Skocz do zawartości

Stellarvue, Megrez czy Takahashi...


jaro

Rekomendowane odpowiedzi

Który refraktor waszym zdaniem jest bardziej "doskonały" musze szybko wybrac wiec prosze o opinie:

- Stellarvue SV90T Fluorite Triplet Refractor

- William Optics Megrez 90 FD APO OTA

- Takahashi Sky-90 II Fluorite APO OTA

PIerwszy to triplet, pozostale dwa dublet. Gównie stosowane beda do obserwacji ptakow i troche astro.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ptaszki wybrałbym sobie coś takiego za połowę ceny refraktora (samej tuby) http://www.astrotech.it/it/prodotti/astrot...trotechbino.htm . W komplecie masz 3 pary okularów, obiektyw semi apo nieźle się sprawdza, a obserwacje dwuoczne przyrody to jest to.

Do astro też się nadaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak90 podobno bardzo mobilny... ale kurcze, takie sprzęty na ptaszki? :blink: A ja się zastanawiałem czy zbierać na Taka 90 docelowo do astrofocenia.. :)

 

Powodzenia w wyborze!

Miałem Tak'a 90 i odradzam do astrofotografii. Raz, że krzywizna pola jest nieprawdopodobna (nawet z korektorem jest średnio przy APS-c), dwa, jest to najbardziej aberrujący refraktor Takahashi. Takahashi tłumaczy klientom, że ten model nie był nigdy zaprojektowany do fotografii, więc żeby się nie czepiali. Zupełnie inaczej wypada FS78, czy 60-tka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnego źródła wiem, że Tak Sky90 jest baaardzo spoko... porównywalny do optyki TMB który jest swego rodzaju chyba high-end z high-end...

 

Nigdy jednak nie miałem w ręku żadnego z wymienionych...

Zmień "pewne źródło". Sky90 jest świetny do wizuala (ale fiolet widać w zasadzie na wszystkim jasny - Księżyc, Vega, inne jasne gwiazdy), jako bardzo kompaktowy sprzęt. Zresztą, jak można super jasny doublet porównywać do tripletów super APO TMB. Buuu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Tak'a 90 i odradzam do astrofotografii. Raz, że krzywizna pola jest nieprawdopodobna (nawet z korektorem jest średnio przy APS-c), dwa, jest to najbardziej aberrujący refraktor Takahashi. Takahashi tłumaczy klientom, że ten model nie był nigdy zaprojektowany do fotografii, więc żeby się nie czepiali. Zupełnie inaczej wypada FS78, czy 60-tka.

 

Dlatego już na niego nie zbieram :szczerbaty: Aberruje bo w końcu to tylko dublet, a i jest chyba jednym z najtańszych ze stajni Takahashi.

Swego czasu myślałem też nad pewnym refraktorkiem TMB ale jest niedostępny już długo, albo jeszcze nie jest dostępny. Chyba trzeba będzie się przeprosić z reflektorami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego już na niego nie zbieram :szczerbaty: Aberruje bo w końcu to tylko dublet, a i jest chyba jednym z najtańszych ze stajni Takahashi.

Swego czasu myślałem też nad pewnym refraktorkiem TMB ale jest niedostępny już długo, albo jeszcze nie jest dostępny. Chyba trzeba będzie się przeprosić z reflektorami :)

No niestety - pamiętasz pewnie, jak swego czasu szukałem "świętego gralla", czyli taniego refraktora APO do astrofoto. Niestety - poległem po całości i w efekcie się poddałem. Jak APO, to min. 3 soczewki.

 

Newtonami da się naprawdę efektywnie pracować, ale trzeba też pamiętać, że wygoda, bezobsługowość, czas potrzebny na wystartowanie, to niezaprzeczalne atuty refraktorów. Dlatego u mnie to tylko kwestia czasu, kiedy nie wytrzymam i wrócę do refraktorów.

 

Sky90 jest naprawdę fajnym refraktorkiem. Szkoda, że nie spełnił moich oczekiwań. Ja do szerokiego tricoloru z moją kamerą chce kupić sobie FS60, który pracuje naprawdę wyśmienicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który refraktor waszym zdaniem jest bardziej "doskonały" musze szybko wybrac wiec prosze o opinie:

- Stellarvue SV90T Fluorite Triplet Refractor

- William Optics Megrez 90 FD APO OTA

- Takahashi Sky-90 II Fluorite APO OTA

PIerwszy to triplet, pozostale dwa dublet. Gównie stosowane beda do obserwacji ptakow i troche astro.

jarek

Jeżeli wizual, to w zasadzie każdy z tych refraktorów ciebie zadowoli. Jeżeli będziesz chciał zająć się fotografią, to zdecydowanie triplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - pamiętasz pewnie, jak swego czasu szukałem "świętego gralla", czyli taniego refraktora APO do astrofoto. Niestety - poległem po całości i w efekcie się poddałem. Jak APO, to min. 3 soczewki.

 

Newtonami da się naprawdę efektywnie pracować, ale trzeba też pamiętać, że wygoda, bezobsługowość, czas potrzebny na wystartowanie, to niezaprzeczalne atuty refraktorów. Dlatego u mnie to tylko kwestia czasu, kiedy nie wytrzymam i wrócę do refraktorów.

 

Sky90 jest naprawdę fajnym refraktorkiem. Szkoda, że nie spełnił moich oczekiwań. Ja do szerokiego tricoloru z moją kamerą chce kupić sobie FS60, który pracuje naprawdę wyśmienicie.

 

Niestety wadą refraktorów jest zwykle mała światosiła i cena :) Tak sobie liczyłem, że czas potrzebny na wystartowanie przy jasnym reflektorze będzie skompensowany czasem zbierania materiału (krótszy niż w przypadku refraktorów).

 

P.S. No chyba, że nowe FSQ106N, ale to trochę drogo...

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps na pozostale 3 odpowiedz

musisz spojrzec przez nie i wybrac sam roznia sie

 

No wlasnie w tym problem, ze nie da sie tego zrobic bo nie ma takiego miejsca gdzie mozna by to zrobic :( te refraktory sa w ofertach sklepow w Polsce tylko na zamowienie dlatego piszac ten post liczylem wlasnie na rade osob, ktore mialy kontakt z ktorums z wymienionych (dzieki Adam_Jesion). Problem jest taki, ze zawsze mozna kupic lunete 80 HD Swarovskiego ale mam jakies przekonanie, ze za te same pieniadze refraktor da lepsze rezultaty nie mowiac o pelnej zgodnosci z systemem akcesoriow w standardzie 2 albo 1,25 cala. Swarovski ma wlasny standard a sam okular kosztuje 500$. Stad pytanie bo niestety decyzja zostanie podjeta jedynie na podstawie opinii ekspertow.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jaro troche faktow zamiast spekulacji

ptaki gwiazdy astro foto ---- to juz nawet niewiem jak okreslic

foto a wizual ---drobna roznica

3 firmy ----drobna roznica

doublet vs triplet -----to tez drobna roznica

f5 a f7 ----- drobna roznica

rodzaje szkla --drobna roznica

design--- drobna roznica

jakosc wykonania --- drobna roznica

cena--- drobna roznica

koncowa jakosc wykonania danego exemplarza ----drobna roznica

twoje oczy adama oczy moje oczy ---drobna roznia

twoja praktyka adama praktyka moja praktyka ----drobna roznica

i wiele wiele innych roznic pisac mi sie nie chce :notworthy:

wiec wydaje mi sie ze dostales najbardzie logiczna odpowiedz na swoje niebywale nielogiczne pytanie

wiec wsiadaj stary w samochod jedz do sklepu specjalistycznego do eu

ale nie musisz wierzyc mikolajowi przebranemu za kobiete :Beer:

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jaro troche faktow zamiast spekulacji

ptaki gwiazdy astro foto ---- to juz nawet niewiem jak okreslic

foto a wizual ---drobna roznica

3 firmy ----drobna roznica

doublet vs triplet -----to tez drobna roznica

f5 a f7 ----- drobna roznica

rodzaje szkla --drobna roznica

design--- drobna roznica

jakosc wykonania --- drobna roznica

cena--- drobna roznica

koncowa jakosc wykonania danego exemplarza ----drobna roznica

twoje oczy adama oczy moje oczy ---drobna roznia

twoja praktyka adama praktyka moja praktyka ----drobna roznica

i wiele wiele innych roznic pisac mi sie nie chce :notworthy:

wiec wydaje mi sie ze dostales najbardzie logiczna odpowiedz na swoje niebywale nielogiczne pytanie

wiec wsiadaj stary w samochod jedz do sklepu specjalistycznego do eu

ale nie musisz wierzyc mikolajowi przebranemu za kobiete :Beer:

pozdrawiam

adam

 

hehe gdyby to bylo proste i dalo sie sprawdzic - np w specjalistycznym sklepie - to bym nie przynudzal :)

pisalem o obserwacjach ptakow - no moze okazjonalnie jakas fotka. reszta jest marginalna.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci Jaro powiem tak, nie wkręcaj się za bardzo w takie dylematy, bo osiwiejesz, a refraktora nie kupisz :)

 

Kup, co ci intuicja podpowiada, tym bardziej, że nie ma tu żadnego kiepskiego wyjścia. A pamiętaj, lepszy trochę gorszy w garści, niż najlepszy na półce w sklepie.

 

Prawda jest też taka, że być może, nie będziesz w stanie zauważyć różnicy w obserwacjach wizualnych. Trzeba wiedzieć, czego szukać i na czym. Inna sprawa, że jeżeli czegoś trzeba szukać, to czy to ma znaczenie do codziennego użytkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym dodał, że do wszelkich obserwacji, a szczególnie naziemnych bardzo fajnie powinna się sprawdzić nasadka bino. Przy cenach tych apo niedroga nasadka WO nie będzie znaczącym wydatkiem, a komfort obserwacji wzrośnie bardzo wyraźnie. Ale to takie, moje skromne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci Jaro powiem tak, nie wkręcaj się za bardzo w takie dylematy, bo osiwiejesz, a refraktora nie kupisz :)

 

Kup, co ci intuicja podpowiada, tym bardziej, że nie ma tu żadnego kiepskiego wyjścia. A pamiętaj, lepszy trochę gorszy w garści, niż najlepszy na półce w sklepie.

 

Prawda jest też taka, że być może, nie będziesz w stanie zauważyć różnicy w obserwacjach wizualnych. Trzeba wiedzieć, czego szukać i na czym. Inna sprawa, że jeżeli czegoś trzeba szukać, to czy to ma znaczenie do codziennego użytkowania?

 

Co racja , to racja :) Ale pamietam moje zmagania z wyborem teleskopu i na koniec dnia decyzja zeby to byl Intes okazala sie trafna.

KOniec koncow biore Stellarvue 90mm APO Fluorite Triplet.

Dzieki za rady. Jak bede juz mial w domku to skrobne jakas recenzje.

Bino to super pomysl oczywiscie i z czasem pewnie dokupie.

jarek

Edytowane przez jaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja , to racja :) Ale pamietam moje zmagania z wyborem teleskopu i na koniec dnia decyzja zeby to byl Intes okazala sie trafna.

KOniec koncow biore Stellarvue 90mm APO Fluorite Triplet.

Dzieki za rady. Jak bede juz mial w domku to skrobne jakas recenzje.

Bino to super pomysl oczywiscie i z czasem pewnie dokupie.

jarek

Tak myślałem. Ja też bym chyba tak wybrał. Jak zamarzy ci się astrofoto to dokupisz flattener i będzie fajny astrograf. Aberracji chromatycznej raczej nie uświadczysz.

 

Tylko mam nadzieję, że to nie jest ten sam obiektyw APO Triplet, co w Scoposie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.