.th.jpg

 

Wykorzystałem nie działającą myszkę optyczną oraz dokupiłem kable i przełącznik 2-pozycyjny 3-pinowy.

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.