Skocz do zawartości

Mapy Nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie w zwiąsku z tym, że mam dostęp do porządnej drukarki, chciałbym wydrukować sobie mapy nieba. Wiem, że najlepiej by było jak bym kupił dobry atlas, ale nie zawsze będe chciał zabierać atlas ze sobą na nocne wypady i raczej nie był bym zadowolony, jakby coś się stało z atlasem. (deszcz itd) Więc pytanie moje jest takie czy ma ktoś dostęp do takich dokumentów w formacie PDF lub jaki kolwiek inny format byle dało się go wydrukować. Poradze sobie z każdym formatem. :notworthy:

Pozdrawiam

TomaszTech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci Kolego za pomoc.

Dobrze, że są inne fora o tej tematyce i przesiadują tam osoby bardziej pomocne !!!

A to link jak byś Sam kiedyś czegoś szukał :)http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html

Dziękuje

Pozdrawiam

 

Proszę o zamknięcie tematu.

Edytowane przez TomaszTech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Taki's 8.5 Magnitude Star Atlas Używałem go przez jakiś czas i bardzo mi się podobał. Tylko zasięg mógłby być ciut większy.

 

Gwiazdy - 8.5 mag.

Gr. Otwarte - 10.0 mag.

Gr. Kuliste - 12.0 mag.

Mgławice Planetarne - 12.5 mag.

Galaktyki - 12.5 mag.

 

 

Jest jeszcze: The TRIATLAS Project. Moim zdaniem opisy są zbyt nieczytelne.

 

25 map. Gwiazdy do 9.0 mag.

90 map. Gwiazdy do 11.0 mag.

661 map. Gwiazdy do 12.6 mag.

 

EDIT:

 

Program do tworzenia Obrotowej mapy nieba. Planisphere v2.0

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Proszę o zamknięcie tematu.

 

a może wprost przeciwnie, niech powstanie na tym forum miejsce gdzie byłaby zebrana informacja o różnych dostępnych w sieci mapach do wydrukowania!

 

(na forum ubuntu jest taki fajny dinks przy tworzeniu wątku, że najpierw sie wpisuje temat i wtedy pokazują się nazwy istniejacych potencjalnie podobnych wątków - to fajna rzecz, może u nas też by się tak dało?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że są inne fora o tej tematyce i przesiadują tam osoby bardziej pomocne !!!

 

Ale o co ci chodzi, dostałeś linka do tematu z naszego forum i (może niezbyt miłe) skierowanie do opcji szukaj.

Przy okazji widzę (nie tylko wśród ludzi na forum ale i wśród wielu moich uczniów) gigantyczną niechęć do szukania. A to przecież jest znakomita zabawa, bo oprócz tego co nas interesuje można poczytać całą masę różnych ciekawych rzeczy.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przecież jest znakomita zabawa, bo oprócz tego co nas interesuje można poczytać całą masę różnych ciekawych rzeczy.

:blink:

Ale częściej jest tak, że się człowiek naszuka, a potem i tak nie za bardzo orientuje się w temacie. Hmm, chyba jednak wolę inne zabawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co ci chodzi, dostałeś linka do tematu z naszego forum i (może niezbyt miłe) skierowanie do opcji szukaj.

Przy okazji widzę (nie tylko wśród ludzi na forum ale i wśród wielu moich uczniów) gigantyczną niechęć do szukania. A to przecież jest znakomita zabawa, bo oprócz tego co nas interesuje można poczytać całą masę różnych ciekawych rzeczy.

 

 

Nie prosiłem o podanie na tacy 100 map tylko chodziło mi o sprawdzone mapy.

Nie problem jest wydrukować 5 ryz papieru i wszystko wynieść do pojemnika na makulaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Tomasz, pod względem przydatności do wykorzystania w polu przy teleskopie, dużo lepszy jest Taki's 8,5mag Atlas.

 

Powstrzymaj się i nie drukuj Torresa. Wydrukuj sobie Takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, pod względem przydatności do wykorzystania w polu przy teleskopie, dużo lepszy jest Taki's 8,5mag Atlas.

 

Powstrzymaj się i nie drukuj Torresa. Wydrukuj sobie Takiego.

 

 

 

Dziękuje za pomoc i powiem tylko tyle, że doszedłem do tego samego wniosku co wydrukować. Taki's 8,5

A Koledzy którzy maja nie więcej niż 70 postów na forum, udają bardzo mądrych i wszystko wiedzących, ale sądzę że jak by ich posadzić przed Taki's 8,5 to pewnie czytali by te mapy dogóry nogami :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Koledzy którzy maja nie więcej niż 70 postów na forum, udają bardzo mądrych i wszystko wiedzących, ale sądzę że jak by ich posadzić przed Taki's 8,5 to pewnie czytali by te mapy dogóry nogami :)

 

jeszcze tylko jeden post i będę umiał czytać Taką mapę!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dziękuje za pomoc i powiem tylko tyle, że doszedłem do tego samego wniosku co wydrukować. Taki's 8,5

A Koledzy którzy maja nie więcej niż 70 postów na forum, udają bardzo mądrych i wszystko wiedzących, ale sądzę że jak by ich posadzić przed Taki's 8,5 to pewnie czytali by te mapy dogóry nogami :)

Pozdrawiam

 

Wydaje mi się, że Triatlas 90 str może być fajnym uzupełnieniem Takiego 8.5. Gwiazdy 8.5 to w syncie 200/1200 niemal latarnie w okularze 26mm... często mi brakuje kilku mniejszych pyłków, żeby być pewnym czy patrzę we właściwy fragment nieba (zwłaszcza gdy nie koniecznie ono jest ciemne ). Zgadzam się też z tym, że oba atlasy Takiego są znacznie czytelniejsze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Zgadzam się też z tym, że oba atlasy Takiego są znacznie czytelniejsze.

 

czy Taki jest czytelny? - jest

a czy mógłby być czytelniejszy? - mógłby

 

moim zdaniem aby Taki stał się absolutnie doskonałym atlasem dla teleskopów 8 - 10'' brakuje mu trzech

cech:

-wersji kolorowej

-nieco większych map

-oraz opcjonalnie, połaczenia gwiazdozbiorów liniami, co nowicjuszom, jak sądzę

znacznie ułatwiłoby nawigację po niebie

 

ale jeśli zrobimy porównania darmowych atlasów ściąganych z netu,

wychodzi na to, ze Toshimi Taki Atlas zdecydowanie nie ma konkurentów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy Taki jest czytelny? - jest

a czy mógłby być czytelniejszy? - mógłby

 

moim zdaniem aby Taki stał się absolutnie doskonałym atlasem dla teleskopów 8 - 10'' brakuje mu trzech

cech:

-wersji kolorowej

-nieco większych map

-oraz opcjonalnie, połaczenia gwiazdozbiorów liniami, co nowicjuszom, jak sądzę

znacznie ułatwiłoby nawigację po niebie

 

ale jeśli zrobimy porównania darmowych atlasów ściąganych z netu,

wychodzi na to, ze Toshimi Taki Atlas zdecydowanie nie ma konkurentów

 

pozdrawiam

 

Powiem tak, z mojego punktu widzenia, przydałby się większy zasięg dla gwiazd... np. 10m, pewnie też straciłby przy tym na czytelności... ale kiedy próbujesz coś wypatrzeć z miasta na granicy swoich warunków, 8.5 to zdecydowanie za mały zasięg. Stąd uważam, że jak ktoś już sobie drukuje 300 stron z hakiem Takiego 8.5 + kilkaset stron z katalogiem NGC i innych obiektów, to jak dorzuci 90 str Triatlasu z zasięgiem 11m do ewentualnej pomocy przy "precyzyjnym osaczaczaniu" obiektu, co do którego nie jest pewien, czy go widzi, to tylko lepiej dla niego.

Szczególnie moim zdaniem jest to przydatne dla początkujących, patrząc ze swoich doświadczeń z zeszłego lata... kiedy błądzi się chociażby z tego powodu, że jeszcze nie ma się pełnego wyczucia - jakie jest pole widzenia w szukaczu, a jakie jest w okularze np. 26 mm w stosunku do obrazu na mapie. Często wtedy może się okazać, że w polu widzenia okularu widzimy tylko jedna gwiazdę z mapy Takiego, albo żadnej... za to od groma innych kropek ;)

Dlatego uważam, że o ile Taki 8.5 to dobry atlas, to mimo wszystko ma braki, które trzeba uzupełnić czasami chociażby Tratlasem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd uważam, że jak ktoś już sobie drukuje 300 stron z hakiem Takiego 8.5 + kilkaset stron z katalogiem NGC i innych obiektów,

Witam

Bez przesady! Wystarczy wudrukować 109 stron z gwiazdami widocznymi z naszej szerokości geograficznej. Podobnie katalog obiektów widocznych od nas mieści się po zmianie czcionki na 36 stronach. Razem przy druku dwustronnym są to 73 kartki.

pzdr Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.